Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Consiliere și Dezvoltare Personală

Domeniu de conținut: Autocunoaștere și stil de viață sănătos și echilibrat

Tema: Violența – cauze, forme, promovarea unei atitudini non-violente

Clasa: a VII-a

Profesor: Angheluș Miluța

Școala Gimnazială ”Mihail Sadoveanu” Huși, județul Vaslui

Competența generală 1: Adoptarea atitudinilor pozitive față de sine și a unui stil de viață
sănătos și echilibrat

Competențe specifice/activități de învățare:

- C.S .1 – Planificarea acțiunilor specifice formării unui comportament responsabil, non-


violent
o Evaluarea resurselor personale (puncte tari/slabe);
o Identificarea unor abilități sociale, emoționale, cognitive, ce-l ajută pe elev să se
adapteze la diferite situații de viață;
o Diferențierea comportamentelor responsabile și a celor de risc.
- C.S.2 – Autoevaluarea stilului de viață sănătos în raport cu mediul de viață
o Responsabilizarea prin discuții, desene, vizionare de film didactic, privind
efectele negative ale violenței;
o Promovarea comportamentului non-violent prin diverse forme: desene, mesaje,
conversatie euristica, studiu de caz.

Resurse materiale: foi A4, markere, flip chart, tablă, videoproiector, laptop

Resurse temporale: 50 minute

Metode didactice: conversație euristică, brainstorming, studiu de caz, vizionare de film

Forme de organizare: frontal, pe echipe

Modalități de evaluare: observare sistematică, autoevaluare, interevaluare

Desfășurarea activității:

I. Organizarea colectivului: notarea absențelor, raportul responsabilului clasei, discuții;

1
II. Captarea atenției:

Profesorul propune un exercițiu de energizare: solicită fiecărui elev să-și spună numele
acceptat în grup, menționând un punct tare/slab.

Profesorul propune vizionarea filmului https://www.youtube.com/watch?v=4mrE5zgEvt41.

Anunță tema lecției ”Violența – cauze, forme, promovarea unei atitudini non-violente”.

III. Derularea activității


1. Profesorul solicită elevilor să noteze, pe tablă, sub formă de ”chiorchine” idei referitoare
la violență: definiție, tipuri, forme, cauze. Desprinde concluzii, împreună cu elevii,
vizionând la videoproiector conținutul din anexa 1.
2. Profesorul propune elevilor următorul studiu de caz: ”Într-o școală din orașul X, un elev
lipsește mereu, are note foarte slabe, iar atunci când vine la școală este indisciplinat,
deranjează orele și vorbește la telefonul mobil. își bate sistematic colegii și tuturor le este
frică de el. Practic el vine la școală ca să își terorizeze colegii și profesorii. Dirigintele i-a
spus elevului că îi va chema pe părinți la școală. Când este atenționat, se laudă că, atunci
când va veni tatăl său la școală, o să le arate el...”
Propune analiza studiului de caz printr-un joc ”Mingea vorbitoare”. Elevii, așezați în cerc,
vorbesc atunci când primesc mingea și învață să îi asculte pe ceilalți.
o Ce fel de comportament manifestă elevul studiat?
o Sub ce formă se manifestă violența lui?
o Ce tipuri de violență practică?
o Care credeți că sunt cauzele?
o Ce soluții pozitive ați adopta pentru promovarea unui comportament non-violent?
3. Profesorul împarte clasa în două grupe si solicită realizarea pe flip chart a ”profilului
elevului violent versus profilul elevului non-violent”. Elevii surprind reperele importante
în imagini sugestive.
4. Profesorul propune vizionarea filmului https://www.youtube.com/watch?v=pzvql-
HMGWw și solicită elevilor întocmirea, pe cartoane colorate, a ”mesajului meu anti-
violență”.

IV. Asigurarea feed-back-ului

Profesorul cere elevilor să completeze chestionarul din anexa 2.

V. Aprecierea activităților

Profesorul cere elevilor să completeze, pentru următoarea oră,pe un poster:

- Mi-a plăcut; - Am aflat;


- Nu mi-a plăcut; - Momentul ”Aha”;

2
- Recomandări.

ANEXE

Anexa 1

Violența reprezintă utilizarea forței și a constrângerii de către un individ, grup, clasă socială
în scopul impunerii voinței asupra altora.

Tipuri de violență:

- Fizică – utilizarea forței în scopul provocării suferinței fizice;


- Psihică – utilizarea unui limbaj care influențează negativ dezvoltarea personalității unei
persoane;
- Verbală – utilizarea unui limbaj vulgar pentru a jigni și provoca o persoană;
- Instituțională – apare atunci când o instituție neagă drepturile fundamentale ale unuia
dintre membrii ei.

Forme ale manifestării violenței:

- Între elevi – violență verbală: certuri, conflicte, injurii, amenințări, intimidare sau
violență fizică: se manifestă în școală, în timpul orelor, sau în imediata vecinătate a școlii
după program;
- Între elevi față de profesor – prin comportamente neadecvate, absenteism, ignorarea
mesajelor, agresiune verbală/non-verbală;
- Între profesor față de elevi – ironie, evaluare neobiectivă, jignire, neacordarea atenției;
- Violența părinților în spațiul școlar – amenințări, comportamente violente.

Cauzele violenței școlare:

- Mediul familial – familii dezorganizate, lipsa de comunicare, afecțiune;


- Mediul social – situație economică precară;
- Mediul școlar – management defectuos al grupului de elevi;
- Mediu contextual ”gașca de prieteni”;
- Mediu individual – trăsături de personalitate: impulsivitate, teribilism, imagine de sine
scăzută.

Anexa 2

CHESTIONAR PRIVIND AGRESIVITATEA ÎN ŞCOALĂ (adresat elevilor)

1. Menţionaţi 5 cauze care generează comportamente agresive.

2. Dintre formele de agresivitate de mai jos alegeţi trei care consideraţi că sunt cel mai des
întâlnite la noi în şcoală:
3
a. Lovirea unui coleg;

b. Lovirea unui obiect;

c. Intimidarea;

d. Cuvinte obscene;

e. Injurii, jigniri;

f. Ameninţarea;

g. Refuzul îndeplinirii sarcinilor, activităţilor;

h. Gălăgie, indisciplină;

i. Mişcările neautorizate (intrările şi ieşirile din clasă, plimbari prin clasa).

3. Indicaţi trei tipuri de măsuri ce se pot lua în scopul reducerii comportamentelor agresive.

4. Expunerea frecventă la violenţă poate induce la oameni o insensibilitate la violenţă:

a) da;

b) nu

5. Marcați enunțurile care vi se potrivesc:

a. nu-mi agresez colegii;

b. încerc să-i ajut pe cei agresați;

c. îi includ pe colegii excluși;

d. dacă știu că un elev este agresat, comunic unui adult.

Mesaj: ”A lupta contra violenței școlare înseamnă a ameliora calitatea relațiilor și a


comunicării între toate persoanele angrenate în actul educațional.”

Arată căldură, interes și implicare în viața celor din jurul tău! Stabilește limite ferme pentru
un comportament inacceptabil. Acționează cu autoritate și prin modele pozitive.

S-ar putea să vă placă și