Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

DATA:
CLASA: a VIII – a
OBIECTUL: LIMBA ROMANA
SUBIECTUL: Propozitia subordonata atributiva
TIPUL LECTIEI: de insusire (dobandire) de noi cunostinte

Obiective operationale:

a) cognitive:
Elevii vor fi capabili :
- sa dea definitia propozitiei secundare atributive;
- sa identifice subordonatele atributive din diferite texte;
- sa motiveze ca propozitia atributiva indeplineste functia de atribut;
- sa cunoasca regentul, intrebarile folosite, mijloacele rationale, reluarea
si anticiparea acesteia;
- sa cunoasca si sa explice topica si punctuatia AT;
b) psihomotorii:
- sa cunoasca enunturi cu propozitii sunordonate AT;
- sa stie sa transforme un atribut intr-o AT si invers;

STRATEGIE DIDACTICA

a) Metode si procedee:
- analiza sintactica a frazei,
- exercitii de contragere si expansiune;
b) Forme de organizare a activitatii elevilor:
- activitate frontala combinata cu munca independenta;
c) Resurse:
- capacitatile normale de invatare a elevilor;
- cunostintele lor anterioare;
- timp–50 min; : t
d) Mijloace didactice:
- texte lingvistice,
- fise de lucru;
- testul de evaluare: “Construiti fraze cu propozitii subordonate asezate dupa regenta
si intercalate in propozitia regenta”;
e) Bibliografie:
– Limba romana, manual pentru clasa a VIII – a, Ed. Humatitas;
– Gramatica pentru toti elevii, Gh. Badea, Ed. Moldova, Iasi;
– Gramatica pentru toti, Mioara Avram, Ed. Humatitas, Bucuresti.

SCENARIUL DIDACTIC

Organizarea clasei (1 min): notarea absentelor, stabilirea ordinii,


asigurarea celor necesare lectiei.

1. Actualizarea cunostintelor anterioare:


Prin verificarea temelor elevilor, se reiau cunostintele esentiale privind atributul.
Prin sondaj, elevii sunt pusi sa arate cum au rezolvat exercitiile avute ca tema pentru
acasa.

2. Captarea atentiei elevilor (3 min):


Are loc o scurta discutie despre clasificarea partilor de propozitie (secundare si
principale) si despre termenii regenti ai partilor secundare de propozitie, insistand asupra
faptului ca atributul are regent nominal iar complementul regent verbal.

3. Anuntarea subiectelor noii lectii si a obiectivelor operationale (2 min):


Astazi vom invata despre propozitia subordonata care are drept termen regent un
substantiv (sau alta parte de vorbire apartinand grupului nominal) – propozitia subordonata
atributiva (AT). Va trebui ca, in final, sa ... (se anunta obiectivele operationale mentionate)

4. Prezentarea sarcinilor de invatare (10 min):


Se scriu pe tabla cateva exemple (sub forma de dictare), cuprinzand fapte de limba
ilustrative pentru ceea ce inseamna propozitia atributiva in contextul relatiei sale cu alte
propozitii, pentru modul introducerii in fraza, topica si punctuatie:

a) “Nu trageti in avioanele care o sa va mitralieze” (Marin Preda)


b) “Ma gandeam la vremea cand am cutreierat cu tine aceste locuri” (M. Sadoveanu)
c) “Fanul cu care astupase Agripina copca scobita sub capita era ravasit de jur
imprejur” (Gala Galaction)
d) “Bogat e acela care nu este dator”(Folclor)
e) “Nici scoala unde m-a invatat el nu mai este” (M. Sadoveanu)
f) “Nu trece mult timp si sosi vremea sa se faca nuta lui Ilie...” (Al. Odobescu)
g) “Aici, langa Iablanicioaia, a ajuns intr-o zi vestea ca Alexandru Sutu a murit”
(Gala Galaction)
5. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte (20 min)
Aceste exemple se scriu pe tabla in asa fel incat sa ramana loc pentru alcatuirea unui
tabel, concomitent cu analiza lor, cu rubricatia: exemplul, cuvantul determinat, inrebarea,
elementele de relatie, topica, punctuatia.
Elevii vor analiza sintactic frazele urmarind descoperirea propozitilor subordonate
AT. Vor sintetiza observatiile sub forma unui tabel si li se va cere sa inlocuiasca
propozitiile printr-un atribut.
Prin conversatie euristica privind echivalenta dintre propozitia subordonata
atributiva si atribut, elevii ajung la a formula singuri definitia propozitiei subordonate
atributive (AT).
Intrebare: Ce functie au cuvintele cu care ati inlocuit propozitia subordonata?
Raspuns: Aceste cuvinte sunt atribute.
Intrebare: Dar propozitiile subordonate ce rol indeplinesc in fraza?
Raspuns: Propozitiile subordonate indeplinesc functia de atribut pe langa un
substantiv din propozitia regenta.
Ca o concluzie a raspunsurilor acestor intrebari se formuleaza definitia AT.
Pentru descoperirea elementelor regente elevilor li se vor imparti fise de lucru pe
grupe.
Observatiile elevilor vor fi notate pe tabla si in caiete. Tot din exemplele din fise se
trage concluzia ca AT sta dupa tremenul regent sau intercalata in propozitia regenta.
Pentru a discuta despre punctuatie se dau urmatoarele exemple:
1) Voi, care v-ati pregatit pentru concurs, veti castiga – AT izolata
2) Gandul sa-l paraseasca a batut-o de mult timp – AT neizolata

6. Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul lectiei, intarirea facandu-se


prin aprecieri verbale.

7. Evaluarea formativa (3 min)


Ca activitate independenta elevii primesc spre rezolvare testul (vezi deasupra)

8. Asigurarea regentiei si transferului:


Tema pentru acasa: Contrageti propozitiile subordonate urmatoare in parti de propozitie
corespunzatoare:

Locul unde m-am nascut imi este drag.


Dorinta sa plece il macina.
Am intalnit o fata care avea parul foarte lung.
Pictorul a carui opera ai admirat-o este cunoscut.

S-ar putea să vă placă și