Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 11.12.18 si 12.12.18


ÎNVĂȚĂTOR:SZAKACS CRISTINA
CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA:Comunicare în limba română
SUBIECTUL: Felicitarea
TIPUL LECŢIEI: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL: Formarea și consolidarea deprinderii de a exprima idei și sentimente, de a redacta mesaje simple și de a le scrie
într-o felicitare respectând convențiile de bază
COMPETENȚE:
Prima oră:
 Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază
 Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale
A doua oră:
 Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic
 Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
Pe parcursul orei elevii vor fi capabili:
I: O1: să confecţioneze felicitări şi să scrie mesajele corespunzătoare;
O2: să folosească convenţiile limbajului scris: scrierea cu majusculă, cu alineat,utilizarea corectă a semnelor de punctuaţie ;
O3:să exprime în scris a unele păreri şi impresii despre anumite evenimente
II:
O4: să alcătuiască enunțuri prin care să formuleze o urare ;
O5:să completeze unele mesaje scurte, în cadrul unor activităţi în perechi;
O6: să completeze și să confecţioneze felicitări cu diverse ocazii şi să scrie mesajele
corespunzătoare .
STRATEGII DIDACTICE:
I: Resurse materiale: manualul tipărit, felicitări–model,felicitări confecționate, caietul elevului
Resurse procedurale:conversaţia, explicaţia,exerciţiul
Forme de organizare: frontală,individuală,în perechi
II: Resurse materiale: manualul tipărit/digital,felicitări printate,fișe de lucru,grilă pentru elaborarea felicitărilor
Resurse procedurale:exerciţiul, conversaţia,autoevaluarea
Forme de organizare: frontală,individuală,în perechi
EVALUARE:
I: Tema de lucru în clasă - Folosirea convenţiilor limbajului scris:scrierea cu majusculă, respectarea alineatului, utilizarea corectă a
semnelor de punctuaţie.
II: Autoevaluarea - Grilă pentru elaborarea felicitărilor:am scris corect persoana căreia îi este destinată felicitarea, am scris formula
de încheiere,am semnat felicitarea.

BIBLIOGRAFIE:
1.Manualul editura Didactica si Pedagogica
2.WWW.PRINTEREST.COM
D E S FĂ Ş U RAR EA LE C ŢI EI Prima oră
N
r STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE
DESCRIEREA DEMERSULUI DIDACTIC
OB.
c SECVENŢELE LECŢIEI
r OP. ACTIVITATEA Forme de
t ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI Metode Mijloace
ELEVILOR organizare
.

1 MOMENT Asigurarea condiţiilor Pregătesc conversaţia manualul tipărit, obs


. ORGANIZATORIC optime pentru buna desfăşurare a lecţiei manualele şi caietele felicitărimodel, erva
şi pregătirea materialelor necesare felicitări individual rea
confecționate, siste
caietul elevului mati

2 CAPTAREA ATENŢIE Pentru că se apropie sarbatorile de iarna Intonează cântecul conversaţia
. vom canta o colinda:Din cer senis! simțind emoția obs
sărbătoririlor. exercițiul frontal
erva
O2 rea

siste
mati

REACTUALIZAREA Voi cere elevilor să recite,în -Vor recita poezia pe conversația Frontal,indi-
CUNOȘTINȚELOR cor,poezia ,,Colindatorii”de G.Cosbuc care au memorat-o.
3 5 min după care îi voi întreba care este mesajul -3-4 elevi vor exercițiul vidividual
acestei poezii și ce părere au ei despre răspunde la întrebări.
acest lucru.

4 ANUNŢAREA TEMEI ŞI Astăzi vom studia o lecţie nouă: Elevii vor asculta cu Caietele de
A OBIECTIVELOR atenție și vor scrie dictando
„Felicitarea”. titlul lecției pe tablă.

Voi scrie titlul lecţiei pe tablă . Voi explica


pe înţelesul elevilor conţinutul învăţării şi
nivelul performanţelor aşteptate.
5 DIRIJAREA -Îi invit pe elevi să deschidă manualul de Ascultă obs
. ÎNVĂȚĂRII comunicare în limba română la pagina 54. sarcinile ce urmează. Manualul,execiţii erva
Le prezint conţinutul învăţării. propuse rea
Observă și descriu siste
-Propun elevilor să observe felicitarea de
la pag 54 și să descrie în câteva enunțuri felicitarea-model mati
ilustrația de pe felicitare. că
apre
-Se discută motivele şi momentele în care cieri
se scriu felicitări. verb
Se dă definiţia: ale
Felicitarea este o ilustrată special
Scriu definiția în caietul de lucru
tipărită sau confecționată, prin care o
persoană adresează altei persoane caiete
cuvinte de laudă pentru o realizare
importantă sau urări de sănătate şi
fericire cu ocazia unor sărbători, a unei
aniversări sau a altor evenimente
deosebite. Identifică elementele
care trebuie
Se vor identifica elementele pe care
trebuie să le includă conţinutul unei respectate în
felicitări: redactarea unei caietul de lucru
a) textul propriu-zis; felicitări
b) formula folosită cu ocazia
sărbătorii respective; Compun textul și
redactează conținutul obs
c) semnătura. pe felicitarea Felicitările erva
confecționată. confecționate de rea
Cer elevilor să compună și să scrie pe
ei siste
felicitarea confecționată urări cu ocazia
mati
sarbatorilor de iarna,după modelul creeat

de mine.
apre
cieri
verb
ale
6 OBŢINEREA Copii au trimis felicitări cu diferite ocazii, Lucrează în perechi problematiza Felicitările În perechi
. PERFORMANŢEI dar nu au pus semnele de punctuaţie.Voi și pun semenele de rea incorecte obs
punctuație erva
stabili perechile de elevi care vor primi exerciţiul
corespunzătoare. rea
câte un tip de felicitare, având ca sarcină
conversaţia siste
punerea semnelor de punctuaţie.
mati

Fiecare pereche va citi felicitarea după
îndeplinirea sarcinii.

7 ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri despre felul Ascultă conversaţia Caietul elevului frontal apre
. ACTIVITĂŢII cum s-a desfăşurat ora de comunicare. aprecierile. cieri

Voi anunta tema. verb


ale
D E S FĂ Ş U RAR EA LE C ŢI EI A doua ore
N
r STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE
DESCRIEREA DEMERSULUI DIDACTIC
OB.
c SECVENŢELE LECŢIEI
r OP. ACTIVITATEA Forme de
t ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI Metode Mijloace
ELEVILOR organizare
.

1 MOMENT Asigurarea condiţiilor Pregătesc conversaţia manualul tipărit, observ


. ORGANIZATORIC optime pentru buna desfăşurare a lecţiei manualele şi caietele felicitări printate area
şi pregătirea materialelor necesare de matematică. caietul elevului individual
sistem
atică
2 CAPTAREA ATENŢIEI Vom cânta colinda : A SOSIT Intonează colinda conversaţia
. CRACIUNUL
exercițiul frontal observ
area

sistem
atică

REACTUALIZAREA Despre ce am învățat ora trecută? Vor răspunde la conversația manual Frontal,indi-
CUNOȘTINȚELOR Cum se scrie corect o felicitare?(elemente întrebări.Dacă este vidividual
3 componente) nevoie vor reciti din exercițiul
manual ce trebuie să
conțină o
felicitare/pag.51
4 ANUNŢAREA TEMEI ŞI Pentru că v-a plăcut lecția de ieri,astăzi Elevii vor asculta cu explicația Caietele de Frontal
A OBIECTIVELOR vom vorbi tot despre ,,Felicitare”numai că atenție și vor scrie dictando
azi le-am pregătit niște surprize:mai multe titlul lecției pe tablă. individual
modele de felicitări pe care ei le vor
colora și vor scrie texte,concepute de ei,cu
diferite ocazii.

Vor aprecia singuri modul în care au


lucrat,folosind o ,,grilă” pe care eu am
pregătit –o pentru fiecare.
5 DIRIJAREA -Invit elevii să scoată mai întâi fișa de Ascultă conversația Frontal observ
. ÎNVĂȚĂRII lucru pentru a ne reaminti ce am învățat sarcinile ce urmează. explicația Fișa de lucru area
ieri despre felicitare. exercițiul sistem
(Obținerea performanței) atică
-ora a doua- -Voi cere elevilor să citească,pe Citesc conținuturile apreci
rând,conținuturile propuse în fișă și vor și rezolvă sarcinile Individual eri
completa,tot pe rând,datele cerute. verbal
e
-Le voi cere să analizeze felicitările Identifică ocaziile cu Felicitări printate
printate și să spună cu ce ocazie cred ei că care se pot folosi observ
se pot trimite acestea. tipurile de felicitări area
date sistem
atică
-Vor compune în gând textele pentru 1-2 Compun și apreci
felicitări și vor scrie conținuturile . redactează individual eri
conținuturile a 1-2 vb.
felicitări

-Vor colora felicitările. Colorează felicitările culori


6 OBTINEREA Le voi cere să analizeze felicitările Analizeaza modul în Explicația Grile de
. PERFORMANTEI realizate de ei și să completeze grilele de care au conceput și problematiza autoevaluare
Autoe
evaluare scris conținuturile rea
valuar
felicitărilor și
ea
copletează grilele de
autoevaluare
7 ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri despre felul Ascultă conversaţia frontal apreci
. ACTIVITĂŢII cum s-a desfăşurat ora de comunicare si aprecierile. eri
voi anunta tema .
verbal
e

GRILĂ PENTRU ELABORAREA FELICITĂRILOR- Autoevaluare

Numele și prenumele Am scris corect Am scris formula Am semnat Observația


elevului persoana de încheiere felicitarea învățătorului
căreia îi este
destinată
felicitarea
DA/NU DA/NU DA/NU

S-ar putea să vă placă și