Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECTIE

COMUNICAREA SCRISĂ – APLICAȚII PRACTICE: PROCESUL – VERBAL

I. DATE DE IDENTIFICARE

DATA : 14.12.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Colegiul Economic ”Transilvania” Tg-Mureș
PROPUNĂTOR: Pataki Aranka – Timea
CLASA: a X-a E
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
DISCIPLINĂ: Modulul I - Etică și comunicare profesională
SUBIECTUL LECTIEI: Comunicarea scrisă – Procesul – verbal
TIPUL LECTIEI : Aplicativă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE SPECIFICE : În urma parcurgerii acestei activităţi elevii vor reuşi:

 să identifice persoanele cărora legiuitorul le conferă dreptul de a înregistra sau a consemna un proces – verbal;
 să cunoască autoritatea responsabilă de primirea și soluționarea procesului - verbal;
 să identifice obiectul celor 3 forme ale procesului – verbal;
 să identifice conținutul unor atari procese – verbale;
 să completeze ei înșiși un proces – verbal;
 să dezvolte o atitudine responsabilă față de sine, în cunoștința dispozițiilor legale care reglementează acest domeniu de interes.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE


 Explicația ;
 Problematizarea;
 Conversația;
 Fisa de lucru.

STRATEGIA DIDACTICA: - euristic-exersativă

RESURSE: caiet
EVALUARE: scrisă, orală, frontală, individuală (10’-15’) la sfârșit de oră - utilizând fișa de lucru și testul de evaluare se va observa cât de bine și în ce măsură
au reușit elevii să își însușească informațiile furnizate, prin completarea testului și redactarea unor procese - verbale în baza unei stări de fapt determinate, urmând ca
mai apoi să purtăm discuții asupra importanței elementelor de conținut și adiacente ale unei atari procese – verbale.

TIMP ALOCAT: 50’

BILIOGRAFIE : « Etică și comunicare profesională – Clasa a X-a » de Viorica-Bella DORIN, Ed. CD PRESS;

NIVELUL DE PREGĂTIRE AL GRUPULUI ȚINTĂ: - avansat (elevii și-au însușit prin lecțiile predate anterior noțiunile teoretice elementare în materia
Comunicării scrise: caracteristicile mesajului scris, formele comunicării scrise etc.)

II. DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A ACTIVITATII/LECTIEI

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observații


1.Organizarea pentru Mă prezint în fața elevilor. Se prezinta, daca este cazul, numele
activitate : 1’-3’ Solicit din partea elevului de serviciu elevii absenții motivat acestora
Și nemotivat
2.Captarea atenției Îi întreb pe elevi câți dintre ei s-au confruntat cu o situație în 1-2 elevi răspund și eventual oferă
1’-5’ care au săvârșit o contravenție, au fost sancționați și îi întreb explicații.
cum au procedat în acest caz./apropiații lor/doar au văzut pe
cineva când a săvârșit o contravenție.
3. Anunțarea Temei și a 1. Notez pe tabla titlul temei : Elevii își notează în caiet titlul lecției.
obiectivelor: max. 1’-2’ Procesul - verbal
2. Aduc la cunoștința elevilor Obiectivele acestei lecții :

 să identifice persoanele cărora legiuitorul


le conferă dreptul de a înregistra sau a
consemna un proces – verbal;
 să cunoască autoritatea responsabilă de
primirea și soluționarea procesului -
verbal;
 să identifice obiectul celor 4 forme ale
procesului – verbal;
 să identifice conținutul unor atari procese
– verbale;
 să redacteze/completeze ei înșiși un
proces – verbal;
 să dezvolte o atitudine responsabilă față
de sine, în cunoștința dispozițiilor legale
care reglementează acest domeniu de
interes.

4. Dirijarea lectiei :
max 25’ 1. Întreb elevii dacă știu ce este un proces verbal.
2. Explic elevilor că procesul verbal este un act cu Elevii își notează în caiet noțiunile
caracter oficial în care se înregistrează o anumită esențiale:
constatare sau se consemnează, pe scurt, discuțiile - definiția procesului-verbal:
și hotărârile unei anumite întâlniri. Semnalez faptul Procesul verbal este un act cu
că aceasta este o definiție genrală, cuprinzătoare. caracter oficial în care se
Dacă ne gândim mai bine, ne dăm seama că există înregistrează o anumită constatare
mai multe feluri de procese – verbale. sau se consemnează, pe scurt,
3. Întreb elevii câte tipuri de procese – verbale cunosc discuțiile și hotărârile unei anumite
și dacă pot da exemple. întâlniri.
4. Le aduc la cunoștină faptul că în funcție de - tipurile de procese – verbale: de
conținutul activității pe care o relatează există contravenție, de constatare, de
mai multe tipuri de procese – verbale. Prezint cele 4 predare- primire, de consemnare
tipuri de procese verbale:
- Procesul – verbal de contravenție:
- înregistrează fapte care constituie abateri de Procesul – verbal de contravenție:
la legi, în baza lor se pot aplica sancțiuni - înregistrează fapte care constituie
administrative – de ex. Ai săvârșit o abateri de la legi, în baza lor se pot
contravenție atunci când conducând mașina, aplica sancțiuni administrative
repede ai trecut pe roșu și nenea polițist te-a - se întocmește pe foi tipizate
văzut, ai consumat alcool și te-ai urcat la volan, - cuprinde în mod necesar precizarea
ai traversat strada în mod neregulamentar contravenției și sancțiunea aplicată,
- se întocmește pe foi tipizate titlul și obiectul p-v, numărul de
- cuprinde în mod necesar precizarea ordine și data, numele și calitatea
contravenției și sancțiunea aplicată, titlul și persoanei sau persoanelor care au
obiectul p-v, numărul de ordine și data, numele făcut constatarea cu indicarea actului
și calitatea persoanei sau persoanelor care au de împuternicire, nr. de exemplare,
făcut constatarea cu indicarea actului de semnăturile
împuternicire, nr. de exemplare, semnăturile - se întocmește de una sau mai multe
- se întocmește de una sau mai multe persoane persoane împuternicite de către un
împuternicite de către un organ de stat. organ de stat.
- Procesul – verbal de constatare:
- consemnează aspecte ale activității cuiva, așa
cum au fost remarcate în urma unei inspecții sau o anumită Procesul – verbal de constatare:
constatare - consemnează aspecte ale activității
- cuprinde: data și locul, numele, prenumele și cuiva, așa cum au fost remarcate în
funcția celui care întocmește actul, felul și numărul actului urma unei inspecții sau o anumită
cu care este împuternicit, precum și intituția emitentă constatare
- relatarea faptelor constatate; aici precizez că - cuprinde: data și locul, numele,
uneori se indică mai întâi scopul inspecției și modalitățile de prenumele și funcția celui care
cunoaștere a activității persoanei sau instituției inspectate întocmește actul, felul și numărul
- concluzii sau hotărârea adoptată actului cu care este împuternicit,
- semnătura precum și intituția emitentă
- relatarea faptelor constatate;
- Procesul – verbal de predare – primire: - concluzii sau hotărârea adoptată
- se încheie între 2 persoane sau între 2 instituții - semnătura
ca urmare a transmiterii drepturilor și obligațiilor privind Procesul – verbal de predare –
gestiunea de la cel care predă la cel caree primește. primire:
- cuprinde: data și locul, firma în cadrul căreia - se încheie între 2 persoane sau între
are loc, titlul „proces-verbal de predare-primire, urmat de 2 instituții ca urmare a transmiterii
„încheiat astăzi...” pentru predarea gestiunii (ob. predării), drepturilor și obligațiilor privind
temeiul în baza căruia se face operațiunea, numele și gestiunea de la cel care predă la cel
prenumele, funcția celui care predă, numele și prenumele, care primește.
funcția celui care primește, consemnarea bunurilor care - cuprinde: data și locul, firma în
formează obiectul procesului – verbal, semnăturile precedate cadrul căreia are loc, titlul „proces-
de cuvintele „am predat”, „am primit”, „am asistat”. verbal de predare-primire, urmat de
„încheiat astăzi...” pentru predarea
gestiunii (ob. predării), temeiul în
baza căruia se face operațiunea,
numele și prenumele, funcția celui
care predă, numele și prenumele,
funcția celui care primește,
consemnarea bunurilor care formează
obiectul procesului – verbal,
- Procesul – verbal de consemnare semnăturile precedate de cuvintele
- se întocmește de secretarii organelor respective „am predat”, „am primit”, „am
sau de persoanele desemnate cu redactarea și înregistrează asistat”.
amănunțit sau succiint desfășurarea unei ședințe, a unei Procesul – verbal de consemnare
adunări; se înscriu într-un registru special și se numerotează - se întocmește de secretarii
în ordinea întocmirii lor organelor respective sau de
- cuprinde: data, locul și felul întâlnirii, persoanele desemnate cu redactarea
participanții, consemnarea ordinii de zi, componența, nr. de și înregistrează desfășurarea unei
membri prezenți, absenți, invitați, a discuțiilor, cu indicarea ședințe, a unei adunări; se înscriu
persoanelor care au luat cuvântul și a hotărârilor adoptate, într-un registru special și se
semnătura celui care l-a redactat sau semnăturile tuturor numerotează în ordinea întocmirii lor
participanților. - cuprinde: data, locul și felul
întâlnirii, participanții, consemnarea
ordinii de zi, componența, nr. de
membri prezenți, absenți, invitați, a
discuțiilor cu indicarea persoanelor
care au luat cuvântul și a hotărârilor
adoptate, semnătura celui care l-a
redactat sau semnăturile tuturor
participanților.
5. Împart testele de evalare pe care copii va trebuie să
5. Evaluarea finala le rezolve individual după care le corectăm
max. 15’ împreună.
Echipele vor redacta procesele
6. Îi invit pe elevi să se organizeze în grupuri și să verbale și le vor prezenta fără
completeze/să redacteze un proces verbal. acordarea unei note la final (max.
10’)
1. La finalul activității, invit un reprezentant din
fiecare grup să citească conținutul procesului-
verbal, iar împreună cu colegii observăm dacă au
fost cuprinse toate elementele esențiale, ce s-a
omis, unde pot fi aduse îmbunătățiri.

În cele din urmă, discut cu elevii următoarele


aspecte:
- De ce este important să cunoască tipurile de
proces- verbal
- De ce este importantă parcurgerea tuturor
elementelor esențiale de conținut, formă și
aspect în redactarea procesului- verbal,
utilizarea unui limbaj adecvat, corect din
punct de vedere gramatical, de o manieră
inteligibilă.
FIȘĂ DE LUCRU ȘI TEST DE EVALUARE
-FIȘĂ DE LUCRU-

În baza următoarelor fișe de documentare, redactați/completați procesele – verbale care se potrivesc cel mai bine cu starea de fapt relatată.

1. Sunteți lucrător comercial în cadrul Societății BETA, situată în Șos. Panduri nr. 38, sector 5, București, și urmează ca în data de 1 martie
2018 să preluați gestiunea raionului de produse lactate în baza deciziei nr. 334 din 19 februarie 2018. Gestiunea se preia de la Popescu
Ion, actualul gestionar, posesor al CI, Seria DR, numărul 205147, domiciliat în ... . La predarea – primirii gestiunii asistă și Ionescu Ana,
în calitate de șef raion.
Întocmiți un proces – verbal de predare – primire al acestei gestiuni. Produsele care fac obiectul predării – primirii se vor
consemna într-o listă separată care se va anexa la procesul – verbal (lista trebuie să conțină MIMIM 5 produse).

2. Vă desfășurați activitatea la Brigada Rutieră. Domnul Ion Ionescu (CNP 1980702569845) în data de 20.11.2022 conducând autoturismul
cu nr. de înmatriculare MS 99 ZEU a vorbit la telefon (mod handsfree). Fiindu-i distrasă atenția, el a depășit limita maximă de viteză în
localitatea Căciulata cu 20 km/h. Astfel, el a încălcat prevederile legale cuprinse în Codul Rutier și a săvârșit o contravenție Completați
procesul – verbal de contravenție.

3. În data de 10.12.2022 a avut loc o ședință cu părinții elevilor din clasa a X-a E (Colegiul Economic „Transilvania”). Domnul diriginte a
trecut pe ordinea de zi aspecte cum ar fi de exemplu, absențele nemotivate ale elevilor, notele obținute în ultima perioadă, excursia de la
finalul anului, balul bobocilor, stabilirea comitetului de părinți, regulile clasei, discuțiile cu privire la uniformă, bursele și pentru final,
discuții libere. La ședință au fost prezenți 25 de părinți. În clasă sunt 27 de copii. Încheiați un proces – verbal de consemnare a ședinței.

4. În data de 13.12.2022, Ștefan Matei, reprezentantul firmei ... având sediul ... ...intrând dimineața la serviciu și fiind într-o mare
întârziere, în momentul în care a vrut să urce cu liftul la etajul 8 unde este biroul lui, a observat că toate lifturile au fost blocate și nu
funcționează deloc, nici măcar ușile acestora nu se mai deschid. A sunat instant la numărul de service indicat, urmând ca în ziua
următoare, să fie trimisă o echipă care să constate defecțiunile și să evalueze costul reparațiilor. Sunteți membrii echipei respective, vă
rog să încheiați un proces – verbal în urma celor constatate.
-FIȘĂ DE DOCUMENTARE-

1. PROCES – VERBAL DE PREDARE – PRIMIRE

Încheiat astăzi, ___/___/______,


între:
Societatea comercială / persoana fizică _______________________________ , cu sediul in______________________________, str.
____________ , nr. ____________, înregistrată la Registrul Comerţului sub nr. ____________, CIF _________________ reprezentată
de:___________________________________
Numit(ă) în continuare Vânzător:
și:
Societatea comercială / persoana fizică ___________________________, având CIF/CNP __________________ adresa
________________________________
numit în continuare Cumpărător
Vânzătorul a preluat gratuit de la Cumpărător următoarele echipamente:
Predarea acestor echipamente s-a făcut pe baza cumpărării de către Cumpărător de la Vânzător
a următoarelor produse:

Nr. crt. Denumirea Descrierea Cantitatea (U.M.) Preț unitar lei Prețul total lei TVA
produsului produsului
1

2
3
4
5
TOTAL

Am primit Am predat Am asistat


2. PROCES – VERBAL DE CONTRAVENȚIE
3. PROCES – VERBAL DE CONSEMNARE

Încheiat astăzi...........................în cadrul ședinței cu părinții la clasa .......... școala..................................................... .

Ordinea de zi cuprinde:
1.
2.
3.
4.
5.

La ședință sunt prezenți.............. părinți din totalul de ....... copii, un număr de ....lipsind motivat, iar restul de ...... lipsind nemotivat.

Discuții: .................................

Drept pentru care, a fost încheiat prezentul proces verbal.


Prof. Dirig. ........................................... Semnătura:

Numele: Semnătura:

1.
2.
3.
4. PROCES – VERBAL DE CONSTATARE A DEFECȚIUNILOR

Încheiat azi..... între...reprezentantul structurii deținătoare..... și .....reprezentantul unității reparatoare.... privind constatarea
defecțiunilor..... .
Defecțiunea constatată....
Cauzele defecțiunii...
Vinovat în producerea defecțiunii se face..
Remedierea va fi executată de către...., costul aproximativ fiind de ....lei.
Încheiat în 2 exemplare cu următoarea destinație:
- 1 exemplar la unitatea beneficiară
- 1 exemplar la unitatea reparatoare.

Reprez. Structurii reparatoare Reprez. Structurii beneficiare


(semnătura) (semnătura)
- TEST DE EVALUARE –

1. Procesul verbal de constatare:


a. este întocmit de persoane împuternicite;
b. pe baza lui se aplică sancțiuni administrative;
c. textul său conține consemnarea detaliată a faptelor;
d. toate variantele de mai sus.

2. Notați cu A (adevărat) sau cu F (fals) următoarele enunțuri și apoi reformulați corect:

a. Procesul verbal de predare-primire a unei gestiuni conține consemnarea detaliată a faptelor.


b. Procesul verbal de constatare înregistrează amănunțit desfășurarea unei ședințe.
c. Procesul verbal se încheie în formă scrisă.

3. Completați spațiile libere cu noțiunile corecte:

Procesul verbal de predare-primire a unei gestiuni se întocmește în urma transmiterii……..…. şi …………...


privind…………… Scrisoarea va indica cu precizie: identitatea …………………și statutul lui, identitatea……………….., data şi locul
în care a fost concepută, mesajul clar și la obiect.

S-ar putea să vă placă și