Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: coala gimnazial Ceru Bcini


Profesor: Adina Iacob
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa a VI a
Data: 10.11.2012
Unitatea de nvare: Opera liric descriptiv. Pastelul
Tema leciei: Pastelul Iarna
Tipul leciei: mixt
OBIECTIVE DE REFERIN:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n diferite
situaii de comunicare
3. Receptarea mesajului scris din diferite texte literare
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise cu scopuri
diverse
COMPETENE SPECIFICE:
1.2. sesizarea sensului unitilor lexicale noi n funcie de context;
2.1. nlnuirea clar i coerent a ideilor ntr-un monolog;
2.2. utilizarea relaiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie n organizarea mesajului
oral;
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
4.1. redactarea textelor cu destinaii diverse.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s defineasc pastelul;
O2: s enumere caracteristicile pastelului;
O3: s identifice figurile de stil din poezie;
O4: s identifice tipurile de imagini artistice;
05: s numeasc starea de spirit care domin n poezie.
STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: conversaia euristic, nvarea prin descoperire, conversaia de fixare,
conversaia de verificare, lectura explicativ, explicaia, metoda cadranelor.
Mijloace i materiale: manualul, volum de poezii, caiete, tabl, Dex-ul, fi de lucru.
Forme de organizare: colectiv, individual, perechi.
Durata: 50 minute
Evaluare: observarea i aprecierea verbal, chestionare oral.

BIBLIOGRAFIE:
1. Anca erban, Sergiu erban, Limba romn. Manual pentru clasa a VI a, Ed. All
Educational, Bucureti, 2000;

2. Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele textelor literare. Manual ndrumtor pentru


toate manualele alternative, Ed. Carminis, Piteti, 2001;

3. Mina Maria Rusu, Exerciii practice de limba romn. Clasa a VI a, Ed. Paralela 45,
Piteti, 2011;

4. Marilena Pavelescu, Metodica predrii limbii i literaturii romne. Ghid pentru susinerea
examenelor de definitivare i de acordare a gradelor didactice, Ed. Corint, 2010;

5. Vasile Alecsandri, Pasteluri, Ed. Minerva, Bucureti, 1973.


SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE

MOMENT ORGANIZATORIC (2 minute)


Profesorul salut elevii, apoi noteaz absenii n catalog.

VERIFICAREA TEMEI (5 minute)


Elevii au avut de nvat poezia Iarna de Vasile Alecsandri. Profesorul va numi un
elev pentru recitarea poeziei.

CAPTAREA ATENIEI (6 minute)


Profesorul prezint imagini ale diferitelor opere plastice ale impresionitilor,
informndu-i pe elevi cu privire la preluarea termenului de pastel din domeniul artelor
plastice, unde, prin pastel, se nelege un creion colorat, moale, pentru desen, de
nuan delicat, palid. Termenul este integrat n literatur unde nfieaz o speci
literar ce descrie un tablou de natur.
Elevii vor rspunde la ntrebarea:
- Poezia Iarna nfieaz un tablou de natur?

ENUNAREA TITLULUI I A OBIECTIVELOR (2 minute)


Profesorul va anuna titlul leciei Pastelul Iarna de Vasile Alecsandri i l va nota pe
tabl. Apoi va enuna obiectivele leciei.

DESFURAREA PROCESULUI DE PREDARE NVARE (30 minute)


Profesorul le va face cunoscut elevilor apartenen texutlui poeziei la genul
liric, dup care va defini pastelul:
Pastelul este o specie a genului liric n care poetul nfieaz un tablou de
natur, momentele ale unui anotimp, aspecte din lumea plantelor i a
animalelor i n care prezint sentimente fa de tablou descris.
Definiia va fi notat pe caiete, apoi profesorul va enumere caracteristicile
pastelului:
Caracteristicile pastelului:
- descrie un tablou de natur, momente ale unui anotimp;
- prezint sentimente fa de tabloul descris;
- modul de expunere dominant e descrierea;
- apar numeroase figuri de stil;
- sunt prezente imaginile artistice.
Dup notarea acestor definiii pe caiete, elevii vor fi solicitai n identificarea
figurilor de stil cunoscute. Acestea vor fi aezate pe coloane, fiecrei figuri de
stil i va corescunde o coloan (Anexa 1).

Pentru aceast activitate se va aloca un timp de 10 minute. Elevul care finalizeaz


primul corect exerciiul va fi notat.
Pentru urmtoarea activitate elevii vor trebui s identifice elementele lexicale
din fiecare strof ce denumesc planul terestru i planul cosmic (anexa 2).
Pentru acest exerciiu elevii vor lucra pe perechi i li se va aloca un timp de 9
minute.
Pentru urmtoarea activitate se va utiliza metoda cadranelor. Elevii sunt
solicitai s noteze n cele 4 cadrane, realizate prin trasarea a dou axe
perpendiculare una pe cealalt, diverse informaii. n primul cadran se vor nota
imaginile vizuale, iar n cadranul II sentimentele pe care le trezete cititorului,
n cadranul III se vor nota imaginile auditive, iar n cadranul IV strile
sufleteti transmise (anexa 3).
Urmrind definiia pastelului i sentimentele pe care le trezete poezia, elevii
vor trebui s explice semnificaia titlului poeziei.

OBINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA FEEDBACK ULUI


(3 minute)
Asigurarea feedback-ului se va realiza prin ntrebri:
- Ce este pastelul?
- Din ce domeniu a fost preluat termenul?
- Care este starea sufleteasc ce domin n poezie?

TEMA (2 minute)
1. Realizai n scris un desen care s nfieze un tablou de iarn, plasnd pe aceeai
pagin i o compunere despre anotimpul iarna.

S-ar putea să vă placă și