Sunteți pe pagina 1din 5

Universitatea din București 

Facultatea de Psihologie și Științele Educației 


Studii universitare de masterat 
Program de studii: Tehnologia informației și comunicării în educație (Anul I) 
Curs: Managementul și evaluarea programelor educaționale
 

Eseu

Conceptele de management și evaluare în proiectarea unei lecții.


(analiza globală)

Termenul de management a intrat în limbajul pedagogic la fel de insistent


și cu impact major ca cel de curriculum. Prin management înțelegem o activitate
de conducere globală/sistematică, optimă, strategică/inovatoare, folositoare în
condiţii de schimbare socială permanentă, proprii societăţii postindustriale,
informaţionale, bazată pe cunoaştere.

Proiectarea unei lecții este de asigura o lecție eficientă si eficace, care sa


permita elevilor sa dobandeasca cunoștințe și abilități relevante. Managementul
unei lecții se defineste prin planificarea, organizarea și coordonarea activităților
necesare pentru a asigura o lecție eficienta. Poate include obiectivele lecției,
alegerea și adaptarea materialelor de învățare, stabilirea unui plan de lectie și
evaluarea performanțelor elevilor.

Evaluarea este procesul prin care se măsoară nivelul elevilor și se


determina dacă au atins obiectivele lecției. Exista mai multe tipuri de evaluare,
cum ar fi evaluarea formativă, care are loc în timpul lecției pentru a ajuta la
monitorizarea progresului elevilor, și evaluarea sumativă, care are loc la
sfarsitul lectiei sau unității de învățare pentru a evalua cunoștințele și abilitățile
acumulate de elevi. Evaluarea poate include teste scrise, evaluări orale, proiecte
sau alte activitati practice.
Flexibilitate și adaptabilitate: Managementul deschis poate permite
profesorului să fie flexibil și adaptabil în proiectarea lecțiilor, prin luarea în
considerare a nevoilor și intereselor elevilor și prin adaptarea lectiei în funcție
de situațiile imprevizibile sau feedback-ul elevilor. Proiectarea activităților de
învățare: Managementul global poate ajuta profesorul sa planifice activități
practice care vor ajuta elevii sa dobandeasca cunoștințe și abilități, precum și să
se adapteze la nevoile și interesele elevilor.

Obiectivele managementului sunt scopurile sau țintele pe care o


organizație sau o echipa se propune sa le atingă prin intermediul planificării,
organizării, conducerii și controlului resurselor sale. Un obiectiv esențial al
managementului este atingerea excelenței în orice tip de organizație. Acest lucru
echivalează cu un model de acțiune care trebuie urmat și la care trebuie adaptată
orice sarcină specifică. Prin punerea în practică a anumitor principii și funcții de
management și prin fundamentarea acestora pe competențele și calificările unice
ale managerilor, care urmăresc să realizeze cea mai bună aliniere posibilă a
resurselor umane cu resursele materiale, se promovează eficiența, eficacitatea și
desfășurarea ordonată a activităților în cadrul instituțiilor, organizațiilor sau
domeniilor. 1

La nivelul sistemului și procesului educațional, funcțiile de management


educațional abordează efectele acestei activități audibile și inaudibile, deschise
și ascunse. În contextul acestei strategii, luăm în considerare doar funcțiile
generale și obiective cele mai importante. Acestea sunt funcțiile generale ale
administrației educaționale care încredințează obiectivele sistemului și
procesului educațional supravegherii eficiente a activităților particulare
(educație, formare, formare profesională, consiliere școlară etc.)2.

1
https://www.eduform.snsh.ro/baza-de-date-online-cu-resurse-pentru-dezvoltarea-unui-management-institutional-antreprenor
ial-de-calitate-in-scoli-defavorizate/managementul-educational
2
https://www.eduform.snsh.ro/baza-de-date-online-cu-resurse-pentru-dezvoltarea-unui-management-institutional-antreprenor
ial-de-calitate-in-scoli-defavorizate/managementul-educational
Managementul global si deschis implica utilizarea unor metode și tehnici
specifice pentru a asigura accesul și colaborarea la nivel internațional. Unele
dintre metodele și tehnicile utilizate în managementul global si deschis sunt:
● Platformele de învățare online, cum ar fi MOOC-urile sau sistemele de
gestiune a invatamantului (LMS), permit accesul la resurse și activități
educative din întreaga lume.
● Instrumente de colaborare online, cum ar fi Google Docs sau Trello,
permit echipelor din diferite locații sa lucreze împreună și să partajeze
informații și documente.
● Instrumente de comunicare online, cum ar fi Zoom sau Skype, permit
comunicarea în timp real cu persoane din diferite locații.

Proiectarea participativa implica implicarea activa a studentilor si


profesorilor în procesul de proiectare a lecțiilor, prin solicitarea opiniilor și
feedback-ului lor. Evaluarea implica utilizarea unor metode și instrumente
specifice pentru a evalua performanța și progresul studentilor la nivel global,
cum ar fi teste standardizate sau evaluări online.
Conceptele de management și evaluare sunt esentiale în proiectarea unei
lecții eficiente. Acestea ajuta la crearea unui plan de lectie clar, la asigurarea
disponibilității resurselor necesare și la evaluarea performanței elevilor. Prin
utilizarea acestor concepte, se poate asigura o experienta educationala valoroasa
și eficienta pentru elevi.
Concluzia

În secolul XXI, managementul educației este o etapă metodologică


esențială pentru implementarea corectă, eficientă și socială a activităților de
dezvoltare a personalității umane la nivel sistemic.
Managementul educației sau al pedagogiei este definit ca un tip de
conducere care depășește un sistem de management al învățării la un nivel
global, optim și strategic, în conformitate cu modelul cultural al societăților
informaționale democratice și cu paradigma curriculara. (Sorin Cristea, 2000).
Scopul social al reformei educației este de a crea o sinteză originală,
fezabilă și necesară între ideile fundamentale stabilizate de pedagogia generală
și descrierile metodologice proiectate de managementul educației, cu aplicații
particulare la nivelul managementului global optimal strategic al organizației
școlare (School Management, School Organization Management).
Legenda:
Managementul unei lecții se defineste prin planificarea, organizarea și coordonarea
activităților necesare pentru a asigura o lecție eficienta.
Un obiectiv esențial al managementului este atingerea excelenței în orice tip de organizație.
Evaluarea este procesul prin care se măsoară nivelul elevilor și se determina dacă au atins
obiectivele lecției.

Bibliografie:
Cucoş Constantin, Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2002;
Cristea Sorin, Dicţionar de pedagogie, Grupul Editorial Litera. Litera Internaţional,
Chişinău, Bucureşti, 2002;
Cristea Sorin, Managementul organizaţiei şcolare, ediţia a II-a, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2003;

Titular curs: Prof. univ. dr. Sorin CRISTEA Masterand: Buza Sergiu

S-ar putea să vă placă și