Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

COMUNICAREA NONVERBALĂ

I. DATE DE IDENTIFICARE

DATA : 23.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Colegiul Economic ”Transilvania” Tg-Mureș
PROPUNĂTOR: Pataki Aranka - Timea
CLASA: a X-a E
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
DISCIPLINĂ: Modulul I - Etică și comunicare profesională
SUBIECTUL LECTIEI: Comunicarea nonverbală
TIPUL LECTIEI : Mixtă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE SPECIFICE : În urma parcurgerii acestei activităţi elevii vor reuşi:
 să identifice formele comunicării nonverbale și particularitățile fiecăreia;
 să înțeleagă și să utilizeze în mod responsabil limbajul nonverbal, în funcție de contextul la care sunt supuși;
 să manifeste un interes sporit față de nevoile interlocutorului;
 să-și dezvolte capacitatea de a derula o comunicare eficientă cu persoanele cu care interacționează;
 să manifeste o atitudine proactivă în viața socială, personală, precum și în timpul orelor de muncă;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE


 Explicația;
 Problematizarea;
 Conversația;
 Fisa de lucru.

STRATEGIA DIDACTICA: - euristic-exersativă

RESURSE: caiet

EVALUARE: scrisă (10’-15’) la sfârșit de ora- utilizând fisa de lucru și testul de evaluare se va observa cât de bine și în ce măsură au reușit elevii să își
însușească informațiile furnizate.

TIMP ALOCAT: 50’


BILIOGRAFIE : « Etică și comunicare profesională – Clasa a X-a » de Viorica-Bella DORIN, Ed. CD PRESS;

NIVELUL DE PREGATIRE AL GRUPULUI TINTA: - avansat (elevii și-au însușit prin lecțiile predate anterior noțiunile teoretice elementare care țin de
formele comunicării).

II. DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A ACTIVITATII/LECTIEI

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observatii


1.Organizarea pentru Mă prezint în fața elevilor. Se prezinta, daca este cazul, numele
activitate : 1’-3’ Solicit din partea elevului de serviciu elevii absenti acestora
motivat si nemotivat.
2. Verificarea cunoștințelor 1. Ce este comunicarea nonverbală? Comunicarea nonverbală este acea
anterioare: formă de comunicare care se
2’-5’ desprinde din modul în care ne
prezentăm (cum ne înfățișăm,
umblăm, privim, gesticulăm etc.),
mod care are o anumită semnificație
și care comunică o idee. Aceasta
poate sprijini, substitui sau chiar
contrazice comunicarea verbală,
acționând totodată cu un rol regulator
2. Care sunt tipurile de comunicare nonverbală? și de control al acesteia din urmă.

Tipurile de comunicare nonverbală


sunt următoarele:
a. Senzorială - ceea ce
recepționăm cu ajutorul
simțurilor;
b. Estetică - o regăsim în forme de
exprimare artistice (pictură,
muzică, dans, imagini) și
comunică emoții artistice;
c. Bazată pe folosirea însemnelor
- simoboluri specifice

3. Care sunt caracteristicile comunicării


nonverbale? Caracteristicile comunicării
nonverbale sunt: este neintenționată;
alcătuită dintr-un număr de coduri
separate pe care trebuie să învățăm să
le folosim; abilitatea de comunicare
nonverbală crește odată cu vârsta și
experiența acumulată; furnizează
informații cu privire la problemele
personale sau de relaționare ale
partenerilor de discuție;
4. Care sunt funcțiile comunicării nonverbale?
Comunicarea nonverbală are menirea
de a o accentua pe cea verbală; poate
să completeze sau să completeze
aspecte ce țin de comunicarea verbală;
regularizează fluxul comunicațional;
repetă sau reactualizează înțelesul
comunicării verbale
3.Captarea atenției Îi întreb pe elevi cât de atenți sunt la vestimentația aleasă 2-3 elevi răspund și eventual oferă
1’-4’ de către persoana cu care poartă o conversație, la gesturile explicații.
acesteia, la expresiile feței etc.. La rândul lor, câtă
importanță acordă în diverse situații (la școală, la ieșiri cu
prietenii, întâlniri cu membri din familie etc.) modului în
care se prezintă?
4. Anuntarea Temei și a 1. Notez pe tabla titlul temei : Elevii isi noteaza în caiet titlul lectiei.
obiectivelor: max. 1’-3’ Comunicarea nonverbală
2. Aduc la cunoștința elevilor Obiectivele acestei lectii :
 să identifice formele comunicării
nonverbale și particularitățile fiecăruia;
 să înțeleagă și să utilizeze în mod
responsabil limbajul nonverbal, în funcție
de contextul la care sunt supuși;
 să manifeste un interes sporit față de
nevoile interlocutorului;
 să-și dezvolte capacitatea de a derula o
comunicare eficientă cu persoanele cu care
interacționează;
 să manifeste o atitudine proactivă în viața
socială, personală, precum și în timpul
orelor de muncă;

Care sunt elementele comunicării nonverbale?


Acestea sunt: Limbajul tăcerii, limbajul timpului,
5. Dirijarea lectiei : limbajul trupului, limbajul vestimentației,
max 20’ limbajul spațiului, limbajul culorii. Elevii își notează în caiet noțiunile
esențiale care țin de fiecare element al
1. Limbajul tăcerii: presupune ascultarea și comunicării nonverbale.
recepționarea corectă a mesajelor, precum și
transmiterea unor stări.
- prin tăcere putem comunica: aprobare,
dezaprobare, admirație, discreție etc.
- tăcerea trebuie folosită în mod chibzuit și
potrivit; ascultând pe cel care vorbește, îl
încurajăm în acest mod să continue în exprimarea
sa.
Întreb elevii dacă cunosc exemple de citate sau Elevii răspund la solicitare.
proverbe celebre referitoare la tăcere (”Tăcerea
este marea artă a conversației”- W. Hazlitt,
”Tăcerea e de aur și vorba de argint”, ”Tăcerea
adevăr grăiește”)

2. Limbajul timpului:
- cel mai adesea se concretizează în aspecte
precum punctualitatea, folosirea eficientă a
timpului în mod individual sau în compania altor
persoane.
- timpul este perceput diferit de către fiecare
individ, în funcție de cultură, societate, interese,
trăsăturile, dezvoltarea personală sau situații
specifice acestuia:
a. Cultură – Spre exemplu, în cultura noastră
timpul este împărțit în ani (365 de zile).
Calendarul standard este cel gregorian, unde
majoritatea anilor multipli de 4 sunt bisecți - luna
februarie are 29 de zile, în loc de 28).
Comparativ, anul musulman este cu 10-11 zile
mai scurt;
b. Societate - fiecare individ își organizează
timpul în funcție de activitatea pe care o
desfășoară (e.g.: un manager are timpul împărțit
în funcție de proiectele pe care le desfășoară, un
agricultor își împarte timpul în funcție de
anotimpuri, un avocat își gestionează timpul în
funcție de numărul, complexitatea și urgența
cauzelor etc.);
c. Interesele, trăsăturile, dezvoltarea personală
și situațiile specifice fiecărui individ - modul în
care percepem timpul sau, mai bine spus, trecerea
sa, este influențat de aceste elemente (e.g.: o
lectură de o oră poate fi percepută ca fiind foarte
lungă și solicitantă dacă elevul nu este interesat
de subiect, pe când atunci când acesta este
interesat, elevul va percepe că timpul a trecut
foarte repede);
d. Timpul biologic - unii indivizi funcționează
optim în prima parte a zilei, alții în timpul serii.

3. Limbajul trupului:
a. Limbajul corpului: este reprezentat de
mișcările corpului care pot avea uneori un sens
simbolic.
Ofer elevilor câteva exemple de mișcări ale Elevii oferă exemplele solicitate.
corpului și însemnătatea lor iar mai apoi îi invit să
ofere și ei câteva exemple:
- umerii lăsați sau capul plecat pot sugera o
varietate de lucruri: deprimare, timiditate, Elevii furnizează câteva exemple de
sentiment de inferioritate, iar capul sus și umerii mișcări ale corpului și ceea ce
drepți transmit mulțumire sau chiar superioritate; înseamnă acestea.
- datul din cap poate exprima aprobare sau
dezabrobare;
- aplecarea spre interlocutor poate însemna
interes și atenție, pe când retragerea corpului
poate sugera respingere;
- într-un dialog este recomandat să privești Exemple:
interlocutorul în ochi 25-75% din timpul - strângerea pumnilor: ostilitate și
conversație, deoarece astfel poți recepționa mânie sau solidaritate, stres;
mesaje vizuale suplimentare care completează - brațele deschise: sinceritate,
cuvintele sau poți găsi un feedback, o reacție la acceptare;
cele afirmate. - mâinile ținute la spate: superioritate
b. Gestica: se referă la alte mișcări ale corpului, sau încercare de autocontrol;
concentrate asupra mâinilor, brațelor, picioarelor - capul sprijinit în palmă: plictiseală;
și reprezintă mijloace frecvent folosite în - palma (degetele) pe obraz: interes
comunicarea nonverbală. extrem;
- interpretarea gesturilor poate să difere în funcție
de cultura participanților;
Ofer elevilor câteva exemple de gestică și îi invit
să explice ce cred că înseamnă fiecare.
c. Tonalitatea vocii: oferă informații cu privire la
persoană.
- înălțimea și intensitatea vocii exprimă
atitudinea dorită;
- vocea stridentă, țipătoare sau ascuțită indică
mânie, amenințare, în timp ce una joasă arată
emoție, frică, tensiune;
- volumul vocii oferă indicații privind
personalitatea, atitudinea și sentimentele
vorbitorului;
- dicția și accentul vocii exprimă gradul de
educație și statutul social;

4. Apectul fizic (limbajul vestimentației):


îmbrăcămintea, accesoriile pe care le purtăm,
machiajul, coafura/freza pot transmite o serie de
mesaje.
Spre exemplu, oamenii îmbrăcați sugerează
succes, putere, educație, bani.
Ținuta noastră trebuie să fie adaptată și
adecvată situației căreia suntem supuși.

5. Limbajul spațiului: Spațiul personal poate fi


definit ca fiind distanța de la care există
disponibilitatea contactului cu ceilalți.
În comunicarea cu alte persoane este important să
respectăm anumite distanțe:
 Zona intimă (personală) - între 0,5 m
și 1,2 m pentru discuții cu caracter
personal, fiind însă total inacceptabilă în
alte cazuri;
 Zona socială (normală) - între 1,2 m și
2 m este folosită mai ales la comunicarea
interpersonală (colegi de serviciu aflați
pe aceeași treaptă ierarhică, prieteni
etc.);
 Zona consultativă - între 2 m și 3,5 m
este folosită în situații oficiale (superior-
subordonat, consultant-client, angajat-
persoana care solicită angajarea);
 Zona publică - 3,5 m și mai mult, în
care comunicarea este formală (cursuri,
ședințe, discursuri etc.)

6. Limbajul culorilor: Comunicarea este


influențată în funcție de culori.
Spre exemplu, culorile calde stimulează
comunicarea, în timp ce culorile reci o inhibă;
monotonia și varietatea excesivă de culoare
inhibă și distrag comunicatorii.
- evidențiază atitudinea omului față de viață și
față de cei din jur.
- fiecare culoare definește personalitatea omului
Sunt culori calde: galben, roșu, roz, portocaliu;
Sunt culori reci: verde, maro, albastru, mov,
violet;
Sunt culori neutre: bej, ivoriu, negru, gri, alb.

Îi invit pe elevi ca în baza fișei de lucru să rezolve


anumite situații practice și să își sedimenteze informațiile
furnizate, urmând ca la final, să răspundă întrebărilor
formulate în cuprinsul testului de evaluare.

6. Evaluarea finala
max. 15’

S-ar putea să vă placă și