Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Limba şi literatura română

Profesor: Pântea Tatiana

Subiectul: Poezia Moartea căprioarei de N.Labiş. Scenariul iniţiatic

Obiective operationale:

O1 – să structureze textul în secvenţe, ţinând cont de particularităţile dominante;

O2 – să definească textul din perspectiva iniţierii personajului liric;

O3 – să exprime argumentat opinii vizavi de problemele abordate;

O4 – să introducă textul în sistemul de valori personale ;

Tipul lecției : Studiere a textului literar şi de dezvoltare a competenţelor de comunicare

Metode și procedee: conversația euristică, problematizarea, exercițiul, jocul figurilor de stil,


lectura în lanț, pălării gânditoare

Forme de activitate: individuală, în grupuri, frontală, perechi

Material didactic: textul poeziei, fișe, DEX-ul, înregistrare audio, proiector


Scenariul didactic

Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea Strategii


lecţiei elevilor
Crearea climatului favorabil lecţiei Pregătesc
materialele
necesare lecţiei
Analiza imaginii Corelează cu Evaluarea
Evocarea Propun spre audiţie înregistrarea mesajul textului relaţiei empatice
Moartea căprioarei(fragment) Identifică text-melodie-
elemente comune elevi
cu textul studiat,
sentimentele,
expresii sugestive
O3 Am văzut Am auzit Am simţit Completează 3 de C

Numesc lexemele
Verificarea temei de acasă din câmpul lexical Explicaţia

Anunţ subiectul lecţiei, sarcinile de Notează în caiete


lucru

DEX-iniţiatic, iniţiere Enunţuri


-a da primele cunoştinţe într-un expresii
domeniu;
Realizarea - a pune bazele unei activităţi
sensului

Lucrul cu manualul Activitate în


Descoperă! P.61 Citesc, descoperă perechi
Structura textului expun

Secvenţa narativă Episoadele Act.independ.


O1 Identifică
-Ambianţa şi atmosfera secvenţele Exerciţiul
- Pornirea la vânătoare
- Aşteptarea
-Sosirea căprioarei Lucrul în grup
- Moartea căprioarei
- Scena finală Selectează verbe,
Secvenţa lirică pronume pers.I
- Momente ce denotă prezenţa Citesc, apreciază Comentariul
eului liric Exerciţiul

Secvenţa dramatică Identifică


- Drama trăită de copil secvenţele

Lucrul în grup

P.albă
Relataţi, pe scurt,întâmplarea Lucrul în grup
prezentată
P.verde Explicarea simbolului Pălării
O4 căprioara în text gânditoare
P.albastră: Comentaţi motivul Activează în grup
căprioarei în:,,Căprioara’’ de
E.Gîrleanu Citesc , explică,
,,Lupul(Miţa)’’ de M. Cibotaru completează
,,Moartea căprioarei’’ de N.Labiş Explicaţia
P.neagră:Criticaţi comportamentul
tatălui
P.roşie:Îndreptăţiţi actul
vânătorii,bucuria tatălui
P.galbenă:
Mesajul umanist al operei
Efectuează, citesc, Comentariul
Reflecţia O2 Comentariul, în 5 rânduri, a faptului apreciază
că opera este una iniţiatică

Lucrul cu linia valorii în % Afişează semnele Linia valorii


Comentează
O4 Actualitatea poeziei

Indic lucrul pt. acasă Notează lucrul de


Extensia Apreciez răspunsurile elevilor acasă

S-ar putea să vă placă și