Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate didactică

Unitatea de învăţământ : Colegiul Economic “Ion Ghica” Brăila


Profesor : Neli Mustaţă
Clasa : a X-a A
Profil : Economic – Servicii
Data : 10.11.2007
Disciplina : Studiul calităţii produselor şi serviciilor
Capitol : Calitatea produselor şi serviciilor
Subiectul lecţiei : Componentele calităţii produselor
Competenţe specifice • Argumentarea necesităţii sistemului de asigurare a calităţii
produselor
Competenţe derivate • Abilitatea de a demonstra caracteristicile de calitate ale produselor
• Formarea abilităţii de a alege produse de înalt nivel calitativ
Tipul lecţiei : Lecţie mixtă
Durată : 50 minute
Strategii didactice :
• Principii didactice
◦ participarea şi învăţarea activă
◦ asigurarea progresului gradat al perfomanţei
◦ principiul conexiunii inverse
• Forme de organizare a activităţilor instructive :
◦ frontală
◦ individuală
◦ pe grupe
• Metode de evaluare
◦ evaluare continuă
◦ formativă
Locul de desfăşurare : Laborator de specialitate
Resurse procedurale : Observarea, conversaţia euristică, explicaţia, discuţia, demonstraţia,
exerciţiul
Resurse materiale : Produse, fişe de lucru, retroproiector, asistenţă computerizată
Bibliografie :
• M. Druta – Didactica disciplinelor economice, Ed. ASE, Bucureşti, 2005 ;
• I. Jinga, E. Istrate – Manual de pedagogie, Ed. All, Bucureşti, 2001 ;
• A. Redeş – Coordonator-Merceologie industrială, Ed. Eficient, Bucureşti, 1999
• T. Petre, G. Iordache – Studiul calităţii produselor şi serviciilor, Ed. Niculescu, 2007

Scenariul demersului didactic

• Moment organizatoric : Stabilirea prezenţei, aspecte de disciplină, asigurarea didactico-materială


• Verificarea cunoştinţelor : Caracterizarea principalelor proprietăţi ale marfurilor
Profesorul a ales pentru evaluare verificarea orală adresând clasei următoarele întrebări :
1. Enumeraţi proprietăţile organoleptice ale mărfurilor
2. Prezentaţi proprietăţile fizice ale mărfurilor
3. Prezentaţi proprietăţile chimice şi microbiologice ale mărfurilor
4. Evidenţiaţi prin exemplificare anumite proprietăţi ale mărfurilor

1
Prezentarea noilor cunoştinţe : Profesorul realizează pe tabla următoarea schemă:

Caracteristicile de calitate, clasificare

1. Tehnice : sunt proprietăţile intrinseci, determinate de calitatea materiilor prime şi procesul


tehnologic.
Exemple : a) proprietăţi fizice generale
b) proprietăţi mecanice
c) proprietăţi chimice
2. Funcţionale : comportarea în utilizarea produselor
Exemple : a) disponibilitate
b) fiabilitate
c) mentenabilitate
3. Economici : influenţează costul la beneficiar
Exemple : a) consum energie electrică, combustibil
b) costuri service, consultanţă, montaj
4. Ergonomice : uşurinţa în exploatare şi confort în utilizare
Exemple : a) grad de confort
b) nivel de zgomot
c) comoditate în folosire
5. Ecologice : influenţează mediul înconjurător după utilizarea produselor
Exemple : a) biodegradabilitate; poluare mediu
b) nivel de zgomot; poluare fonică
c) conţinut în substanţe poluante
d) poluare aer cu noxe
e) poluare apă cu deşeuri, substanţe chimice
6. Sanogenetice : influenţează sănătatea consumatorilor
Exemple : a) conţinut în coloranţi, aromatizanţi
b) filtru igienic
c) ecran protector
7. Estetice : exprimă gradul de perfecţiune
Exemple : a) formă
b) culoare
c) stil
d) simetrie
e) proporţii
8. Organoleptice
Exemple : a) olfactive
b) gustative
c) tactile
d) aroma

2
• Formarea de priceperi şi deprinderi
Aplicaţii : Clasa se organizează pe 4 grupe de lucru fiecare numindu-şi un lider. Fiecare grup va
verifica organoleptic după cum urmează următoarele produse :
◦ grupa 1 – săpun de toaletă
◦ grupa 2 – ciocolată « Poiana »
◦ grupa 3 – iaurt « Danone »
◦ grupa 4 – băutură răcoritoare « Coca-Cola »
Fiecare grupă va stabili caracteristicile organoleptice completând fişa de lucru.
Liderul grupului va prezenta pe tablă caracteristicile scrise pe bilete individuale pentru fiecare
produs în parte.

Răspuns :
•Caracteristici :

Săpun toaletă
1) aspect exterior : suprafaţă netedă, fără crăpături, asperităţi, picături apă
2) aspect în secţiune : omogen, fara pete, aspect mat
3) consistenţă : să nu fie moale sau să se sfărîme
4) culoare : uniformă
5) miros : parfumat
6) masa : 100g.
7) putere de spumare : spumează în apă rece

Ciocolată “Poiana”
1) aspect exterior : suprafaţă lucioasă, netedă, fără “ brumă de zahăr “
2) aspect secţiune : masă omogenă, fără bule aer
3) culoare : uniformă de la maro închis la deschis
4) miros : specific adaosului
5) gust : dulce
6) valoare energetică : 530 kcal/100g
7) proteine : 6.2 %
8) glucide : 58%
9) lipide : 30%

Iaurt  «Danone cu fructe »


1) aspect : cremos, omogen, fără impurităţi
2) culoare : conform culorii fructelor
3) miros : aromat, conform fructelor
4) gust : dulce
5) grăsime : 2.3%
6) proteine : 3.3%
7) glucide : 3%
8) valoare energetică : 84 kcal/100g

3
Băutură răcoritoare « Coca–Cola »

1) aspect : lichid limpede


2) culoare : brun
3) aromă : specifică
4) gustul : dulce specific
5) valoare energetică : 42 kcal
6) glucide 10,6/100 ml
7) proteine, lipide 0%

Urmează munca independentă a elevilor sub supravegherea profesorului.


• Stabilirea rezultatelor
Elevii prezintă pe tablă pentru fiecare produs cercetat caracteristicile de calitate şi stabilesc împreună
cu profesorul rezultatele corecte.
• Asigurarea feed-back-ului
Temă pentru acasă : Elaboraţi un eseu liber pornind de la aforismul următor
„Calitatea este diferenţa dintre reuşită şi eşec” accentuaţi componentele calităţii unui produs la
alegere.
• Se concluzionează asupra modului de pregătire a elevilor şi a activităţii cu care au rezolvat tema. Se
evidenţiază rezultatele.

S-ar putea să vă placă și