Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data:22.11.2023
Unitatea de învățământ:Grădinița cu Program Prelungit nr.30 Galați
Propunător : Țurlea Mihaela
Profesor coordonator de practică pedagogică:Apetrăchioaei Laura
Grupa:Mijlocie-”Grupa Ursuleților”
Tema anuală de studiu:„Cum a fost/ este și va fi aici pe pământ?”
Proiect tematic:„Vreau să știu mai mult”
Subtema:„Dinozaurii – o lume dispărută”
Domeniul experiențial:DLC - Domeniul limbă și comunicare
Tema activității:„Povestea lui Dino”
Tipul activității:predare-învățare de noi cunoștințe
Scopul activității:Familiarizarea copiilor cu conținutul de idei al unui text epic.
(Povestea lui Dino)
Domeniul de dezvoltare:Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor
citirii și scrierii./ Capacități și aptitudini în învățare
Varianta de realizare: lectura educatoarei
Durata: 30 min

Dimensiuni ale dezvoltării:


1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Premise în ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute;
1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
Comportamente vizate:
1.1 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj pentru înțelegerea și
receptarea lui (comunicare receptivă).
1.2 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral prin valorificarea ideilor,
emoțiilor, semnificației, etc. (comunicare expresivă).
2.1 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități,
acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă).
2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
1.1 Manifestarea curiozității și interes pentru experimentarea și învățarea de
lucruri noi.
3.1 Manifestă creativitate în activități diverse.
Obiective operaționale:
O1:Să asculte cu atenție povestirea pentru a sesiza succesiunea evenimentelor și
mesajul transmis.
O2: Să ordoneze imaginile respectând succesiunea întâmplărilor prezentate în
text.
O3:Să reproducă momentele principale ale povestirii pe baza imaginilor
prezentate.
O4: Să răspundă la întrebările adresate utilizând propoziții clare și corecte din
punct de vedere gramatical.
Metode și procedee didactice:conversația, explicația, lectura explicativă,
observația, exercițiul.
Mijloace didactice: imagini din poveste, planșă cu Dino, poveste,jucărie
dinozaur.
Forme de organizare :frontal, individual.
Metode de evaluare:orală
Resurse temporale:30 de minute
Demersul didactic
Conținuturile esențializate Strategia
Metode de evaluare
Nr. Momentele OB. ale lecției didactică
CRT lecției OP.
Metode didactice Mijloace didactice Forme de organizare
→Asigurarea unui climat educațional
Momentul favorabil desfășurării activității:
1. organizatoric - aerisirea sălii de grupă; - - -
( 1 min) - pregătirea materialului didactic;
- asigurarea ordinii și liniștii în sala de grupă.
→ Se va realiza cu ajutorul unei jucării în
Captarea
formă de dinozaur și le voi spune preșcolarilor
2. atenției
că azi am venit însoțită de prietenul meu,
●conversația ●jucărie dinozaur ●frontal
( 1 min)
Dino, care vrea să ne pună câteva întrebări.
→Îi voi întreba pe preșcolari dacă cunosc vreo
Reactualizarea
poveste care să aibă ca personaje animale.
3. cunoștințelor
Exemplu:Capra cu trei iezi, Cei trei purceluși,
●conversația - ●frontal
(2 min)
Punguța cu doi bani.
→ Cu ajutorul jucăriei cu dinozaurul Dino se
Anunţarea
comunică titlul poveștii „Povestea lui Dino” și
temei şi a
autorul acesteia. Copiii vor fi atenționați să
4. obiectivelor
urmărească succesiunea evenimentelor, să fie
●conversația ●jucărie cu dinozaur ●frontal
urmărite
atenți la poveste și să remarce personajele
(1 min)
pentru ca la final vor primi intrebari.
5. Dirijarea O1 → Se va realiza lecturarea poveștii „Povestea ●conversația ●poveste ●frontală
învățării O4 lui Dino” de Andrei Ciobanu .( Anexa 2) Pe ●lectura explicativă ●imagini din
( 10 min) parcursul lecturii vor fi explicate înțelesurile ●observația poveste
anumitor cuvinte necunoscute din text: ●explicația ●flanelograf
Să meșterească= să facă, să confecționeze
Crocobaru= balaur
a șlefuit-o= a netezit-o
a cioplit= a sculptat
s-au înduioșat= s-au emoționat
strașnic= teribil, înfricoșător
spaimă= frică
→ Pe parcursul desfășurării lecturii se vor
prezenta imagini care ilustrează personajele și
acțiunea, iar acestea se vor așeza pe
flanelograf în ordinea desfășurării activității.
( Anexa 3)
→ Îi voi întreba pe preșcolari care sunt
personajele prezentate in text.
R: Dino, bufnițele si păpușarul șef.

→ Se va realiza cu ajutorul imaginilor pe care


preșcolarii o să le așeze în ordine cronologică,
●conversația
Obținerea realizându-se astfel un rezumat al povestirii.
O2 ●explicația ●imagini din ●frontală
6. performanței
O3
→ Copiii vor fi chemați în față, pe rând,
●exercițiul poveste ●individuală
( 5 min) pentru a așeza imaginea potrivită,
●observația
recunoscând personajele și acțiunea pe care
acestea o ilustrează.
7. Asigurarea O4 → Se va realiza cu ajutorul următoarelor ●conversația - ●frontală
conexiunii întrebări: ●exercițiul ●individuală
inverse - Cum s-a numit povestea? ●explicația
( 2 min) R: Povestea s-a numit Povestea lui Dino.
- Cine este autorul acestei povești?
R: Autorul poveștii este Andrei Ciobanu.
- Ce personaje întâlnim în această povestire?
R: Personajele poveștii sunt Dino, bufnițele,
maestrul păpușar.
- Ce personaj va plăcut cel mai mult și de ce ?
Răspuns liber
- Ce ați învățat voi din această povestire?
→ Pe tot parcursul lecției, preșcolarii vor fi
încurajati să își formuleze răspunsurile în
propoziții.
Evaluarea
→ Se vor face aprecieri verbale asupra
rezultatelor
8. învățării
modului de desfășurare al activității și a - - ●frontal
implicării fiecărui elev.
( 1 min)
Povestea lui Dino

A fost o dată un dinozaur verde cu coada


solzoasă şi labele uriaşe. Dacă nu ar fi fost
un dinozaur zâmbitor şi prietenos ai fi
putut foarte uşor să te sperii de el. Dino,
căci aşa îl chema, era însă cel mai bun
dinozaur din lume şi nu ar fi făcut vreodată
rău nimănui.
Dinozaurul nostru a ieşit într-o bună zi
dintr-un ou de crocobaur şi s-a trezit pe o câmpie plină cu flori. A alergat după nişte fluturi
dar s-a plictisit repede. Se simţea tare singur aşa că s-a apucat să-şi meşterească nişte jucării
ca să mai treacă timpul. A ros o bucată de copăcel şi a șlefuit-o până când a reuşit să o
transforme într-o mică unealtă. Apoi a adunat un braţ de pietricele, le-a cioplit în aşa fel încât
să intre una într-alta şi le-a vopsit în diferite culori cu ajutorul unor petale de flori. Până să
apună soarele Dino reuşise să-şi fabrice propriul lui puzzle. Obosit de atâta muncă, dinozaurul
s-a cuibărit la poalele unui copac şi a aţipit.
Cum s-a lăsat seara, animalele de noapte au început să apară. Primele au fost două bufniţe
albe cărora nu le-a venit să creadă ce animal aveau în fața ochilor.
– Tu ai mai văzut aşa ceva?!
– Mi-a povestit bunica o dată că au existat astfel de animale dar zicea că au dispărut de
mult…
– Păi şi de unde o fi apărut?
– Parcă mi-a arătatşi o poză bunica…se numeau “dinozauri”
– Haha! Ce nume!
Auzind râsetele celor două bufniţe Dino s-a trezit buimac. Păsările au ţipat ascuţit şi s-au
ascuns printre crengi.
– Staţi puţin! Nu plecaţi! Hai să ne împrietenim…Pe mine mă cheamă Dino.
Cele două bufniţe au coborât pe o creangă mai joasă şi îl priveau curioase.
– De unde ai apărut?
– Nu ştiu. Am ieşit din oul ăla mare…
– Păi şi părinţii tăi unde sunt, Dino?!
– Ce înseamnă “părinţi”?
Bufniţele albe s-au înduioşat imediat. Micul dinozaur era singur pe lume şi nici nu ştia că toţi
ceilalţi dinozauri au dispărut de mult de pe pământ. S-au aşezat pe umerii lui şi l-au mângâiat
cu aripile. Dino se înveselise aşa că le-a propus să se joace împreună:
– Hai să vedeţi ce-am construit!E un joc cu pietricele din care poţi să formezi o imagine
frumoasă cu flori şi fluturi.
Păsările priveau puzzle-ul uimite.
– Vai Dino! Dar tu eşti tare deştept! Ai făcut singur jucăria asta?
– Da, pentru că mă plictiseam…
– Extraordinar, zise una dintre bufniţe. Haideţi cu mine că am o idee!Luaţi şi jucăria asta
minunată.
Cei trei prieteni au pornit la drum şi au ajuns la o căsuţă de lemn decorată cu tot felul de
păpuşi şi soldăţei. Dino bătea din palme fericit.
– Ce-i aici bufniţelor? E aşa de frumos…
– Asta este o fabrică de jucării
– Serioooos?
– Da, Dino! Hai să le arătăm oamenilor jocul pe care l-ai făcut tu şi dacă ai noroc poate o să te
angajeze aici la atelierul de jucării.
Zis şi făcut. Cei trei au intrat optimişti în atelierul de jucării. Oamenii au început să ţipe şi să
alerge de colo-colo la vederea dinozaurului verde. Un bătrân cu ochelari pe nas s-a apropiat
de Dino şi l-a privit curios.
– Ce fel de jucărie mai e şi asta?
– Un puzzle! i-a răspuns dinozaurul
– Haha! Eu credeam că tu eşti o jucărie măi băiete! Straşnic costum ai…
– Dar nu e un costum…Aşa arăt eu. Sunt undinozaur şi am creat o jucărie cu fluturi şi flori.
Bătrânelul era gata-gata să leşine de spaimă dar bufniţele l-au apucat de umeri şi l-au aşezat
pe un scaun.
– Vă rugăm să nu vă speriaţi. El este Dino prietenul nostru şi se pricepe foarte bine la creat
jucării. Ne gândeam că v-ar putea ajuta aici la atelier…
– Dino ziceţi? Bineeee, hai să vedem ce ştie să facă, a aprobat bătrânul bâlbâindu-se.
Nu credea nimic din ce vedea şi spera ca totul să fie un vis ciudat. De frică l-a lăsat totuşi pe
Dino să se apropie de maşinăriile de lucru şi să creeze o jucărie. În câteva minute dinozaurul
construise un castel din piese minuscule de lemn şi se pregătea să îl vopsească în culori vii.
– Ei! Bată-te să te bată de dinozaur isteţ… Eşti senzaţional!
– Vă mulţumesc domnule…
– Şi mai eşti şi politicos, râse bătrânul care deja nu se mai temea de dinozaurul cel verde.
Bufniţele zburătăceau fericite prin atelier. Se părea că Dino reuşise să-l convingă pe păpuşarul
şef că este un dinozaur foarte talentat.
– Dino, vrei să-mi faci plăcerea de a deveni partenerul meu de făcut jucării?
– Bineînţeles domnule…
– Atunci dă-mi voie să îți strâng laba asta verde şi hai să confecţionăm împreună o nouă firmă
pentru atelierul nostru de jucării: DinoLand.
Şi uite aşa ultimul dinozaur de pe pământ a reuşit să se angajeze la o fabrică de jucării cu
ajutorul prietenelor sale bufniţe. Şi lucrează şi astăzi la tot felul de jucării minunate pe care
puteţi să le vedeţi şi voi chiar aici.
Şi-am încălecat pe o baghetă fermecată
Şi v-am spus o poveste adevărată.

S-ar putea să vă placă și