Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție la Dezvoltarea personală

Tema lecției: Aplicarea strategiilor de soluționare a conflictelor


Profesor: Coțur Cristina
Clasa: a VII-a
Data: 8 decembrie, 2022
Obiective: Pe parcursul lectiei copilul va fi capabil:
O1- să diferențieze conceptele de: conflict-violență-bullying;
O2-să dezvolte gîndirea de win-win pentru situații de conflict;
O3-sa identifice elementele unui conflict;
O4- să constuiască strategii de soluționare a conflictelor ;
O5-să aplice strategii de soluționare a conflictelor în situații concrete;

Ob. Elemente de conținut Strategii Didactice Strategii de


Activitatea Activitatea Form Metod Mijloace evaluare
Învățătorului Elevilor Timp e e
ul
EVOCARE
O1 Scrie pe tablă Enumeră 3-5 oral Asalt Brainstormi Profesorul
cuvîntul cuvintele sau min de idei ng încurajează
„conflict”. expresiile pe Conver orice răspuns,
Intreabă copii ce care le sația iar apoi
cuvinte sau asociază cu explică care
expresii le apar cuvîntul totuși este
în minte atunci “conflict” diferența
cînd aud acest În baza dintre
cuvînt. Apoi răspunsurilor, termenii scriși
impreună cu elevii pe tablă.
elevii explică împreună cu
diferența dintre profesorul
conflict-violență- formulează
bullying definiția
cuvîntului
conflict,
violență si
bullying
REALIZAREA SENSULUI
O3 Prof. povestește Elevii au 10 In Povesti Explozia Elevii sînt
elevilor o rolul de a min scris rea stelară încurajați să
experiență indentifica Lucru delimiteze
personală despre răspunsurile în corect care
vreun conflict la cuvintele perechi sînt
recent, unde cheie: elementele
include detalii “Unde?”, unui conflict.
concrete (locul, “Cine?”,
cine a fost “Ce?
implicat, ce s-a “Final?”,
întîmplat, cum s- “Emoții”
a încheiat și ce a
simțit).
REFLECȚIE
Activitatea1 Elevii 12 Conv Exerciți Conversația Soluționarea
O2 Prof.împarte cite analizează min ersați ul Argumente conflictelor în
o imagine in care imaginea, a reflexiv baza strategiei
este reprezentată identifică Lucru în win-win
o situție de situația de perechi
conflict. conflict și
Profesorul împreună
ascultă reflecteză
răspunsurile și îi asupra
ghidează pe copii întrebărilor:
să ajungă la Ce observă
soluția Win-Win, în imagine?
în care ambele Ce/Cine a
personae provocat
implicate în conflictul?
conflict să aibă Cum cred ca
de cîștigat. ar putea fi
soluționat
conflictul?

O4 Activitatea 2 Fiecare grup 15 Conv Exerciți Lucru în Soluții


Profesorul analizează min ersați u grup Argumente
împarte elevii în conflictele și a reflexiv
grupuri a câte 4 propune cele Lucru în
elevi și propune mai bune grup
fiecărui grup mai soluții
multe scenarii de pentru
conflict pe baza fiecare
unei fișe care scenariu.La
ilustrează mai final fiecare
multe procedee grup își
de soluționare a argumenteză
conflictelor. alegerile.
EXTENSIE
O4 Solicită copiilor Elevii 3 min Studiu Lucru Exemple
să aducă exemple îndeplinesc de caz individual Strategii de
de conflicte pe sarcina soluționare a
care le-au avut cu propusă de conflictelor.
cineva și să profesor.
explice ce
strategii de
soluționare a
conflictelor ar
putea aplica în
relațiile lor cu
prietenii, colegii,
în familie și să.

S-ar putea să vă placă și