Sunteți pe pagina 1din 4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI PROF.

MOISII IULIANA
GEOGRAFIE
PROIECT DE LECŢIE

CLASA aVI-a
PROFESOR :Moisii Iuliana
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE- EUROPA ATLANTICĂ
TITLUL LECTIEI – Franţa
TIPUL LECTIEI - dobândire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: cunoaşterea caracteristicilor statelor Europei atlantice,în vederea formării
unor reprezentări corecte asupra acestui spaţiu;

COMPETENTE SPECIFICE
1.2 Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
3.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor naturale şi umane specifice geografiei Europei
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe un suport
cartografic
4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei
6.2. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a Europei realizând corelaţii cu informaţiile
dobândite la alte discipline şcolare
7.1 Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfârşitul lecţiei toti elevii vor fi capabili :

O1 – să precizeze poziţia geografica şi limitele Franţei în condiţiile utilizării


Harţii fizice a Europei.
O2 - să caracterizeze cadrul natural al Franţei, citind si interpretând harta
Europei
O3 - sa expună informaţii generale privitoare la populaţia şi aşezările omeneşti din
Franţa, utilizând imagini şi harta Europei.
O4 – să prezinte caracteristicile generale privind resursele naturale şi economia
Franţei, facând uz de harta resurselor naturale.
O5 – sa identifice principalele obiective turistice de pe teritoriul Franţei.

METODE SI PROCEDEE - expunerea şi explicaţia, conversaţia, comparaţia, lucru cu harta si


manualul, prezentare ppt, rebus geografic.

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizică şi politică a Europei, imagini,


atlasul geografic, manualul, fişe de lucru, videoproiectorul.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia continentelor - Europa”


clasa VI, Marin, V. Atanasiu, D. Dumitru
- “Geografia continentelor”- I. Marin şi colab.
- “ Didactica geografiei”- N. Ilinca

-1-
ŞCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI PROF. MOISII IULIANA
GEOGRAFIE
DESFAŞURAREA LECŢIEI

Ob. Tim Momentele Activ. de predare - invatare Strategii Evaluare


Oper p lecţiei Actv. profesorului Actv.elevilor didactice
4' Organizarea -verifica prezentei Pregătirea Observarea Apreciere
clasei elevilor caietelor şi a verbală
- aranjarea documente-
materialului lor şcolare
necesar lecţiei
2' Pregatirea Cere elevilor să să Elevii Conversaţia Observarea
aperceptivă rezolve un rebus completează euristică
geografic pentru a rebusul şi Aprecierea
descoperi numele rezultă ,,Fran orală
statului ce-l vor ţa”
studia
O1 38' Dirijarea Localizează pe Notează în Descoperirea Observarea
învăţării şi Harta fizică a caiete
formarea Europei:Franţa Sunt atenţi la Aprecierea
noilor hartă orală
deprinderi Solicita elevii sa Identifică
identifice vecinii din harta Observarea
Franţei manualului
vecinii Lucrul cu
Franţei harta
O2 -Solicită elevii să Localizeaza Conversatia Observarea
identifice la harta fiecare euristică
fizică principalele unitate de Aprecierea
forme de relief ale relief şi Descoperirea orală
Franţei precizează
-Solicită elevii sa principalele
identifice la harta fluvii. Prezentare
principalele râuri Identifică PPT
din Franţa tipurile de
-Solicită elevii să climă Lucru cu
specifice care sunt specifice manualul si
climatele şi tipurile Europei harta
de vegetaţie vestice şi fac
specifice părţii de corelaţie Problematiza-
vest a Europei, şi între zonele rea
să precizeze care de climă şi
sunt factorii care le tipurile de
determină vegetaţie
specifice
Notează în
caiete
O3 -Solicită elevii să Notează în Comparaţia Observarea
identifice numărul caiete
de locuitori al Răspund la Conversaţia Aprecierea
Franţei şi să intrebări euristică orală
precizeze Enumeră Lucru cu
principalele oraşe oraşele manualul si

-2-
ŞCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI PROF. MOISII IULIANA
GEOGRAFIE
din Franţa cunoscute harta
din Franţa
O4 Solicită elevii să Analizează Observarea
identifice cu harta din Descoperirea
ajutorul hărţii din manual şi Aprecierea
manual realizaază orală
principalele resurse corelaţii Lucru cu
naturale şi dintre manualul si
principalele ramuri dezvoltarea harta
industriale economică si
principalele Prezentare
Solicită elevii să centre de PPT
identifice exploatare
principalele Notează în
obiective turistice caiete
O5 ale Franţei Răspund la
întrebări
5‘ Atingerea Sintetizarea datelor Recapitulare Exercitii Stimularea
feed- backului a geografice participării
şi fixarea cunoştinţelor Interogaţiile elevilor,
cunoştinţelor dobândite de control şi analiza
despre dialogul. răspunsurilor
Franţa şi evaluarea
prin note.

1' Tema pentru Completarea fişei Ascultă şi Explicarea


acasă de lucru din notează
auxiliarul de
geografie

-3-
ŞCOALA GIMNAZIALĂ ONICENI PROF. MOISII IULIANA
GEOGRAFIE
SCHIŢA LECŢIEI

Franţa
CARACTERIZARE GEOGRAFICA
CADRUL NATURAL

 POZIŢIA GEOGRAFICĂ – în V Europei


- are ieşire la oceanul Atlantic şi M. Mediterană
- îi aparţine şi Ionsula Corsica

 RELIEF – dezvoltat pe structuri hercinice şi alpine


- Munţii : Alpi cu Vf. Mont Blanc (4807m), Pirinei, Jura, Vosgi.
- Podişuri: Ardeni, Lorenei, Normandiei, Masivul Armorican
-Câmpii:Bazinul Parisului, Câmpia Loirei, Bazinul Aquitanian

 CLIMA - în V climă temperat oceanică


-în partea centrală climă de tranziţie
-în S climă mediteraneană
-climă alpină

 HIDROGRAFIA –reţea hidrografică densă


-Fluvii: Sena, Loara, Garonne, Ron şi Rin
 VEGETAŢIA – este variată:
- păduri de foioase
- păduri de conifere
-maquis
- păduri de pin

CADRUL UMAN ŞI ECONOMIC


 POPULAŢIA -58,4 mil-loc;
- formată din francezi (94%), restul fiind portughezi, algerieni, marocani, etc.
-religie catolică, islamică,
-densitatea medie 105 loc/kmp
- 3/4 din populaţie este concentrată în oraşe
 ORASELE –Paris(capitala ţării, 9,3 mil locuitori), Marsilia,Lyon, Bordeaux, etc.

 ECOMONIA- Resurse naturale: Franţa dispune de multe resurse subsolice cum sunt:
minereuri de fier, cărbuni, uraniu, bauxită, petrol, gaze naturale
Industria:
- siderurgică, metalurgia neferoasă, energiei electrice( 75% în atomocentrale),
constructoare de maşini (avioane: Concorde, Airbus)(autoturisme: Peugeot, Renault,
Citroen), chimică, textilă, alimentară( locul I în lume la exportul de vin)
Agricultura: Este dezvoltată şi performantă
-Se cultivă cereale ( grâu,); floarea soarelui,viţă de vie
-Se cresc: bovine, porcine, ovine,
Caile de comunicatie: Transporturi: - feroviare, rutiere, fluviale, aeriene, maritime.
Turismul
- -zone turistice: Paris- Catedrala Notre Dâme, Turnul Eiffel, Muzeul Luvru, Palatul
Versailles
- Valea Loarei, Coasta de Azur, Munţii Alpi, Insula Corsica

-4-

S-ar putea să vă placă și