Proiect Didactic La Clase Simultane

S-ar putea să vă placă și

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ

Clasa: PREGATITOARE + a III -a

Data: 31.10.2022

Aria curriculară: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII

CLASA PREGATITOARE CLASA A -III-A


Disciplina: Matematică și explorarea mediului Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: ,, Plecarea rățuștelor ” Unitatea de învățare: ,,Adunarea și scăderea nr. nat. în
Titlul lectiei : Numerele naturale de la 0 la 4 concentrul 0-10000, fără trecere și cu trecere peste ordin ”
Tipul lecției: de recapitulare şi sistematizare Titlul lecției: Adunarea și scăderea nnumerelor naturale de la 0
Forma de realizare: Activitate integrată la 10000 , fără trecere și cu trecere peste ordinul unităților
Discipline integrate: MEM, MM, AVAP,CLR Tipul lecției: recapitulare și sistematizare
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: MEM, C.L.R. M.M. A.V.A.P
Competențe generale: Competente generale:

-utilizarea numerelor în calcule elementare ; -Utilizarea numerelor în calcule ;

-Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea -Rezolvarea de probleme în situații familiare ;


unor date

Competenţe specifice integrate: Competenţe specifice integrate:


MEM Matematică şi explorarea mediului : Matematică şi explorarea mediului
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-4; . Efectuarea operaţiilor de adunare cu numere mai mici decât
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-4; 10000, cu trecere peste ordin, din exercitiile si problemele
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-4, folosind poziţionarea propuse;
pe axa numerelor; -Dezvoltarea limbajului matematic adecvat temei (“cu X mai
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple mare”, “sumă”, “total”, “primul termen”, “al doilea termen”;
din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi; -Dezvoltarea operațiilor gândirii (analiza, sinteza, comparatia,
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui generalizarea);
criteriu dat; -Dezvoltarea atenţiei voluntare și a memoriei.
CLR Comunicare în limba română
Comunicare în limba română: 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi final dintr-un cuvânt, a contexte de comunicare cunoscute ;
silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar; 2.1. Formularea de enunţuri proprii în contexte diferite de
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri comunicare.
simple. Arte vizuale şi abilităţi practice
AVAP Arte vizuale şi abilităţi practice: 1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice artistice simple, exprimate vizual ;
simple, exprimate vizual ; 2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă,
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple; în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, verbală, kinestezică.
în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, Muzică şi mişcare
verbală, kinestezică. 2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată
Muzică şi mişcare: de text şi de ritm.
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

Obiective operaționale: Obiective operaţionale :


Cognitive: a) Cognitive
Elevii trebuie: Elevii trebuie:
O.C.1 : să numere crescător și descrescător în concentrul 0-4 ; OC1 – să efectueze operaţii cu numere naturale, bazându-se pe
O.C.2 : să rezolve corect exerciţii de scriere a numerelor; algoritmul de calcul specific;
O.C.3 : să decupeze și să lipească corect imaginile; OC2 – să folosească terminologia operaţiei în rezolvarea
O.C.4 : să enumere caracteristicile toamnei; exerciţiilor şi problemelor;
O.C.5 : să interpreteze corect un cântec OC3 – să aplice în calcul, înţelegând semnificaţia lor, relaţiile
O.C.6: să despartă în silabe și să identifice sunetele unui cuvânt matematice “cu X mai mare”, “sumă”, “total”, “primul termen”,
“al doilea termen”;
OC4 – să rezolve probleme cu mai mult de două operaţii;
OC5 – să alcătuiască o problemă după un exerciţiu dat.;
OC6 – Să rezolve corect sarcinile din fişele de pe cub ;
Psiho–motrice :
Psiho–motrice :
Elevii vor fi capabili : Elevii vor fi capabili :
O.M.1 : să scrie corect pe fişe în ritm rapid ; OM1 – să menţină o poziţie corectă în timpul scrierii
O.M.2 : să utilizeze corect instrumentele de lucru. OM2 – să lucreze corect şi îngrijit
Afective : Afective :
Elevii : Elevii :
O.A.1 : vor participa activ la desfăşurarea lecţiei ; OA1 – să manifeste plăcere şi atitudine degajată
O.A.2 : se vor mobiliza pentru realizarea fiecărei sarcini date. OA2 – să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor propuse

RESURSE : RESURSE :
A.Bibliografice: A.Bibliografice:
1.oficiale: - Programa şcolară pentru clasa pregătitoare , 2013 ; 1.oficiale:
*Didactic.ro Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI
2.metodico-didactice: - Florentina Stăncioiu-Jipa, Gheorghe EXPLORAREA MEDIULUI clasa a III-a Aprobată prin ordin al
Stăncioiu, „Metodica predării matematicii în învăţământul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
primar”,Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, 2001; *Didactic.ro
B.Metodologice: 2.metodico-didactice: - Florentina Stăncioiu-Jipa, Gheorghe
1.strategia didactică: inductivă, algoritmică; Stăncioiu, „Metodica predării matematicii în învăţământul
2.metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, primar”,Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, 2001;
problematizarea, învăţarea în cooperare, B.Metodologice:
jocul „Cine ştie, câştigă!” -procedurale: conversaţia, conversaţia euristică, observaţia,
3.forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală; explicaţia, exerciţiul, cubul.
4.mijloace de învăţământ: panoul pentru întâlnirea de dimineață, -materiale: cub, fişe;
instrumente de scris, tablă, fişe de lucru, calculator, foarfecă. -umane: 10 elevi
C. Temporale: 50 minute (40 min. activitatea de învățare + 10 min. -temporale: 50 minute
activități recreative -forme de organizare: frontal, individual şi in echipă
-bibliografice:

CLASA PREGATITOARE CLASA A- III – A


Activitate directă Activitate directă

1.Moment organizatoric 1 minut 1.Moment organizatoric 1 minut

Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a activității. Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a activității. --
Bună dimineața, pitici!
-Bună dimineața, pitici!
Urmează întâlnirea de dimineață (ziua, luna, anul, anotimpul,
Urmează întâlnirea de dimineață (ziua, luna, anul, anotimpul, vremea, vremea, absenți).
absenți).

Activitate directă
Activitate directă
2.Captarea atenţiei 1 minut
2.Captarea atenţiei . 1 minut Se verifică tema calitativ și cantitativ;
Se verifică tema calitativ și cantitativ; La ușa clasei am găsit o scrisoare de la Toamnă. În scrisoare
La ușa clasei am găsit o scrisoare de la Toamnă. În aceasta le cere copiilor să fie atenți pentru a-i da unele
scrisoare aceasta le cere copiilor să fie atenți pentru a-i da unele răspunsuri.
răspunsuri.
Activitate directă Activitate indirectă

Reactualizarea cunoștințelor 4 minute Reactualizarea cunoștințelor 4 minute


-Câte luni are un anotimp? Va rog sa rezolvati exercitiul nr. 1 de pe fisa voastra!
Aranjați în ordine crescătoare rezultatele.
-Un anotimp are 3 luni.

-Care sunt lunile anotimpului toamna?

- În care dintre aceste luni suntem?

-Noi suntem în luna octombrie.

-Cum se desparte în silabe cuvântul „octombrie”?


-… oc-tom-bri-e.

- Câte silabe are cuvântul?

-… 4 silabe.

- Până la cât am învățat să numărăm?

-… până la 4.

-Care sunt vecinii numărului 3?

-… 2 și 4.

-Dar ai lui 1?

-… 0 și 2?

-Care este vecinul mai mic al lui 5?....4

-Dar vecinul mai mare al lui 2?...3

Activitate indirectă Activitate directă

Numărați de pe fișa lipită în caiet animalele și scrieți în căsuța de jos Cum se numesc numerele care se adună?
câte animale sunt de fiecare fel.
Cum se numește rezultatul adunării?

Cum se numește numărul din care se scade?

Cum de numește numărul care se scade?

Cum se numește rezultatul scăderii?

Activitate directă Activitate directă


3.Anunţarea temei şi a obiectivelor 3 minute
Prezentarea într-un mod accesibil a obiectivelor operaționale
urmărite.Copiii primesc o fișă pe care sunt exerciții de descompunere, 3.Anunţarea temei şi a obiectivelor 3 minute
de ordonare de recunoaștere a cifrelor, de numărare . Prezentarea într-un mod accesibil a obiectivelor operaționale
urmărite;
Se scrie titlul pe tablă. Elevii scriu data și titlul pe caiete:
Adunarea și scăderea numerelor numerelor de la 0 la 10000 fără
trecere și cu trecere peste ordin

4.Dirijarea învățării 20 minute 4.Dirijarea învățării 25 minute


Activitate indirectă Activitate directă
Va rog sa scrieți numerele de la 1 la patru în ordine crescătoare , iar Reamintesc elevilor proprietăţile adunarii care îi ajută să
apoi încercuiți literele pe care le-ați învățat, numărați și scrieți numărul calculeze mai uşor : (comutativitatea, asociativitatea ). Se va
florii pe care se află fluturele și buburuza, descompuneți numerele date, realiza prin intermediul unor exemple .
scrieți numerele care lipsesc, colorează numărul mai mare și unesc 358+ 346 = 346+358 ; (185+5) + 65=185 + (5+ 65)
animalele cu mediul lor de viață.
Elevii lucreaza individual iar eu intervin discret atunci când este nevoie. În continuare voi scrie pe tablă urmatoarele exerciţii:
3248+ 2346 = 8432-2675=
Ne aducem aminte paşii parcuşi pentru rezolvarea acestor
exerciţii:
Adunăm unitaţile cu unităţi, zecile cu zeci, sutele cu sute şi miile
cu mii, iar la scădere împrumutăm acolo de unde numarul nu se
poate scădea.

Activitate directă Activitate indirectă


Elevii rezolvă exercițiile 2, 3,4 ,5 de pe fișă .

Doi, trei copii numără crescător, apoi alți doi, trei descrescător în
concentrul 0-4.

-Vom juca un joc numit „Cine ştie, câştigă!”. Fiecare copil primeşte
jetoane cu o cifrele de la 1 la 4. La comanda mea ei le aşază crescător,
descrescător, indică vecinii numerelor, ridică jetonul cu cifra pe care
eu o rostesc.
Verific modul cum indeplinesc elevii sarcina primita.
Elevii lucreaza individual iar eu intervin discret atunci când este
nevoie.

Activitate indirectă Activitate directă

5.Obţinerea performanţei 10 minute 5.Obţinerea performanţei 15 minute


Asigurarea feed-back-ului, retenției si transferului (Metoda
Asigurarea feed-back-ului,retenției si transferului cubului)
Le arăt elevilor un cub din carton, a cărui feţe vor fi numerotate,
-Va rog sa descompuneți numerele de pe jetoanele primite . iar ei vor avea de rezolvat sarcinile induse de verbele date.
Faţa 1: Descrie
Faţa 2: Compară
Faţa 3: Asociază
Faţa 4: Analizează
Faţa 5: Argumentează
Faţa6: Aplică
Aceştia sunt invitaţi să iasă în faţă pentru a-şi alege un
număr,respectiv sarcina, pe care apoi o duc spre rezolvare ( la
tablă sau în caiet)
6.Încheierea activităţii 1 minut
Se fac aprecieri generale asupra activităţii.
Activitate indirectă 6.Încheierea activităţii 1 minut
Se fac aprecieri generale asupra activităţii.
7.Activități recreative 10 minute Se indică tema pentru acasă :Fișă cu exerciții de adunare, scădere
Elevii au de lipit fructe, legume , obiecte în borcane, respectând și probleme.
cerințele .

S-ar putea să vă placă și