Sunteți pe pagina 1din 4

UNIVERSITATEA DE STAT DIN TIRASPOL

BILETUL nr. _5_ Aprobat


Şeful catedrei PEP V. Mîslițchi

PENTRU EXAMENUL “Educația ecologică în învățământul preșcolar”


FACULTATEA Pedagogie, Specializarea Pedagogie preșcolară

1. Educaţia, instruirea şi cultura ecologică.


1.1. Identificați noțiuni de educație ecologică, instruire ecologică și cultură ecologică.
1.2. Evidențiați problema educației ecologice a copiilor în psihopedagogia preșcolară.
1.3. Argumentați necesitatea educației ecologice începând cu vârsta preșcolară.
2. Elaborați schematic proiectul didactic al unei activităţi la educația ecologică
(grupa pregătitoare)

„11 mai” __ 2021__ EXAMINATOR ____________ G. Chirică, dr., conf. univ.

Elaborat: Budiștean Cristina grupa 105

1.
1.1 Educație ecologică – este procesul de recunoaștere a valorilor și de înțelegere a
conceptelor, în procesul formării și dezvoltării deprinderilor și atitudinilor necesare pentru
înțelegerea corectă și aprecierea interdependenței dintre om, cultiră și factorii mediului natural.
Instruire ecologică – presupune transmiterea de cunoștințe referitoare la comportamentele umane
acceptabile în relația cu mediul înconjurător. În momentul când îi familarizăm copiii cu obiectele
lumii nerte și cu ființele vii, atunci este cazul să le vorbim despre îngrijirea și protecția lor. Astfel
se formează o viziune integrală despre relația om-mediu.
Cultură ecologică – presupune prezența anumitui volum de cunoștințe și convingeri, pregătirea
către activitatea practică corespunzător cerințelor atitudinii grijulii față de natură. Cultura
ecologică devine un indice important al activității sociale și conștiinciozității personalității.
1.2 Problemele copiilor la vârsta prescolara: curiozitatea si dorinta de a experimenta pot
impinge copilul la continuarea unor experimente acasa, nesupravegheat; excesul de zel al
cadrelor didctice poate duce predarea unui volum prea mare de cunostinte, neadaptata la nivelul
de intelegere a prescolarului; neacordarea unei mari importanțe mediului.
1.3 Un șir de savanți susțin că educația ecologică este cel mai eficient de inceput incă de la
gradinită. Scopul esential este de a le forma bazele unei gandiri si atitudini centrale pe
promovarea unui mediu natural. Punctele tari a procesului de educatie ecologica la varsta
prescolara sunt: particularitatile de varsta ale copiilor: curiozitate espistemică, dorinta de a imita
adultul, de a cunoaste mediul prin intermediul propriilor simturi-activitati, sentimente; raspunde
nevoilor copilului de cunoastere concreta, pune copilul in contact direct cu mediul, sprijina
cunoasterea consecintelor propriilor fapte, prin educare ecologica copiii ajung sa iubeasca și sa
mamifeste dorinta de a ocroti natura, copiii invata si gasesc metode de reciclare si refolosire a
materialelor considrate deseuri.
Copiii capătă experienţă în utilizarea cunoştinţelor şi abilităţilor dobândite, în vederea luării unor
acţiuni pozitive şi bine gândite care vor conduce la eradicarea problemelor mediului, însușesc un
set de valori şi sentimente de grijă pentru mediu, pentru menţinerea calităţii lui. Pentru a avea un
efect asupra dezvoltării copiilor și în formarea viitoarei lor personalități, activitățile de educație
ecologică trebuie desfășurate continuu, pe cât posibil să facă parte din programul cotidian sau
măcar unele idei să fie infiltrate în diversele teme abordate în grădiniță.

2.

PROIECT DIDACTIC
DENUMIREA ACTIVITTATII – Activitate ecologica
TIPUL DE ACTIVITATE –Activitate integrata
CATEGORII FRAGMENTE DE ACTIVITATE –Cunoasterea mediului,Educarea limbajului,
Activitate matematica, Educatie muzicala, Activitate practica;
OBIECTIVE GENERALE :
o Evaluarea si sistematizarea cunostintelor ecologice;
o Dezvoltarea interesului copiilor pentru starea de sanatate a miediului;
o Dezvoltarea abilitatilor de lucru in echipa  si spiritului de competitie;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
 Sa identifice aspecte ale poluarii mediului;
 Sa gaseasca solutii pertinente pentru rezolvarea unor situatii care impun decizii ecologice
urgente;
 Sa alcatuiasca propozitii respectand cerintele formulate si sa reprezinte corect simbolul
grafic corespunzator tipului de propozitie;
 Sa formeze din literele cunoscute cuvitele care compun un scurt mesaj;
 Sa reproduca poezii cu continut ecologic, utilizand calitatile expresive ale limbajului oral;
 Sa compuna si sa rezolve probleme avand ca suport o situatie ilustrata si utilizand
algoritmul cunoscut;
 Sa cante tn grup respectand linia melodica a cantecului;
 Sa conceapa mesaje ecologice punandu-si in valoare imaginatia creatoare;
 Sa coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale, in perechi si de grup, participand
activ si constient la joc;
 Sa raspunda prompt la intrebarile adresate, dovedind o buna stapanire a cunostintelor
insusite.
METODE SI PROCEDEE – povestirea, conversatia, brainstorming-ul, problematizarea,
MATERIAL DIDACTIC– imagine cu cele trei personaje (caprioara, broscuta, randunica );
imagine reprezentand un aspect de padure in care se gasesc elemente specifice unui mediu
poluat; ecusoane cu personajele din text; diplome; stegulete; litere pentru mesaje ecologice;
ELEMENTE DE JOC – surpriza, aplauzele, concursul,recompensele, diplome, stegulete;
Nr. Etapele Continutul activitatii Evaluare
Crt. activitati Activitatea educatoarei Activitatea
i copiilor
Moment Copiii intra in sala de grupa si Intra in ordine in - sa cante in grup;
organizat saluta invitatii prezenti la sala de grupa.
oric activitate. Canta “Imnul
Activitatea debuteaza cu ecoprichindeilor
intonarea de catre copii a
“Imnului ecoprichindeilor” de
la Gradinita nr.4.
Captarea Captarea atentiei o voi realiza Asculta - sa accepte
atentiei prin prezenta la activitate a interventia provocarea
unui “ecoamic” de la scoala ecoamicului la care sunt
venit sa ceara ajutorul venit de la solicitati;
ecoprichindeilor in rezolvarea scoala.
unei situatii problema ivita in Se mobilizeaza si
padure. raspund la
solicitarea
ecoamicului si a
educatoarei.
Anuntare Astazi vom desfasura o Asculta si retin - sa asculte textul
a temei activitate cu tema tema activitatii. si sa reactioneze
“Ecoprichindeii in adecvat lael
concurs”prilej cu care vom
incerca impreuna sa gasim Copiii asculta
solutii pentru problema adusa povestirea si isi
in atentie de ecoamici. propun sa dea
Concomitent cu prezentarea ajutor celor trei
imaginii voi povesti copiilor personaje din
situatia ivita in padure, pentru text.
rezolvarea careia li se cere
ajutorul.
“Intr-o zi frumoasa de
primavara trei prieteni: o
broscuta, o randunica si o
caprioaras-au intalnit la
marginea padurii. Pentru ca
ziua era numai buna de excursii
cei trei s-au decis sa-si petreaca
ziua impreuna.
Cel mai frumos ne putem
petrece ziua la balta unde este
casuta mea, a spus broscuta.
Acolo puteti asculta cantecul
surorilor mele, puteti sa va
vedeti chipul in apa ca intr-o
oglinda si va puteti potoli si
setea.
Eu stiu unloc si mai potrivit, a
spus randunica. Acolo sus, pe
deal, ramai fermecat de
cantecul pasarilor,aerul este
curat , ceru este senin,iar uneori
pe cer poti vedea o multime de
culori.
Sa nu ne certam, prieteni, a
intervenit caprioara. Stiu un loc
care sa ne multumeasca pe toti.
In luminisul din padure poti sta

S-ar putea să vă placă și