Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Diaconu Daniela


Clasa: a VI-a
Data:
Obiect: Opțional:”Împreună împotriva violenței”
Unitatea de învățare:” Eu Împotriva Ta”
Titlul lectiei: Societate fără violență
Tipul lecţiei: Consolidare-evaluare
Scopul lecţiei: Consolidarea cunoștintelor generale despre violență și conflict
Obiective operationale:
-O1: să redea definiția termenului „violență”;
-O2: să definească tipurile de violență;
-O3: să prezinte tipurile de conflict;
-O4: să recunoască sursele principale ale conflictelor;
-O5: să identifice efectele pozitive și negative ale unui conflict;
-O6: să enumere tehnicile de prevenire a conflictelor;
-O7: să prezinte stilurile de abordare ale conflictelor;
-O8: să colaboreze in echipă pentru a soluționa eficient o situație conflictuală.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, munca independentă, jocul didactic; brainstorming.
b) Mijloace de realizare: fișe de lucru, flipchart, coli flipchart, cubul,post-it, portofoliu, videoproiector, prezentare power point ;
c) Forme de organizare: frontală,individuală,pe grupe.
Resurse:
-temporale: 50 de minute
-pedagogice:Proiect de programă pentru opțional”Împreună împotriva violenței”.

Bibliografie: -Daniel Shapiro:” Conflictele și comunicarea”, Editura Arc, 1998;


-Adriana Băban:”Consiliere educațională”,Editura ASCR, Cluj Napoca,2001
ETAPELE Ob. CONȚINUTUL LECȚIEI METODE ȘI EVALUARE
LECȚIEI Op. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDEE
Se pregateste sala și elevii pentru activitate Elevii rezolvă exercițiul. Apreciere
1.Captarea atenției O1 Conversatia orală a
Solicit elevilor să completeze exercițiul ”Diagrama Frontala. corectitudinii
VENN” pentru a prezenta caracteristicile termenilor Activitate răspunsurilor
de violență și conflict. independenta Analiza
Expunerea răspunsurilor
Observare
sistematică

2.Anunțarea temei Astăzi,la ora de Opțional vom consolida Ascultă activ și consștient. Explicația
și a obiectivelor cunoștințele despre violență și conflict, ,vom Expunera Observare
recunoaște cu mai multă ușurință tipurile de sistematică
violență,vom evidenția cauzele, consecințele și
soluțiie actelor de violență,precum și tipurile de
conflict, sursele conflictului,efectele pozitive și
negative ale conflictului.
O1 Evaluare
3.Reactualizarea O2 Verificarea temei pentru acasă. Elevii prezintă lucrarile. Expunerea Analiza
cunoștințeor O3 Pentru ora de astăzi ați avut de realizat o lucrare Portofoliu răspunsurilor
O4 (desene, colaje, pliante, postere) la Conversația
O5 alegere,individual sau în grupuri mici, pe tema Aprecieri
O6 violenței și a conflictului . verbale
O7 Evaluare
O8 reciprocă

Propun sistemarizarea cunoștințelor folosind Elevii privesc cu atenție și dau


4. Dirijarea metoda cubului: răspunsul corect Metoda Observare
învățării cubului sistematică
Aprecierea
Jocul didactic răspunsurilor

Descrie
O5
1
1. DESCRIE
Descrie sursele conflictului. Elevii descriu câte o sursă a Evaluare
conflictului. reciprocă

Compar
ă
2

O1
2. COMPARĂ Elevii compară cei doi termeni.
Compară termenul de violență cu cel de conflict Exercițiul
O7
Asociaz
ă Aprecieri
3 Metoda verbale
Elevii aleg varianta corectă. cubului

3.ASOCIAZĂ
Asociază corespunzător:

Câte stiluri de abordare a conflictului există?


Jocul didactic Evaluare
A) 2 reciprocă
B) 0
C) 3

O8
Analizează
4

Elevii analizează și propun soluții.


Observare
O8 4.ANALIZEAZĂ sistematică
Analizează un conflict și propune soluții
pentru rezolvarea lui.
Aplică
5 Observare
Elevii notează un slogan sistematică
antiviolență.

5.APLICĂ
Realizează un slogan anti-violență.

O6

Elevii argumentează oral.

Conversația

Aprecieri
Argumentează
6
verbale

6. ARGUMENTEAZĂ
Completează următorul argument:
- Dacă sunteti intr-o situatie de conflict cu un
prieten, cum puteți să-i arătați că sunteți
atenți la ce spune?

5.Fixarea Împarte elevilor o fișă de evaluare a cunoștințelor Elevii sunt atenți, reflectează și Activitate Analiza
cunoștiințelor și de bază ale elevilor cu privire la noțiunea de răspund la întrebări în scris. individuală răspunsurilor;
asigurarea violență și conflict. Fișa de lucru
feedback-ului Notarea
Elevii lucrează independent elevilor.

S-ar putea să vă placă și