Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC AL ACTIVITĂȚII MUZICALE

ORGANIZATE ÎN GRUPA MARE

Domeniul de activitate: Arte


Dimensiunea: Educație muzicală
Grupa: Pregătitoare
Data: 07.02.24
Educatorul: _____________
Tipul activitătii: Mixtă
Unități de competență:
1.1 Audierea, cu interes, a diverselor genuri de muzică;
2.2 Aplicarea deprinderilor muzicale inițiale de tehnică a executării;
2.6 Respectarea mișcării variate, a tempoului caracteristic anumitor cântece sau jocuri,
trecând de la tempoul lent la cel vioi, de la o mișcare energică la mișcare lină;
3.1. Utilizarea cuvintelor și expresiilor potrivite pentru descrierea dispoziției și a mesajului
piesei muzicale audiate sau interpretate.

Proiectarea didactică este realizată conform Curriculumului pentru educația timpurie, ordinul
MCC, nr. 1699 din 15 noiembrie 2018.
Strategii didactice
Conținutul Obiective
Metode şi Mijloace Forme de Surse bibliografice
instructiv operaționale
procedee didactice organizare
Audiția Coroi, Eugen; Bejenaru,
muzicii O1 - să asculte cu M1- stimularea Silvia. Educaţia
,,Țărișoara atenție relatarea imaginației după muzicală. Crestomaţie
mea” conducătorului povestirea pentru învăţămîntul
T-instru-
muzical; educatorului; F1-de grup preşcolar / Eugen
Versuri și mentul
O2 – să recunoască M2 – demon- Coroi, Silvia Bejenaru.
muzică – muzical
cântecul după strarea; – Ch. : Univers
Eugen
introducere M3- hermene- Pedagogic, 2004. – 220
Coroi ,Stela
utica. p.
Bejenaru
Mihai,Ungureanu.
Exerițiul O1 - să asculte Lângă mama, lângă
senzorial relatarea M1 - cuvântul T- instru- tata.
conducătorului artistic; mentul F1-de grup Culegere de cântece,
,,la la la ’’ muzical; M2 – demon- muzical jocuri, mișcări muzical-
O2 - să recunoască strarea; F2 - indivi- ritmice pentru
Versuri și
și să cînte în I - scărița dual preșcolari și clasele
muzică -
întregime M3 - exersarea. muzicală. primare. Chișinău:
M.Ungureanu
Editura ARC, 2015, 57
p.
Cântu O1 - să asculte cu M1 - caracteri- T- instru- F1-de grup Coroi, Eugen,
,,Pîinița” atenție relatarea zarea poetică a mentul Bejenaru, Stela.
conducătorului muzicii; muzical Educația muzicală.
Versuri - V. muzical; M2 - modelarea Crestomație pentru
Romanciuc O2 – să cînte I artistică a mu- I- tabloul învățământul preșcolar.
Muzică - D. strofă; zicii; Chișinău: Univers
Radu O3 - să învețe II M3 - demon- Pedagogic, 2004, 79 p.
strofă din cântec. strarea;
M4 - exersarea.
O1 - să asculte cu Coroi, Eugen,
atenție relatarea Bejenaru, Stela.
Dansul conducătorului T- instru- Educația muzicală.
M1- cuvântul
muzical; mentul Crestomație pentru
artistic;
,,Alunelu” O2 – să cunoască muzical învățământul preșcolar.
M2 - explicarea; F1-de grup
textul muzical; Chișinău: Univers
M3 - exersarea.
Cântec O3 - să cunoască I- I - tabloul Pedagogic, 2004, 178 p.
popular II mișcare de dans;
O4 - să învețe III-
IV mișcare
Jocul O1 - să cunoască
regulile jocului; M1- stimularea
,,Podul de O2 - să fie iuți și imaginației;
T – instru-
piatră” atenți; M2 – demonstra- F1- de grup You Tube
mentul
O3 - să respecte rea;
Folclorul muzical
regulile de joc. M3 - exersarea.
copiilor
Strategii didactice
Metode Mijloace Forme

operaționale
Obiective
Conținutul și didactice: de
Secvențele instructiv Activitatea conducătorului muzical Activitatea copiilor procedee  Ilustra- organi- Durata
activității zare
tive (I)
 Tehnice
(T)
Activitate O1 Bună ziua, copii! Răspund la salutare. M1 F1 1min.
întroducti- Mers în ritm de Aranjați-vă unul după altul. Imaginați-vă
marș că sunteți niște soldăței, intrați în sala Intră în sala muzicală, în M2

,,Marș ” muzicală, în ritmul muzicii. ritmul muzicii,
executând mișcarea cu
muzică -M.
brațele.
Ungureanu
Trecem și ne aranjăm pe scăunele.
Se aranjează pe T
scăunele.

Stimularea Audiția muzicii O1 Copii, vă aranjați comod pe scăunele, luați Reacționează la M1 F1 5 min.
reprezentări- poziția corectă (spatele lipit de speteaza indicațiile conducă-
lor auditive ,,Țărișoara mea” scaunului, brațele pe genunchi). torului muzical.
Versuri și muzică - M2
La activitatea trecută am vorbit despre Răspund la întrebări
M.Ungureanu
Republica Moldova ? M3
O2 Împreună cu Adrian vom cânta un cântec
O3 iar voi cu atenție ascultați și o să ne Ascultă interpretarea T
spuneți cum se numește . conducătorului muzical.
Răspund la întrebări.
Ascultați-ne

Bravo copii, cântecul se numește


Ascultă interpretarea
,, Țărișoara mea” lam audiat și la
conducătorului muzical.
activitatea trecută.

Copii, dar ce caracter are cântecul? Argumentează


răspunsul.
Corect: cântecul are un caracter vesel,
Avizul profesorului de instrument muzical Coroi, Eugen; Bejenaru, Silvia. Educaţia muzicală. Crestomaţie pentru învăţămîntul preşcolar /
Eugen Coroi, Silvia Bejenaru. – Ch. : Univers Pedagogic, 2004. – 220 p.g Cebotarean Svetlana
Avizul conducătorului muzical Cornelia SLUTU
Avizul conducătorului de practică Tatiana VIȘNIOVAIA
Nota:

S-ar putea să vă placă și