Sunteți pe pagina 1din 7

GRUP SCOLAR “CONSTANTIN BRATESCU” ISACCEA

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.06.2010
CLASA : a VIII a A
PROPUNATOR:OMER MAINOHUR
OBIECTUL: MATEMATICA-GEOMETRIE
SUBIECTUL: RECAPITULARE -TRUNCHIUL DE PIRAMIDA
POZITA LECTIEI IN MODUL: UNITATEA DE INVATARE-POLIEDRE
TIPUL LECTIEI:RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE

Competente specifice:
1. Cunosterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice matematicii
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme
3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând limbajul matematic
4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate

Obiective operationale:

O1.Sa identifice corect corpul geometric conform cerintelor problemelor


O2. Sa utilizeze formulele de calcul pentru calculul elementelor trunchiului de piramida si ale piramidei din care provine
trunchiul de piramida precum si pentru Al, At, si V trunchiului de piramida si piramidei din care provine trunchiul
O3. Sa calculeze distante in corpuri geometrice, masura unui unghi diedru si masura unghiului dintre o dreapta si un plan
O4. Sa selecteze metodele cele mai potrivite in scopul eficientizarii rezolvarilor
O5. Sa prezinte in mod coerent solutia unei probleme,coreland diverse modalitati de exprimare.

FORME DE ORGANIZARE
a) a continuturilor:modulara,integratoare
b) a activitatii:frontala ,individuala, pe grupe

TIPURI DE INTERACTIUNI: profesor –elev, elev –profesor, elev-elev.


TIPURI,FORME,STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativă, sumativă,
orală şi scrisă, individuală şi în grup,
autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului, observarea
sistematică a elevilor

RESURSE:
a)pedagogice (metode si procedee):conversatia, activitatea independent, activitatea pe
grupe,dezbaterea sub forma de mosaic(Expertii)
b)material: fise de lucru individual si pe grupe , marker,videoproiectorul, flichart.

c) bibliografice:

-specifice disciplinei: Manuale alternative clasa a VIII , Mate 2008/ 2009 , TAIDA
Matematica impreuna

Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat”
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării,
Tineretului si Sportului .
-metodice: Managementul activitatii didactice. Eficienta si calitate, autor Mariana Dragomir

Module de formare in cadrul proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat”

d) temporale: 50 minute

Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat”
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării,
Tineretului si Sportului .
DESFASURAREA LECTIEI

Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu
Finantare selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării,
Tineretului si Sportului .
ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE
de conţinut de Forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei 4’ Activitate Conversaţia
☺-Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna
frontală
desfasurare a orei;
P: Verifica frontal temele scrise facand eventual
observatii, iar daca exista probleme nefinalizate ,le
sugereaza elevilor metoda de rezolvare;
E:elevii isi verifica tema si corecteaza eventualele greseli
2. Anunţarea O.O1- ☺P:In cadrul orei de astazi vom recapitula 2’ Explicaţia
obiectivelor O.O5 „TRUNCHIUL Activitate
DE PIRAMIDA” .Pentru
frontală
reamintirea notiunilor be baza vom folosi o fisa cu
itemi de completare si cu itemi de asociere.
-Elevii sunt anunţaţi că îşi vor însuşi noile cunoştinţe
prin intermeiul unei metode interactive de predare-
învăţare: MOZAICUL.
- Li se comunică obiectivele urmărite într-o manieră
accesibilă tuturor.
-
3. Dirijarea învăţării O.O1 ☺-se distribuie fisele care propun spre rezolvare: 3’
a)Prezentarea O.O2 Activitate Explicaţia Fisa de lucru
Fisa de recapitulare 1 –TRUNCHIUL DE Conversaţia
conţinutului ce O.O4 frontală individul
PIRAMIDA: Exercitiul
urmează a fi predat 1.Completati spatiile urmatoare pentru a obtine
propozitii adevarate:
1) Se numeste trunchi de piramida corpul Observarea
geometric obtinut prin sectionarea sistematica
unei..............................printr-un ................... paralel
cu baza, situat intre baza
si planul de sectiune.
2) Daca trunchiul de piramida provine dintr-o
piramida regulata , el se
numeste ................................. . V
3) Trunchiul de piramida cu bazele marginite
Aprecierea
de triunghiuri echilaterale se verbala
Activitate
numeste ......................... . individuala
4) Trunchiul de piramida D’ cu bazele C’ marginite
de patrate O’ se
numeste....................................................
E’ . B’
5) Trunchiul de piramida F cu A’ M’ marginite
bazele
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice
de hexagoane regulate se numeste..............................
’ prin activitati de mentorat” European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu
Finantare selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane D 2007-2013 (POS C DRU) si finantat din Fondul Social Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării,
. Tineretului si Sportului .
6) Muchiile laterale ale unui trunchi de
piramida B
regulata
E O
sunt............................................................. . M
7) Fetele laterale Fale unui trunchi Ade piramida
Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu
Finantare selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării,
Tineretului si Sportului .
V

A’ O’ C’
M’
B’

A O C
M
B

Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat”
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării,
Tineretului si Sportului .
V

D’ C’
O’ M’
A’ B’

D C
O
M
A B

Prof. Omer Mainohur- Material elaborat in cadrul Proiectului „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat”
European, implementat de Unitatea de Management al Proiectelor cu Finantare selectat în cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013 (POS DRU) si finantat din Fondul Social Externă (UMPFE), din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetării,
Tineretului si Sportului .

S-ar putea să vă placă și