Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Ed Eco-Ghid Prescolari
Ed Eco-Ghid Prescolari
Cuvânt înainte
I. Introducere
V. Jucăriile pădurii
Bibliografie
CUVÂNT ÎNAINTE
Motto:
“Am primit lumea ca o
moştenire pe care nu-i îngăduit
nimănui să o deterioreze, ci pe care
fiecare generaţie este obligată să o
lase mai curată!” (J. Joubert)
Acţionează responsabil!
Şi atitudinea ta contează!
I. INTRODUCERE
Educaţia ecologică în grădiniţă
“Natura şi educaţia sunt asemănătoare căci educaţia transformă omul şi
prin această transformare creează natura“
DEMOCRIT
Grija faţă de formele de viaţă trebuie cultivată şi dezvoltată pentru a deveni mai
târziu o formă a comportamentului uman civilizat.
Prezenţa şi mişcarea copiilor în mediul înconjurător curat, ordonat şi cu
permanenta grijă pentru buna lor relaţie cu ceea ce-i înconjoară fac cel mai înalt
serviciu educaţiei ecologice.
Educaţia ecologică la vârsta preşcolară necesită în afara celor spuse până acum
următoarele:
Instruirea cadrelor didactice pentru a folosi procedeele şi metodele cele mai
adecvate pentru transmiterea unor cunoştinţe ecologice accesibile copiilor
preşcolari
Elaborarea unor materiale ilustrative, cărţi, diapozitive, diafilme, jocuri cu conţinut
ecologic.
Autori:
educ. Sanda Dilă
educ.Violeta Crăciun
Grădiniţa nr. 19 Tulcea
II. TEMATICA ACTIVITĂŢII OPŢIONALE
SEMESTRUL I
I. Eco- Puppets
I. Observaţii în natură
2. "Plantele medicinale"
I. Evaluare
1. "Fenomene meteorologice"
- EXEMPLE -
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa mare
Obiective operaţionale:
Cognitive
O1 – să identifice formele de existenţă ale apei;
O2 – să cunoască care este importanţa apei pentru vieţuitoare;
O3 – să motiveze necesitatea economisirii apei;
O4 – să comunice impresii, idei pe baza observării efectuate;
O5 – să observe pe o perioadă dată un anumit proces de dezvoltare a plantelor sub
influenţa apei;
O6 – Îmbogăţirea vocabularului prin cuvintele: irigaţie, fluviu, hidrocentrală, alunecări
de teren, oază.
Strategii didactice:
Metode- conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, problematizarea, descoperirea
Mijloace – planşe, fişe de lucru, carioci, stimulente, ghivece cu flori
Forma de organizare – frontală
Strategii didactice
Momentele activităţii Elemente esenţiale de conţinut
Metode Mijloace
1. Organizarea activităţii Mobilierul va fi aşezat sub formă de careu deschis; Materialul
didactic va fi acoperit şi aşezat în faţa mobilierului
2. Captarea atenţiei Introducerea în activitate se face prin intermediul gicitorii: “Cine- Expunerea
n lume –şi face cale
Numa-n locul unde-I vale?”
3. Anunţarea temei şi a Vom discuta despre importanţa apei “Apa – izvorul vieţii”
obiectivelor
4. Dirijarea reactualizării - Sub ce formă se află apa în natură? Conversaţia
cunoştinţelor - Unde se află apă? Cum se numeşte apa bună pentru băut? Ghivece cu flori
- Observarea plantelor din cele două ghivede cu muşcate din
experimentul anterior. De ce credeţi că s-a uscat muşcata? Problematizarea
1. Importanţa apei pentru viaţa oamenilor, a plantelor şi a
animalelor
- În ce împrejurări îi devine duşman? Când plouă mult, râurile Conversaţia
se revarsă şi apa acoperă totul, provocând inundaţii, Explicaţia
distrugând casele, culturile, animalele.
2. Rolul apei în agricultură(ploaia, irigaţiile)
Fără apă nu există viaţă. Apa este preţioasă. În regiunile cu apă Explicaţia
puţină sau acolo unde nu plouă timp îndelungat, anumalele şi
plantele mor, iar oamenii nu au de mâncare.
- Cum putem economisi apa? Descoperirea
1. Apa- sursă de energie. Planşe
2. Apa- mediu de viaţă(peşti, broaşte, şerpi, păsări) Conversaţia
- Ce s-ar întâmpla cu peştii, broaştele dacă ar seca apa din bălţi, Descoperirea Planşe
râuri, fluvii?
5. Asigurarea conexiunii “Ce crezi?” Expunerea
inverse Dacă un om se rătăceşte într-un pustiu şi timp de trei zile nu a
băut nimic, nu a mâncat şi nu a dormit şi ajunge într-o oază Problematizarea
unde poate dormi şi bea apă şi poate mânca… ce crezi că va
face mai întâi?
6. Evaluarea Reprezentarea formelor de existenţă a apei pe fişele de lucru Exerciţiul Fişe, carioci
7. Încheierea activităţii Aprecieri asupra răspunsurilor date şi a modului de rezolvare a Expunerea Stimulente
sarcinilor de pe fişa de lucru.
Acordarea stimulentelor.
FIŞĂ DE LUCRU
Grupa mare
Obiective operaţionale:
Cognitive
O1 – să cunoască care sunt sursele de poluare ale apei;
O2 – să sesizeze comportamente neconforme regulilor de protecţie a mediului;
O3 – să înţeleagă efectele negative ale activităţii omului asupra mediului;
O4 – să analizeze şi să compare reacţii ale plantelor sub influenţa unor factori poluanţi;
O5 – să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvintele: reziduuri, deşeuri, cianuri, ape uzate,
ape menajere, insecticide, ierbicide;
Strategii didactice:
Metode- conversaţia, explicaţia, problematizarea, studiul de caz, descoperirea, exerciţiul
Mijloace – ghivece cu grâu verde, pene, petrol, pahare cu apă, planşe, fişe de lucru,
carioci, stimulente
Forma de organizare – frontală
Strategii didactice
Momentele activităţii Elemente esenţiale de conţinut
Metode Mijloace
1. Organizarea activităţii Aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului sub formă de
careu deschis. Aşezarea materialului didactic necesar. Intrarea
copiilor în ordine în sala de grupă.
2. Captarea atenţiei şi Prezentarea sub formă de surpriză a unei planşe. Conversaţia Planşă
stimularea interesului De ce credeţi că plutesc aceşti peşti? Descoperirea
pentru activitate. De ce au murit peştii? Problematizarea Pahare cu apă
Observarea apei din mai multe pahare: apă curată, apă tulbure, potabilă şi apă uzată
apă cu petrol.
Grupa mare
Obiective operaţionale:
Cognitive
O1 – să asculte cu atenţie poezia şi să se concentreze asupra mesajului transmis de
conţinutul acesteia
O2 – să elaboreze şi să desprindă idei într-un scop dat
O3 – să dea exemple de specii de arbori care cresc în pădure
O4 – să precizeze ce importanţă are pădurea pentru om
O5 – să enumere activităţi de îngrijire, protejare a copacilor
O6 – să manifeste îngrijire faţă de distrugerea pădurilor
O7 – să înţeleagă efectele secundare, negative ale activităţii omului asupra mediului
Strategii didactice:
Metode şi procedee- conversaţia, explicaţia, expunerea, dialogul dirijat, elemente de
problematizare, analiza şi aprecierea
Mijloace - fişe de lucru, carioci, stimulente
Forma de organizare– frontală
Bibliografie:
- “Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii”
- Ghidul educatoarei- Cunoaşterea mediului
Momentele activităţii Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
Metode Mijloace
1. Organizarea activităţii Aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, aşezarea
materialului didactic. Copiii intră în ordine în sala de grupă.
2. Captarea atenţiei şi Educatoarea recită copiilor poezia “Cântec pentru pădure” de
stimularea interesului Maria Olteanu
pentru activitate
Cântec pentru pădure
de Maria Olteanu
3. Anunţarea temei şi Educatoarea anunţă tema activităţii şi familiarizează copii cu ceea Conversaţia
enunţarea obiectivelor ce vor discuta astăzi.
4. Dirijarea învăţării Educatoarea împreună cu copiii discută despre conţinutul poeziei Conversaţia
şi despre mesajul desprins din conţinut.
Pe baza unui plan de întrebări copiii dau exemple de arbori care
cresc în pădure, precizează câteva dintre foloasele pe care ni le
oferă pădurea şi sunt stabilite apoi reguli pe care trebuie să le
respectăm şi cum trebuie să ne comportăm în mijlocul naturii.
Ca prieteni ai pădurii, copii sunt întrebaţi:
- Ce acţiuni pot efectua copiii pentru îngrijirea copacilor? Dialogul dirijat
5. Asigurarea conexiunii - Cu ce greşesc oamenii mari faţă de prietena lor- pădurea şi ce Elemente de Fişe, carioci
inverse măsuri puteţi lua voi? problematizare
6. Obţinerea Realizarea de către copii a sarcinii pe fişa de lucru Explicaţia
performanţei Exerciţiul
7. Evaluarea Analizarea fişelor şi interpretarea lor.
Fixarea temei activităţii. Interpretarea cântecului “Popas”.
8. Încheierea activităţii Aprecieri generale şi individuale şi acordarea de stimulente. Conversaţia Stimulente
FIŞĂ DE LUCRU
1. POEZII
Lângă stejărelul meu
de Emilia Căldăraru
Îngrijeşte el pădurea
Să n-o vatăme securea,
S-o avem de folosinţă
Dup-a cărţilor ştiinţă.
Şi în astă primăvară
Frate-meu plantează iară
Noi şi verzi feţi-logofeţi:
O mulţime de puieţi.
Unul am sădit şi eu
Şi-i zic: stejărelul meu!
Mierla cum mi l-a zărit……….
L-a umplut de ciripit.
Un gândac nemaivăzut
de Emilia Căldăraru
Ce-ntâmplare! Ce-ntâmplare!
A ieşit la drumul mare,
Ca tâlharii de temut,
Un gândac nemaivăzut.
Între gâze – un haidamac
Tuci de negru şi posac;
Cu picioare păroase,
Cu aripile scorţoase,
Şi cu coarne boureşti,
Gata să te ia în cleşti.
Duşmănind gândacul crunt
M-apucasem să-l înfrunt,
C-un mănunchi ţepos de scai….
Când mi-a zis bunicul: “Stai!
Să te baţi cu el e laş. Că
El …e-o blândă de rădaşcă.
Pare fioros gândacul?
Păi se apără, săracul!
Rău nu face nimănui.
Lasă-l! Ducă-se hai-hui!”
Eu îl las. Şi tot se duce,
Legănat, printre uluce…
Fioros? Nu, nu-mi mai pare.
Ce-ntâmplare! Ce-ntâmplare!
Douăzeci de licurici
de Dimitrie Rachici
Douăzeci de licurici
Se treziră-ntre furnici,
Iar furnicile şi-au zis:
-Astea-s becuri sau ce sunt?
Licuricii supăraţi:
-Noi, doar becuri? Ne scuzaţi,
Mititelelor surate!
Vreţi să spuneţi stele, poate?
Hei, şi către dimineaţă,
Ce văd furnicile-n faţă?
Licuricii- becuri, stele,
Erau gâze ca şi ele!
Micii doctori
de Rusalin Mureşan
Ne spală de dimineaţă
Şi pe ochi, pe dinţi, pe faţă,
Preparăm mâncare bună
Cu-apă rece din fântână.
Crapul
Somnul
Somnoros ca un motan
Doarme legănat de undă,
Printre rădăcini, de-un an,
Pripăşit în mâl se-afundă.
Ştiuca
Spaima apelor-oglindă,
Lupul bălţilor, vărgat;
Peştii fug să se ascundă
Când porneşte la vânat.
Bibanul
Rotofei, alene-noată;
Şi-o să treacă, hăt! Chiar anul,
Pîn’ să facă bălţii roată…
Nu e prea grăbit bibanul!
Plătica
Mreana
Ca nisipul la culoare,
Lesne urma i se pierde,
Dar sub razele de soare,
Ca-n oglindă ea se vede.
Păstrăvul
Pui de tei,
Pui de tei,
Spune puiule,
Ce vrei?
De ce vârful ţi-ai plecat?
Eşti bolnav,
Eşti supărat,
Vântul nu te-a legănat?
Ploile nu te-au udat?
Soarele nu te-a sorit?
Roua nu te-a răcorit?
Florile
Nu ţi-au zâmbit?
Cine mi te-a necăjit?
Mulţumesc de întrebare, omule,
De vânt, de soare,
Ori de ploaie
Şi de rouă
Nu mă plâng…
Dar cum aş fi
Vesel, când
Mă jumuli
De crengi şi
Mi-a despuiat
Trunchiul de coajă-un băiat,
Dacă-l întâlneşti cumva,
Vezi, întreabă-l
Dumneata:
Ce I-am făcut eu,
De m-a rănit aşa de rîu?
Din argint
cernut din cer,
Ţese mama laicer,
Şi-l întinde, alb şi mare
Şi-ţi ia ochii
Până-n zări.
(zăpada)
Un calorifer minune
Încălzeşte- ntreaga lume
Cocoţat pe boltă, sus,
Unde nimeni n-a ajuns;
La culoare-i gălbior
Şi la formă-i rotunjor.
Cine-i oare?
(soarele)
ARBORII NATURII
O bătrână supărată
Peste ape aplecată.
(salcia)
Cine-i gros
Şi scorţos
Şi-aruncă ceşti pe jos?
(stejarul)
… Şi-aşa într-o seară caldă se opreşte-n pragul porţii şi le priveşte tandru, chiar
ea : REGINA NOPŢII. Iar florile, deodată, din vorbă s-au oprit. Ea le-a privit duioasă :
- De ce-aţi încremenit ? Petalele sunt aripi, voi nu aveţi hotar… De obosiţi, vă
trece bând doar puţin nectar. Iar cu o bobiţă mică, rotundă de polen, ca să porniţi spre
soare… nu vă urcaţi în tren… Parfumul voatru ajunge în orişice ungher… De-aceea,
flori frumoase, eu de la voi, azi, cer, să nu lăsaţi pe zemul, urâtul, BURUIANĂ, parfum
să vi-l fure… Pândeşte în poiană.
I. Povestitorul:
Her Bărbuţă, un medic veterinar şi mare iubitor de natură, vine foarte des în
pădure, singur sau cu familia, când însoţind copii de la cercul de ecologie care
îngrijesc pădurea, hrănesc păsărelele şi curăţă pomii.
Dar în una din zile, cineva necugetat a stropit pădurea cu insecticide şi atunci toate
vietăţile au intrat în mare suferinţă. Vieţuitoarele, cu o ultimă suflare şi-au amintit de
prietenul Bărbuţă şi strigă după ajutor.
Copilul 1:
La fereastra lui Bărbuţă
A sosit ieri un bondar,
Însoţit de-un roi de gâze
Între poartă şi arţar.
-Ce-i?
-Salvează-ne Bărbuţă!
Astăzi, până-n prânz, pe vale,
Au stropit insecticide…
Şi-n grădină-i mare jale!
Copilul 2:
Ce să facă Moş Bărbuţă?
Repede se pregăteşte
Şi la zâna Cosânzeana
Către seară poposeşte.
-Zână, fă-mă cât aluna,
Ca să pot să fiu în stare
Printre gâzele grădinii
Să aduc iar alinare!
Copilul 3:
Hocus-pocus! Cât aluna
Moşul reveni-n grădină…
Zeci de gâze ameţite
Se zbăteau pe sub cătină…
Se întoarce-acas' Bărbuţă
Să-şi ia trusă, instrumente,
Burduşind într-o sacoşă
Feşe, prafuri, unguente…
Copilul 4:
În grădină o furnică
Se plângea de-arsuri pe spate…
Moş Bărbuţă-i spală rana
Cu soluţii diluate,
Pune jecolan şi … iată!
Furnicuţa-i iar voioasă,
Mulţumeşte lui Bărbuţă
Şi-o porneşte către casă!
Copilul 5:
O albină, pe-o garoafă,
Plânge-ncet, înfometată,
N-a găsit măcar o floare
Să nu fie infectată.
Moş Bărbuţă cu furtunul
Spală peste tot grădina,
Florile-şi deschid potirul,
Râde veselă albina!
Copilul 6:
O rădaşcă, pe o piatră,
Scoate-un scâncet disperată,
Larva-pui se atinsese
De otrava blestemată…
Moş Bărbuţă-i face baie
Şi pe-o coajă de arţar
O acoperă cu-o frunză
Şi-apoi pleacă spre lăstar.
Copilul 7:
Jos, un fluturaş se zbate…
Ale sale aripioare
s-au atins de praful toxic
şi nu poate să mai zboare…
Moşul, cu o periuţă,
Scutură atent otrava…
Fluturaşul iar se-nalţă
De nu-i mai ajunge slava!
Copilul 8:
Dar în cale… iată zâna!
Îi zâmbeşte-acum cu rost,
Piticuţul o imploră
Să-l preschimbe cum a fost.
Hocus- Pocus! Şi Bărbuţă
E din nou ca la-nceput!
Se îndreaptă către casă
II. Povestitorul:
Încă o dată s-a adeverit că prietenul la nevoie se cunoaşte. Acest lucru l-a
demonstrat Her Bărbuţă, prietenul copiilor şi vieţuitoarelor, care a reuşit să salveze
micile gâze ce populau pădurea. Moşul le promite că mereu va avea grijă de le, iar
oamenilor o să le explice că nu e bine să stropească cu insecticide.
Copii, vreţi să mergeţi cu mine în pădure să-l căutăm pe Moş Bărbuţă şi să-i
mulţumim că a salvat gâzele?
3. "ŞTIINŢA NE ÎNVAŢĂ"
Copilul 3:
Vreau să ştiu, cum de ai ajuns
Copăcel aşa de sus?
Şi cine le date, oare,
Aripioare ca să zboare,
S-ajungă prin rămurele
Cântăreţe păsărele?
Copilul 4:
Eu mai toată ziulica
O tot sâcâi pe mămica
De ce soarele răsare,
De ce marea este mare,
Cine-a aşezat pe ram,
Sau a poleit un geam
Cu dalbe flori, cu micuţe stele,
Şi ce se întâmplă cu ele!
Dacă pân-la ziulică pier
Chiar şi cele de pe cer?
Iar mămica mă priveşte
Cu mirare şi-mi zâmbeşte
De ce-ntrebi? Mai ai răbdare,
Ai să-nveţi când vei fi mare!
Copilul 5:
Basmele eu le ascult
Şi îmi plac atât de mult…
Ele mă poartă prin nori,
Poate mări şi peste zări,
Unde Feţi- Frumoşi şi zâne
Fac atâtea fapte bune!
Dar cu basmu-i altceva
Acum, doresc a afla
Un răspuns adevărat
La tot ce aţi întrebat,
Întrebări sunt multe, multe,
Dar cine să le asculte?
Toţi copiii:
Tu sămânţă mititică
Ai să ai apă şi soare(udă florile cu stropitoarea)
Să răsari şi să creşti mare,
Dragă şi gingaşă floare!
Fetiţa:
Ia priviţi aici copii
Unele au şi înflorit
Ce le trebuie, copii
Pentru-a creşte şi-a-nflori?
Copiii:
Ştim de-acum: apă şi soare!
Copilul 6:
Norule întunecat
Chiar dacă te-ai supărat
Eu nu mă mai tem de tine
Nici de ploaia care vine,
Fără voi iarba nu creşte,
Şi nici lanul nu rodeşte.
Copilul 7:
Ia priviţi în zare,
Soarele răsare,
Totul luminează
Şi înviorează
Razele de soare-acum
Se tot pregătesc de drum
Să străbată cale lungă,
Pretutindeni să ajungă.
Prima rază de soare:
Eu vreau să adun rouă de flori,
Să dau petalelor parfum şi culori.
Fetiţa:
Dragii mei, eu aş dori
Azi să ne oprim aici.
Avem multe de-nvăţat,
Dar lăsăm pe altă-dat.
Şi acum,
Să-i aducem iar aici,
În mijlocul celor mici
Pe cei ce i-am prezentat
Şi în scenă au intrat.
IV. ŞTIAŢI CĂ…
Aflaţi că la sfârşitul iernii aricioaica va naşte cel puţin trei mititei sau, cine ştie, cel
mult 10 pot să fie. Două luni, mama lor îi alăptează şi-i învaţă cum să se poarte, să
caute hrană şi să-i înfrunte pe duşmanii cei mai periculoşi.
MELCUL
PELICANUL
Este o pasăre mare, cu ochi veseli şi glumeţi, cu labele roz şi mari ca nişte palme
de pescari. Ciocul este lung şi puternic, din care scoate câte un sunet răguşit,
clătinându-şi traista de sub plisc. Şi-n ciuda greutăţii sale, zboară ca nimeni alta de lin şi
de uşor. La fel de bine se descurcă şi în apă. Pe uscat, dolofană cum e, calcă îndesat şi
greoi, legănându-se ca o băbuţă.
Toată ziulica pelicanii se chinuiesc să-şi hrănească puii care sunt tare
mâncăcioşi. De aceea, când coboară la baltă, ei fac o horă mare, în mijlocul acesteia.
Jumătate din acea horă vântură apele cu aripile şi gonesc peştele spre celelalte surate
care aşteaptă liniştite. Peştele zăpăcit şi înspăimântat, de voie, de nevoie, intră grăbit
spre pliscurile lor şi apoi cu „tolbele” de sub plisc doldora, pelicanii pleacă spre puii lor
flămânzi.
Ştiaţi că ursul e miop? Că vede totul ca prin ceaţă? Asta nu-l împiedică deloc să
ştie tot ceea ce mişcă în jurul său. Este de ajuns să se învârtească până prinde un
firicel de vânt şi îndată adulmecă urma. Are un miros extraordinar de fin: simte omul de
la mai bine de 400 metri! Auzul este fantastic de ascuţit. Îşi dă urechile pe spate şi aude
trosnetul crengilor de la 100 de metri.
Ştiaţi că Moş Martin nu se plânge niciodată de foame? Se înfruptă din vreo 40
de „meniuri”: jir, ghindă, ciuperci, iarbă fragedă, zmeură, afine, coacăze, mure, mere şi
pere pădureţe, prune, dar şi larve, furnic, şoareci şi se dă în vânt… după mierea de
albine. Şi când „moare”…de foame, noaptea dă iama prin stâni, plecând sub braţ cu
câte o oiţă, văcuţă sau vreun biet măgar…
Ştiaţi că urşii trăiesc doar 25 – 30 ani? Că sunt agresivi când sunt atacaţi sau
speriaţi, sau când se hrănesc şi sunt deranjaţi. Mama-urs e gata să facă moarte de om
pentru puii săi. Dacă în excursiile voastre întâlniţi ursuleţi, nu vă apropiaţi, căci ursoaica
este întotdeauna pe aproape!
ALTE CURIOZITĂŢI
Ştiaţi că există „vulpi zburătoare”? Sunt negre şi seamănă cu liliecii. Şi sunt mult
mai mari. Când îşi deschid aripile, acestea măsoară 1,6 m!
Ziua dorm duse prin crengile copacilor. Noaptea însă zboară bezmetice, în căutarea
hranei, pe deasupra oraşelor din Insula Noua Britanie din Australia.
De ce cântă cucul?
Cu-cu… cu-cu… Prin cântecul său, un cuc dă de veste celorlalţi cuci că… este
acasă. Îi anunţă că şi-a stabilit un domiciliu, adică are un teritoriu numai al său, unde va
locui şi va vâna insecte doar el.
Auşelul
Auşelul este una dintre cele mai mici păsări care trăieşte în ţara noastră şi pe
cotinentul european. Are pete de culoare măslinie pe spate, albicioase pe abdomen, cu
o pată galben- roşcată pe cap. Păsărelele acestea micuţe pot fi văzute prin păduri, prin
arbori şi la câmpie, ciripind şi căutând hrană neobosite. Cu o rară sârgiunţă, ele
scotocesc prin crăpăturile arborilor şi pomilor fructiferi, se strecoară cu mare uşurinţă
prin toate ungherele şi, folosindu-se de ciocul lor subţire şi ascuţit scot afară gândaci,
larve, ouă de fluturi ori păduchi de frunze cu care se hrănesc. Astfel, auşelul este de
mare folos fiindcă reuşeşte să distrugă nenumărate insecte dăunătoare pădurilor şi
livezilor.
Auşelul
de Irimie Străuţ
Pasăre-cât e inelul,
Zboară iute auşelul,
O săgeată de pitici,
Prin tufişuri de aglici,
Rătăcită printre fluturi,
(Flori din merii care-I scuturi)
Glas subţire şuierat,
Abia-l vezi… c-a şi zburat!
Rezervaţii floricole
Din cele circa 200 de rezervaţii naturale existente în ţara noastră, numeroase
sunt cele care adăpostesc flori de o frumuseţe fărăr egal şi de un deosebit interes
ştiinţific.
Nu există judeţ în care să nu supravieţuiască plante rare, unele în acele locuri din
vremuri străvechi. În luna mai înfloresc narcisele din lumea Dâmbrovnicului lângă
Piteşti, apoi cele de la Piatra Cetii- Alba.
Tot în luna mai îşi deschid corola bujorul românesc, în marginile de pădure din
Ceahlău şi Retezat. Garofiţa Pietrei Craiului este o floare rară şi în ţara noastră este
singurul loc din lume în care creşte această floare.
Maria Olteanu „Din fire de păpădie”, Editura Ion Creangă, 1990, Bucureşti
Autori:
educ. Violeta Crăciun - Grădiniţa nr. 19 Tulcea
educ. Sanda Dilă - Grădiniţa nr. 19 Tulcea
Colaboratori:
prof. Claudia Iosifescu - Palatul Copiilor Tulcea, Cercul de Ecologie
ing. Cornelia Aftodor - Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării,
Serviciul Educaţie Ecologică, Informare
Tehnoredactare:
ing. Cornelia Aftodor - Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, Serviciul
Educaţie Ecologică, Informare
ing. Liliana Ivancenco - Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării,
Serviciul Educaţie Ecologică, Informare