Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECŢIE

Instituţia de învăţământ:
Data:
Clasa: I A, B
Disciplina: Religie Ortodoxă
Tema: Prima oră de religie a micului creştin
Tipul lecţiei: Introductivă/ recapitulativă și de evaluare predictivă
Profesor:

Competențe specifice vizate:


1.1. Descrierea unor aspecte de bază ale credinţei religioase, prin apelul la experienţa proprie;
1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii din viaţa de zi cu zi şi a
exemplelor unor persoane din Biblie;
1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-creştin într-o serie de contexte de viaţă reale sau imaginare.

Resurse:

1.Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, Cultul Ortodox, clasa I


- Planificarea calendaristică, clasa I
- Proiectul unității de învățare, clasa I
2.Temporale: - Numărul de lecţii: 1
- Durata: 45 minute
3. Bibliografice:
1. Rugăciuni pentru copii
2. Sorin Ciucă, Dragoș Ioniță - Manual de Religie – cultul Ortodox clasa I – Ed. Didactică și Pedagogică
3. Monica Opriş, Dorin Opriş, Irina Horga, Religia la clasa pregătitoare și la clasa I - GHID PENTRU PROFESORI
Desfășurarea situațiilor de învățare

Evaluare/
Nr. Etapele Activitatea Metode şi
Timp Elemente de conținut Forme de
crt. lecţiei elevilor mijloace
organizare
 Rostirea rugăciunii la începutul orei (Tatăl nostru)
Moment
1.  Organizarea clasei pentru începerea lecției
Organizatoric 7 min

 Convorbire introductivă; Răspund  conversaţia,  observarea


 Enumerarea modalităţilor de manifestare a credinţei în întrebărilor explicaţia; sistematică a
Dumnezeu, în familie; formulate de  texte-suport activităţii şi a
 Recitarea unor rugăciuni şi poezii învăţate în familie; profesor (selectate de comportamentului
Prima oră de  Exerciţii de realizare a închinării (gestul închinării,  Recită poezii, profesor); elevilor
35
2. religie a cuvintele însoţitoare); rostesc rugăciuni  activitate
min
micului creştin  Explicarea semnificaţiei gestului închinării;  Exersează frontală,
 Dialog despre regulile de comportament creştin în clasă şi modul corect de activitate
în familie; închinare individuală;
 Exerciţii de dialog privind comportamentul unui bun
creştin.
Rostirea rugăciunii Doamne, Doamne, ceresc Tată!
Doamne, Doamne, ceresc Tată
Noi pe Tine Te rugăm:
Luminează-a noastră minte
Lucruri bune să-nvățăm.
3. Încheierea
3 min Că Tu ești Stăpânul lumii
Și al nostru Tată ești
Și pe toate cele bune
Numai Tu le împlinești!
Amin.

S-ar putea să vă placă și