Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
NR. DISCIPLINA
CERINŢE
CRT. DE ÎNVĂŢĂMÂNT
1 Psihologia educaţiei - Se va completa o fişă de caracterizare
psihopedagogică (cu datele personale ale
studentului).
2 Pedagogie I - Se vor alege două variante din cele patru (una
( Fundamentele pedagogiei, pentru Pedagogie I şi una pentru Pedagogie II):
Teoria curriculum-ului) • Operaţionalizarea obiectivelor
educaţionale pentru lecţiile dintr-o
unitate de învăţare (un manual de
3. Pedagogie II specialitate);
(Teoria instruirii, Teoria
evaluării) • Întocmirea unui dicţionar de termeni
pedagogici (cel puţin 15 termeni);
• Elaborarea unei recenzii din domeniul
ştiinţe ale educaţiei;
• Identificarea şi explicarea conceptelor
cheie dintr-un curs.
4 Didactica specialităţii - Se va realiza un proiect didactic
Nivel de atingere a
Nr.
Indicatori standardelor
crt.
Minim Mediu Maxim
1. Calitatea proiectării
Maxim
Concordanţa cu programa şcolară Maxim
Corelarea între componentele actului didactic, maxim
strategii didactice şi de evaluare
Elemente de originalitate mediu
2. Desfăşurarea activităţii
Organizarea mediului fizic al clasei maxim
Organizarea conţinuturilor în structuri maxim
informaţionale (sistematizare, esenţializare,
corelaţii intra şi interdisciplinare)
Adecvarea strategiilor şi tehnicilor de instruire la maxim
particularităţile colectivului de elevi;
individualizarea învăţării
Integrarea mijloacelor de învăţământ în lecţii maxim
Orientarea acţiunilor şi a gândirii elevilor mediu
Calitatea comunicării maxim
Evaluarea randamentului şcolar maxim
Gestionarea timpului didactic mediu
3. Aprecieri privind:
Nivelul pregătirii elevilor (deţinerea cunoştinţelor maxim
de bază, gradul de operaţionalitate a acestora,
nivelul structurării competenţelor
Capacitatea institutorului de a raporta propriul maxim
comportament la standardele profesiei
Concluzii
Puncte tari Puncte slabe
-lectia a fost prezentata pana la final cu -timpul scurt si faptul ca elevii sunt
absolut toate ideile propuse,fiecare punct a superficiali cand lectia le este predata de o
fost atins in intregime,o buna studenta practicanta.
sistematizare a ideilor.
PROIECT DE LECŢIE
Data:24.01.2011
Şcoala:Liceul Ioan Luca Caragiale.
Clasa: I a-XI-a I
Propunător:Oprea Elena
Aria curriculară: Limba si comunicare.
Obiectul: Limba si literatura romana.
Unitatea de învăţare:nuvela psihologica.
Subiectul:”Moara cu noroc”-Ioan Slavici.
Tipul lecţiei:consolidare si formare de noi deprinderi si priceperi.
Obiective generale / fundamentale:
- compararea argumentelor diferite pentru formularea judecatilor proprii.
- analiza principalelor componente de structura.
- folosirea obiectiva a strategiilor si a regulilor de exprimare orala in monolog.
Obiective instrucţionale / comportamentale / operaţionale:
- sa argumenteze de ce “Moara cu noroc “este o nuvela.
- sa identifice semnificatii ale intelepciunii si pacatului in “Moara cu noroc”.
- sa identifice rolul moralei in nuvela psihologica.
- sa recunoasca carecteristicile personajului negativ si cele ale personajului pozitiv.
- sa recunoasca modurile de expunere folosite in opera.
Metode şi procedee didactice:conversatia euristica,invatarea prin
descoperire,exercitiul,problematizarea
Mijloace didactice:manualul de Limba si literatura romana clasa a-XI-a.
Desfăşurarea lecţiei:
Denotaţia = Este o relaţie de semnificare precisă, univocă şi independentă de persoana sau contextul în
care termenii sunt folosiţi
Educaţie = Ansamblul de măsuri aplicate în mod sistematic în vederea formării şi dezvoltării însuşirilor
intelectuale, morale sau fizice ale copiilor şi ale tineretului, ale oamenilor, ale societăţii.
Educator = Persoana care educă copiii tineretul(în şcoli); profesor învăţător. Persoană cu o pregătire
specială care se ocupă de educaţia copiilor preşcolari.
Elev = Persoană care învaţă într-o şcoală sau care este instruită de cineva; şcolar. Persoană care urmează
in concepţii şi în acţiuni pe maestrul său.
Obiectivitatea scolara= reprezinta o norma sociala legiferata la nivelul sistemelor moderne de invatamant
care vizeaza responsabilitatea comunitatilor educative,nationale teroriste si locale in contextual lor
politici de democratizare a invatamantului.
Proiectare didactica=reprezinta procesul deliberativ, la nivel macro, micro, de fixare mentala a pasilor ce
vor fi parcursi in realizarea institutiei si educatiei.
CENTRUL TEMATIC- locul unde expunem materialele legate de tema unui proiect/tema a saptamanii in
asa fel incat copii sa le poata privi,manui.
“Activismul exterior” vine deci să servească drept suport material “activismului interior”, psihic,
mental, să devină un purtător al acestuia.” (Ioan Cerghit, 1997, p.73). O învăţare eficientă, durabilă, este
aceea care are la bază participarea activă a elevului la descoperirea informaţiilor, a sensului şi utilităţii
lor.
Metodele interactive de grup sunt modalităţi moderne de stimulare a învăţarii şi dezvoltării personale
încă de la vârstele timpurii, sunt instrumente didactice care favorizează interschimbul de idei, de
experienţe, de cunoştinţe. Interactivitatea presupune o învăţare prin comunicare, prin colaborare, produce
o confruntare de idei, opinii şi argumente, creează situaţii de învăţare centrate pe disponibilitatea şi
dorinţa de cooperare a copiilor, pe implicarea lor directă şi activă, pe influenţa reciprocă din interiorul
microgrupurilor şi interacţiunea socială a membrilor unui grup.
Didactica modernă aduce în faţa dascălilor o multitudine de metode interactive: metoda predării-
învăţării reciproce, mozaicul, cascada, metoda piramidei, învăţarea dramatizată, pânza de păianjen,
brainstorming-ul, starbursting-ul, mozaicul, metoda pălăriilor gânditoare, metoda ciorchinelui, caruselul,
proiectul, portofoliul .
Timp de peste patru decenii dr. Ioan Bontas a fost profesor de pedagogie la Universitatea
Politehnica din Bucuresti, unde s-a remarcat ca un distins pedagog, educator, cercetator si manager
educational. Printre lucrarile si studiile publicate, mentionez cateva dintre ele:"Indrumator de practica
pedagogica"(1958), "Indrumar de metodica si practica pedagogica"(mai multe editii:1965-1991),
"Pedagogie pentru invatamantul superior tehnic"(1976). Lucrarea "Pedagogie" reprezinta o sinteza a
rezultatelor experientei sale didactice si stiintifice, constituindu-se ca o sursa informativa valoroasa
pentru pregatirea pedagogica a viitorilor profesori si pentru perfectionarea pregatirii psihopedagogice a
cadrelor didactice. Cartea are 328 de pagini si este conceputa ca un manual universitar de pedagogie care
abordeaza problemele fundamentale ale pedagogiei, problemele didacticii si sistemului institutional de
educatie, precum si unele probleme pedagogice complementare de interes major cum sunt orientarea
scolara si profesionala, educatia permanenta, creativitatea,cercetarea pedagogica si conducerea
institutiilor de invatamant.Ea imbina traditia pozitiva cu inovatia, atat in ceea ce priveste datele
pedagogiei romanesti, cat si cele ale pedagogiei universale. Lucrarea este structurata pe patru capitole:
Fundamentele pedagogiei , Didactica sau teoria invatamantului , Sistemul institutional de educatie ,
Complementele pedagogiei.Ioan Bontas defineste pedagogia ca fiind stiinta care studiaza legile educatiei
tinerei generatii in special si ale omului in general.Pedagogia pregateste pe studenti , viitori profesori,
pentru a doua profesie, aceea de dascal, de educator, de professor. Referindu-se la educabilitate,
pedagogul afirma ca aceasta priveste omul ca fiinta educabila, fapt finalizat in ceea ce denumeste "homo
educandus"(omul care se educa , care este educabil ). Educabilitatea, sub raport teoretic,este o categorie
pedagogica fundamentala care exprima puterea sau ponderea educatiei in dezvoltarea personalitatii.
Factorii principali ai dezvoltarii personalitatii sunt: ereditatea ca vector intern; mediul ca vector extern;
educatia, ca vector mixt- intern si extern. In subcapitolul despre particularitatile de varsta si individuale
precum si a implicatiilor lor psihopedagogice , Ioan Bontas prezinta diverse teorii privind dezvoltarea
stagiala a personalitatii , dar si criteriile si modelele de periodizare a etapelor de varsta. Grupele si etapele
de varsta conturate de autor sunt:
A. Grupa varstelor premergatoare scolaritatii
- pruncia sau varsta sugarului: de la nastere la 1 an
- copilaria anteprescolara: 1-3 ani
- copilaria prescolara: 3-6 ani
B. Grupa varstelor scolare
- prepubertatea: 6-11 ani
- pubertatea: 10(11) - 14 (15) ani
- adolescenta: 14-18 ani
C. Grupa varstelor adulte
- tineretea:18-24 ani
- maturitatea: 24-pensie
- batranetea
In viziunea lui Ioan Bontas, educatia contemporana cuprinde laturi (componente sau dimensiuni) ce
constituie un sistem educativ in interactiune, care contribuie la realizarea idealului educativ.