Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

DATA : 03.12.2012
CLASA: a III a
PROPUNATOR : invatator , Antonie Rodica
ARIA CURRICULARA :Matematica si stiinte
OBIECTUL: Matematica
SUBIECTUL : Ordinea efectuarii operatiilor
TIPUL LECTIEI : consolidarea cunostintelor
SCOPUL LECTIEI :
*consolidarea deprinderii de-a rezolva exercitii
probleme respectand ordinea efectuarii operatiilor ;

si

*consolidarea deprinderii de calcul oral si scris ;


*consolidarea deprinderii de munca independnta ;
*dezvoltarea atentiei si a gandirii logico-matematice ;
* largirea orizontului de cunoastere ;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 *sa opereze cu terminologia matematica specifica
( produs , factor , predecesor , succesor , dublul , triplul
unui nr. ,rasturnatul unui numar);

O2 *sa efectueze inmultiri , adunari si scaderi cu


numere naturale pana la 1000 in exercitii si probleme ;
O3 *sa completeze un rebus matematic prin rezolvarea
de exercitii si probleme pe tabla si in mod independent
pe fisa de lucru ;
O4*sa compuna oral o problema dupa un exercitiu sau
un numar de exercitii date;
O5*sa participle la lectie activ si cu interes;
O6*sa ia pozitie corecta de scriere in banca :
METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia ,
exercitiul , munca independent , problematizarea ,
jocul ;
MATERIAL DIDACTIC :
plansa , fise de lucru ;
DEMERSUL DIDACTIC
1.MOMENT ORGANIZATORIC
Se pregatesc cele necesare pentru lectie.
Se asigura linistea .
2.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR
Se face verificarea terminologiei matematice si tabla
inmultirii prin exercitii orale de genul:
9x8=
este
4x7=
este

5x6=
4x9=

?x3=
9x?=

Dublul lui 9
Intreitul lui 8

3.CAPTAREA ATENTIEI
Se prezinta elevilor o plansa cu un rebus
matematic .Acest rebus
trebuie completat
pe
orizontala si verticala cu rezultatele obtinute la
exercitiile si problemele din fisa de lucru pe care o
primeste fiecare elev.( Anexa 2 ) Prin urmare ,se
anunta elevilor ca invatam si ne jucam in acelasi timp.
4.DIRIJAREA INVATARII
Prin scriere pe tabla , pe rand , se rezolva cerintele
jocului de pe orizontala si se completeaza plansa cu
rebusul ( anexa 1 )
ORIZONTAL:
1.Adunati numarul 21 cu produsul numerelor 6 si 9; Din 75
scadeti triplul numarului 8 ;
2.Aflati dublul lui 3 minus 3 ; Aflati suma dintre produsul
numerelor 10 si 7 si produsul numerelor 4 si 9 ;
3.Care e produsul dintre predecesorul lui 7 si succesorul lui 7 ;
Care este intreitul lui 3 ;
4.

3 x 9 + 12 =

; 9x47x5=

5.
9 x 0 x 7 =
;Aflati
numerelor 8 si 9 ,suma numerelor
numerelo 196 si 79 ;

suma dintre produsul


96 si 83 si diferenta

Cerintele jocului de pe verticala se rezolva


independent si diferentiat,dupa cum urmeaza:
* elevii de nota 9 si 10 rezolva punctele 1 si 4 din rebus
, de pe verticala;
1.Adaugati rasturnatul lui 13 la produsul dintre 6 si 7; La dublul
lui 8 adauga succesorul lui 13 ;

4. Alin face schimb de vederi cu prietenii sai din Europa.Cei 5


prieteni din Franta i-au trimis cate 6 vederi fiecare , iar 2
prietenii din Anglia i-au trimis cate 10 vederi.Cate vederi a
primit Alin ? Scrieti rezolvarea problemei printr-un exercitiu .
* elevii de nota 7 si 8 rezolva punctele 2 , 3 de pe verticala;
2.
3.

15 + 3 13 =
3x2x3=

Produsul dintre 7 si 7 ;

127 +3 127 =

*elevii de nota 5 si 6 rezolva punctul 5 de pe verticala ,eventual


si punctual 2de mai sus ;
5. Scrie rasturnatul numarului 961 ; Care e produsul dintre 8 si 1
;
Rezolvarea corecta a cerintelor de pe verticala verifica
rezultatele obtinute pe orizontala ,scrise pe plansa mare de la
tabla.
5.VERIFICAREA FISELOR DE LUCRU
Rezultatele obtinute in fisele de lucru se confrunta cu datele
scrise anterior in rebus .Exercitiile rezolvate se scriu pe tabla.
6.ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI
Se formuleaza oral probleme dupa exercitiile:
7x5=
x5=

95 9x 5 =

7 x 10 + 2

Se rezolva la tabla exercitiul :


Afla suma a + b + c daca a =9 x 9 ; b = 195+7x9 ; c = 624
8x7;
7. INCHEIEREA ACTIVITATII
* Se fac aprecieri asupra lectiei .
* Se noteaza elevii .
* Tema pentru acasa .

REBUS MATEMATIC

1
5

REBUS MATEMATIC
ORIZONTAL:
1. Adunati numarul 21 cu produsul numerelor 6 si 9. Din 75
scadeti triplul numarului 8.
2. Aflati dublul lui 3 minus 3. Aflati suma dintre produsul
numerelor 10 si 7 si produsul numerelor 4 si 9.
3. Care e produsul dintre predecesorul lui 7 si succesorul lui 7.
Care este intreitul lui 3.
4.

3 x 9 + 12 =

; 9x47x5=

5.
9 x 0 x 7 =
;Aflati suma dintre produsul
numerelor 8 si 9, suma numerelor 96 si 83 si diferenta
numerelor 196 si 79 ;
VERTICAL:
1. Adaugati rasturnatul lui 13 la produsul dintre 6 si 7. La dublul
lui 8 adauga succesorul lui 13.

2.

15 + 3 13 =

Produsul dintre 7 si 7 ;

3.

3x2x3=

127 +3 127 =

4. Alin face schimb de vederi cu prietenii sai din Europa. Cei 5


prieteni din Franta i-au trimis cate 6 vederi fiecare , iar 2
prieteni din Anglia i-au trimis cate 10 vederi. Cate vederi a
primit Alin? Scrieti rezolvarea problemei printr-un exercitiu.
Afla produsul dintre 4 si 4 ;

5. Scrie rasturnatul numarului 961. Care e produsul dintre 8 si


1;

SUCCES !

S-ar putea să vă placă și