Sunteți pe pagina 1din 7

I.P.

Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun”

Proiect didactic
Tema: Pubertatea-o problemă, părinţii-un necaz

A realizat: Negruţă Aliona

2016

Disciplina:psihologie
Data: 27.09.2016
Tema: Pubertatea-o problemă, părinţii-un necaz
Tipul activităţii:training comunicativ cu părinţii
Obiectivul general: conştientizarea asupra perioadei de trecere de la pubertate la preadolescenţă, precum şi
pericolele însoţite în dezvoltarea psihică, fizică, comportamentală şi intelectuală la fiecare copil.
Obiective operaţionale:
O1 Pregătirea părinţilor pentru şedinţă.
O2 Identificarea schimbărilor vizibile a comportamentului copilului
său.
O3 Explicarea şi înţelegerea particularităţii de vîrstă a preadolescenţei
O4 Determinarea caracteristicilor principale a perioadei de
preadolescenţă.
O5 Identificarea tipului de temperament
O6 Analiza cazurilor de violenţă apărute frecvent în comportamentul copilului
O7Stabilirea regulilor de comportament
Materiale necesare: foi color, coală de hîrtie, carioce, tablă interactivă, stilou,tablă magnetică

Strategii didactice: braistormingul, analiza studiului de caz, comunicarea dirijată, asertivă, tehnica
SWOT,explicaţia, argumentarea, power point.

Nr.d/o Momentele activităţii Ob. Activitatea părintelui Tehnici şi Timp


metode
Ritualul începerii şedinţei Părinţii se aşează 2 min
1  Salutul O1 comod,ascultă care vor fi Convorbirea
 Pregătirea materialelor elementele cruciale a
 Pregătirea părinţilor pentru începerea acestei şedinţe
şedinţei de training.

Moment organizatoric:
2 Dirigintele clasei împreună cu psihologul Toate schimbările ce le braistormingu 5min
propune părinţilor să determine care sunt O2 redau părinţii sunt notate l
cele mai vizibile schimbări comportamentale , la tablă
fizice, psihice a copilului său.

3 Discuţia şi explicaţia perioadei de pubertate: Părinţii ascultă pentru a Explicarea 7min


face cunoştinţă cu latura
Psihologul : Pubertatea este perioada de O3 preadolescenţei, îşi
trecere spre maturizare biologică generală. notează ceea ce este
Schimbările fizice, creează uneori stări de important pentru sine
teamă, frustrare sau din contra euforie. Copiii
sunt instabili afectiv, vulnerabili, agitaţi.
Alături de modificările şcolare în
preadolescenţă are loc o modificare a poziţiei
tînărului în familie: creşte gradul de
independenţă şi de libertate O4 Părinţii se grupează 5min
pentru a face schimb de Lucru în grup
informaţii
Lucru în grup: părinţii sunt rugaţi să
determine caracteristicele crizei pubertăţii

3 etape: Revoltei
Închiderii în sine
Exaltare

4 Părinţii analizează Lucru


Psihologul introduce termenul de O5 temperametul copilului individual,
Temperament său, se pune întrebări, se explicaţia, 7 min
Astfel temperamentul este latura dinamico- formulează sugestii comunicarea
energetică a organismului uman. asertivă

Părinţilor le sunt repartizate foiţele cu tipul


de temperament a copiilor săi

5
Ca fiecare părinte conştientizăm schimbările Părinţii participă activ la Lucru în grup 5 min
produse în viaţa copilului , el se maturizează, lucru individual, expunînd
creşte interesul spre lucruri interzise. temerile cu care se
confruntă
Astfel psihologul roagă părinţii să identifice
cele mai mari temeri cu care se confruntă

6 O6 Lucru în grup, 7 min


Se repartizează fişe cu cazuri individuale de Părinţii în grup citesc şi studiu de caz
violenţă. Părinţii sunt rugaţi să analizeze încerc să determine
fiecare caz şi să determine cauza escaladării cauzele şi soluţiile
acestui conflict

7 Tema pentru acasă: Lucru în grup, 5 min


Însărcinare: „Stabilirea regulilor de O7 Părinţii pe fiecare foaie explicaţia,
comportare” stabilesc regulile, le analiza
Părinţii pe foi color vor stabili nişte reguli din explică, apoi le lipesc pe
punctul lor de vedere care sunt regulile de tabla magnetică
comportare în instituţia în care învaţă copilul
Astfel părinţii fac o convorbirea 2 min
8 Recomandări: generaliare totală asupra
 Nu reacţionaţi negativ la refuzul particulariţii de vîrstă prin
preadolescentului de a povesti despre care trece copilul său
sine şi problemele sale.
 Să predomine o atitudine de înţelegere
şi stimă faţă de tendinţa puberului de a
petrece timpul cu semenii,în afara
familiei.
 Să nu ignore, sa nu evite discutarea
problemelor care îl neliniştesc pe
preadolescent,
 Să înţeleagă care este spectrul de
probleme care îi preocupă pe puberi.
 Treptat ,cinstit şi binevoitor să se
includă în discuţiile preadolescenţilor,
obţinînd acceptarea lor,discuţiile fiind
bazate pe încredere.
Bibliografie:

Albu E.Manifestări tipice ale devierilor de comportament la elevii puberi. Bucureşti:Aramis,2002

Allport G.Structura şi devoltarea personalităţiiBucureşti:E.D.P,1981

Bauman L.,Riche R. Pubertatea-o problemă,părinţii un necaz

Vlas V.Psihologia vîrtelor şi pedagogică.Chişinău:Tipografia Centrală,1992,225pag.

Shapiro D. Conflictele şi comunicarea,Bucureşti:Editura APR,1998

S-ar putea să vă placă și