Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data:
Instituţia: Liceul Teoretic „Victor Coţofană „
Profesor: Bîrnaz Svetlana
Clasa: a XI-a
Obiectul: Istoria românilor şi universală
Subiectul:Revoluţia de la 1848-1849 în Europa
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Durata: 90 min.
Persectiva interdisciplinară:
Metode şi tehnici de lucru:, discuţia, comentarea, , ,interviul
Forme de lucru: frontal,individual, în perechi, în grup.
Material didactic:manualul de istorie clasa aXI-a.PPT

Competenţe:
Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate.
Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric.
Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice.
Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare оn istorie
Subcompetenţe: *analiza
comparativă a fenomenelor şi proceselor istorice din epoca modernă;
*argumentarea interdependenţei dintre cauzele şi efectele evenimentelor din epoca modernă;
*Utilizarea adecvată a termenilor istorici în elaborarea comunicărilor orale şi scrise;

Obiective operaționale:

O1 să determine cauzele şi consecinţele comune şi specifice a revoluţiilor burghezo –


democratice din Europa ,lecturînd conţinutul textului şi izvoarele istorice;
O2 să enumere forţele motrice ale revoluţiei identificînd motivele participării; O3-
să identifice asemănările şi deosebirile revoluţiilor din Europa completînd tabelul”Revoluţia
1848-1849:asemănări/deosebiri”; O4 să aprecieze
semnificaţia revoluţiilor burghezo-democrtice din1848 formulînd o concluzie de2-3 enunţuri.

Parcursul activităţii

Cadrul Ob.op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Timp Note


Evocarea Propune elevilor să Diferite idei Asaltul de 3 min
comenteze fraza ,, idei
Bătrâna Europă moare,
lucrurile vechi pier şi
totuşi cât de lentă –i e
această agonie.”
Propune comentarea 5 min.
frazei în baza
consecinţelor Congrsului -menţinerea
de la Viena 1815. echilibrului marilor Argumentarea
puteri(Anglia,
Austria, Prusia şi
Rusia) după
înfrîngerea Franţei;
-menţinerea
Vechiului Regim în
Europa;
-stabilirea
principiului
intervenţionalismului-
MP aveau dreptul de
a-şi trimite armatele
în statele pentru a
înăbuşi mişcările rev.,
de emancipeare
naţională care
compromiteau
ordinea stabilită;
-menţinerea
ideologiei
consevatoristă, care
se opunea
liberalismului, care
cereau respectarea
drepturilor
individuale
-mişcările
revoluţionare
europene influenţate
de
romantism,libaralism
şi naţionalism au
demarat continentul
european, punînd la
îndoială principiul
legitimismului
monarhic.(pag.82-
Consecinţele
Congresului de la
Viena)
Realizarea Se anunţă subiectul şi Elevii înscriu în caiet 2min
sensului obiectivele lecţiei subiectul lecţiei
Propune elevilor să Elevii expun cu Explicarea
explice noţiunile cu cuvintele proprii
cuvintele proprii : stat de explicaţia noţiunilor 4min
drept, revoluţie burghezo- indicate :stat de drept
democratică. şi revoluţie burghezo-
Lucrul în grup: democratică apoi sunt
1. Revoluţia din citite din manual sau Lucrul în
Franţa DEX. grup
2. Revoluţia din Elevii vor studia
statele italiene izvoarele propuse şi Analiza
O1 3. Revoluţia din vor analiza 25min.min
statele germane evenimentul conform
4. Revoluţia din algoritmului. Aprecierea
Imperiul
Habsburgic Localizarea
5. Revoluţia ungară pe hartă
Algoritmul de analiză a
evenimentelor istorice: Amplasarea
1.Ţara pe axa
2. Cauzele cronologică
3.Obiectivele Notiţe
O2 4. Date cronologice
5. Personalităţi
6.Consecinţele
7. Însemnătatea 20min
O3 Propune completarea Elevii pe baza
tabelului: Revoluţia 1848- notiţelor făcute a
1849:asemănări/deosebiri subiectelor studiate
completează tabelul
8min
Pe baza celor studiate Elevii prezintă
expuneţi în 2-3 enunţuri enunţuri argumentînd
semnificaţiile revoluţiei semnificaţai
din 1848 revoluţiilor 1848 din
O4 Europa pentru
societatea modernă.
Reflecţia Elevii realizează Cauză/efect 15min
Comentarea afirmaţiei lui relaţia cauză/efect
Metternich” Dacă Parisul din 10-12 enunţuri.
stărnută, toată Europa
contractează imediat
răceală”.
Realizarea obiectivelor.
Demonstrează relaţia
de cauzalitate dintre
revoluţiile burgheze şi
sistemul social-politic
din epoca modernă.
Notarea
Extindere Eseu;
.
Statele europene Deosebiri afinităţi
Rev. franceză avea ca obiectivepolitice şi *Caracterul:democratic
sociale: *Prevederile politice ale
-suprimarea dominaţiei programelor revoluţionare:
poltice şi financiare a -libertîţile individuale,
aristocraţiei; deîntrunire, asociere;
-instaurarea republicii; -libertateapresei;
-rezolvarea problemelor *Prevederile sociale ale
socialea muncitorilor, micii programelor revoluţionare:
burghezii, etc. -lichidarea privilegiilor
Rev .din Germania şi Italia au avut mai multe trăsături sociale ale Vechiului Regim;
. comune: -soluţionarea problemelor
-lichidarea fărămiţării sociale ale muncitorilor;
politice; -abolirea iobîgiei.
-realizarea unităţii politice -constiuirea gărzilor
şi constituirea statelor naţionale;
unitare moderne (italian şi -organizarea modernă a
german) statului:
-s-au recurs la mijloace
violente: răscoale, lupte
stradale;
-Constituţiile adoptate în
stat.italiene şi germane
aveau prevederi
semănătoare: libertatea
cuvîntului, tiparului,
libertăţi democratice,
instiuirea unor regimuri
democratice reprezentative.
Rev. din Italia -În lupta pentru unitatea
naţională s-a situat pentru
o anumită perioadă de timp
on stat cu regim
constituţional Regatul
Sardiniei,
-capătă caracterul unui
război de eliberare
naţională.
Rev. Imper. Habs. -obiective de natură
socială,politică, naţională:
-libertăţi sociale;
-naţionale;
-modernizarea societăţii.
Transformările profunde din societatea europeană au dat o lovitură de graţie Vechiului Regim
feudal.
În imperiile absolutiste în urma rev. au început reforme modernizătoare.
Imper. Habs. şi prusc au adoptat ideea statului de drept , care făcea legea egală pentru toţi
indeferent de origine şi avere.
Revoluţia din Franţa
Forţe motrice: burghezia,intelectualitatea, nobelimea liberală, muncitorii indutriali,
ţărănimea,studentii;
Cauzele rev .franceze:social-economic:
-criza economică:creşterea excesivă a preţurilor,unele categorii sociale sufereau de subnutriţie
şi chiar foamete,
Poltic -criza poltică a regimului monarhic francez;
Obiectivele:
a) Pol.-suprimarea dominaţiei politice şi financiare a aristocraţiei; instituirea republicii;
b) Social-modernizarea societăţii prin soluţionarea prob. Sociale cucare se confruntau
categoriile sociale din Franţa.

Măsurile întrprinse:
politic-monarhia burgheză abolită; Franţa este proclamată republică;Puterea este preluată de
opoziţie-republicanii; a fost impus votul pentru toţi cetăţenii de sex masculin 21ani; Libertatea
presei, întrunirilor;
social-ziua de muncă afost decretată de 10 ore;a fost instituită garda naţională şi create Ateliere
Naţionale;muncitorii încadraţi în cîmpul muncii.
23 aprilie în rezultatul alegerilor la putere vin republicanii moderaţi care au dizolvat Ateliertele
Naţionale,
12noiembrie Constituanta a promulgat Constituţia celei de-a Doua Republici franceze care a
consfinţit: sufragiul universal,regimul parlamentar,libertatea presei,dreptul la asociere.
Decembrie –lovitura de stat a lui Ludovic Napoleon Bonaparte, care a puis capăt celei de-a
Doua Republici şi a proclamat cel de-al Doilea Inperiu.
Revoluţia a suferit înfîngere.
Importanţa:
-dreptul universal la vot;
-a servit ca model şi pentru celelalte ţări.
Rev. din statele germane

Cauzele rev,
politice:Fărămiţarea politică a Germaniei;
sociale:menţinerea prestaţiilor feudale;

Obiectivele:
Politic-lichidarea fărămiţării politice a ţării şi unificarea Germaniei; instituirea unei republici
burgheze;
Social:eliberarea ţăranilor de prestaţiile feudale; suprimarea privilegiilor de caste ale nobilimii.
Etapele rev:
I. Februarie-martie 1848-în mai multe state germane putereaa fost cucerită de
burghezia liberală, au fost instaurate guverne de orientare liberală, votate legi cu
caracter constituţional.
II. Martie-decembrie1848-dezvoltarea şi aprofundarea mişcărilor
democratice,atingerea unui compromis dintre burghezia liberală pe de o parte şi
regimurile monarhice pe de altă parte;La sf. perioadei burghezia liberală cedează
puterea politică forţelor conservatoare; în Prusia guvernul constituţional şi Ad.
Constituantă au fost dizolvate.
III. Martie1848-iunie1849-a fost elaborată o nouă Constituţie unică pentru toată
Germania;înfrîngerea răscoalelor din mai1849 din statele germane; dizolvarea
Adunării Naţionale pangermane din Frankfurt care dezbătuse problema unificării
germane.
Rev. germană a suferi înfîngere, din cauza fărămiţării politice a Germaniei.
Sarcina principală- unificarea politică a Germaniei nu s-a realizat. Nobilimea a reuşit să se
menţină la putere; transformările burghezo-democratice din timpul rev. au fost suprimate;
Constituţia 1850 avea un caracter antidemocratic.

Rev. din statele italiene

Cauzele rev,
Social -Politice:lichidarea dominaţiei străine(austriece şi franceze); realizarea unităţii
naţionale; constituirea unui stat italian unitar modern.
Ianuarie1848-a izbucnit o răscoală la Sicilia, care a pus începutul rev . italiene.
Ianuarie1849 au izbucnit răscoale la Roma şi Veneţia.
Măsurile:
-sunt adoptate constituţii liberale; revoluţia s-a transformatîntr-unrăzboi de eliberare naţională,
Consecinţele
n-a avut loc procesul de unificare a Italiei în jurul Piemontului deoarece a fost înfrînt. Sunt
restaurate regimurile monarhice în unele state italiene;
Numai în Sardinia s-a menţinut regimul constituţional, care i-a permis să asigure rolul de forţă
unificătoare a teritoriilor italiene.
Revoluţia din Imper. Habsburgic

Cauzele rev,
Social –Politice:lichidarea imperiului multinaţional Habburgic;emanciparea popoarelor
subjugate şi obţinerea de către aceştea a autonomiei sau independenţei naţionale; reformarea
structurilor politice şi sociale; lichidarea orînduirii feudale;transformarea Austriei dintr-un stat
feudal absolutist într-un stat burghez.
13martie 1848 rev. s-a început la Viena
.
Personalitate Metternich

Măsurile:
-forţele politice care au preluat puterea au elaborat o conastituţie aristocratică, opoziţia
liberală a respinsacest document.
Mai la Viena –revizuirea constituţiei, întroducîndu-se votul universalşi o ad. Naţională
unicamerală.
Octombrie 1848-rascoala de la Viena s-ainstituit un regim revoluţionar.
După lupte violente armata imperială cucereşte capitala, rev. este înăbuşită.
O sit. similara aavut şi rev. cehă iunie1848

Rev.ungară
Cauze
Social-politice: Lupta pentru independenţă naţională;
Pers:Lajos Kossuts

Martie 1848 s-a început rev.


Măsurile: Dieta ungară : a votat abolirea iobîgiei; libertăţi politice, reconstituirea statală a
Ungariei Mari, care prevedea anexarea Croaţiei şi Transilvaniei, care va genera un război între
aceste naţiuni.
Rev. ungară înfrîngere sub loviturile intervenţiei ruso-austriece.
Anglia nu s-a declanşat rev.

S-ar putea să vă placă și