Sunteți pe pagina 1din 6

STRUCTURĂ PROIECT ACTIVITATE TRADIŢIONALĂ

DATA:
GRUPA:
UNITATEA DE INVATAMANT:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:
SUBTEMA (TEMA SĂPTĂMÂNII):
DOMENIUL DE CUNOAȘTERE:
TEMA :
MIJLOC DE REALIZARE:
TIPUL ACTIVITĂȚII:
SCOP: ( nu mai mult de unul)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE ( cel mult 5 obiective operaţionale)
În cazul jocului didactic:
SARCINA DIDACTICĂ:
REGULILE JOCULUI:
ELEMENTE DE JOC:
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:
MIJLOACE DIDACTICE:
METODE DE EVALUARE:
FORMA DE ORGANIZARE:
DURATA:
BIBLIOGRAFIE:

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITĂŢII
Moment organizatoric

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a
obiectivelor

* Reacualizarea
cunoştinţelor

Dirijarea învăţării

Obţinerea
performanţei
Asigurarea retenţiei şi
a transferului

Evaluare

Incheierea activităţii

Structura unui proiect de activitate integrată


Grupa:
Tema anuală:
Tema săptămânii/activităţii:
Forma de realizare: activitate integrată
1. – activitate integrată de o zi ( ADP + ALA 1 + ADE + ALA2);
2. - activitate integrată care înglobează ALA + ADE din ziua respectivă;
3. - activitate integrată care înglobează ADE dintr-o zi;
4. - activitate integrată interdisciplinară.
Tipul activităţii: - Predare-învăţate
- Formare de priceperi şi deprinderi
- Consolidare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
- De evaluare
Componenţa activităţii:
1. ADP + ALA1+ ADE( DLC, DŞ1,DŞ2, DEC, DOS, DPM);+ ALA2
2. ALA 1 + ADE ( DLC, DŞ1,DŞ2, DEC, DOS, DPM);
3. ADE+ADE
4. interdisciplinară
Mijloc de realizare: observare, povestire, joc didactic, joc de rol, artă..........................
Scopul activităţii: - este unul singur şi se stabileşte în funcţie de tipul activităţii şi de mijloacele de realizare
Obiective operaţionale: = ce trebuie să ştie copilul la sfârşitul activităţii. Nu mai mult de 5 obiective operaţionale. ( 3 – 5 obiective
operaţionale). Se ţine cont de nivelul de vârstă la care se predă.
Strategii didactice: - Metode şi procedee:
- Metode de evaluare:
- Mijloace didactice:
- Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
- Durata activităţii:
- Locul desfăşurării.
Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice

Moment organizatoric= măsurile prealabile luate


de educatoare pentru crearea celui mai potrivit climat
pentru realizarea sistematică a obiectivelor propuse

Captarea atenţiei = presupune crearea unei stări de


pregătire pentru învăţare, de concentrare în vederea
receptării şi înţelegerii conţinuturilor care vor fi
transmise. Modalităţi variate de captare a atenţiei
copiilor: surpriza, problematizare, prezentarea de
material ilustrativ şi verbal ( planşe, imagini,
ghicitori, scurte poveşti, invitaţi surpriză,
interpretarea unor cântece sau poezii preferate de
copii, executarea unor jocuri şi exerciţii psiho-
motrice etc.)

Anunţarea temei= este etapa în care educatoarea va


anunţa tema activităţii şi obiectivele urmărite în
termeni accesibili, clari, convingătoei, captând astfel
atenţia şi trezind curiozitatea copiilor. Acest fapt
duce la angajarea conştientă a copiilor în realizarea
sarcinilor în care sunt implicaţi.

Reactualizarea cunoştinţelor şi deprinderilor


învăţate anterior= se acordă atenţie deosebită
reactualizării selective a datelor utile, semnificative
şi relevante pentru buna înţelegere a noilor informaţii
care vor fi transmise, înainte de a trece la realizarea
unor noi sarcini de învăţare.

Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării =


este secvenţa principală a activităţii; predarea-
învăţarea unor noi conţinuturi presupune îmbinarea
armonioasă a două laturi: cea a transmiterii
conţinuturilor de învăţat şi cea a asimilării acestor
conţinuturi. Rolul educatoarei este de a îmbina optim
prezentarea noilor conţinuturi şi de a dirija eficient
învăţarea. Dirijarea învăţării se face prin intervenţiile
educatoarei menite să conducă la rezultatele
aşteptate. Intensitatea dirijării variază în raport cu
NOTĂ

Evenimentele instruirii sunt în general valabile pentru toate tipurile de activităţi, dar numărul lor poate fi diferit de la
o activitate la alta; alegerea şi ordonarea lor realizându-se în funcţie de tipul de activitate, de obiectivele stabilite.

Pentru a nu exista confuzii s-a explicat pe scurt ce trebuie să conţină fiecare eveniment/secvenţă didactică dintr-o
activitate.

S-ar putea să vă placă și