Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

CLASA : a V-a A
OBIECTUL: Consiliere şi orientare
TEMA LECŢIEI : Sănătate , că-i mai bună ca toate

CONSILIER ŞCOLAR: Staicu Lavinia

COMPETENŢE GENERALE:
- Adoptarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi a unui stil de viaţă sănătos şi
echilibrat

COMPETENŢE SPECIFICE:
- Identificarea resurselor personale şi a oportunităţilor de dezvoltare specifice
vârstei

1. METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia euristică, explicaţia,


învăţarea prin descoperire , studiu de caz
2. MIJLOACE DE REALIZARE: fişe de lucru, hârtie glace, acces la internet
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual , pe grupe.
4. DURATA: 50 minute
5. BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară
 Cosma, T. , Ora de dirigenţie în gimnaziu, Ed. Plumb, Bacău, 1994
 Lemeni, G., Porumb, M., Consiliere şi orientare. Activităţi pentru
clasele V-VIII, Ed. ASCR, Cluj, 2011.

1. Captarea atenţiei
Elevii vor viziona pe canalul YouTube un scurt filmuleţ cu tema „Stil de
viaţă sănătos”.

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor


3. Desfăşurarea activităţii
* Metoda ciorchinelui – profesorul va realiza pe tablă , pe baza discuţiilor cu
elevii , un ciorchine , pornind de la conceptul de sănătate – ce înseamnă şi ce
presupune.
* Elevii vor prezenta materiale cu informaţii legate de alimentaţia sănătoasă.
*Studiu de caz – profesorul le distribuie elevilor un text , pe care îl va şi citi.
Organizaţi pe grupe , elevii vor răspunde la câteva întrebări , astfel încât să
stabilească ce greşeli face personajul prezentat în text.
* Profesorul desenează pe tablă „Piramida alimentaţiei sănătoase”.

4. Evaluare finală
Elevii vor desena / vor confecţiona un aliment benefic pentru sănătate.
Studiu de caz
Dănuţ este elev în clasa a V-a. Activitatea lui preferată este să se joace pe tabletă
sau pe telefon. Îi plac jocurile de strategie şi de aceea petrece foarte mult timp în acest
fel. De cele mai multe ori refuză invitaţiile colegilor de a se plimba cu rolele în parc sau
de a petrece câteva ore la bazin în zilele caniculare de vară. Nici terenul de fotbal nu îl
atrage prea mult. Alergatul după minge îl oboseşte foarte tare şi i se pare lipsit de
satisfacţii.De fapt , Dănuţ îndrăgeşte atât de mult jocurile online , încât nici de mâncare
nu prea are chef. În general , în week-end sau în zilele de vacanţă se trezeşte la 10-11 şi
micul dejun îl serveşte din punga de chipsuri începută cu o seară în urmă.Apoi ,
nerăbdător , se instalează în fotoliu şi se joacă CLASH ROYALE. Pe la prânz , coboară
la non-stop-ul din colţ şi îşi ia un sandwich mare cu maioneză şi două gogoşi cu
ciocolată , refuzând mâncarea gătită a mamei.Până seara , mai gustă şi nişte snacksuri cu
aromă de chicken.Băutura care nu îi lipseşte niciodată este Coca-Cola.
Dănuţ adoarme pe la 1-2 noaptea , visând strategii de luptă.

Studiu de caz
Dănuţ este elev în clasa a V-a. Activitatea lui preferată este să se joace pe tabletă
sau pe telefon. Îi plac jocurile de strategie şi de aceea petrece foarte mult timp în acest
fel. De cele mai multe ori refuză invitaţiile colegilor de a se plimba cu rolele în parc sau
de a petrece câteva ore la bazin în zilele caniculare de vară. Nici terenul de fotbal nu îl
atrage prea mult. Alergatul după minge îl oboseşte foarte tare şi i se pare lipsit de
satisfacţii.De fapt , Dănuţ îndrăgeşte atât de mult jocurile online , încât nici de mâncare
nu prea are chef. În general , în week-end sau în zilele de vacanţă se trezeşte la 10-11 şi
micul dejun îl serveşte din punga de chipsuri începută cu o seară în urmă. Apoi ,
nerăbdător , se instalează în fotoliu şi se joacă CLASH ROYALE. Pe la prânz , coboară
la non-stop-ul din colţ şi îşi ia un sandwich mare cu maioneză şi două gogoşi cu
ciocolată , refuzând mâncarea gătită a mamei. Până seara , mai gustă şi nişte snacksuri cu
aromă de chicken.Băutura care nu îi lipseşte niciodată este Coca-Cola.
Dănuţ adoarme pe la 1-2 noaptea , visând strategii de luptă.

S-ar putea să vă placă și