Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

CLTORIE DE POVESTE!

DATA: 10.05.2011

GRDINIA: Program Normal Osoi, Comarna

PROPUNTOR: Corciov Lidia-Anioara

NIVELUL: II (5-7 ani)

TEMA ANUAL DE STUDIU: CE I CUM VREAU S FIU?

SUBTEMA: Dac a fi fost (erou de poveste)

TEMA ZILEI I A ACTIVITII: Cltorie de poveste!

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat

CATEGORII DE ACTIVITI:
ADP activiti de dezvoltare personal:

ntlnirea de diminea

Rutine: M pregtesc pentru activitate


Servirea gustrii

Tranziii: Dac vesel se triete joc cu text i cnt


Coroana joc cu text i cnt
O lume a basmelor cntec
Tot ce e pe lume - cntec

ALA1 activiti pe centre de interes:

Art: - Tvia cu plcinte; Hran pentru copiii Sfintei Duminici


(modelaj)
- Podoabe pentru fata babei; iragul celuei (nirare)

Construcii: - Casa Sfintei Duminici; Casa fetei moului; Cuptorul;


Fntna

Biblioteca: Reconstituire de imagini din povestea Fata babei i fata


moneagului (puzzle)

ADE activiti pe domenii experieniale:

DLC (educarea limbajului): repovestire Fata babei i fata moneagului, scris


de Ion Creang

DOS (activitate practic): asamblare Harta povetii Fata babei i fata


moneagului

ALA2 jocuri i activiti recreative:

Fata babei i fata moneagului dramatizare

Hai la hora mare! - euritmie

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare i sistematizare de cunotine, priceperi i


deprinderi

SCOPUL ACTIVITII: dezvoltarea capacitii de exprimare oral clar, corect i


expresiv, de nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale;
educarea copiilor n spiritul promovrii unor trsturi pozitive de caracter;
consolidarea deprinderilor i abilitilor practice n vederea executrii unor lucrri cu
materiale cunoscute de copii;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

ADP: O1 - s utilizeze formula de salut adecvat momentului zilei;


O2 - s sesizeze absena sau prezena unui coleg;
O3 - s descrie caracteristicile vremii;
O4 - s marcheze, prin simboluri adecvate, elementele din calendarul naturii;
O5 s coopereze pe parcursul ntregii activiti;
O6 - s interpreteze cntece cunoscute;
ALA1: Art
O1 s realizeze, prin modelaj i nirare, elemente inspirate din poveste;
Construcii
O1 s realizeze diverse forme i efecte prin mbinarea pieselor LEGO;
O2 s gseasc utilitatea potrivit construciei realizate;
Biblioteca
O1 s descrie imaginea din poveste;
O2 s reconstituie imagini din piese de puzzle;
ADE: DLC i DOS (educarea limbajului i activitate practic):
O1 s precizeze ordinea corect a desfurrii evenimentelor din povestea Fata
babei i fata moneagului;

O2 s redea, cu ajutorul imaginilor, coninutul povetii;


O3 s descrie aspectele caracteristice ale personajelor ntlnite n poveste;
O4 s rspund n propoziii clare i corecte la ntrebrile adresate de ctre
educatoare;
O5 s contientizeze efectele (pozitive sau negative) pe care le au aciunile unor
personaje din poveste;
O6 s exemplifice, cu ajutorul proverbelor, o serie de trsturi ale personajelor;
O7 s rezolve cerinele diamantului i ale cubului;
O8 s utilizeze corect materialele de lucru puse la dispoziie;
O9 s asambleze corect elementele lucrrii;
O10 s formuleze preri critice i autocritice referitoare la lucrarea realizat;
ALA2: O1 s interpreteze roluri inspirate din povestea Fata babei i fata moneagului;
O2 s execute pai de dans n ritmul melodiei interpretate pe suport audio;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, povestirea,
instructajul verbal, exerciiul, Piramida, Cubul, problematizarea, jocul de rol,
dramatizarea;
MIJLOACE DE NVMNT:
1. ADP: calendarul naturii, fotografii ale copiilor, plic, imagine sugestiv,
panou;
2. ALA1: coulee, plastilin, planete, mrgele, srmulie, imagini,
puzzle, joc LEGO, recompense;
3. ADE: imagini din poveste, panouri, cub, plicuri, coulee, polistiren,
siluete ale personajelor, crengue, hrtie glasse, lipici, carton ondulat;
4. ALA2: elemente de decor, costume populare, suport audio;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII: frontal, pe grupe;

RESURSE:
UMANE: grupa de copii;
DE TIMP: o zi;

BIBLIOGRAFIE:

Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela, Metode interactive de
grup - ghid metodic pentru nvmntul precolar, Ed. Arves, Bucureti, 2002

*** Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar volumul I, Editura.


DPH., Bucureti, 2009

*** Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureti, 2008

*** Revista nvmntul Precolar Nr. 3-4 / 2010, Editura Arlequin, Bucureti,
2010
SCENARIUL ZILEI
La ntlnirea de diminea, copiii aezai n semicerc, pe scunele, vor fi salutai

dup cum urmeaz: Dimineaa a sosit, / Toi copiii au venit, / n semicerc s ne-adunm /
Apoi s ne salutm! / Bun dimineaa pici, / i mai mici, i mai voinici, / ncepe o nou zi, /
Bun dimineaa, copii!. Copiii se salut ntre ei, spunndu-i pe nume, dup care i vor
aeza la panoul ntlnirii de diminea fotografia, pentru a se verifica prezena. Se vor stabili
hrnicuii zilei, inndu-se cont de ordinea alfabetic a numelor nscrise n catalog (Astzi
suntem la litera , iar hrnicuii/hrnicuele zilei vor fi ), dup care se va completa
calendarul naturii, folosindu-se cifre i imagini corespunztoare.
Noutatea zilei: la panoul ntlnirii de diminea, copiii gsesc un plic mare n care se
afl un mesaj de la Zna Povetilor, nsoit de imaginea acesteia. Zna i provoac pe copii s
ncheie cltoria n lumea basmelor ntr-un mod deosebit, invitndu-i s se alture, pentru o
zi, personajelor dintr-o poveste preferat. Pentru aceasta, ea a pregtit 4 plicuri cu surprize ce
vor fi desfcute pe rnd, numai dup ndeplinirea sarcinilor din plicul anterior. Primul plic
conine un joc (Ghicete, dac poi!), la sfritul cruia copiii vor afla destinaia cltoriei
lor. Imaginea care sugereaz titlul povetii va fi ascuns sub cteva ilustraii ce corespund
unor cuvinte lips dintr-o poezie: Zice-se c-a fost odat / Un moneag ce-avea o fat /
Fata moului, frumoas,/ Era de ndejde-n cas / Baba a dat-o afar pe u / i-ntlneteo celu etc. Imaginea descoperit o nfieaz pe Sfnta Duminic mpreun cu fata
moului i, pentru c a fost rezolvat corect sarcina de lucru, se va deschide al doilea plic ce
conine cteva indicaii pentru copiii care doresc s nsoeasc personajul principal n
aventura sa i s ia parte la evenimentele din poveste. Acestora li se explic faptul c
trebuie s dea dovad de hrnicie i s lucreze cu spor pentru realizarea unor elemente din
poveste: s modeleze plcinele, s nire mrgele pentru iragul celuei i podoabele fetei
babei, s mbine piese din trus pentru a obine casa Sfintei Duminici, a fetei moului,
cuptorul i fntna, s reconstituie imagini din poveste din piese de puzzle.

Tranziie 1: momentul de nviorare (jocul cu text i cnt Coroana) va preceda


activitatea copiilor la centrele de interes din cadrul ALA1. La terminarea lucrului, se va face
ordine, i se va deschide lada fetei moului care nsoete al doilea plic i care conine ldie
ecuson divers colorate, drept rsplat pentru munca lor.
Tranziie 2: copiii aezai n semicerc, n faa scunelelor, vor cnta Dac vesel se
triete, dup care se vor grupa n funcie de culorile ldielor. Astfel se asigur trecerea la
activitile pe domenii experieniale ADE (DLC i DOS) i se deschide al treilea plic ce
conine sarcini de lucru: repovestirea textului Fata babei i fata moneagului pe baza unor
imagini ce trebuie aranjate n ordinea desfurrii evenimentelor, descoperirea diamantului
povetii i ndeplinirea cerinelor de pe fiecare fa a cubului.
Tranziie 3: ncheierea activitii de educare a limbajului se va realiza cu ajutorul
cntecului Tot ce e pe lume, iar la revenirea n sala de grup a copiilor se va da citire
mesajului din cel de-al patrulea plic. Ultima cerin este aceea de a realiza o machet care s
ilustreze harta povetii, folosind materialele pe care copiii le vor gsi pe mese (crengue,
frunze, flori i pere din hrtie glasse, carton ondulat, siluete ale personajelor, lipici). Se va
lucra pe grupe, iar n final vor fi valorificate i elemente obinute n cadrul activitii ALA 1
(casele, cuptorul, fntna .a.). n final, copiii i vor evalua lucrrile i vor intona cntecul O
lume a basmelor.
Rutina: servirea gustrii;
ALA2: copiii revin n sala de grup pentru a dansa i pentru a dramatiza povestea Fata
babei i fata moneagului, ncheind astfel cltoria de poveste. n finalul activitii copiii
vor primi plcinele, drept rsplat pentru hrnicia de care au dat dovad.

DESFURAREA ACTIVITII
Secvenele
activitii

Ob.
op.

Strategii didactice
Coninut instructiv - educativ

Metode i
procedee

Material
didactic

Forme de
organizare

Evaluare

Moment
organizatori
c
Introducerea n
activitate
(ADP)

Se asigur condiiile optime de desfurare a activitii.

O1,
O2,
O3,
O4

Captarea ateniei

O5.

Anunarea temei
i a obiectivelor

Se va realiza prin intermediul ntlnirii de diminea, moment


n care copiii se vor saluta, vor completa calendarul naturii i vor
stabili cine sunt hrnicuii zilei;
Noutatea zilei: se va citi mesajul primit de la Zna Povetilor,
acesta coninnd invitaia de a petrece o zi alturi de personajele
dintr-o poveste preferat. Pentru aceasta, ea a pregtit 4 plicuri
cu surprize ce vor fi desfcute pe rnd, numai dup ndeplinirea
sarcinilor din plicul anterior. Primul plic conine un joc
(Ghicete, dac poi!), la sfritul cruia copiii vor afla
destinaia cltoriei lor. Imaginea care sugereaz titlul povetii
va fi ascuns sub cteva ilustraii ce corespund unor cuvinte
lips dintr-o poezie: Zice-se c-a fost odat / Un moneag ceavea o fat. / Fata moului, frumoas,/ Era de ndejde-n cas; /
Baba a dat-o afar pe u / i-ntlnete-o celu, / Pn ajunge
la stpn, / Ea-ntlnete i-o fntn! / Mai departe, pe crare, /
ngrijete-un pom n floare; / Fata le-ngrijete-nti / Fr s-i
pese de mini./ Cu o inim de aur / Fata spal i balauri! / Cnd
se-ntoarce apoi stpna, / Casa i ograda-s lun/ Mulumit, o
sftuiete: / Mergi n podul casei, drag, / S-i alegi de-acolo o
lad!

Conversa
ia

Frontal

Ecusoane

Proble
matizarea

Plicuri
colorate

Conversa
ia

Imaginea
Znei

Explica
ia

Panou

Apreciez
corectitudinea
rspunsurilor

Ilustraii

Copiii vor preciza faptul c imaginea descoperit face parte din


povestea Fata babei i fata moneagului, scris de Ion Creang
i o nfieaz pe Sfnta Duminic mpreun cu fata moului i,
pentru ca a fost rezolvat corect sarcina de lucru, se va deschide
al doilea plic ce conine cteva indicaii pentru copiii care doresc
s ia parte la evenimentele din poveste. Acestora li se explic Explica
faptul c trebuie s dea dovad de hrnicie i s lucreze cu spor ia
pentru realizarea unor elemente din poveste: s modeleze

Demons

Calenda
rul
naturii

Coulee,
planete
plastilin

Pe grupe

Apreciez
modul de
lucru i

ANEXA
FATA BABEI I FATA MONEAGULUI
TABLOUL I: curtea unei case; decor simplu marcat doar de un panou
reprezentnd un col dintr-o cas. Pe dou scunele stau moneagul i baba, mbrcai n
costume naionale. Fata moneagului trebluiete prin ograd, n timp ce fata babei se privete
n oglind, foarte gtit cu mrgele, cercei, funde, brri la mini. Apar prezentatorii:
PREZENTATOR 1:
Numai n poveti gseti
Eroi ce poi s-i ndrgeti:
Prinese, zne, i pitici,
Feciori frumoi, buni i voinici
i-un biet moneag, nu prea bogat,
Ce-avea o bab rea pe cap.
Povestea moului cu-o fat
V-o prezentm acum, ndat
i-o vei cunoate i pe bab
Ce-avea o fat alintat.
PREZENTATOR 2:
Fata moului muncea
Nici un pic nu se-odihnea.
Frumoas, bun din fire,
Nu avea parte de iubire
ns cea mai alintat
Era doar a babei fat,
Cea mai rea i mai urt,
Cu ochii doar n oglind!
BABA (se ridic nfuriat, cu minile n olduri i o ceart pe fata moului):
Lene i somnoroas,
Mai nimic nu faci prin cas
Ba te-nvri, nu-i termini treaba,
Pierzi mereu timpul degeaba!

Numai fata mea-i frumoas,


Harnic i respectuoas!
MOUL (ncearc s o mpace pe bab):
Babo, babo, nu fi rea,
N-o certa pe fata mea!
Nu vezi tu c ea muncete,
Spal, calc i gtete?
BABA (suprat foc):
Mi, monege, ce-ai pit?
Nu auzi ce am vorbit?
Eu nu pot s-o mai nghit
C nu face mai nimic!
FATA MOULUI (cu blndee):
Nu m mai certa, mmuc!
Eu nu m feresc de munc
i nu-mi spune de plecare,
S m duc n lumea mare!
FATA BABEI:
Lene i mincinoas,
Tu s stai cu mine-n cas?!
Repede s pleci acum
i s nu-mi mai stai n drum!
MONEAGUL (dezndjduit):
Nu pot s m cert cu ele

Vreau s-i dau un sfat acum:

C la suflet sunt prea rele

Cnd porneti pe un nou drum

Pleac-n lume, fata mea,

Bun fii, oriun-te-ai duce,

Dumnezeu i-o ajuta!

Harnic, cu vorb dulce!

FATA MONEAGULUI (suspinnd):


10

De bine m-ai nvat


i-am s urmez al tu sfat!
Rmi, ttuc, cu bine,
O s-mi fie dor de tine!
(Se mbrieaz i fata pleac).
TABLOUL AL II-LEA: decor rustic; pe un drum de ar se afl o celu, un pr, o
fntn i un cuptor. Fata moneagului merge abtut.
CELUA (slab i bolnav):
Fat harnic, frumoas,
De-ai o inim miloas,
Te rog, ai grij de mine,
S m vindec, s fiu bine!
FATA MONEAGULUI (cu buntate):
Celu drag, te iubesc
i vreau s te ngrijesc!
CELUA:
M-ai ngrijit i-i mulumesc,
Eu numai bine i doresc!
PRUL:
Fat harnic, frumoas,
De-ai o inim miloas,
Te-a ruga, dac doreti,
De-omizi s m primeneti,
S-mi rupi crengile uscate,
S fac pere mari i coapte!
FATA MONEAGULUI:
Cu plcere, cu plcere,
S te umpli iar de pere!

11

FNTNA:
Fat drag, te-a ruga
S m-ajui din mila ta:
S m curei de noroi,
S-arunci pietrele apoi,
C, poate, i eu, cndva,
Te-oi ajuta cu ceva!
FATA MONEAGULUI:
Te ajut, drag fntn,
S ai mereu ap bun!
CUPTORUL:
Daca nu prea te grbeti,
Te-a ruga s m lipeti
i-un foc bun s-mi pregteti
i poate te-oi ospta
Cndva, din plcinta mea!
FATA MONEAGULUI:
Te lipesc, i fac i-un foc
i apoi o iau din loc!
CUPTORUL (dup ce fata l lipete):
i doresc numai noroc!
(Fata pleac mai departe i iese din scen. ncet ies, pe rnd, celua, prul, fntna, cuptorul.
Intr Sfnta Duminic i se aaz pe un scunel n faa csuei. n acest timp apar
prezentatorii).
PREZENTATOR 3:
Singur i suprat,
De acas alungat,
N-a lsat fr-ajutor
12

i-a srit cu mare zor,


S-aline, s fac bine,
Cnd o roag oriicine.
PREZENTATOR 4:
Cei ce-ajut din iubire
Parte au de fericire.
Sfnta cea cu suflet bun
O va rsplti acum
Pe fata moneagului,
Bun, cum o alta nu-i
SFNTA DUMINIC:
Cine eti, fat frumoas,
i de ce-ai plecat de-acas?
Nu te-ai rtcit, cumva?
Sau caui pe cineva?
De-a putea, te-a ajuta
Doar s-mi spui durerea ta!
FATA MONEAGULUI:
Bun ziua, mtuic,

De m-ai lua la dumneata.

Sunt o fat singuric

Vreau la treburi s te-ajut

Si tare m-a bucura

i nu-i cer s-mi dai prea mult!

(Sfnta Duminic pleac i fata se apuc de lucru: terge praful, matur, spal i
hrnete ursuleii de plu. Btrna se ntoarce, privete n jur, mngie ursuleii i iepuraii,
apoi merge n spatele csuei i aduce cteva cutii, mai mari i mai mici).

SFNTA DUMINIC:
Mulumit-s, fata mea,
i vd hrnicia ta!
Haide, vino-acum cu mine,

13

S-i alegi, cum se cuvine


Ce ldi i doreti
De la mine s primeti.
FATA MONEAGULUI (cu modestie):
Mulumesc, eti tare bun,
Dar nu-mi trebuie prea mult,
Iau aceast lad mic
Mi-e de-ajuns, i-acum m duc!
SFNTA DUMINIC:
Mult noroc, fat frumoas,
Lada s-o deschizi acas!
(i iau rmas bun i fata pornete spre cas. Pe drum apar cuptorul, fntna, prul i
celua).
CUPTORUL, PRUL, FNTNA I CELUA:
Bine-ai venit! Bine-ai venit!
Stai un pic, c-ai obosit!
CUPTORUL (i ntinde o plcint cald):
Plcinte-a vrea s primeti,
Cu ele s te hrneti!
FNTNA (i ntinde un pahar cu ap):
Haide, bea din apa mea,
Ca s-i potoleti setea!

PRUL (i apleac crengile cu pere coapte):


Pere galbene, zemoase,
Gust, sunt tare gustoase!

14

CELUA (i scoate de la gt un irag de mrgele):


Eu i druiesc mrgele,
S te-mpodobeti cu ele!
FATA MONEAGULUI (primete toate darurile):
Din suflet v mulumesc,
Dar acum la drum pornesc,
Numai bine v doresc!
TABLOUL AL III-LEA (Acelai decor, reprezentnd curtea unei case. Moneagul
st pe un scunel, cu capul n mini, suprat. Baba i alint fata. Intr fata moului, iar
moneagul sare plin de bucurie i o mbrieaz).
MONEAGUL:
Fata tatii cea frumoas,
Te-ai ntors cu bine-acas?!
Nu mai vreau s lcrimez,
Vino s te-mbriez!
BABA (indignat):
Oof, monege, ce noroc!

Hai, fetio, s stai jos!

Vezi c n-a plecat de tot?

Lada, ce-ai adus pe drum,

i-a adus i-un dar frumos

Deschide-o cu noi acum!

(Fata moneagului deschide ldia plin cu bnui, mrgele, nestemate).


BABA I FATA BABEI:
Vai de noi! Vai de noi!
Numai aur, galbeni noi!
MONEAGUL (i mbrieaz fata):
Cu tot ce ai ctigat,
De necazuri ne-ai scpat!
(Fata moneagului i moul se minuneaz de bogiile din ldi, n timp ce baba i fata
acesteia privesc cu ciud i invidie. Apar prezentatorii).
PREZENTATOR 5:
Mou-i tare fericit,

15

Fata-acas i-a venit,


I-a adus daruri bogate,
Are mou-acum de toate
De necaz bbua moare,
Vrea i ea o lad mare!
PREZENTATOR 6:
Fata o trimite-n lume
Dup bogii anume
Cu atenie ascultai
i ndat o s aflai
Dac bunul Dumnezeu
l ajut pe cel ru.
(Se retrag prezentatorii).
BABA (i mngie fata):
Fata mea cea alintat,
Vreau s pleci i tu ndat.
S-i aduci mamii o lad
S ajung i eu bogat!
FATA BABEI (indignat):
Nu vreau, mam, s m duc,
Nici nu tiu pe un s apuc
i mi-e fric singur
Treaba nu m bucur
O s obosesc, s tii,
ns plec, dac-aa-mi spui!
(Pleac vicrindu-se):
Aoleu! Ce-o s m fac,
C nimic nu mi-e pe plac
i nimic nu tiu s fac!

16

TABLOUL AL IV-LEA :
CELUA, PRUL, FNTNA I CUPTORUL:
Fat harnic, frumoas,
De-ai o inim miloas,
Te-am ruga, dac doreti,
Pe noi s ne ngrijeti!
CELUA:
Vrei s ai grij de mine
S m vindec, s fiu bine?
PRUL:
Te-a ruga, dac doreti,
De-omizi s m primeneti!
FNTNA:
N-are cin m cura,
Vrei s m-ajui cu ceva?
CUPTORUL:
Te-a ruga s m lipeti,
i-un foc bun s-mi pregteti,
Dac nu te prea grbeti!
FATA BABEI (nervoas):
Cum s-mi zgrii minile

Nici nu vreau s v aud,

Curndu-i rnile

Pe nimeni nu vreau s-ajut!

i rupndu-i crengile?

Pentru asta am venit?!!

SFNTA DUMINIC:
Bun venit, copila mea!
Pot s te-ajut cu ceva?

17

FATA BABEI (cu ndrzneal):


Vreau s te ajut la treab
i s-mi dai i mie-o lad
Prea greu nu vreau s muncesc
i s tii, m cam grbesc!
SFNTA DUMINIC (cu blndee):
Dac munca-i va fi drag
i voi da nc o lad!
(Sfnta Duminic pleac, iar fata babei robotete puin n sil, se ntinde, casc).
FATA BABEI:
N-am s m omor cu treaba!

Pe-asta mare i frumoas!!!

O s stau mai mult degeaba

De-acum rmi sntoas!

Vine baba Ia s-o-ntreb:


Nu-mi dai lada, ca s plec?
(Pe drum se ntlnete cu fntna, cuptorul, celua i prul i dorete s guste din bunti).
FATA BABEI:
Vreau i eu plcint bun! (cuptorul o arde)
S beau ap cristalin! (fntna o stropete)
Pere rumene, zemoase! (prul i ferete crengile)
Vreau i mrgele frumoase! (celua o muc)
CUPTORUL, FNTNA, PRUL I CELUA:
Nu ai vrut s ne-ngrijeti,
Pleac fr s cereti!
BABA:
Te-ai ntors? Eti sntoas?
Vino repede n cas!
Adu lada s vedem
Cte bogii avem!

18

BABA I FATA:
Srii, oameni, fii miloi,
Balauri, erpi veninoi
Ne mnnc, ne omoar
Nimeni chiar nu vrea s sar?!
PREZENTATOR 5:
Rutatea i mndria,
Lenea i cu lcomia
Niciodat nu te-ajut
Ba i-aduc pagub mult
PREZENTATOR 6:
Baba cea nemulumit,
Fata rea i prea gtit
Ajutor n-au vrut s dea
i-au primit pedeaps grea!

PREZENTATOR 5 I 6:
S tii: cine lcomete,
Tot ca ele ptimete!
- SFRIT -

19

20

S-ar putea să vă placă și