Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data: 16. 10. 2012 Clasa: a II-a Scoala: Liceul Vocational Pedagogic N. Bolcas - Beius Invatatoare: Jurcan Patricia Aria curriculara: Tehnologii Obiectul: Abilitati practice Subiectul: Tablou de toamna Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi Obiective cadru: O1-Insusirea si aplicarea unor tehnici noi de lucru;

O3-Dezvoltarea spiritului de lucru in grup in realizarea unei compozitii; Obiective de referinta: 1.1-Sa cunoasca si sa foloseasca tehnici noi si simple de lucru cu diverse materiale; 1.2-Sa combine tehnici de lucru variate in realizare unor compozitii originale; 3.2-Sa-si exprima parerea in legatura cu lucrarea proprie si a celorlalti colegi; Obiective operationale: O1-Sa recunoasca tipul materialelor folosite (naturale, sintetice); O2-Sa descrie etapele de lucru; O3-Sa realizeze peisajul utilizand corespunzator materialele de lucru; O4-Sa analizeze lucrarile proprii si cele ale colegilor.
Strategii didactice: a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, analiza, activitate independenta. b) Mijloace de invatare: jetoane, plansa model, frunze, hartie colorata, seminte. c) Forme de organizare: frontala, individuala. d) Durata: 45 de minute e) Bibliografie: Crisan, G. I. Joc si creativitate cu materiale naturale, Vol. I, Editura Risoprint, Cluj Napoca, 2009.

Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei 1. Momentul organizatoric 2. Verificarea lucrurilor anterioare 3. Captarea atentiei Ob. op. Solicit elevilor pregatirea celor necesare pentru inceperea orei. -Ce lucrare ati realizat ora trecuta? -Ce materiale ati folosit? Elevii vor primii urmatoarele jetoane cu litere: A,O M, A, N, T. Ordonand jetoanele vor obtine un cuvant care arate numele unui anotimp. -Ce cuvant ati obtinut? Voi discuta cu copiii schimbarile produse in natura. -Cum este vremea? -Ce fructe se culeg toamna? Activitate transdisciplinara: Se va interpreta cantecul Acum e toamna da Astazi vom realiza o lucrare cu titlul Tablou de toamna in care vom folosi materiale ca frunzele, hartia si semintele. Prezint elevilor plansa model. -Ce fel de materiale am folosit in realizarea lucrurii? Explic modul de lucru: copacul -trunchiul (hartie colorata); -coroana copacului (frunze); norii (hartie colorata); iarba (covor de frunze de diferite culori: galben, bej, maro, rosu); sirul de cocori (seminte); Lipirea propriu-zisa. Elevii trec la lipirea materialelor in scopul realizarii tabloului de toamna. Le voi cere elevilor sa analizeze propriile lucrari si cea a colegului de banca. Voi face apreciere asupra modului de lucru al elevilor. Cele mai bune lucrari vor fi expuse. Strategii didactice Evaluare

Conversatia

Orala

Conversatia

Orala

4. Anuntarea temei si a obiectivelor 5. Prezentarea plansei model 6. Dirijarea invatarii

Explicatia Conversatia Observatia

Demonstratia

7. Realizarea lucrarilor 8. Analiza lucrarilor 9. Incheierea lectiei

Activitate independenta Analiza

S-ar putea să vă placă și