Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data:
Clasa : I -îi
Disciplina : Limba și literatura română
Subiectul: Sunetul [ş] şi litera de tipar ş.
Litera ş (mică) de mână.
Unități de competențe:
1.2. Recunoașterea sensului cuvintelor dintr-un enunț audiat
3.3.Raportarea argumentată a imaginilor la textul citit
4.1.Scrierea corectă, lizibilă a literelor mari și mici, de mână și de
tipar, cu păstrarea spaţiului, înclinării şi a aspectului îngrijit.

Obiective operaţionale:

a) Cognitive:
O1: să ordoneze cuvintele date în propoziții;
O2: să citească în ritm propriu cuvinte și propoziții simple;
O3: să identifice sunetul “ș” aflat în diferite poziţii în cadrul unui cuvânt (la început,
în interior sau la sfârşit) pe baza cunoştinţelor anterioare;
O4: să asocieze sunetului “ș” litera corespunzătoare pe baza explicaţiilor
învăţătoarei;
O5: să recunoască litera “ș” mic, de tipar în diferite surse (abecedar, alfabetar) pe
baza explicaţiilor primite;
O6: să formulize cuvinte care conțin litera „ș”;
O7:să scrie corect litera “ș” mic de mână, aplicând regulile grafice învăţate;
b) Afectiv-atitudinale:
O8: să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
c)Psiho-motorii:
O9: să lucreze ordonat cu materialul didactic pus la dispoziţie;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, metoda fonetică, analitico-sintetică,
explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic,
ciorchinele.
 Material didactic: manual, planşe (cu litera “ș” mic, de tipar, de mână),
plicuri, plastilină, alfabetar, caiet special, fişe de lucru cadran,
 Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.
Bibliografie: Curricumul national clasele I-IV 2018
Abecedar Știința Prut Internațional 2019, MARIA BURUIANĂ SILVIA COTELEA
AURELIA ERMICIOI CONSTANTIN DRAGOMIR ION HADÎRCĂ
Strategii didactice
Metod
Etapele lecţiei Forma de Material Forme de
Conținutul învățării e şi
organizar didactic evaluare
proced
e
ee
Moment Asigur climatul optim necesar Conver frontal
organizatoric desfășurării orei de limba română în saţia
bune condiții.
Ora I
Reactualizarea *Se verifică atât calitativ cât și convers Perechi jetoane -probă
cunoștințelor cantitativ tema pentru acasă, ația (cuvinte) practică
evidențiind elevii care au caiete explicaț
îngrijite. (timp în care elevii ia
ordonează cuvintele din plic pentru a
forma o propopziție).
*Se verifică activitatea independent.
*Se poartă o scurtă conversație în convers
legătură cu lecția pe care au avut-o ația
de pregătit pentru ora de limba și
literature română. explicaț frontal
* Numesc doi-trei elevi pentru a citi ia -evaluare
integral pagina corespunzătoare orală
literei „S”.
* Se citeşte textul în lanţ şi selectiv:
prima propoziţie, ultima propoziţie,
etc

Captarea atenție Propun elevilor dezlegarea proble frontal


următoarei ghicitori: matizar
ea
„ Este mic și cenușiu
Pe unde trece mai tot strică,
Dar nu scapă de pisică …”
(șoricelul)
-Cu ce sunet începe cuvântul șoricel?
(….cu sunetul ș ).
*Se interpretează cântecul „În
pădurea cu alune”

Anunțarea temei Ora aceasta, la limba română, vom


și a obiectivelor învăța „Sunetul și litera „ș” (mic de
tipar și de mână). Dacă veți fi atenți
la sfârșitul orei veți cunoaște litera
„ș” mic, de tipar, veți citi silabe și
cuvinte care conțin această literă, și
veți scrie această literă.

Dirijarea învățării *Se cere elevilor să alcătuiască - -frontal Evaluare


propoziții despre șoricei. convers orală
ația
*Aleg o propoziție și solicit elevii să -
împartă propoziția în cuvinte. metoda
fonetic
„ Pisica prinde șoareci.”
ă
-Câte cuvinte are propoziția? analitic
o-
-Care este primul cuvânt? Al doilea? sintetic
Al treilea? ă
*Împărțirea cuvântului care conține
sunetul nou în silabe
*Separarea sunetului nou și studierea
lui
-Câte silabe are cuvântul șoareci?
-Care este prima silabă? Dar a doua?
-Ce sunete auzim în prima silabă?
-Dar în a doua silabă?
-Unde se aude sunetul „ș”?
-Se pronunță sunetul „ș”.
-Din ce silabă face pare sunetul „ș”?
-Din ce cuvânt?
-Cuvântul „șoareci” din ce
propoziție? Jocul
didactic
*Joc pentru descoperirea sunetului
nou Frontal Observare
-Spun elevilor cuvinte, aceștia bat din sistematică
palme când aud un cuvânt cu sunetul
nou.
-Cer elevilor să dea exemple de
cuvinte care conțin sunetul „ș” în
poziția inițială, mediană, finală. evaluare
orală
*Prezentarea literei „ș” mic de tipar. Jocul Frontal Planșă cu
didactic litera „ș”
- Arăt elevilor semnul grafic al
sunetului- litera,,ș” mic de tipar. evaluare
scrisă
- Cer elevilor să încercuiască litera Frontal bucăți de
„ș” , din cuvinte de pe biletele ziar
întâlnite.(Anexa 2) probă
practică
* Compunerea cuvintelor : „șuncă”;
Pe grupe
„șosete” cu ajutorul alfabetului.
Conver alfabetar
*Prezentarea literei „ș” mic de mână. sația ,
-Se intuiește litera și se identifică explicaț evaluare
elementele componente. ia, scrisă
-Se stabilesc asemănări și deosebiri Observ Frontal
Scriu litera pe tablă, întreagă, apoi pe ația
elemente componente apoi iar
întreagă.
„Citiți textul Șoricică cel isteț de la
„ș” mic din abecedar în lanț, selectiv.
-Propun elevilor citirea textului în
șoaptă; Metoda
-Numesc elevii să citescă textul cu fonetic
voce tare; ă evaluare
-Citesc model lecția. analitic scrisă
-Despre cine se vorbește în text? o- Individual
-Ce a întrebat Șoricioaica? — Care e sintetic fișe de
inamicul numărul unu al neamului ă lucru
șoricesc?
-Și ce a răspuns șoriceii? — Motanul, Conver
șușotiră șoriceii. sația evaluare
-Dar ce a răspuns Șoricică? Lenea, șopti Explica frontal orală
Șoricică. ția Individual
-Ce a primit Șoricică ca recompensă? Demon
Șoricică a primit ca recompensă strația
cașcaval.
Observ Abecedar
-Propun exerciții pentru încălzirea
ația
mușchilor mici ai mâinii.
Exerciți
-Reamintesc poziția corectă în timpul
ul
scrierii.
*Cer elevilor rezolvarea Exercițiului
1 pag. 56
evaluare
Ora a II-a scrisă
individual
Ora trecută am învățat litera „ș”mic
de tipar și de mână. Jerry, șoricelul Explica Caiet,stilo
cel năzdrăvan a pregătit pentru voi ția u
mai multe probe. Dacă veți trece
peste toate probele pe care vi le-a
pregătit, la sfârșitul orei veți afla ce
surpriză are pentru voi. Succes!
Prima sarcină: „Citiți lecția de la „ș”
mic din abecedar în lanț, selectiv.
-Jocul
-Propun elevilor citirea textului în didactic
șoaptă;
Conver
-Numesc elevii să citescă textul cu
sația
voce tare;
-Citesc model lecția. Explica
ția
A doua sarcină:
Transcrieți în caiet propoziția: „El demons
are un coș.” trația
A treia probă: Lucrați pe grup!
*Se deschide surpriza pregătită.

Obținerea Completați ciorchinele. explicaț frontal evaluare


performanței ia Ciorchinel scrisă
Verific completarea ciorchinelui. ciorchi e,
nele tablă,cretă
Ghicitori despre meserii. (anexa 4). explicaț frontal evaluare
ia pe perechi orală
Ghicește cine sunt ! (pantomimă) convers
ația
proble
matizar
ea
Asigurarea *Fixarea cunoștințelor: convers frontal evaluare
retenției și a ația orală
transferului -Ce literă ați învățat astăz?
- Ce literă am scris astăzi?
-Spuneți cuvinte care conțin litera ș.
-Temă de citit lecția și de scris trei
rânduri de litera „ș”.
*Fac aprecieri la modul de
desfășurare a lecției și la participarea
și comportamentul elevilor în cadrul
lecției.
*Ofer elevilor stimulente.
Anexa1

Sorina citește o carte.

Anexa2

șase șapte are școlar șarpe


coș căpșuni
Anexa1

Sorina citește o carte.

Anexa2

șase șapte are școlar șarpe


coș căpșuni

Anexa 3 Cadranele
1.Încercuiește litera „ș” mic de tipar. 2. Desparte în silabe cuvintele reprezentate
de imagini şi scrie numărul silabelor în
m ș ă căsuţă.

o
ș i
r ș
ș
ș l
a
3. Scrie litera „ș” mic de mână 4.Desenează un obiect a cărui denumire
conține sunetul „ș”.

S-ar putea să vă placă și