Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Student :
Tema: Comunicare şi abilităţi sociale
Subiectul: Stereotipuri şi diferenţe de gen în familie
Clasa: a X-a B
Durata: 50 min
Competenţe specifice: – să identifice imaginea proprie despre rolul şi importanţa familiei în viaţa personală.
Competenţe operaţionale: C1 – evaluarea respectării drepturilor şi responsabilităţii membrilor familiei.
Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: discuţii de grup, dezbateri, exerciţiu;
- forme de organizare: frontal, individual.
● Resurse materiale: fişă de lucru.
Bibliografie: Gabriela Lemeni, Anca Tărău – Consiliere şi orientare, editura ASCR
Scenariu didactic:
Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
lecţiei Metode şi Forme de Resurse
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor
Dozare procedee organizare materiale
Moment - Consemnează absenţele. - Răspund la întrebări. Conversaţia frontal
organizatoric - Verifică existenţa resurselor materiale
(2 min)
Motivarea Familia – cea mai importantă celulă a societăţii frontal
elevilor:
- sensibilizarea
- captarea
atenţiei
(1 min)
Comunicarea Comunică elevilor că vor discuta despre Notează subiectul propus frontal
obiectivelor stereotipurile pe care le au oamenii referitor la şi punctele care trebuie
lecţiei drepturile şi responsabilităţile membrilor atinse în dezbatere.
(3 min) familiei.
Desfăşurarea ● Distribuie fişa de lucru şi le acordă cinci Ascultă cu atenţie expunerea individual fişe
dezbaterii minute pentru a răspunde la afirmaţiile din fişă. instrucţiunile. problematizarea individuale
(30 min) Citeşte cu voce tare instrucţiunea şi dă un Răspund la afirmaţiile din dezbaterea
exemplu pentru a fi sigur că elevii au înţeles-o. fişă. conversaţia pe grupe
● Analizează împreună cu elevii răspunsurile Participă activ la discuţii.
date şi identifică eventualele stereotipuri de gen Identifică diferenţele reale
prezente în afirmaţiile lor. Identifică împreună între fete şi băieţi.
cu ei diferenţele reale între rolul mamei şi rolul
tatălui. Dau exemple de
● Cere elevilor să dea exemple de stereotipuri stereotipuri de gen.
de gen, eventual chiar dintre cele care le-au
afectat alegerile până în acest moment. Găsesc modalităţi prin
● Identifică împreună cu elevii modalităţi prin care pot fi modificate
care pot fi modificate aceste stereotipuri. aceste stereotipuri.
Realizarea ● Există diferenţe de gen? Răspund la întrebări conversaţia frontal
feed-back-ului ● Care sunt drepturile şi responsabilităţile individual
(10 min) noastre în cadrul familiei?
● Exemple de stereotipuri de gen şi cum
influenţează ele viaţa de familie.
● Cum pot fi modificate stereotipurile de gen?
● Ce instituţii sunt abilitate să intervină în viaţa
de familie?
Concluzii Constructiv suntem diferiţi, femei şi bărbaţi. prelegerea
(3 min) Există diferenţe şi în cadrul unui gen. În
familie suntem egali în drepturi (dreptul la
intimitate, dreptul de a hotărî asupra propriei
persoane, dreptul la exprimare, etc.) atâta timp
cât nu lezăm drepturile unui alt membru al
familiei. Responsabilităţile în cadrul familiei se
stabilesc explicit sau mutual. Există multe
familii tributare stereotipurilor. Comunicarea şi
disponibilitatea de a-l trata pe celălalt ca pe
egalul tău face diferenţa între toleranţă şi
extremism. Stereotipurile se găsesc spre latura
extremistă. Important este ca fiecare să
dăruiască după puteri şi să primească după
nevoi.
Au drept să intervină în viaţa familiei, în cazuri
extreme sau la cerere, autoritatea tutelară,
poliţia, procuratura, instituţiile pentru ocrotirea
mamei şi copilului.
Anunţarea Notează tema
temei pentru Cum aflu ce îmi oferă o facultate?
acasă (1 min)
Fişă de lucru nr. 70

Stereotipuri şi diferenţe de gen

În dreptul fiecărei afirmaţii de mai jos încercuiţi numărul care corespunde alegerii
voastre după cum urmează: 1 = perfect de acord; 2 = parţial de acord; 3 = nesigur în legătură cu
afirmaţia; 4 = parţial dezacord; 5 = dezacord total.

Am dreptul să ascult ce muzică vreau 1 2 3 4 5


Am dreptul să refuz să ajut la munca în gospodărie 1 2 3 4 5
Mama este cea care trebuie să mă îngrijească 1 2 3 4 5
Mama este cea care trebuie să mă educe 1 2 3 4 5
Tata este cel care trebuie să aducă bani în casă 1 2 3 4 5
Părinţii sunt îndreptăţiţi să-şi pedepsească copiii în caz de neascultare 1 2 3 4 5
Mama pregăteşte totdeauna masa 1 2 3 4 5
Dacă trebuie făcută piaţa, o aşteptăm pe mama 1 2 3 4 5
De ziua de naştere a părinţilor mei, le urez La mulţi ani! 1 2 3 4 5
Treburile în gospodărie se împart în mod echitabil 1 2 3 4 5
O ajut pe mama la bucătărie 1 2 3 4 5
Îl ajut pe tata în atelier 1 2 3 4 5
Părinţii mei ştiu tot ce fac, pentru că se interesează de mine 1 2 3 4 5
Părinţii mei au idei învechite şi nu merită să le acord atenţie 1 2 3 4 5
Sunt trist(ă) dacă unul din părinţi este bolnav 1 2 3 4 5
Fetele sunt interesate de haine şi farduri 1 2 3 4 5
Băieţii sunt interesaţi de bani şi maşini 1 2 3 4 5
Trebuie să arăt bine ca să plac 1 2 3 4 5
Trebuie să am bani ca să plac 1 2 3 4 5
Trebuie să fiu spiritual(ă) ca să plac 1 2 3 4 5

S-ar putea să vă placă și