Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

propuntor :
Elena Lungu

DATA:
GRDINIA: cu program prelungit nr 18, Iai
GRUPA: pregatitoare (scolarizata)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematic
TEMA ACTIVITII: Numarul si cifra 9.
MIJLOC DE REALIZARE: exercitii cu material individual
SUBIECTUL ACTIVITII : Ne jucam, numaram, matematica-nvatam
TIP DE ACTIVITATE: predare- invatare
SCOPUL ACTIVITII:
Aprofundarea si imbogatirea cunostintelor matematice cu privire la cantitatea, la constituirea si compararea multimilor de elemente, perceperea
corecta si constienta a componentei numarului 9, familiarizarea cu cifra 9.
Constientizarea faptului ca numarul cardinal este propietatea caracteristica a tuturor multimilor care au tot atatea elemente, propietate care nu
depinde de felul elementelor, pozitionarea lor in spatiu sau ordinea in care sunt acestea numarate.
Dezvoltarea atentiei voluntare, a memoriei reproductive si a gandirii logice.
Cultivarea interesului pentru activitatile de tip matematic.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitive
1 - sa numere corect si constient pana la 8 / 9 - in ordine crescatoare si descrescatoare
2 - s cunoasca locul fiecarui numar in raport cu vecinii lui in sirul numerelor naturale;
3 - s raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numarul exprimat verbal, asociind corect
cifra corespunzatoare
4 - sa verbalizeze orice actiune, folosind un limbaj matematic adecvat.

b) afective
1 - sa constientizeze afectiv importanta pregatirii pentru scoala
2 - sa manifeste independenta in realizarea sarcinilor activitatii / a fisei
3 - sa participe activ la activitate (motivand actiunile efectuate)

c) psiho-motorii
1 - sa actioneze conform cerintelor educatoarei (orientandu-se in spatiul dat)
2 - sa dovedeasca o buna coordonare oculo-motorie manipuland materialele puse la dispozitie
3 - sa rezolve sarcinile fisei
4 sa retina algoritmul formarii scarii numerice

STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode i procedee: conversaia, explicatia, demonstraia, exerciiul, elemente de problematizare, munca independenta.
2. Material didactic:
- distributiv: - cosulete cu doua multimi de elemente; jetoane cu cifrele 8, 9, 1 si simbolurile aritmetice+, -, =; fise de lucru.
- demonstrativ: - 9 multimi de elemente reprezentand buburuze, berze, flori de diferite culori; nori, soare, ciupercute, albine, copacei;
cifrele de la 1 la 9; o plansa-decor al carui fond in culori pastelate sugereaza anotimpul de primavara; tabla magnetica;
plansa pentru problema ilustrata.
3. Material bibliografic:
- Repere metodice in insusirea notiunii de numar pentru invatamantul prescolar, primar si gimnazial, coord. Rata, Ctin, Editura ASS, Iasi, 1999;
- Activitati matematice in gradinita, coord. Neagu, Mihaela, Editura ASS, Iasi, 1995;
4. Forme de organizare: frontal, individual
5. Resurse de timp: 30-35 minute

ORGANIZAREA ACTIVITATII:
Se vor asigura conditiile optime pentru buna desfgasurare a activitatii:
- aerisirea salii de grupa
- pregatirea materialului didactic si aranjarea mobilierului;
- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa si asezarea la locurile lor;
- crearea unei atmosfere propice muncii intelectuale.

DESFASURAREA ACTIVITATII
NR. SECVENTELE OB. STRATEGII
CRT ACTIVITATII CONTINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV DIDACTICE EVALUAREA
Introducerea in Crearea climatului afectiv necesar unei bune desfasurari a activitatii si
b1 motivarea necesitatii participarii active a copiilor la activitate:
1. activitate Explicatia /
- Astazi vom desfasura o activitate matematica pentru a sti atunci cand
veti fi scolari sa numarati si sa socotiti bine. frontal

Se reactualizeaza si se verifica cunostintele copiilor despre numerele 1-8 prin


mai multe procedee: formarea sirului numeric; numaratul inainte si inapoi; - cunostintelor
Conversatia
recunoasterea semnului grafic; recunoasterea vecinilor. copiilor cu privire
Se prezinta o plansa ce infatiseaza un peisaj de primavara alcatuit din multimi la numaratul
de elemente cuprinse intre1 si 9. constient in
Se discuta tabloul: concentrul 1-8
Exercitiul
- Care sunt obiectele cuprinse in acest tablou? (se numara obiectele...)
Se vor forma multimi dupa forma si se vor ordona aceste multimi in sir
crescator, pornind de la multimea cu cele mai putine elemente pana la cea cu - capacitatii de
cele mai multe elemente. Explicatia concentrare
- Cautati in tablou multimea care are doua elemente si asezati-o pe voluntara a
flanelograf. atentiei
- Ce multime ati asezat? (multimea berzelor)
- Ce numar corespunde multimii berzelor? (numarul 2)
Reactualizarea a1 - Asezati sub aceasta multime cifra corespunzatoare numarului 2. (cifra
2) - spiritului de
2. cunostintelor a2
- Asezati pe flanelograf multimea care are cu un element mai putin decat observatie
anterioare a3 multimea berzelor.
- Numara elementele acestei multimi si aseaza cifra corespunzatoare.
a4
- Asezati pe flanelograf multimea care are tot atatea elemente cati iezi are - capacitatii de a
b2 capra cu trei iezi din povestea scrisa de Ion Creanga. identifica prin
- Ce multime ati asezat? (multimea norilor) apreciere globala
b3
- Ce numar corespunde acestei multimi? (numarul 3) multimi cu un
c1 - Ce cifra corespunde numarului 3? (cifra 3) anumit nr. de
La fel se va proceda pentru: elemente
c2
- multimea care are cu un element mai putin decat numarul degetelor de
la mana;
- multimea care are cu un element mai mult decat numarul degetelor de la
mana; - cunostintelor
- multimea care are tot atatea elemente cati pitici are Alba ca Zapada din Elemente de copiilor cu privire
poveste; problematizare la locul numerelor
- multimea care are cu un element mai mult decat multimea piticilor... in sirul numeric 1-
8
Se va numara inainte si inapoi in limitele 1-8, se vor stabili vecinii lui 2, 5, 7.
- Care este locul numarului 4 in sirul numeric?
- Care este vecinul mai mare cu o unitate a numarului 7?
- Inchideti ochii iar la semnalul meu ii deschideti si va rog sa observati ce
schimbari am facut in sirul elementelor (voi schimba locul cifrei 8 cu
cifra 7)
Copiii vor constata neconcordanta dintre numarul de elemente al multimii si
cifra corespunzatoare.
In vederea fixarii ordinii multimilor prin numarare, voi numi copii care vor
strange de pe flanelograf prima multime, a treia, a sasea, etc
b3 Se intoneaza o strofa din cantecul Hai sa numaram! (cea referitoare la forma
3. Captarea atentiei c1 cifrei opt) si se executa miscarile corespunzatoare.
Va ramane pe flanelograf numai multimea fluturasilor: - cunostintelor
- Ce numar corespunde acestei multimi? (8) copiilor cu privire
Demonstratia
- Care este cifra corespunzatoare numarului 8 ? (cifra 8) la formarea de
a1 Explicatia
Folosind corespondenta unu la unu asez la flanelograf o alta multime care sa multimi dupa un
a3 Conversatia
aiba tot atatea elemente (multimea florilor). criteriu dat;
Prezentarea a4
- Ce putem spune despre cele doua multimi? (ca au tot atatea elemente) punerea in
b2 / frontal
4. continutului si - Ce numar corespunde multimii florilor? (numarul 8) corespondenta(unu
b3
- In tablou a mai ramas o floare? Unde o vom aseza? (la multimea la unu) a
dirijarea invatarii c1
florilor) elementelor a doua
c2
- Ce putem spune acum despre multimea florilor in comparatie cu multimi pentru
multimea fluturasilor? (multimea florilor are mai multe elemente decat sesizarea
multimea fluturasilor ) echivalentei
- Cu cate elemente? (cu un element)
Concluzie: Observam ca, daca la o multime formata din 8 elemente am mai - gradului de
adaugat un element, am obtinut o noua multime. Acestei multimi, care are cu intelegere a
un element mai mult decat multimea cu 8 elemente ii corespunde numarul 9. multimii cu 9
elemente
a1 Din cosuletele de pe mesute scoateti multimea fluturasilor si tot atatea flori cati
fluturasi sunt. Asezati elementele celor doua multimi in perechi (un fluturas, o
Obtinerea a3 - capacitatii
floricica). Explicatia
copiilor de a
6. performantei si a4 - Ce putem spune despre cele doua multimi? (au tot atatea elemente) Conversatia
exprima verbal
b2 - Numarati fluturasii si asezati cifra corespunzatoare. Demonstratia
asigurarea rationamentul
b3 - Asezati floarea ramasa in cosulet la multimea ei. Exercitiul
efectuat
conexiunii inverse c1 - Ce s-a intamplat cu numarul de flori? (a crescut, s-a marit)
- intelegerii de
c2 - Cu cat? (cu o unitate)
catre copii a
- Cate flori sunt acum in multimea florilor? (9) Frontal /
c4 algoritmului de
Se numara de catre mai multi copii elementele multimii florilor. individual realizare a sirului
- Ce cifra corespunde numarului 9? (cifra 9) numeric
- Cum am obtinut numarul 9?
- Ce operatie matematica am facut?
- Ce am adunat? (8 flori plus o floare)
- Cate flori am obtinut? (9 flori) - priceperii de a
a1 reprezenta
a3 - Dar daca am aduna 8 copii plus un copil? Opt mesute plus o mesuta? Elemente de figurativ cu
a4 Deci 8 plus unu este egal cu 9. Scriu exercitiul la tabla magnetica: 8 + 1= problematizare ajutorul
Asigurarea b1 9. simbolurilor
b2 - Gasiti in clasa multimi formate din 9 elemente. aritmetice operatia
7. retentiei si a
b3 Se rezolva acum problema ilustrata. (Pe un lac se afla 8 ratuste, din iarba mai matematica
transferului c1 vine una). Se analizeaza problema in felul urmator: efectuata mental
c2 - Ce observam in tablou? (Un lac pe care se afla un grup de 8 ratuste si - capacitatii de
c4 de acest grup se mai apropie una). Se numara ratustele din grup. Conversatia percepere a unei
- Ce intrebare putem pune? ( Cate ratuste sunt in total pe lac?) Demonstratia multimi formata
- Prin ce operatie raspundem la intrebarea problemei? din 9 elemente,
- Ce adunam? (...8 ratuste plus o ratusca..) indiferent de
- Ce am obtinut? (...cate ratuste sunt in total pe lac) asezarea lor
Educatoarea scrie la tabla exercitiul problemei iar copiii compun acest exercitiu spatiala
cu ajutorul jetoanelor din cosulet. Pe tabla magnetica si pe mesute apare
exercitiul 8 + 1 = 9. - capacitatii de
concentrare
8. Evaluarea
Sarcini de lucru pentru fisa de munca independenta: voluntara a
performantei a1
1. Deseneaza atatea buline pe palaria ciupercutei cat arata cifra. Munca atentiei
a3
2. Adauga sau taie atatea elemente incat numarul elementelor ramase sa independenta - capacitatii de
b1,2
corespunda cifrei. / individual reprezentare
c1,3
grafica a
cunostintelor
dobamdite in
timpul activitatii
1. Fixarea temei se va face prin intrebarea: - felului
Cu ce am completat astazi cunostintele despre numar?
Incheierea a4 Conversatia participarii
Se interpreteaza noua strofa din cantecul Hai sa numaram!- cea
b1
9. activitatii referitoare la numarul 9. copiilor la
c1
2. Aprecieri se va aprecia felul in care copiii au participat la activitate.
activitate

S-ar putea să vă placă și