Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

COLEGIUL TEHNIC din CÂMPULUNG


DISCIPLINA: Marketingul afacerii
CLASA: a XI-a A
TEMA: Rolul marketingului in activitatea agentului economic
SUBIECTUL: “ Tehnici de comunicare în marketing ”
TIPUL LECTIEI: Dobandirea de noi cunostiinte
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa
PROFESOR: DOGIOIU MAGDALENA
DURATA: 50 minute
OBIECTIVE CADRU: Asimilarea de noi cunostiinte privind modul de comunicare cu consumatorii
pentru satisfacerea nevoilor acestora
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- sa cunoasca modul de comunicare cu consumatorii pentru satisfacerea nevoilor acestora
- sa inteleaga elementele procesului de comunicare
OBIECTIVE EDUCATIONALE:
- Obiective cognitive:
- sa cunoasca modul de comunicare cu consumatorii pentru satisfacerea nevoilor acestora
- sa -si dezvolte un limbaj specific de comunicare in relatiile cu consumatorii
- Obiective afective:
- sa aprecieze corect fiecare mod de comunicare cu consumatorii pentru satisfacerea
nevoilor acestora
- obiectiva psihomotorii:
- sa utilizeze notiunile teoretice insusite
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa-si insuseasca notiunile privind modul de comunicare cu consumatorii pentru satisfacerea
nevoilor acestora
- sa lucreze in grup
STRATEGII DIDACTICE:
1. Principii didactice:
- principiul participarii si invatarii active
- principiul conexiunii inverse
2. Metode de invatare:
- expunerea
- explicatia in etapa de comunicare
- conversatia in etapa de verificare a cunostiintelor
3. Forme de organizare:
- frontala
- individuala
4. Forme de dirijare a invatarii: dirijata de profesor
5. Resurse materiale: manual ,, Marketingul afacerilor ” clasa a XI –a, fisa de lucru
6. Metode de evaluare : evaluarea frontala: intrebarii orale
7. Desfasurarea lectiei:
- moment organizatoric:
- pregatirea lectiei: - intocmirea proiectului didactic
- pregatirea setului de intrebari
- pregatirea temei
- organizarea si pregatirea clasei : verificarea prezentei
- anuntarea modului de desfasurare a activitatii
Se face verificarea cunostiintelor asimilate de elevi
Lecţia se desfaoara frontal si se adresează elevilor următoarele întrebări:
1. Ce este marketingul?
2. Care sunt obiectivele marketingului?
3. Care sunt funcţiile marketingului?
Captarea atentiei clasei: anuntarea noii teme,, Tehnici de comunicare în marketing”
Anuntarea obiectivelor urmarite
Prezentarea continutului lectiei:
,, Tehnici de comunicare în marketing”
1. Conceptul de comunicare
2. Aspectele comunicarii
3. Elementele procesului de comunicare
4. Obiectivele comunicarii
5. Functiile comunicarii
Comunicarea este un proces prin care 2 sau mai multe persoane incearca prin utilizarea unor
simboluri, sa exercite o influenta constienta sau inconstienta asupra altora , cu scopul de a si satisface
propriile interese.

Pentru a obtine
informatii

Pentru a imparti
Pentru ce comunicam? informatii

Pentru a schimba
marfuri

Pentru a convinge

Pentru a demonstra
ca existam

Aspectele comunicarii:
- idee – ceea ce trebuie transmis receptorului
- emitator –receptor – comunicarea implica prezenta a cel putin 2 persoane fara de care
comunicarea nu are sens
- cuvant-intelegere – folosirea cuvintelor astfel incat sa fie intelese de catre persoanele participante
la procesul de comunicare
Elementele procesului de comunicare:
1. Emitator – initiatorul comunicarii , cel care elaboreaza mesajul
2. Mesajul- forma fizica in care emitatorul codifica informatia, poate fi un ordin, o idee, un gand
3. Mijlocul de comunicare- canalul de comunicare prin care mesajul ajunge de la emitator la
receptor
4. Limbajul de comunicare poate fi:
 verbal : prin cuvinte
 non-verbal: prin limbajul corpului , timpului, spatiului, lucrurilor
 paraverbal : prin folosirea tonalitatii, accentuarii, ritmului de vorbire
5. Receptorul – persoana care primeste mesajul , dar ascultarea este la fel de importanta ca si
transmiterea lui
6. Contextul – orice comunicarea are contextul ei. Este importanta deoarece aceleasi cuvinte vor
suna altfel intr-un birou decat pe strada
Comunicarea umana se poate desfasura pe mai multe niveluri distincte:
a) comunicare intrapersonala – este comunicarea individului cu sine insusi , atunci cand isi asculta
vocea interioara
b) comunicarea interpersonala – permite dialogul cu celalalt, ne ajuta sa- i cunoastem pe ceilalti, ne
cunoastem mai bine pe noi prin imaginea lor despre noi
c) comunicarea in grup –asigura schimbul în interiorul micilor grupuri umane în cadrul lor,
individul petrecând o mare parte din viata sociala si profesionala
d) comunicarea publica – reprezinta orice gen de cuvantare , expunere , prezentata sustinuta in fata
unui auditoriu de mai mult de 3 persoane
e) comunicarea de masa- este acea comuincarea prin care informam pe altii sau suntem informati,
panicati, stresati prin intermediul comunicatiilor de masa ( televiziune, radio, ziare) si in afara
unei relatii interpersoanale
Obiectivele comunicarii
- receptarea corecta a mesajului
- intelegerea corecta a mesajului
- acceptarea mesajului
- provocarea unei reactii
Functiile comunicarii:
Intr-o organizatie comunicarea indeplineste 8 functii : informare, socializare, motivatie, dialogul,
educatie, promovarea culturii , distractia, integrarea
Comunicarea in cadrul organizatiilor se realizeaza prin:
1. Informare:
- asigurarea accesului la informatii
- furnizarea informatiilor necesare desfasurarii unei activitati care sa permita realizarea
obiectivelor
- furnizarea informatiilor necesare implementarii deciziilor
2. Transmiterea deciziilor:
- comunicare operativa
- crearea unui climat care sa stimuleze asumarea responsabilitatilor pentru indeplinirea deciziei
3. Influentarea receptorului:
- organizarea de dialoguri cu angajatii
- stimularea comunicarii dintre angajati

4. Instruirea angajatilor:
- perfectionarea
- dobandirea aptitudinilor si competentelor necesare exercitatii profesiei
5. Motivarea angajatilor:
- recunoasterea realizarilor profesionale
- evaluarea corecta a angajatilor
- intretinerea unui climat favorabil de munca
6. Promovarea culturii organizationale:
- transmitere elementelor culturii organizationale ( sloganuri)
- largirea orizontului cultural a angajatilor
- dezvoltarea imaginatiei
Pentru a ne asigura ca elevii au asimilat cunoştinţele predate se adresează următoarele
întrebări:
1. Ce este comunicarea?
2. De ce comunicam?
3. Care sunt aspectele comunicarii?
4. Ce intelegeti prin mijloc de comunicare?
5. Cate functii indeplineste comunicarea intr-o organizatie ?
Se fac aprecieri asupra modului cum elevii au asimilat noile cunostiinte.
Tema pentru acasă presupune ca elevii sa revadă cunoştinţele asimilate
Lecţia s-a desfăşurat frontal cu răspunsuri individuale.
Evaluarea cunostiintelor s-a făcut frontal

S-ar putea să vă placă și