Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: .................................
ŞCOALA: ..............................................
PROPUNĂTOR: Prof. Inv. Primar: Cioara Anamaria

Clasa: pregătitoare Clasa: I Clasa: a II-a Clasa: a III-a Clasa: a IV- a


Aria curriculară: Aria curriculară: Limbă şi Aria curriculară: Matematică Aria curriculară: Aria curriculară: Matematică
Matematică şi Ştiinţe ale comunicare şi Ştiinţe ale naturii Limbă şi comunicare şi Ştiinţe ale naturii
naturii Disciplina: Comunicare în Disciplina: Matematică şi Disciplina: Limba şi literatura Disciplina: Matematica
Disciplina: Matematică şi limba română explorarea mediului română Subiectul: Metoda mersului
explorarea mediului Subiectul: Povestea Subiectul: Proba înmulţirii. Subiectul: Cartea cu Apolodor invers
Subiectul: Recapitulare preafrumoasei Dochia Proba împărţirii (fragment), de Gellu Naum
Tipul lecţiei: consolidarea şi
Tipul lecţiei: consolidarea şi Tipul lecţiei: consolidarea şi Despre Grădina Botanică şi sera Tipul lecţiei: predare-învăţare sistematizarea cunoştinţelor
sistematizarea cunoştinţelor sistematizarea cunoştinţelor ei predare-învăţare
Tipul activitatii: integrata
Tipul activitatii: integrata Scopul lecţiei: Tipul lecţiei: predare-învăţare Tipul activitatii: integrata
-consolidarea deprinderilor de Disciplinele integrate:
Disciplinele integrate: citire corectă, cursivă şi Tipul activitatii: integrata LLR Disciplinele integrate:
MEM conştientă AVAP Matematica
DP Tipul activitatii: integrata Disciplinele integrate: Educatie Civica
CLR MEM Competenţe specifice:
AVAP
Disciplinele integrate: CLR LLR Competenţe specifice:
CLR 1.1 Matematica
Competenţe specifice: AVAP Competenţe specifice: 3.1 2.2.; 2.4.
Competenţe specifice:
MEM 4.1, 4.4 3.1.; 5.1
MEM Competenţe specifice:
1.1 1.2 1.3. CLR 1.1,1.2, 5.3.
1.4 3.1 1.1 1.2 AVAP:
CLR 2.1,2.2 4.1,4.2 Educatie Civica
1.4 2.1
1.1 1.2,2.2, 2.3
DP CLR 3.1.
AVAP:
2.2 4.2.
AVAP 1.2,2.2, 2.3
2.2
Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:
a) cognitiv-formative: a) cognitiv-formative: a) cognitiv-formative: a) cognitiv-formative: a) cognitiv-formative
- să cunoască anotimpul de 1. sa formuleze întrebări și - să citească corect şi conştient - sa rezolve probleme folosind
iarnă şi caracterisiticile răspunsuri ce vizează - sa rezolve
de exerciţii de tipul: textul metoda mersului invers;
acestuia informaţiile esenţiale sau de „Află produsele și câturile - să citească selectiv - sa compuna probleme care pot
-să cunoască noţiunile de numerelor,apoi verifică -să alcătuiască enunţuri folosind fi rezolvate prin metoda mersului
detaliu desprinse din textul citit invers;
sumă (total), termeni, cuvinte date
diferenţă (rest), descăzut, 2. sa completeze unu tabel cu Proba înmulţirii. - să formuleze răspunsuri la - sa afle numerele necunoscute
scăzător; informații din text. întrebări date din expresii date
*Prin înmulțire
- să efectueze corect exerciţii 3. sa-si exprime parerea PRO / - să completeze enunţuri cu
de adunare cu numere naturale CONTRA cu argumente. *Prin împărțire informaţii din text b) psiho-motorii:
în concentrul 0-10, cu 1-5 4. sa deseneze / coloreze unor - să transcrie corect - să păstreze poziţia corectă în
unităţi prin numărare; secvențe din povestire. Proba împărţirii -sa deseneze corespunzator bancă pe tot parcursul lecţiei
-sa realizeze afise de cerintei
b) psiho-motorii: *Prin înmulțire c) afectiv-atitudinale:
atentionare pentru prevenirea
accidentelor ce pot avea loc - să păstreze poziţia corectă în *Prin împărțire b) psiho-motorii: - să participe cu interes la
pe strada din cauza firelor bancă pe tot parcursul lecţiei - să păstreze poziţia corectă în lecţie;
electrice cazute - sa citeasca si sa memoreze bancă pe tot parcursul lecţiei - să mânuiască corect
b) psiho-motorii: c) afectiv-atitudinale: unele informatii despre Grădina - să utilizeze laptopul pentru instrumentele de lucru
- să păstreze poziţia corectă în - să participe cu interes la lecţie; Botanică şi sera ei realizarea de puzzle
bancă - să mânuiască corect STRATEGIA DIDACTICĂ:
c) afective-atitudinale: instrumentele de lucru. - sa completeze un rebus c) afectiv-atitudinale:  Metode şi procedee
- să participe cu interes şi cu - să participe cu interes la lecţie; didactice:
b) psiho-motorii: conversația, exercițiul explicația,
atenţie la lecţie STRATEGIA DIDACTICĂ:
- să păstreze poziţia corectă în -să folosească corect materialele problematizarea
-să folosească corect  Metode şi procedee şi instrumentele de lucru.
bancă pe tot parcursul lecţiei
materialele şi instrumentele de didactice:
c) afectiv-atitudinale:  Mijloace didactice:
lucru conversaţia, fonetică analitică-
- să participe cu interes la lecţie; STRATEGIA DIDACTICĂ: manual, caiet
sintetică, explicaţia, exerciţiul,
STRATEGIA DIDACTICĂ: - să mânuiască corect  Metode şi procedee
 Metode şi procedee munca independentă, didactice:
instrumentele de lucru.
didactice: conversaţia, problematizarea, jocul didactic, conversaţia, explicaţia,  Forme de organizare:
exerciţiul, explicaţia, exerciţiul, lectura, munca frontală, individuală,
STRATEGIA DIDACTICĂ:
problematizarea, jocul  Mijloace didactice: manual,
 Metode şi procedee independentă, problematizarea,
didactic caiet, fisa de lucru, creioane
didactice: observarea jocul didactic
 Mijloace didactice: caietul colorate, carioci  Mijloace didactice: manual,
dirijată,conversaţia,
special, numărătoare, fişe explicaţia, învăţarea prin
fişe RESURSE UMANE: 2 elevi
de muncă independentă,  Forme de organizare:  Forme
descoperire, demonstraţia de organizare: RESURSE TEMPORALE:
culori/carioci, imagini, frontală, individuală, în grup  Mijloace didactice: frontală, individuală, în grup 45 min
panou; manual, caietul elevului, BIBLIOGRAFIE:
 Forme de organizare: RESURSE UMANE: 2 elevi
fişe de lucru, culegeri, Programa şcolară pentru
frontală, individuală, în RESURSE TEMPORALE: 45 disciplina
RESURSE UMANE: 4 elevi numărătoare poziţională,
grup min Matematica
RESURSE UMANE: 3 elevi RESURSE TEMPORALE: 45 axa numerelor BIBLIOGRAFIE: www.didactic
RESURSE TEMPORALE: min Programa şcolară pentru www.google
BIBLIOGRAFIE:  Forme de organizare:
45 min disciplina
Programa şcolară pentru frontală, individuală, în
BIBLIOGRAFIE: Limba şi literatura română
disciplina perechi
Programa şcolară pentru www.google
COMUNICARE ÎN LIMBA RESURSE UMANE: 3 elevi
disciplina
ROMÂNĂ RESURSE TEMPORALE:
MATEMATICĂ ŞI
www.didactic 45 min
EXPLORAREA MEDIULUI,
www.google BIBLIOGRAFIE:
www.didactic
Programa şcolară pentru
disciplina
MATEMATICĂ ŞI
EXPLORAREA MEDIULUI,
www.didactic

SCENARIUL DIDACTIC
Clasa pregătitoare Clasa I Clasa a II-a Clasa a III-a Clasa a IV-a
Moment organizatoric Moment organizatoric Moment organizatoric Moment organizatoric Moment organizatoric
Cer elevilor să se Cer elevilor să se Cer elevilor să-şi pregătească Cer elevilor să-şi pregătească Cer elevilor să-şi pregătească
pregătească pentru lecţie, să-şi pregătească pentru lecţie, să-şi materialele necesare, să-şi materialele necesare, să-şi materialele necesare, să-şi
corecteze poziţia în bancă şi să corecteze poziţia în bancă şi să corecteze poziţia în bancă şi să corecteze poziţia în bancă şi să corecteze poziţia în bancă şi să
păstreze ordinea şi disciplina. păstreze ordinea şi disciplina. păstreze ordinea şi disciplina. păstreze ordinea şi disciplina. păstreze ordinea şi disciplina

Activitate directa Activitate independenta Activitate independenta Activitate independenta Activitate independenta

Captarea atenţiei Captarea atentiei Captarea atentiei Captarea atentiei Captarea atentiei
Întreb elevii: Elevii primesc o fisa de lucru, Elevii citesc textul despre Elevii vor rezolva un Elevii vor construi o
Câte anotimpuri are anul? unde gasesc textul pe care azi il Gradina Botanica. rebus, prin care vor afla titlul problema care sa se poata
Care sunt acestea? studiem. Vor citi textul si vor textului rezolva sub forma metodei
Ce anotimp s-a sfărşit? incerca sa gaseasca titlul lectiei mersului invers
În ce anotimp suntem? de azi.

Anunţarea subiectului şi a
obiectivelor
Anunţ elevii că vor rezolva Activitate directa
exerciţii de adunare cu 1-5 Se verifică cunoştinţele prin
unităţi în concentrul 0-10 adresarea unor intrebari din
pentru anotimpul de iarnă. text.

Anunţarea subiectului şi a Activitate directa


Desfasurarea activitatii obiectivelor Verific munca individuală,
Activitate independenta Anunţ elevii că în această corectez şi notez.
Vor rezolva exerciţiile de Activitate directa oră vor rezolva exercitii care se Activitate directa
adunare si scadere în Anunţarea subiectului şi a refera atat la inmultire cat si la Anunţarea subiectului şi a Verific munca individuală,
concentrul 0-10 de pe fişa. obiectivelor impartire. Elevii vor scrie titlul obiectivelor corectez şi notez.
Apoi vor realiza afise de Anunţ elevii că în această in caiete. Anunţ elevii că în această oră
atentionare pentru prevenirea oră vom citi, vom completa si vor citi Cartea cu Apolodor Anunţarea subiectului şi a
accidentelor ce pot avea loc pe gasi informatii despre Povestea (fragment), de Gellu Naum vor obiectivelor
strada din cauza firelor preafrumoasei Dochia. introduce cuvintele noi în Anunt elevii ca azi vom
electrice cazute enunţuri proprii, vor răspunde recapitula metoda mersului
Dirijarea lecţiei la întrebări, vor citi selectiv, invers.
Verific tema avută. vor lucra diverse exerciţii. Se scrie data si titlui in caiete.
Se scrie titlul şi autorul pe
Activitate directa Activitate independenta Activitate independenta tablă şi pe caiete.
Verific rezolvarea operaţiilor Elevii citesc lecţia din manual, Dirijarea lecţiei Activitate independenta
de pe fişa rezolvată. Corectez apoi vor lucra exerciţii de pe Elevii vor copia din manual Desfasurarea activitatii
şi fac aprecieri. fişa de lucru 1. formulele prin care putem sa Activitate independenta Elevii vor rezolva problemele
În perechi vor rezolva ex. 2 facem proba inmultirii si a Dirijarea lecţiei 3, 4 si 5 de la pagina 15.
de pe fişa 1 care are cerinţa de a impartirii, apoi vor rezolva Se citeşte textul în gând,
uni cuvintele cu acelaşi număr exercitiile din manual. apoi se scriu cuvintele de la
Activitate independenta de silabe, apoi ex. 3 cu cerinţa vocabular. Se alcătuiesc
5. Obţinerea performanţei să unească pentru a obţine propoziţii folosind cuvintele de Fixarea cunostintelor
Se rezolvă exerciţiile de la propoziţii. Se scriu propoziţiile la vocabular. Elevii vor efectua problema 6
punctul C de pe fişa 2. Se scriu pe caiet. Activitate directa Se răspunde la întrebările din de la pagina 15.
operaţiile corespunzătoare Verific rezolvarea manual si se rezolva diverse
imaginilor şi se rezolvă. cerinţelor de pe fişă, corectez şi exercitii.
apreciez.
Activitate directa Obţinerea performanţei Activitate directa
Verificarea si aprecierea Se completează o fişă cu Verificarea si aprecierea
rezultatelor informaţii principale din text rezultatelor
Fac aprecieri generale si Activitate directa Activitate independenta conform tabelului de la pagina Fac aprecieri generale si
individuale asupra participarii Verificarea si aprecierea 5. Obţinerea performanţei 18. individuale asupra participarii
elevilor la lectie. rezultatelor Se rezolvă de pe fişă elevilor la lectie.
Fac aprecieri generale si exerciţiile. Activitate directa Indic tema pentru acasa si
individuale asupra participarii Verificarea si aprecierea explic exercitiile pe care trebuie
elevilor la lectie. rezultatelor sa le faca.
Indic tema pentru acasa Fac aprecieri generale si
si explic exercitiile pe care individuale asupra participarii
trebuie sa le faca. elevilor la lectie.
Activitate directa Indic tema pentru acasa si
Verificarea si aprecierea explic exercitiile pe care
rezultatelor trebuie sa le faca.
Fac aprecieri generale si
individuale asupra participarii
elevilor la lectie.
Indic tema pentru acasa
si explic exercitiile pe care
trebuie sa le faca.

S-ar putea să vă placă și