Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Clasa: Pregtitoare A Propunator: Marcu Petruta Data: 30.04.2013 Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Comunicare n limba romn Unitatea tematic: Jocuri si jucarii Subiectul: Literele J si j - Povestea unui iepuras curajos si darnic Forma de realizare: lecie integrata Tipul leciei: Predare nvare evaluare Competene specifice : 1.1 Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, rostit clar i rar; 1.2 Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar; 1.4 Identificarea silabelor si a sunetului initial si final in cuvinte clar articulate; 3.3 Identificarea semnificatiei unor simboluri care transmit mesaje din universul familiar; 2.3 Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual; 2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei n contexte cunoscute;

Competene integrate: DP 2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite de nvare MM 2.1 Cantarea in colectiv, asociind miscarea sugerata de text

Obiective operaionale: a. Cognitive :

OC1: Sa dea exemple de cuvinte care incep, contin sau au la final sunetulJ OC2: Sa gaseasca raspunsul la ghicitori OC3:Sa alinte cuvintele sugerate OC4: Sa desparta in silabe si sa precizeze numarul silabelor OC5: Sa alcatuiasca o familie de cuvinte, pornind de la un cuvant dat OC6:s rezolve corect fiele. b. Psiho-motorii:

OM1: s adopte o poziie corect n banca. OM2: s-i coordoneze micrile pentru manevrarea corect a instrumentelor de lucru; OM3: s adopte o poziie corect n timpul exersrii scrierii. c. Afective:

OA1: vor manifesta interes pentru nelegerea i aplicarea cunotinelor nvate;

RESURSE:
I. Metodologice

Strategii didactice: a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, analiza, jocul didactic. b) Mijloace de nvmnt: jetoane, fise, cd, laptop c) Forme de organizare: frontal, individual, in echipe

II. Temporale Ora are o durat de 45 minute, din care 30 minute activitatea propriu-zis i 15 minute activiti recreative. III. Umane Clasa are un numr de 27 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.

Nr. crt. 1.

Momente Durata Moment organizatoric(1 )

Ob.

Activitatea invatatorului Asigurarea unui climat educational favorabil

Activitatea elevilor Elevii pregatesc materialele ce le vor utilize pe parcursul orei

Metode si procedee Conversatia Explicatia

Mijloace de invatamant

Moduri de organizare Frontala

Evaluare

2.

Intalnirea de dimineata(3)

-Buna dimineata-trezirea iepurasilor(inviorare) le sugereaza elevilor sa faca miscari dupa muzica audiata

-Elevii vor canta : Buna dimineata, si se vor misca dupa muzica

Conversatia

Cantec Laptop

Frontala

-Vremea; Insemnarea datei in calendar; (2)

-Pune intrebari despre starea vremii; impreuna cu elevii stabileste data zilei si cere unui elev sa insemneze data in calendar

-Elevii raspund la intrebari; elevul numit insemneaza data in calendar

Conversatia Explicatia

Calendarul lunii aprilie

Frontala Individuala

Aprecieri globale si individuale

Noutatile zilei(1)

Anunta elementul surpriza al zilei: Sosirea iepurasului

Iau act de cele semnalate

Conversatia

Cosulet Iepuras Cadouri

Frontala

3.

Captarea si orientarea atentiei(2)

-Citeste textul Povestea unui iepuras curajos

-Elevii asculta

Conversatia Expunerea

Text

Frontala Individuala

Aprecieri globale si individuale

4.

Prezentarea optima a continutului (2)

-Anunta elevii ca vor fi invitati la o provocare de catre iepurasul din poveste Acesta, fiind in trecere a lasat un cosulet in care vom gasi jetoane si fise, iar fiecare jeton are cate-o sarcina de rezolvat si la final iepurasul a lasat ceva, surpriza

-Elevii iau act de cele semnalate

Cosulet Jetoane Fise Culori

Frontala Individuala

Aprecieri globale si individuale

Observarea Sistem.

5.

Prezentarea continutului (20) -Reactualizarea cunostintelor

Oc1

Jetonul 1. Cere elevilor sa rezolve urmatoarea cerinta: Dati exemple de cuvinte care sa inceapa cu sunetul j, care sa contina si care sa aibe la final sunetul j Jetonul 2. Cere elevilor sa raspunda la a doua cerinta: Gasiti raspunsul la urmatoarele ghicitori pe care le-a lasat iepurasul: Masinute, papusele/ Trenulete mici

Elevii dau exemple(max. 56 din fiecare)

Conversatia Explicatia

Jetoane cu cerinte

Frontala Individuala

Aprecieri verbale

-Dirijarea invatarii

Oc2

Elevii dau raspunsul la ghicitori

Conversatia Problematizarea

Frontala Individuala

Aprecieri verbale

si mii/ Toate sunt intr-un cuvant/ Niste..(jucarii) Aur, bucatele/ In gura sobei mele(jaratecul)

Oc3

E o planeta/ si voi stiti/Hai , mai repede, ghiciti( Jupiter) E un caiet in care scriu/Zilnic consemnez in el/ stiti voi oare ce-I acela/ si incepe tot cu j?( jurnal) Bombonica colorata/Moale si catifelata(jeleu)
Jetonul 3. Cerinta 3-Alintati cuvintele: joc-joculet; jachetajachetuta (jachetica); jucariejucarioara; jgheab-jghebulet; jupaneasa-jupanesica Elevii alinta cuvintele Conversatia Explicatia Joculdidactic Frontala Individuala Aprecieri verbale

Oc4

Jeton4. Despartiti in silabe urmatoarele cuvinte si precizati numarul silabelor( judecator, jaguar,japonez,judet,jurnalist,joben, stejar, majoreta,mujdei, canotaj, marcaj, colaj) Jeton 5. Alcatuiti familia cuvantului JOC-juca, jucabil,jucarea,jucarie, jucarioara,jucator, jucatoare, jucaus

Elevii despart in silabe si precizeaza numarul silabelor

Conversatia Explicatia Exercitiul

Frontala Individuala

Aprecieri verbale

Oc5

Elevii alcatuiesc familia cuvantului cu ajutorul invatatorului

Conversatia Explicatia Exercitiul

Frontala

Aprecieri globale

6.

Obtinerea performantei (4)

Oc1

Invatatorul imparte clasa in echipe si cere fiecarei echipe sa dea exemple de cuvinte care denumesc

Copiii raspund solicitarii

Frontala In echipe

Aprecieri verbale

nume de personae, nume de orase, de tari , de ape etc Echipa castigatoare va fi felicitata 7. Evaluarea activitatii (5) 8. Activitate recreativa (5) Muzica si miscare Recompensa primita de la iepuras dulciuri

Oc6

Imparte elevilor o fisa pentru a fi rezolvata( Fisa de lucru-anexa1)

Copiii rezolva fisa

fise

Individuala

Povestea iepurasului curajos


La marginea campului, in apropierea gradinilor de legume, isi facuse adapost o iepuroaica cenusie, care adusese pe lume unsprezece iepurasi, toti frumosi, pufosi si...gustosi cum ar spune cumatra vulpe. Mama iepuroaica era foarte grijulie si-si invata odraslele in fiecare zi cate un siretlic pe care acestia sa-l poata folosi in caz de primejdie.Iepurasii erau ascultatori, rodeau tot ce gaseau, se jucau, faceau intreceri la alergare, ba chiar si tumbe stiau sa fac Dar cum se intampla in orice familie, unul dintre frati ii dadea mai mult de furca mamei iepuroaice. Acesta era foarte curios din fire si punea sute de intrebari: de ce sunt copacii verzi, de ce morcovul este dulce, de ce dimineata iarba este uda, de ce ... de ce... de ce... Biata mama, incerca sa gaseasca raspunsurile potrivite, ca sa nu-si dezamageasca fiul, chiar daca uneori era obosita si cu gandul la alte griji. Mai tarziu iepurasul capata un obicei si mai ciudat: ii placea foarte mult sa citeasca. Cum se lumina de ziua deschidea o carte si pana seara o si termina, iar daca nu apuca sa o termine, citea la razele lunii. Afla astfel tot felul de lucruri interesante despre animalele padurii, despre oameni, despre iarna.. Intr-o zi iepurasul gasi o carte despre... iepurasi si nu mica ii fu mirarea sa afle ca toata lumea spune despre ei ca sunt fricosi, ca se sperie si de umbra lor, ca tremura tot timpul de frica. Tare se mai supara iepurasul! Cum adica? Leul era "regele animalelor", vulpea era "vicleana", lupul era "cel rau", ursul era "cel puternic", iar el era "fricosul"? Din ziua aceea un gand nu-l mai parasi: va trebui sa faca ceva sa scape intreg neamul de aceasta rusine. Si va incepe cu numele sau. Nu va accepta sa se numeasca nici Codita-Scurta, nici Blanita-Cenusie, nici Urechi-Lungi, nici Pufosul... se va numi... "Nu Mi-e Teama De Nimic". Si ca sa nu-si uite numele, il repeta tot timpul cu voce tare, astfel ca animalele padurii aflara repede despre el. Un iepuras curajos? Asta e o veste care merita sa o spui mai departe! Asa ca, ori de cate ori "Nu Mi-e Teama De Nimic" trecea pe cararea spre izvor capete curioase se iveau din tufisuri, dintre

ramurile copacilor, din iarba inalta. Iepurasul nu stia ca ajunsese o celebritate, el nu dorea decat sa apere cu orice pret onoarea neamului sau. Si iata ca intr-o zi in luminisul din mijlocul padurii, cu ochii sclipitori si adulmecand urmele, isi facu aparitia chiar lupul cel rau. Prima il zari o ciocanitoare, care se gandi ca ar fi bine sa-i dea de veste iepurasului si incepu sa-l strige cat o tinea gura: - "Nu Mi-e Teama De Nimic"! "Nu Mi-e Teama De Nimic"! Cotofana se gandi sa-i sara in ajutor si incepu si ea sa strige. La fel si veverita, si cioara, si brotacul, si ariciul, chiar si sarpele sasaia pe limba lui. Toate strigau cat puteau de tare numele iepurasului. Acesta auzise harmalaia si venea in salturi mari sa vada ce s-a intamplat. Lupului, speriat de atata galagie, i se paru ca vede venind spre el o aratare infricosatoare, cu doua coarne uriase, care striga cu glas tunator ca "Nu-i e Teama De Nimic". Asa ca nu statu prea mult pe ganduri si o rupse la fuga. Iepurasul ar fi vrut sa-l urmareasca, dar... inima ii batea asa de tare... Se opri in luminis in aplauzele locuitorilor padurii. Si pentru ca era un iepuras citit, le multumi sincer acestora pentru ajutor. Nu stim daca iepurasul a mai infruntat vreodata lupul, dar stim foarte sigur ca de atunci "Nu Mi-e Teama De Nimic" si-a facut foarte multi prieteni pe care i-a ajutat mai ales cu sfaturi, dupa puterea mintii sale. De aceea , iepurasul a hotarat sa vina si la noi in clasa, si sa ne invite la o provocare. Iata despre ce este vorba..

S-ar putea să vă placă și