realizat de :
Conac Corina - profesor de chimie,
grad didactic nti,
Liceul Teoretic Vasile Coroban Glodeni
11
12
13
14
15
16
Desigur ca s redai n scris toate este imposibil, dar voi prezenta mai jos dou
proiecte didactice cu utilizarea TIC la orele de chimie, n clasa a 8-a la tema
Proprietile chimice ale bazelor i la unitatea de nvare Substanele
compuse. Principalele clase de compui anorganici. .
Este de remarcat faptul c utilizarea TIC la ore toate 45 de minute este inutil,
deoarece elevul face multe lucruri mecanic sau sub form de joc, deaceea aici rolul
cel mai important i revine profesorului de ghid care tie a dirija n aa mod ca
elevii: s noteze la momentul potrivit informaia necesar, s concluzioneze, s
lucreze i cu manualul i cu problemarul.
Pentru a deschide aceste resurse de lecii pe platform AeL este nevoie de parcurs
cteva etape:
17
18
19
Se efectueaz experimentele virtuale sau alte sarcini care sunt puse n fa apoi se
trece la alt moment al leciei dup cum urmeaz:
20
Proiect didactic
Unitatea colar:
Profesor:
Disciplina:
Clasa:
Tema leciei:
Tipul leciei:
Competene-cheie/ transversale:
1. Competene de nvare/de a nva s nvei;
2. Competene de comunicare n limba matern/limba de stat;
3. Competene acional-strategice;
4. Competene de autocunoatere i autorealizare;
5. Competene digitale, n domeniul tehnologiilor informaionale i comunicaionale
(TIC);.
21
Competene specifice:
De a dobndi cunotine fundamentale, abiliti i valori din domeniul chimiei.
De a comunica n limbajul specific chimiei.
De a rezolva probleme .
Subcompetene:
S1: Cercetarea experimental (virtual) a proprietilor chimice generale ale
bazelor alcaline (aciunea asupra indicatorilor, interaciunea cu oxizii acizi, acizi,
sruri); ale bazelor insolubile (interaciunea cu acizii ).
S2: Formarea i dezvoltarea capacitii de a scrie corect formulele chimice i
ecuaiile corespunztoare reaciilor lor chimice.
S3: Dezvoltarea capacitii de exprimare i de utilizare a limbajului specific
chimiei.
Obiective operaionale:
Elevul/eleva va fi capabil/capabil:
O1: s defineasc noiunea de baze;
O2: S clasifice hidroxizii dup solubilitatea lor n ap;
O3: s cerceteze virtual proprietile chimice ale bazelor alcaline (aciunea asupra
indicatorilor, interaciunea cu oxizii acizi, acizi, sruri ) i celor insolubile
(interaciunea cu acizii).
O4: s ilustreze ecuaiile reaciilor ce reflet proprietile chimice ale bazelor
alcaline i bazelor insolubile;
O5: s utilizeze limbajul chimic specific chimiei
Bibliografie:
1) Chimie Manual pentru clasa 8-a, ,
autGalina Dragalina, Nadejda Velico, Svetlana Kudricaia, Boris Pasecinic,
Editura ARC 2013
2) Ghid metodologic.
3) Chimie. Curriculum pentru clasele gimnaziale
4) Chimie 7-8-9 ntrebri exerciii i probleme pentru clasele 7-9 , autori:
Svetlana Kudricaia, Nadejda Velico, Tatiana Litvinova, Elena Osadciaia
5) http://periodic-table.ru/
6) AeL\launcher.exe disciplina chimie
Strategii didactice:
Metode didactice:
Dictare chimic;
problematizarea;
22
explicaia;
arborele genealogic;
diagrama Venn;
descoperirea dirijat;
legtura genetic;
ruleta chimic.
Resurse didactice:
fie de lucru ;
test;
calculator ;
tabl interactiv;
tablete digitale;
postere;
sistemul periodic al elementelor chimice interactiv;
tabelul solubilitii interactiv;
scheme.
Forme de organizare:
- Activitate individual;
- Activitate frontal;
- Activitate n perechi
- Activitate n grup
23
DESFURAREA LECIEI:
ETAPA
TIMP
Evocarea
6 min
2 min
Realizarea 2 min
sensului
STRATEGIA DIDACTIC:
Metode
Mijloace Forme de
organizare
Fie
Tablete
digitale
Calculator
Activitate n
perechi
Algoritmizarea.
Problematizarea
TIC
Tabl
Manual
Individual
Ciorchine
Descoperirea
dirijat
TIC
Caiet
Frontal
Schematizare Tabla
a
TIC
Frontal
24
Dictare
chimic
Realizarea 5 min
sensului
7 min
anorganici.
sgeile respective.
Conform acestei scheme cu cine pot
interaciona bazele? Trasai prin
sgei variantele posibile de
rspuns.
Se anun obiectivele
Profesorul propune elevilor
Elevii realizeaz experimentul i
experimentul virtual:
noteaz rezultatele n caiete.
Aciunea bazelor asupra
indicatorilor
AeL/launcher.exe nr. 49 Lecia
Baze 1, sarcina- 4 (1)
Ai observat cum acioneaz bazele
asupra fenolftaleinei i turnesolului.
Elevii caut rspunsul n manual
Cum vor schimba culoarea
i rspund la ntrebarea propriumetiloranjului bazele? Consultai
zis
manualul.
Profesorul propune elevilor
experimentul virtual:
Aciunea bazelor solubile asupra
acizilor
Experiment
virtual
Descoperirea
dirijat
Calculator
Tableta
digital
Manual
Individual
Frontal
Experiment
virtual
Calculator
Tableta
digital
Caiet
Tabl
interactiv
Individual
Frontal
4 min
5 min
3 min
Elevii concluzioneaz,
completnd casetele propuse.
Experiment
virtual
Calculator
Tableta
digital
Caiet
Tabl
interactiv
Individual
Frontal
Experiment
virtual
Calculator
Tableta
digital
Caiet
Tabl
interactiv
IndividualFro
ntal
Descoperirea
dirijat
Manual
Caiet
Individual
Frontal
Reflecia
5 min
6 min
1 min
Tabla
interactiv
La discreia
elevilor:
diagrama
Ven, arborele
genealogic,
Ciorchinele
Ruleta
chimic
Postere
marchere
Lucrul n grup
TIC
Tablete
Calculator
Individual
Manual
Problemar
Individual
Rebus
Extensie
reaciilor n caiet.
Testul 2
27
Not: la deschiderea adreselor sus menionate este nevoie de respectat anumite etape: 1.Mai nti de instalat toate programele 2. Se face clic pe AeL eContent 3. Se alege disciplina
solicitat 5. Se selecteaz tema, apoi sarcina necesar 5. Se permite deblocarea
Anexa 1
Nr.
d/o
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Anexa 2
Rspunsul
elevului
Rspunsul
elevului controlor
Se folosete la
producerea spunului,
sodei calcinate
Punctajul
acumulat
Formula molecular a
varului stins
Baze
Ca(OH)
NaOH 2
Total
Schimb culoarea
fenolftaleinei n zmeuriu
28
Unitatea de nvare.
Substanele
data
Subcompetene
ore nr. de
Nr
d/
Coninuturi
o
Ealona
rea n
timp
Mijloac
e
didacti
ce
Resurse TIC
compuse.
Principalele clase de compui anorganici.
1
Clasificarea
substanelor
anorganice
compoziie,
solubilitate.
Clasificarea substanelor
anorganice dup compoziie i
dup solubilitate.
dup Utilizarea tabelului
solubilit legtuii genetice
dintre claselele de compui
29
Expunere Manual
.
Caiet
Demonstr postere
ar
Met.dedu
ct.
http://periodictable.ru
( selectm tabelul
solubilitii
interactiv)
anorganici.
Acizii.
Clasificarea acizilor:
neoxigenai, oxigenai, tari;
slabi.
Denumirea acizilor i
resturilor acide (pentru HCl, H2S,
Expunere SP
Diagrama Scheme
lui Venn
Tab.
solub
Deducerea importanei i
utilizrii n mediu i n viaa
omului.
Aciunea acizilor asupra
organismului uman
Cercetarea experimental a
3 Proprietile chimice
proprietilor
chimice
4
generale ale acizilor. generale (pe exemplul acizilor
Experiena
de clorhidric, sulfuric i fosforic):
laborator nr.6.
aciunea asupra indicatorilor,
interaciunea cu metalele, oxizii
bazici,
bazele
solubile,
insolubile, srurile. Reacia de
schimb
30
Experime
nt virtual
Explicare
SP
Tabelul
solubilit
ii
AeL\launcher.exe
Lecia Acizi 1
1 Definirea acizilor
2 Denumirea i
clasificarea acizilor
Lecia Acizi 5
3 Utilizri
AeL\launcher.exe
Lecia
Acidul
clorhidric
i
sulfuric 2
1 Aciunea acizilor
asupra indicatorilor
Lecia Acizi 3
2 Aciunea acizilor
asupra
metalelor
reactive
Lecia Acizi 4
2 Reacia acizilor cu
oxizii metalici
Lecia Acizi 1
1 Reacia acizilor cu
bazele
2 Reacia acizilor cu
srurile metalice
http://periodictable.ru
Obinerea acizilor
Ilustrarea ecuaiilor de
obinere
a
acizilor:
(interaciunea oxizilor acizi cu
ap, a nemet. cu H2, a srurilor
i acizi).
Bazele. Clasificarea
Estimarea importanei,
bazelor: insolubile i rolului biologic i domeniilor
solubile/alcaline.
de utilizare a bazelor.
Clasificarea bazelor dup
compoziie i solubilitate.
Proprietile chimice
generale a bazelor
alcaline.
Experiena
de
laborat nr.7
Proprietile
chimice
generale ale bazelor.
Cercetarea experimental a
proprietilor chimice generale
a bazelor alcaline (aciunea
asupra
indicatorilor,
interaciunea cu oxizii acizi,
acizii, srurile); a bazelor
insolubile
(interaciunea
cu
acizii, descompunerea).
31
AeL\launcher.exe
Lecia Acizi 1
1
Metode
de
obinere a acizilor.
Obinerea acidului
clorhidric
Lecia Acizi 5
2 Reacia acizilor cu
srurile metalice
Diagrama Tab.
http://periodicVenn
Solubilit table.ru
Exersare
i
AeL\launcher.exe
Schemati interacti Lecia Baze 3
zare
v
1 Definirea bazelor
Experime
2
Definirea
i
nt virtual
denumirea bazelor
Lecia Baze 7
4
Utilizarea
hidroxizilor
http://periodicExperime TIC
table.ru
nt virtual Tabelul
AeL\launcher.exe
Explicare periodic
nr. 49 Lecia Baze
Demonstr interacti 1,
ar
v
4 Aciunea bazelor
asupra indicatorilor
nr. 50 lecia Baze
2,
1 reacia de
Caracteri- Scheme
zare,
Planse
Expunere TIC
Experime
nt virtual
Deducerea metodelor de
Metodele de obinere a
obinere
a
bazelor
bazelor.
(interaciunea
metalelor
alcaline cu ap, oxizilor bazici
cu apa, srurilor cu baze
alcaline).
9 Oxizii.
Metodele de obinere
Propriti chimice.
Clasificarea oxizilor.
Ilustrarea proprietilor
chimice
ale
oxizilor
32
Cinquain
Mozaic
Experime
nt virtual
Clasificar
e
Creativita
te
Explicare
Creativita
te
Tabelul
periodic
interacti
v
SP
Plase
Fie
Postere
neutralizare
nr. 49 Lecia Baze
1,
3
(2) Tulburarea
apei de var
nr. 52 lecia Baze
4,
6 Reacia bazelor
tari cu srurile
nr. 50 lecia Baze
2
3
Fixarea
cunotinelor
http://periodictable.ru
AeL\launcher.exe
nr. 52 Lecia Baze
4
4 Reacia metalelor
alcaline cu apa
5 Reacia metalelor
reactive
cu
apa
(oxizi bazici cu apa)
6 Reacia bazelor
tari cu srurile
-
10
11
12
13
Ilustrarea metodelor de
Metodele de obinere
obinere
a
srurilor:
a srurilor.
interaciunea
substanelor
simple, oxizilor, oxizilor acizi i
a acizilor cu bazele alcaline; a
metalelor, oxizilor bazici i
bazelor cu acizi; reacii de
schimb dintre sruri.
Deducerea
schemei
Legtur genetic i
legturilor
legtura
reciproc genetice a oxizilor, acizilor,
dintre principalele clase bazelor,
srurilor
n
baza
de compui anorganici.
irurilor genetice.
Aplicarea
schemei
legturilor
genetice
a
substanelor
anorganice la determinarea
proprietilor
chimice
i
obinerii
oxizilor,
acizilor,
33
Postere
Tabelul
periodic
interacti
v
Cinquain
Paiangen
Met.
deductiv
Explicare Reactivii
Demonstr necesari
ar
Descoper
irea
dirijat
Schemati
zare
Algoritmi
zare
http://periodictable.ru
AeL\launcher.exe
nr.
57
Lecia
Sruri 2
1. Reacia srurilor
cu bazele tari
2. Reacia srurilor
cu acizii tari
3.
Reacia
de
schimb ntre dou
sruri
5. Prob de fixare a
cunotinelor
-
Scheme
SP
bazelor srurilor.
14
15
16
17
Prezentarea
lucrrilor creative
Rezolvarea
problemelor.
Lucrarea
practic
nr.1
Legtura
reciproc
dintre principalele clase
de compui anorganici
Evaluare sumativ
nr. 4
Substanele compuse.
Principalele clase de
compui anorganici.
Prezentarea
creative
cu
susnumite.
lucrrilor
tematicile
Rezolvarea problemelor de
calcul
de
determinare
a
cantitii de substan n baza
ecuaiilor reaciilor
Investigharea experimental
a
proprietilor
chimice
generale ale acizilor, bazelor i
srurilor conform instruciunilor
propuse.
Elaborarea
rapoartelor
despre
activitatea
experimental
conform algoritmului: obiectiv,
mod de lucru, observaii,
interpretarea
rezultatelor,
concluzii.
Aplicarea cunotinelor
acumulate pe parcursul acestui
modul.
34
Postere
TIC
Literatur
a
adugt
oare
Creativita
te
Algoritmi
zare
Exersare
SP
Experime
nt chimic
Ustensile
i
reactivi
Caiet LP
Testare
Test
Not: la deschiderea adreselor sus menionate este nevoie de respectat anumite etape:
1.Mai nti de instalat toate programele
2. Se face clic pe AeL eContent
3. Se alege disciplina solicitat
4. Se selecteaz tema, apoi sarcina necesar
5. Se permite deblocarea
35
Dupa V. Cabac:
Prietenii te ajut cnd pot, colegii te ajut cnd vor, iar calculatorul cnd
doreti.
Utilizarea TIC mi ofer posibiliti avansate ,att mie ct i elevilor prin :
Asigurarea calitativ a suportului informaional al leciei privind
complexitatea, reprezentabilitatea informaiei; posibilitatea de a
reveni n procesul de nvare la unele momente, precum i
optimizarea procesului
Posibilitatea prezentrii elementelor prin imagini virtuale.
Modelarea proceselor chimice/fenomelor care nu pot fi prezentate n
laboratoarele colare( securitatea experimentului, lipsa reactivilor
necesari); prezentarea complex a diferitor procese tehnologice, a
utilizrii substanelor, influena asupra mediului.
Eficiena procesului de evaluare-autoavaluare-evaluare reciproc
prin conexiunu inverse i momentane, asigurnd diferenierea i
individualizarea instruirii.
Exersarea deprinderilor de utilizere a cunotinelor chimice n
diferite situaii practice prin modelare virtual posibilitatea prin
autoinstruirea elevilor.
Formarea competenelor specifice disciplinei chimie.
Dei avantajele utilizrii TIC n educaie snt numeroase, elevul nu terbuie
transformat ntr-un robotcare s tie s foloseasc doar calculatorul , el trebuie s
realizeze atunci cnd este posibil experimentele reale, cnd nu cele virtuale.
Integrarea resurselor TIC n educaie este benefic i duce la o cretere a
performanelor colare, cu condiia c elevii s posede cunotine de utilizare a
calculatorului.
36
37