Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 04.11.2016
Instituţia: : Scoala cu clasele I-VIII Nr.6
Profesor: Vlaicu Daniel
Clasa: a VII-a
Obiectul: Istoria românilor şi universală
Subiectul:Revoluţia de la 1848-1849 în Europa
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Durata: 50 min.
Persectiva interdisciplinară:
Metode şi tehnici de lucru:, discuţia, comentarea, , ,interviul
Forme de lucru: frontal,individual, în perechi, în grup.
Material didactic:manualul de istorie clasa a VII-a

Competenţe:
Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate.
Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric.
Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice.
Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare оn istorie
Subcompetenţe: *analiza
comparativă a fenomenelor şi proceselor istorice din epoca modernă;
*argumentarea interdependenţei dintre cauzele şi efectele evenimentelor din epoca modernă;
*Utilizarea adecvată a termenilor istorici în elaborarea comunicărilor orale şi scrise;

Obiective operaționale:

O1 să determine cauzele şi consecinţele comune şi specifice a revoluţiilor burghezo –


democratice din Europa ,lecturînd conţinutul textului şi izvoarele istorice;
O2 să enumere forţele motrice ale revoluţiei identificînd motivele participării; O3-
să identifice asemănările şi deosebirile revoluţiilor din Europa completînd tabelul”Revoluţia
1848-1849:asemănări/deosebiri”; O4 să aprecieze
semnificaţia revoluţiilor burghezo-democrtice din1848 formulînd o concluzie de2-3 enunţuri.

Parcursul activităţii

Cadrul Ob.op Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Timp Not


. e
Evocarea Propune elevilor să Diferite idei Asaltul de 3 min
idei
comenteze fraza ,,
Bătrâna Europă moare,
lucrurile vechi pier şi
totuşi cât de lentă –i e 5 min.
această agonie.”
Propune comentarea -menţinerea
frazei în baza echilibrului marilor Argumentare
consecinţelor Congrsului puteri(Anglia, a
de la Viena 1815. Austria, Prusia şi
Rusia) după
înfrîngerea Franţei;
-menţinerea
Vechiului Regim în
Europa;
-stabilirea
principiului
intervenţionalismului
-MP aveau dreptul de
a-şi trimite armatele
în statele pentru a
înăbuşi mişcările
rev., de emancipeare
naţională care
compromiteau
ordinea stabilită;
-menţinerea
ideologiei
consevatoristă, care
se opunea
liberalismului, care
cereau respectarea
drepturilor
individuale
-mişcările
revoluţionare
europene influenţate
de
romantism,libaralism
şi naţionalism au
demarat continentul
european, punînd la
îndoială principiul
legitimismului
monarhic.(pag.82-
Consecinţele
Congresului de la
Viena)
Realizare Se anunţă subiectul şi Elevii înscriu în caiet 2min
a sensului obiectivele lecţiei subiectul lecţiei
Propune elevilor să Elevii expun cu Explicarea
explice noţiunile cu cuvintele proprii
cuvintele proprii : stat de explicaţia noţiunilor 4min
drept, revoluţie indicate :stat de drept
burghezo-democratică. şi revoluţie
Lucrul în grup: burghezo- Lucrul în
1. Revoluţia din democratică apoi grup
Franţa sunt citite din manual
2. Revoluţia din sau DEX. Analiza
O1 statele italiene Elevii vor studia 25min.mi
3. Revoluţia din izvoarele propuse şi n
statele germane vor analiza Aprecierea
4. Revoluţia din evenimentul conform
Imperiul algoritmului. Localizarea
Habsburgic pe hartă
5. Revoluţia ungară
Algoritmul de analiză a Amplasarea
evenimentelor istorice: pe axa
1.Ţara cronologică
O2 Notiţe
2. Cauzele
3.Obiectivele
4. Date cronologice
O3 5. Personalităţi
6.Consecinţele 20min
7. Însemnătatea
Propune completarea Elevii pe baza
tabelului: Revoluţia notiţelor făcute a
1848-1849:asemănări/de subiectelor studiate
osebiri completează tabelul 8min

Elevii prezintă
O4 Pe baza celor studiate enunţuri
expuneţi în 2-3 enunţuri argumentînd
semnificaţiile revoluţiei semnificaţai
din 1848 revoluţiilor 1848 din
Europa pentru
societatea modernă.
Reflecţia Elevii realizează Cauză/efect 15min
Comentarea afirmaţiei lui relaţia cauză/efect
Metternich” Dacă Parisul din 10-12 enunţuri.
stărnută, toată Europa
contractează imediat
răceală”.
Realizarea obiectivelor.
Demonstrează relaţia
de cauzalitate dintre
revoluţiile burgheze
şi sistemul social-
politic din epoca
modernă.
Notarea
Extindere Eseu;
.
Statele europene Deosebiri afinităţi
Rev. franceză avea ca obiectivepolitice şi *Caracterul:democratic
sociale: *Prevederile politice ale
-suprimarea dominaţiei programelor revoluţionare:
poltice şi financiare a -libertîţile individuale,
aristocraţiei; deîntrunire, asociere;
-instaurarea republicii; -libertateapresei;
-rezolvarea problemelor *Prevederile sociale ale
socialea muncitorilor, micii programelor revoluţionare:
burghezii, etc. -lichidarea privilegiilor
Rev .din Germania şi Italia au avut mai multe trăsături sociale ale Vechiului Regim;
. comune: -soluţionarea problemelor
-lichidarea fărămiţării sociale ale muncitorilor;
politice; -abolirea iobîgiei.
-realizarea unităţii politice -constiuirea gărzilor
şi constituirea statelor naţionale;
unitare moderne (italian şi -organizarea modernă a
german) statului:
-s-au recurs la mijloace
violente: răscoale, lupte
stradale;
-Constituţiile adoptate în
stat.italiene şi germane
aveau prevederi
semănătoare: libertatea
cuvîntului, tiparului,
libertăţi democratice,
instiuirea unor regimuri
Rev. din Italia democratice reprezentative.
-În lupta pentru unitatea
naţională s-a situat pentru
o anumită perioadă de timp
on stat cu regim
constituţional Regatul
Sardiniei,
-capătă caracterul unui
război de eliberare
naţională.
Rev. Imper. Habs. -obiective de natură
socială,politică, naţională:
-libertăţi sociale;
-naţionale;
-modernizarea societăţii.

S-ar putea să vă placă și