Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA : XII
OBIECTUL : ANALIZA PIEŢEI
SUBIECTUL : MIXUL PROMOŢIONAL
TIPUL : Lecţie de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe – varianta lecţie
introductivă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
 Să explice originea termenului promovare
 Să definească politica promoţională
 Să prezinte direcţiile în care se realizează procesul de comunicaţie
 Să identifice elementele procesului de comunicare promoţională
 Să enumere obiectivele activităţii promoţionale
 Să prezinte rolul politicii promoţionale
 Să identifice structura mixului promoţional

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia , explicaţia , problematizarea ,


comparaţia
FORME DE ORGANIZARE : frontală
MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE : calculator , videoproiector , prezentare
PowerPoint
LOCUL DE DESFĂŞURARE : sala de clasă
DURATA : 50 min
BIBLIOGRAFIE : Marketing– manual clasa a XII a , filiera Tehnologică ,
profil Servicii , Editura All , 2003

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA


LECŢIEI ELEVULUI
1. Organizarea clasei Se face prezenţa . Îşi pregătesc
pentru lecţie Se asigură climatul de ordine şi disciplină materialele pentru
necesar pentru desfăşurarea în bune lecţie .
condiţii a lecţiei .
Se anunţă elevii că vor începe studiul
unui nou capitol.
2. Anunţarea Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă . Elevii notează în
subiectului lecţiei (Profesorul prezintă titlul lecţiei pe caiete .
diapozitivul prezentării)
MIXUL PROMOŢIONAL
Profesorul prezintă structura capitolului
şi obiectivele operaţionale ale lecţiei.
3. Transmiterea Profesorul transmite elevilor datele şi Elevii notează .
noilor cunoştinţe ideile noi .

CONŢINUT INFORMATIV
MIXUL PROMOŢIONAL

Definirea conceptului de promovare


Termenul de promovare îşi are originea în cuvântul latinesc “promovere” care
înseamnă a mişca înainte.
Promovarea reprezintă acea parte a procesului de comunicaţie al firmei prin care
aceasta, folosind un ansamblu de metode şi tehnici specifice (concretizate în activităţi
promoţionale), încearcă să influenţeze comportamentul clienţilor săi actuali şi potenţiali
în vederea obţinerii unor rezultate cât mai bune (profituri) pe o perioadă mai lungă de
timp.

Procesul de comunicaţie se realizează în două mari direcţii, şi anume:


- o comunicaţie de tip informal (proces prin care firma transmite anumite informaţii fără un
scop foarte clar de influenţare a atitudinii celor care le recepţionează) şi
- o comunicaţie de tip formal (proces organizat special de firmă prin care informaţiile transmise
urmăresc să influenţeze atitudinea celor care le recepţionează).

Niveluri de comunicaţie promoţională


 nivelul cognitiv; subiectului primeşte informaţiile necesare pentru a cunoaşte anumite
elemente ale produsului
 nivelul afectiv; mesajul promoţional ţinteşte schimbarea atitudinilor si convingerilor
individului (în sens favorabil produsului )
 nivelul conativ; nivelul motivaţiilor, mesajul promoţional vizează stimularea dorinţei de
cumpărare a produsului, schimbarea atitudinilor într-un comportament manifest (în decizie de
cumpărare).

Obiective promoţionale
Obiectivele urmărite a fi realizate prin intermediul activităţii promoţionale pot fi în
principal două: promovarea produselor şi promovarea imaginii firmei.

- informaţii referitoare la apariţia unui nou produs


- anunţarea modificărilor de preţ
Nivelul cognitiv - informare asupra unor noi posibilităţi de folosire a produselor
deja prezente pe piaţă
- explicaţii privind folosirea unui nou produs

- îmbunătăţirea imaginii unei mărci


- crearea unui sentiment faţă de un anumit produs
Nivelul afectiv
- (re)poziţionarea produsului
- creşterea clientelei pe seama nonconsumatorilor relativi precum
şi a clienţilor concurenţei
Nivelul conativ - dobândirea de către clienţi a obiceiului de cumpăra regulat
produsul firmei
- obţinerea fidelităţii clienţilor pentru produs

Rolul politicii promoţionale


Următoarele activităţi constituie esenţa rolului îndeplinit de politica promoţională în
perioada contemporană:
- informarea
- conştientizarea
- trezirea curiozităţii
- individualizarea produselor
- stimularea cererii
- reamintirea
- înfrângerea concurenţei.
- modificarea preferinţelor.
- influenţarea publicului.

Structura MIXULUI PROMOŢIONAL


Distingem patru elemente:
- Publicitatea;
- Promovarea vânzărilor;
- Relaţiile publice;
- Forţele de vânzare.

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA


LECŢIEI ELEVULUI
4. Fixarea Se fixează cunoştinţele prin următoarele Elevii răspund .
cunoştinţelor întrebări :
Care este originea termenului
promovare?
Ce este politica promoţională?
De câte feluri este comunicarea?
Care sunt elementele procesului de
comunicaţie promoţională?
Care sunt nivelurile de comunicare?
Care sunt obiectivele promoţionale?
Care este structura mixului promoţional?
5. Tema pentru Se scrie tema pe tablă sau se dictează . Elevii notează
acasă Tema : tema în caiete .
Prezentaţi la alegere un element al
mixului promoţional.

S-ar putea să vă placă și