Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATEA: EDUCAREA LIMBAJULUI TEMA: Hai cu mine la plimbare!-joc didactic Grupa : mica Educatoare: Gradinita nr. SCOPUL: - Formarea deprinderii de a se exprima n propoziii, corect formulate din punct de vedere gramatical - Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor despre mijloacele de transport; OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul i la sfritul activitii copiii vor fi capabili s: - s recunoasca si sa denumeasca mijloacele de transport; - sa raspunda in propozitii simple la intrebarile educatoarei; - sa reproduca sunetele emise de diferite mijloace de transport; - sa formuleze propozitii simple despre un mijloc de transport; - sa asculte cu atentie si sa raspunda corect la ghicitori; FORMA DE ORGANIZARE: frontala METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiu, jocul MATERIALE DIDACTICE FOLOSITE: jucarii reprezentand diferite mijloace de locomotie, jetoane, panou DURATA: 20 MIN

Evenimentul

Continutul activitatii

Startegii didactice

Evaluare

didactic
I. Activitate introductiva II. Captarea atentiei si anuntarea temei III. Dirijarea invatarii - scaunelele sunt asezate pe doua randuri ( autobuz). Un panou este asezat alaturi reprezentand fereastra autobuzului. Copii, astazi m-am gandit sa mergem intr-o excursie. Haideti sa ne urcam in autobuz si sa pornim la drum. Se stabileste cine va fi soferul. Jocul nostru de astazi se numeste Hai cu mine la plimbare!

Metode si procedee

Resurse materiale

- conversatia, explicatia Conversatia, explicatia Exercitiul, explicatia, conversatia jocul

Scaunele, panou fereastra autobuzul, jetoane cu mijloace de transport Ursulet de plus, jucarii( tren, avion, tractor, autobuz, elicopter, masina, vapor) Evaluare orala prin intrebari si raspunsuri-recunosc si denumesc mijloacele de transport dupa imagini - onomatopee

Explicarea regulilor jocului


In timp ce autobuzul merge spre destinatie sugerez copiilor sa ne uitam pe geamul autobuzului si sa vedem ce alte mijloace de transport mai intalnim in drumul nostru. Varianta I.Se vor derula pe rand diferite jetoane reprezentand mijloacele de transport cunoscute de copii. Acestia vor trebui sa recunoasca mijlocul de transport si sa reproduca sunetele emise de acesta: Dudu, vu-u-u-u-u, ti-ti-ii, u-u-u-u, etc. Varianta II.Ajungem intr-o poienita, ne dam jos din autobuz, insistand asupra modului cum se coboara din autobuz, ne asezam in semicerc pe covor poienita. In timp ce noi ne relaxam in poienita, apare ursuletul Martinel foarte speriat, cu o tolba plina cu jucarii. Spune ca nu stie de unde au aparut aceste jucarii sau cine le-a pierdut. El spune ca nu stie cum se numesc aceste jucarii si ce cere ajutorul copiilor. Pentru a alege copiii care vor veni sa gaseasca jucariile vom spune niste versuri:trenul iute a pornit / si la tine s-a oprit, iar tu spune ce-ai gasit? Copilul la care s-a oprit trenul , va scoate din tolba o jucarie, va spune ce este,( ACESTA ESTE UN; O) iar la indicatiile educatoarei va spune ce stie despre aceasta jucarie. EX:TRENUL ARE VAGOANE . Se va insista pe formularea unor propozitii simple, corecte din punct de vedere gramatical.

Evaluarea raspunsurilor si aprecierea acestora prin aplauze

V. Obtinerea performantei

VI. Incheierea activitatii

Ne-am jucat cu toate aceste jucarii, dar ursuletul v-a pregatit inca o surpriza. V-a adus niste ghicitori la care conversatia voi v-a trebui sa raspundeti. Trece sarpele cu roate, pe sub munti si peste ape, fluiera pe nas, pufneste, si la gara se opreste.( trenul) N-are sine si nici roate si pe valuri inspumate, el te duce-n larg departe. ( vaporul) Cu viteza gandului, printre stele zboara, da ocol pamantului si apoi coboara Pentru ca a fost foarte frumos in poienita, iar Jocul ursuletului i-a placut tare mult cum s-a jucat cu voi, el ne-a invitat sa mergem cu el la munte, in padure acolo unde traieste el. Insa este foarte departe asa ca vom lasa autobuzul in parcare, ne vom urca in tren si vom pleca intr-o frumoasa excursie impreuna cu ursuletul Martinel . Copiii se aseaza unul in spatele celuilalt pentru a forma trenul si ies din sala de grupa imitand sunetele trenului: UUUUUUU.

Plicul cu ghicitori

- ghicitori despre mijloacele de transport

- pentru raspunsurile date la activitate copiii vor primi stimulente

S-ar putea să vă placă și