Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invățământ: Școala Gimnaziala Nr 3 Lupeni

Profesor Costineanu Marius Ciprian

Clasa : a VI-B

Data 31.O3 2021

Disciplina: Religie Ortodoxă

Aria curriculară: Om și societate

Titlul lecției: Iertarea, semn al bunătății sufletești

Tipul lecției: mixtă

Competenţe specifice:

1.2 Analizarea semnificației cererilor din rugăciunea “Tatăl nostru”;

2.1 Analiza mesajului moral-religios a rugăciuni Tatăl nostru

3.2 Povestirea unor întâmplări din viața proprie sau a semenilor, în care s-a aplicat învățătura
despre iertare, dobândită la ora de Religie.

Competenţe derivate:

C1 – să enumere, citind cele două fragmente de pe fișă, cel puțin trei caracteristici ale iertării;

C2 – să descrie portretul religios-moral al adevăratului creștin pe baza experiențelor personale;

C3- să numească persoanele care ne pot oferi iertarea;

C5 – să recunoască roadele pe care le aduce iertarea în viața creștinului

Strategia didactică:

1. Metode și procedee: conversație euristică, explicație, exercițiul


2. Mijloace de învățământ: fișă de lucru, Sfanta Scriptura, manualul de religie, clasa a VI-
a, icoane,
3. Forme de organizare a activității: activatate frontal, activitate individuala

Resurse:

1. Oficiale: Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a

1
Programa calendaristică orientativă, clasa a VI-a

2. Temporale: număr de lecții 1


durata 50’

Bibliografie

1. Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române
2. Cucoș, Constantin, Educația Religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999
3. Cucoș, Constantin( coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare și grade
didactice, Editura “Polirom” , Iași, 1998,
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Dorin, Opriș, Opriș, Monica, Metodica predarii
religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000

Scenariul didactic

Nr. Etapele Tim Com Activitatea Activitatea Metode și Mijloac Forme de E


Crt lectiei p pete profesorului elevilor procedee e de organizare
. (min nțe învățăm
) ân
1. Momentul 1’ Salutul Salutul Conversati Activitate
organizatoric Rugaciunea Tatal Rugaciunea a frontala
nostru Tatal nostru
Notarea absentelor Notarea
absentelor
2. Verificarea 10’ Se verifica A
cunostintelor principalele notiuni de ve
la lectia Rugaciunea
Tatal nostru

3. Pregatirea 2’ CS Stim ca rugaciunea “Si ne iarta conversati Activitate A


pentru lectia 1.2 Tatal nostru are 7 noua gresalele e frontala ve
noua cereri. Care este a 5-a noastre,
cerere? precum si noi
iertam
gresitilor
nostri.”
Care este semnificatia Iertarea celor
acestei cereri? care ne-au
gresit este o

1
conditie
estentiala
pentru a primi
la randul
nostru iertare.
4. Anuntarea 2’ Anunt si scriu pe tablă Elevii vor scrie Explicatia Activitate
titlului lectiei si titlul lectiei: pe caiete data frontala
si a Iertarea-semn al si titlul lectiei
obiectivelor bunatatii sufletesti. si asculta
explicatiile
profesorului.
5 Transmirea 20’ Vom citi din Sfanta Elevii citesc Lectura Fisa de Activitate A
noilor Scriptura sau de pe fragmentul biblica lucru frontal ve
cunostinte fisa de lucru Pilda biblic indicat Sfanta
celor 2 de professor scriptur
datornici( Matei 18, a
23-33) Explicatia
Cu cat era dator
servitorul din pilda
CS2. stapanului sau? ….cu zece mii Conversati
1 Talantii erau monede
de talanti… e
antice, din aur. Zece
mii de talanti era o Explicatie Activitate
Elevii asculta
datorie enorma frontal
explicatia
Este pedepsit
servitorul de catre
stapan pentru faptul ca Conversati Activitate A
Servitorul este
nu-si poate plati e Frontala ve
iertat, la
datoria? rugamintea lui
Cu cat i-a fost dator si I se sterge si
cel ce era impreuna datoria.
slujitor cu cel iertat? …cu 100 de
Cum vi se pare suma dinari
care I s-a sters
primului slujitor, de Conversati
…foarte e euristica
10 mii de talanti, in mica…
comparatie cu suma
de 100 de dinari
Care este reactia
primului servitor
caruia I s-a iertat …in ciuda
datoria fata de colegul faptului ca l-a
sau care ii datora 100 rugat sa-l ierte,
de talanti? acesta l-a
Care este reactia aruncat in
stapanului cand I inchisoare.

1
se aduce la …se supara si
cunostinta acest il arunca in
gest de inchisoare pan
nemilostivire al ace va plati
servitorului sau? datoria.
Pe cine credeti ca
reprezinta stapanul
din pida? …pe Domnul
Domnul Iisus Hristos Iisus Hristos
este model supreme de
iertare, El care nu
avea niciun pacat, a
fost rastignit pe cruce
si de pe cruce s-a
rugat Tatalui sau
pentru cei care L-au
facut sa sufere
spunand: “Parinte,
iarta-le lor ca nu stiu
ce fac!”
Pentru ca Domnul
Iisus Hristos este
modelul suprem de
iertare, iar noi, dorim
iertare de la
Dumnezeu, suntem
datori sa ne iertam
reciproc.
De asemenea, pentru
ca suntem oameni si
suntem supusi
greselilor, Domnul
Iisus Hristos a dat
puterea Apostolilor de
a ierta pacatele(Ioan
20,22-23), iar acestia
au transmis
episcopilor si preotilor
pana astazi.
6. Fixarea si 5’ Le dau elevilor o fisa Conversati Fisa de Activitate A
sitematizarea de lucru care cuprinde A lucru frontala ve
cunostintelor un citat de Sfanta
Scriptura(Coloseni
3,12-13) si din
Scrierile Sfantului
Ioan Gura de Aur

1
CD1 (Anexa 3) Elevii citesc
Enumerati de pe fisa fisa si raspund:
de lucru cel putin 3 …bunatatea,
caracteristici alte smerenia,
iertarii. blandetea,
linistea, gandul
netulburat etc.
CD3
Domnul Iisus
Enumerati persoanele Hristos a dat
care ne acorda noua puterea de a
iertarea. ierta
pacateleAposto
lilor, iar acestia
au transmis
mai departe
episcopilor si
preotilor pana
astazi.
CD4 …rautatea,
Care sunt motivele mandria si
pentru care oamenii orgoliul
nu iarta si tin
suparare? ….da dovada
Care sunt roadele sau de bunatate
efectele iertarii in sufleteasca, se
sufletul crestinului? elibereaza de
gandurile rele,
gaseste pacea
cu Dumnezeu,
cu sine si cu descriere Activitate A
semenii. frontala ve
Elevii descriu
Descrieti portretul portretul unui
religios-moral al adevarat
adevaratului crestin crestin pe baza
experientei lor
personale.
7. Asocierea, 6’ Pe langa efectele Elevii asculta Explicatie Activitate
generalizarea iertarii pe care mi l-ati frontal
si aplicarea enumerate, prin iertare
se traieste in bucurie,
iubire si comuniune.
Ura indeparteaza pe
oameni unii de altii.
Le citesc istorioara Povestire
“Uneltele

1
tamplarului”(Anexa 3) …. In loc sa Conversati Activitate A
Cum i-a impacat construiasca un e frontala ve
tamplarul pe cei doi gard inalt, a
frati? construit un
pod care lega
cele doua
gospodarii.
…si-a cerut
Care a fost reactia iertare fratelui
fratelui mai mic? mai mare, apoi
s-au iertat.
Este important ca
fiecare sa ne
recunoastem gresala si
sa ne cerem iertare,
acestia sunt primiipasi
spre impacare.
8 Aprecierea 2’ Se fac aprecieri Explicatie Activitate A
activitatii generale si individuale frontala ve
elevilor privindatat pregatirea N
elevilor pentru lectie,
cat si implicarea lor in
predarea noilor
cunostinte.
Se noteaza elevii care
s-au remarcat in mod
deosebit
9. Precizarea 1’ Seara, inante de a va Elevii asculta Explicatie Activitate
temei pentru pregati de culcare, sa cu atentie frontala
acasa va ganditi daca sunteti
suparati pe cineva sis
a faceti tot posibilul sa
va impacati.
10. Incheierea 1’ Rugaciunea Rugaciunea Meditatia Activitatea
activitatii Salutul Salutul religioasa frontala

1
Fisa de lucru

Indică valoarea de adevăr a următoarelor enunțuri:

a) Rugăciunea Domnească a fost rostită de Domnul Iisus Hristos la solicitarea ucenicilor.


A/F
b) Numai Iisus poate sa Se adreseze Părintelui Ceresc cu apelativul Tată. A/F
c) Dumnezeu iarta greșalele oamenilor, fără a le cere iertarea semenilor. A/F
d) Bunătatea divină se revarsă asupra oamenilr precum cea a unui tată iubitor. A/F
e) Ajutorul lui Dumnezeu ne poate izbăvi din orice ispită.

1
Pilda celor doi datonici

„De aceea, asemănatu-s-a împărăţia cerurilor omului împărat care a voit să se socotească
cu slugile sale. Şi, începând să se socotească cu ele, i s-a adus un datornic cu zece mii de
talanţi. Dar neavând el cu ce să plătească, stăpânul său a poruncit să fie vândut el şi
femeia şi copii şi pe toate câte le are, ca să se plătească. Deci, căzându-i în genunchi, sluga
aceea i se închina, zicând: Doamne, îngăduieşte-mă şi-ţi voi plăti ţie tot. Iar stăpânul slugii
aceleia, milostivindu-se de el, i-a dat drumul şi i-a iertat şi datoria. Dar, ieşind, sluga aceea
a găsit pe unul dintre cei ce slujeau cu el şi care-i datora o sută de dinari. Şi punând mâna
pe el, îl sugruma zicând: Plăteşte-mi ce eşti dator. Deci, căzând cel ce era slugă ca şi el, îl
ruga zicând: Îngăduieşte-mă şi îţi voi plăti. Iar el nu voia, ci, mergând, l-a aruncat în
închisoare, până ce va plăti datoria. Iar celelalte slugi, văzând deci cele petrecute, s-au
întristat foarte şi, venind, au spus stăpânului toate cele întâmplate. Atunci, chemându-l
stăpânul său îi zise: Slugă vicleană, toată datoria aceea ţi-am iertat-o, fiindcă m-ai rugat.
Nu se cădea, oare, ca şi tu să ai milă de cel împreună slugă cu tine, precum şi eu am avut
milă de tine? Şi mâniindu-se stăpânul lui, l-a dat pe mâna chinuitorilor, până ce-i va plăti
toată datoria. Tot aşa şi Tatăl Meu cel ceresc vă va face vouă, dacă nu veţi ierta – fiecare
fratelui său – din inimile voastre” (Matei 18, 23-35).

1
Izvoarele credintei

Sfânta Scriptură

“Îmbrăcați-vă, dar, ca aleși ai lui Dumnezeu, sfinți și preaiubiți, cu milostivirile


îndurării, cu bunătate, cu smerenie, cu blândețe, cu îndelungă-răbdare, îngăduiți-vă
unii pe alții și iertând unii altora”( Coloseni 3,12-13)

Sfântul Ioan Gură de Aur

“Domnul vrea ca inima noastră să ajungă liniștită și potolită, cugetul nostru netulburat
și slobod de orice patimă, vrea să arătăm multă bunătate semenilor nostri”

1
UNELETELE TAMPLARULUI

Doi fraţi care trăiau în gospodării alăturate au avut un conflict. Cearta a început după o mică
neînţelegere şi a luat amploare, până când s-a produs dezbinare între cei doi. Totul a culminat
cu un schimb de cuvinte dure, urmate de săptămâni de tăcere.

 Într-o dimineaţă, cineva a bătut la uşa fratelui mai mare. Când a deschis uşa, a văzut un bărbat
cu unelte de tâmplărie.

- Caut de lucru pentru câteva zile, a zis străinul. Poate aveţi nevoie de mici reparaţii aici, în
gospodărie, eu v-aş putea ajuta.

- Da, a zis fratele mai mare, chiar bine! Am ceva de lucru pentru dumneata.

 Vezi acolo, pe partea cealaltă a râului, locuieşte vecinul meu...Mă rog, de fapt este fratele meu
mai mic. Vreau să construiesc un gard de doi metri înălţime, nu vreau să-l mai văd! Eu plec la
câmp, la treburile mele, dar aş vrea ca până mă întorc diseară, dacă se poate, să fie gata.

1
 Tâmplarul a muncit mult, măsurând, tăind, bătând cuie. Aproape de asfinţit, când s-a întors de
la câmp fratele mai mare, tâmplarul tocmai terminase treaba. Uimit de ceea ce vedea, fermierul
a  făcut ochii mari şi a rămas cu gura căscată.

 Nu era deloc un gard de doi metri. În locul lui era un pod care lega cele două gospodării peste
râu.

Tocmai în acel moment vecinul lui, fratele cel mic, venea dinspre casa lui şi, copleşit de ceea ce
vedea, a alergat spre fratele mai mare, l-a îmbrăţişat şi i-a spus:

- Eşti un om deosebit! Să te gândeşti tu să construieşti un pod aşa de frumos după tot ce ţi-am
spus şi ţi-am făcut! Iartă-mă, frate!

 ...Şi s-au iertat.

Tâmplarul, văzându-şi treaba terminată, începu să-şi adune uneltele ca să plece într-ale sale.

 - Aşteaptă, stai! i-a zis fratele cel mare. Mai stai câteva zile. Am mult de lucru pentru
dumneata...

 - Mi-ar plăcea să mai rămân, a spus tâmplarul, dar mai am multe poduri de construit...

S-ar putea să vă placă și