Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

• Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială „Oltea Doamna”, Oradea


• Profesor: GRAMA ILEANA MIRELA
• Disciplina:
Geografie
• Clasa: a VI – a
• Data: 06.05.2023
• Unitatea de învăţare: Europa – identitate geografică
• Titlul lecţiei: Italia
• Tipul de lecţie: mixtă (dobândire de cunoștințe, formare a priceperilor și deprinderilor)
• Locul de desfăşurare: sala de clasă

• Competenţe generale:
1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice;
3.Studierea spaţiului geografic realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline
şcolare;
4.Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa
cotidiană.

• Competenţe specifice:
1.1. Recunoaşterea unor termeni geografici şi utilizarea acestora în contexte cunoscute sau
contexte noi;
3.2. Descrierea unor elemente, fenomene şi procese geografice specifice Europei Sudice;
4.2. Citirea hărtii și utilizarea corectă a semnelor și culorilor convenţionale;
4.3. Pozitionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei
Sudice.

• Obiective operaţionale:
O1. să precizeze poziţia geografică şi vecinii Italiei pe harta fizică a Europei;
O2. să caracterizeze cadrul natural al Italiei, citind şi interpretând harta acestei ţări;
O3. să expună informatii generale privind populaţia şi aşezările din Italia;
O4. să prezinte caracteriticile generale ale economiei Italiei, utilizand harta si textul
adecvat;
O5. să realizeze comparaţii intre Italia şi Franţa, identificand cel putin 4 asemanari si 4
deosebiri;

• Strategia didactică: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă


• Metode şi procedee: expunerea, explicația, Diagrama Venn, știu-vreau să știu-am învăţat,
comparația, problematizarea, lucrul cu harta.

1
• Resurse materiale: manualul de geografie, harta fizică a Europei, fișe de lucru, PC,
videoproiector, tablă smart, tablă magnetică, cartea Geografia continentelor – Europa, Daniela
Strat, Manuela Popescu, editura Teora, 1999, Geografia. Considerente didactico-aplicative,
Gica Pehoiu, editura Transversal, Târgoviște, 2007.
• Evaluare:
- verificare frontală, analiza răspunsurilor, observarea sistematică, completarea tabelului, a
diagramei Venn, sintetizarea informaţiilor.

Diagrama Venn

Franţa
Italia

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂŢAT

2
Demersul didactic

Secvenţele Conţinuturi
Activitatea profesorului Activitatea elevului
didactice vizate
-Răspund cerinţelor
Moment -Verifică absenţele -Pregătesc materialele
organizatoric -Organizează materialele, clasa didactice necesare
– 3 min -Creează un climat cooperant desfăşurării orei
Poziţia -Solicită elevilor să localizeze pe harta
geografică, murală Europa de Sud, să prezinte şi să - Elaborează răspunsuri,
Relief, Climă, localizeze principalele elemente fizico- localizează, enumeră
Hidrografia geografice;
Reactualizarea - Solicită elevilor să enumere şi să
cunoştinţelor localizeze ţările care fac parte din
anterioare – Europa de Sud
5 min
Evocarea – Titlul lecției: - Notează pe tablă titlul lecţiei -Notează în caiete titlul
1 min Italia lecţiei

Italia – aşezarea Asigură:


geografică cunoaşterea/receptarea/învăţarea -
Realizează pe tablă schiţa lecţiei
- solicită elevilor să precizeze pe harta -Sunt atenţi şi identifică
Dobândirea de Relieful murală poziţia Italiei şi să denumească poziţia Italiei pe harta
noi cunoştinţe Clima vecinii, să identifice pe harta murală murală şi denumesc vecinii,
– 25 min Hidrografia principalele unităţi de relief, să identifică principalele
Vegetaţia caracterizeze tipurile de climă în raport unităţi de relief,
Populaţia cu factorii care influenţează aceste -caracterizează tipurile de
Oraşele tipuri, să descopere şi să localizeze climă în raport cu factorii
Resursele principalele elemente hidrografice şi să care influenţează aceste
naturale exemplifice cateva specii de plante tipuri;
Industria specifice vegetatiei mediteraneene; -urmarind manualul
Agricultura descoperă şi localizează
principalele elemente
hidrografice şi exemplifică
specii de plante specifice
vegetatiei mediteraneene;
- solicită elevilor să identifice cateva - identifică aspecte ale
aspecte ale populaţiei şi să localizeze populaţiei şi localizează pe
principalele oraşe bazandu-se pe harta murală principalele
manual, să enumere principalele resurse oraşe;
naturale şi să denumească ramurile -enumeră principalele
industriale, să caracterizeze agricultura resurse naturale şi denumesc
3
folosindu-se de manual; ramurile industriale,
caracterizează pe scurt
agricultura folosindu-se de
manual;

- solicită elevilor să argumenteze - argumentează,


potentialul turistic ridicat;

- solicită elevilor să completeze în - completează în tabel


Fixarea tabelul realizat în caiet după modelul de
cunoştinţelor la tablă ‚‚știu - vreau să știu- am
– 7 min învăţat”

Evaluarea: - solicită elevilor să completeze în - completează în Diagrama


capacităţi/aptit Diagrama Venn din caiet asemănări şi Venn din caiet asemănările
udini/atitudini deosebiri între Italia şi Franţa şi deosebirile
– 4 min - analizează critic, ierarhizează, notează - se raportează la aprecieri
elevii

S-ar putea să vă placă și