Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

I. Algoritm introductiv

Data: 9. 06. 2015


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.5 Mediaș, jud. Sibiu
Clasa: a VII-a A
Profesor: Strava Cosmina
Aria curiculară: Om și societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de învățare: America și Oceanul Atlanic
Titlul lecției: Brazilia
Tipul lecției: predare-învățare
Timp: 50 minute

Motivație: această lecție este importantă deoarece Brazilie este cel mai mare stat ca întindere şi număr de locuitori din America de Sud şi al
cincilea de pe Glob, bine populat, cu resurse bogate și cu o economie în continuă dezvoltare.
Condiții prealabile: elevii au parcurs în ora anterioară conținuturile referitoare la America de Sud

Competența fundamentală: formarea de priceperi și deprinderi în vederea dobândirii de noi cunoștințe referitoare la Brazilia; evidențierea
mediilor geografice specifice Braziliei, în contextul localizării acestei țări în cadrul continentului american.

Competenţe generale

1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice

2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine

4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic

7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

1
Competenţe specifice

1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi

2.2. Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine

3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor şi ţărilor acestora

4.1.Indentificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe harta Lumii

4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice

7.8 Să analizeze elemente din realitatea observată direct sau indirect ;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1 – să precizeze poziţia geografică și limitele Braziliei în condiţiile utilizării harţii politice a Americii de Sud.
O2- să identifice cel puţin 4 aspecte specifice ale cadrul natural al Brazilie (relief, climă, ape, vegetaţie) citind și interpretând hărţile din
manual
O3 - să expună informaţii generale privitoare la populaţia si aşezările omeneşti din Brazilia, utilizând imagini și hărţile din manual .
O4 – să prezinte caracteristicile generale privind resursele naturale și economia Braziliei, făcând uz de imagini și hărţi adecvate.
Corelarea competențelor specifice cu obiectivele operaționale
Competențe specifice Obiective operaționale

4.3 O1

3.3, 4.1, 4.3 O2

1.3, 4.1, 4.3 O3

3.3, 2.2, 7.8 O4

Strategii didactice:

2
Metode și procedee: metoda blazonului, cvintetul, lucrul cu harta, conversaţia, explicația, observarea, descoperirea, expunerea, problematizarea

a) Forme de organizare a activității: activitate individuală, pe grupe și frontală.


b) Mijloace didactice: harta fizică a Americii de Sud, textul din manual, imagini, folii flipp-chart, markere, manualele alternative, fișe de
lucru, laptopul, videoproiectorul.

Evaluare: ce dovezi există că elevii au aprofundat cunoștințele referitoare la Brazilia:


a) De conținut: răspunsurile la întrebări, completarea fișelor de lucru, identificarea și localizarea pe hartă.
b) De utilizare a operațiilor gândirii: analiza textului din fișa suport și sintetizarea de informații concrete, argumentarea răspunsurilor.
c) Realizată de profesor: observarea sistematică, stimularea participării elevilor la demersul didactic, analiza răspunsurilor, aprecierea
răspunsurilor corecte, stimularea dialogului între elevi, notarea elevilor la sfârșitul orei.

Extensia (evaluarea finală): Evaluare curentă:  evaluare orală (stimularea participării elevilor la formulări de răspunsuri; analiza şi aprecierea
răspunsurilor prin note),  evaluare practică (lucrul cu harta, interpretări de hărţi şi planşe, completarea fişelor)

Bibliografie:

1. Octavian Mândruț, Geografie, manual pentru clasa a VII a, Editura Corint, București 2003.
2. Nicolae Ilinca, Didactica Geografiei, Editura Corint, Bucureşti, 2008.
3. Maria Eliza Dulamă, Elemente din didactica geografiei, Editura Clusium, Cluj-Napoca, 2000.
4. Grigore Posea, Geografie, ghidul profesorului pentru clasa a VII a, Editura ALL, Bucureşti, 1999.

II. Structura organizatorică şi metodică

3
Secvenţele
instruirii / Resurse Strategii didactice (detalieri de conţinut) Evaluare
temporare
1. Organizarea clasei Asigurarea condiţiilor optime Salutul, prezentările, notarea absenților
2. Cadrul de gândire pentru desfăşurarea activităţii Pregătirea caietelor, cărților, a materialelor didactice. Observarea
şi de învăţare –3 min. Elevii au pe bănci mape de lucru cu anexele necesare orei de curs. sistematică
Reactualizarea cunoștințelor Cunoștințele din lecția anterioară America de Sud- specificul
anterioare geografic, se evaluează frontal, pe baza întrebărilor din fișa de lucru Observarea
(Anexa 1) sistematică
Anunțarea subiectului și a competențelor ce se doresc a fi atinse. Aprecierea
A. Evocarea Asigurarea atenției și Prezentarea structurii orei pe baza metodei blazonului şi a modului răspunsurilor
interesului de lucru. Atenționarea
10 – 12 min. Elevii formează 4 grupe de 4-5 elevi care vor lucra împreună,
urmând apoi ca un elev din fiecare grupă să prezinte rezultatul
muncii în echipă.
BRAZILIA
Steag / stemă
Poziție Particularități
geografică fizico-geografice

Particularitățile Particularitățile
așezărilor și economiei
populației

Aspecte specifice

4
Grupele formate vor primi câte o coală de hârtie pe care este scris în
centru cuvântul-cheie Brazilia şi de la care pleacă mai multe
coordonate prin intermediul cărora pot fi surprinse caracterisiticile
fizico-geografice şi socio-economice ale Braziliei:
1. Poziție geografică – vecinii, ţărmurile şi întinderea
2. Particularitățile fizico-geografice - relieful, clima,
higrografia şi vegetaţia
3. Particularitățile așezărilor și populației - populaţia şi
A. Evocarea Dirijarea atenției și pregătirea oraşele importante
pentru noua activitate 4. Particularitățile economiei - resursele naturale,
activităţile industriale, agricultura, transporturile şi Evaluare
turismul individuală și pe
Elevii lecturează textul suport (Anexa 2), extrag informațiile și grupe
completează fișele de lucru (Anexa 3)

Secvenţele instruirii Competențe Obiective


specifice operaţionale Strategii didactice (detalieri de conţinut) Evaluare

5
4.3 O1 GRUPA 1: probleme de atins
1. Poziţia geografică a Braziliei în cadrul continentului sud –
american
2. Coordonate prin care poate fi înţeleasă întinderea Braziliei
3. Vecinii Braziliei astfel: în nord, în nord-vest, în vest, în sud- Evaluare pe
vest şi în est-nord-est. grupe
4. Caracteristici ale ţărmurilor Braziliei

3.3, 4.1, 4.3 O2 GRUPA 2: probleme de atins


1. Caracteristicile şi unităţile de relief din Brazilia
2. Nuanţele climatice de pe teritoriul brazilian Evaluare pe
3. Fluviile importante; afluenţii Amazonului grupe
4. Zonele de vegetaţie din Brazilia cu denumirile caracteristice
B. Realizarea
sensului 1.3, 4.1, 4.3 O3 GRUPA 3: probleme de atins
1. Caracteristici ale populaţiei Braziliei
20 -25 min 2. Componenţa etnică a Braziliei Evaluare pe
3. Capitala Braziliei; caracteristici grupe
4. Alte oraşe importante din Brazilia

3.3, 2.2, 7.8 O4 GRUPA 4: probleme de atins


1. Resursele naturale din Brazilia
2. Două activităţi industriale de importanţă majoră pentru
Brazilia Evaluare pe
3. Caracteristicile agriculturii Braziliei grupe
4. Caracteristici de bază în privinţa transporturilor
5. Obiective turistice din Brazilia

Secvenţele instruirii
Strategii didactice (detalieri de conţinut) Evaluare
După completareafișelor de lucru de către fiecare grupă se va trece

6
B. Realizarea la expunerea informaţiilor şi localizarea obiectivelor geografice pe
sensului harta fizică a Americii de Sud. Evaluare frontală
Profesorul completează prezentarea elevilor cu imagini proiectate pe şi pe grupe
panoul videoproiectorului și face trimiteri la alte discipline deoarece
corelarea cunoştinţelor dintre diferitele discipline de învăţământ şi
predarea lor într-un sens interdisciplinar contribuie la sporirea
eficienţei procesului de învăţământ în ansamblul său (ex. Biologie-
asociații vegetale, floră, faună; Istorie- fenomene sociale; Religie-
structură confesională), prezintă imagini reprezentative pentru
Brazilia din colecția Destinații pitorești.

C. Reflexia Fixarea cunoştinşelor şi Elevii vor completa pe o hartă mută unități de relief din Brazilia și Evaluare frontală
și extensia atingerea feed-back-ului zonele de climă și vegetație( Anexa 4) Aprecieri
În funcție de ritmul de lucru al clasei se va apela la alte fișe de lucru,
10- 12 min. ex. fișă concurs (Anexa 5) susținută de o prezentare PPT și/sau
realizarea unui cvintet cu titlul Brazilia.
Elevii au în mapele de lucru schița lecției (Anexa 6), după care vor
pregăti lecția pentru ora viitoare.
Tema de casă - Fișă cu itemi de tip adevărat/fals (Anexa 7)
Elevii vor fi invitați să-și exprime părerea referitor la lecție, printr-un
semn grafic (like, dislike).

S-ar putea să vă placă și