Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Lilieşti, or. Băicoi


DATA: 16.05.2014
CLASA:I B
PROFESOR ÎNV.PRIMAR: Brezan Daniela
DISCIPLINA: MATEMATICǍ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Universul meseriilor
SUBIECTUL LECŢIEI: FIGURI GEOMETRICE. JOCURI ŞI APLICAŢII
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
1. Dezvoltare personală;
2. Comunicare în limba română;
3. Matematică şi explorarea mediului;
4. Arte vizuale şi abilităţi practice.
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi fixarea cunoştinţelor
DURATA: 45 minute

SCOPUL: Consolidarea cunoştinţelor şi noţiunilor intuitive de geometrie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – să denumească figurile geometrice studiate;
O2 - să descrie figurile geometrice învǎţate;
O3 - sǎ exemplifice obiecte din mediul apropiat care au formǎ de pǎtrat, triunghi, dreptunghi şi cerc;
O4 - sǎ identifice figurile geometrice dintr-un desen dat;
O5 - sǎ realizeze din figurile geometrice învǎţate un desen respectând indicaţiile unei ghicitori;

RESURSE:

a) procedurale - metode şi procedee: R.A.I., Cubul, Teoria inteligenţelor multiple, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul.
- forme de organizare: frontal, pe grupe ,individual.
b) materiale: minge micǎ, cubul, fise de lucru, creioane colorate, jetoane cu figuri geometrice şi litere,

Bibliografie:

 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” -
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;
 MECTS -„Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare personală , Muzica
si miscare, Arte vizuale şi lucru manual, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013
 www.didactic.ro – invatamant primar.
Secvenţele Desfǎşurarea lecţiei Strategii didactice
lecţiei resurse resurse forme de evaluare
Activitatea învǎţǎtoarei Activitatea elevilor
procedurale materiale organizare
1. Moment Grupeazǎ elevii în 5 grupe şi pregǎteşte Pregǎtesc materialele necesare. frontal
organizatoric materialele necesare desfǎşurǎrii lecţiei.

2. Verificarea temei Verifică tema cantitativ şi calitativ Aprecierea


şi a cunoştinţelor temei
anterioare exerciţiul individual

Observaţia
3. Reactualizarea Rǎspunde - Aruncǎ -Interogheazǎ* sistematică
cunoştinţelor Cu ajutorul unei mingi se face
reactualizarea cunoştinţelor. Un elev aruncă Numesc figuri geometrice şi
mingea, după ce a numit o figură obiecte care au forma acelei
geometrică, iar cel care o prinde trebuie să figuri geometrice. Rǎspunde - minge
numească un obiect care are forma acelei Aruncǎ - micǎ pe grupe Aprecieri
figuri geometrice.
Interogheazǎ verbale
Supravegheazǎ desfǎşurarea jocului.
4. Captarea atenţiei Împarte elevilor jetoane cu figurile
geometrice : pǎtrat, triunghi, dreptunghi Primesc jetoanele cu figuri şi jetoane cu
şi cerc, pe spatele acestora fiind scrisǎ grupeazǎ corect obţinând în final figuri
câte o literǎ. Solicitǎ gruparea literelor mesajul cifrat. Jocul geometri- frontal
corespunzǎtoare fiecǎrei figuri ce şi litere
geometrice pentru a afla Mesajul cifrat:
“Descoperiţi tainele figurilor
geometrice!”
5.Anunţarea temei Anunţǎ subiectul lecţiei şi obiectivele Ascultǎ. frontal
si a obiectivelor învǎţǎrii. Noteazǎ pe caiete.
Noteazǎ pe tablǎ .
6. Dirijarea Propune următorul joc : « Să gândim, Observaţia
consolidǎrii să învăţăm şi să fim creativi în moduri sistematică
diferite«, conform instruirii diferenţiate Explicaţia
prin inteligenţe multiple. Îndeplinesc sarcinile cerute. pe grupe
I. Grupa scriitorilor : Scrieţi Joc fise de
denumirile figurilor Instruire lucru
geometrice. diferenţiată Aprecieri
II. Grupa matematicienilor : prin frontal verbale
Rezolvaţi următoarea folosirea
problemă. inteligenţelor
III. Grupa pictorilor : Desenaţi multiple individual
folosind doar figuri
geometrice.
IV. Grupa cântăreţilor : Cântaţi
următoarele versuri.
V. Grupa constructorilor : Exerciţiul
Construiţi din figuri
geometrice. ANEXA 1 Exerciţiul-joc
Supraveghează întregul demers şi
intervine cu explicaţii acolo unde
este cazul. Fiecare grupă prezintă produsul
Se va face evaluarea produselor realizat.
obţinute.
 
7. Realizarea feed- Se va face folosind metoda cubului. Pe Rezolvǎ pe planşă sarcina Cubul Planşa cub frontal Observaţia
back-ului feţele cubului desfăşurat sunt scrise cele primitǎ. Explicaţia desfăşurat sistematică
6 sarcini, pe care elevii le vor rezolva. Post-it
ANEXA 2
La fiecare răspuns corect vor primi un
bileţel pe care este scrisă o silabă. Unind exerciţiul Aprecieri
silabele vor descoperi cum se numesc verbale
transformările apei.
8. Încheierea Propune elevilor ca tema pentru acasǎ Îşi noteazǎ tema. explicaţia
activităţii realizarea unui desen realizat doar din
figuri geometrice.

ANEXA 1

GRUPA SCRIITORILOR

Scrieţi denumirile figurilor geometrice:

GRUPA MATEMATICIENILOR

Rezolvaţi următoarea problemă:

Maria a desenat 10 triunghiuri. Dan a desenat 15 dreptunghiuri şi Vlad a desenat 20 de pătrate. Câte figuri geometrice au desenat cei trei copii?

GRUPA PICTORILOR

Colorează cu roşu pătratele, cu verde cercurile şi cu albastru triunghiurile:

GRUPA CÂNTĂREŢILOR
Interpretaţi următoarele versuri:

Din dreptunghiuri şi triunghiuri,


O rachetă construiesc,
Tot mai sus să urc spre stele,
Luna să o cuceresc.

GRUPA CONSTRUCTORILOR
Construiţi folosind figuri geometrice.
ANEXA 2
DESCRIE

 Descrie figurile geometrice : pǎtratul, triunghiul, dreptunghiul şi cercul.

pǎtratul triunghiul dreptunghiul cercul

ASOCIAZĂ

 Uneşte fiecare figurǎ geometricǎ cu obiectele care au aceeaşi formǎ.


COMPARĂ

 Prin ce se deosebeşte cercul de celelalte figuri geometrice ? .............................................................................................


ANALIZEAZĂ

 Din câte figuri geometrice este format desenul ? Completeazǎ tabelul.

Triunghiuri
Dreptunghiuri
Pătrate
Cercuri
TOTAL

ARGUMENTEZĂ

 Cristian afirmǎ cǎ în desenul de mai jos sunt 3 dreptunghiuri, iar Mircea spune cǎ sunt 4.
Cine are dreptate ? Numǎrǎ şi tu !

................................................................................................................................

APLICĂ

 Deseneazǎ respectând indicaţiile din urmǎtoarea ghicitoare:

Dintr-un cerc mai mic


Fac capul unui pitic.
Din triunghi ii fac coif,
Şi îl decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai mare,
Gata corpul, ca oricare.
Braţe şi picioare douǎ,
Din dreptunghiuri,câte douǎ.
Douǎ cerculeţe ,mâini,
Din triunghiuri papucei,
Sǎ poatǎ alerga cu ei.

S-ar putea să vă placă și