Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Profesor: Roșculeț Valentina-Antonella


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr.1 Seimeni
Clasa: a VII –a
Perioada: 08-12.05.2017
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Spiritualitate și viață creștină
Subiectul lecției: Iubirea prin fapte: ajutorarea celor aflați în suferință
Tipul lecției: mixtă

Competență generală:
C.G.5. Aplicarea învățăturii de credință în viața personală și a comunității

Competențe specifice:
5.1. Participarea activă la acțiuni civice alături de persoane care au alte credințe sau convingeri religioase
4.2. Argumentarea importanței participării active la viața comunității

Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
1 - identificarea celei mai mari porunci dumnezeiești;
2 – analizarea modalitatilor de manifestare a iubirii creștine (prin fapte bune);
3 – numirea persoanelor care au nevoie de ajutorul nostru;
4 – explicarea importanței faptelor bune în viața zilnică

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observația, expunerea, povestirea, explicația, problematizarea,jocul de rol
2. Mijloace de învățământ: Noul Testament,caietul de religie, fișe de lucru
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală și comună/în echipe

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 5097/09.09.2009, pentru clasa a VII-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a VII-a.
Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 50 min

1
Bibliografice:
1. Noul Testament cu Psalmi, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a VII-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2009.
7. Filmul motivațional: https://www.youtube.com/watch?v=rr0TrEhSHWw
8. Piesa de teatru religios „Recreația mare”: http://mirelasova.over-blog.com/article-24014390.html și: https://www.youtube.com/watch?v=WM_U4RbDIxg

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției C.d Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. (min.) organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salut elevii. Obs.


1. Momentul 2' Se cântă Imnul Învierii Domnului cu elevii. Exercițiul Activitate comporta-
organizatoric Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul Elevii răspund la salut, cântă Imnul Învierii și de frontală mentului
clasei pentru începerea activității didactice care urmează să se pregătesc pentru lecție rugăciune elevilor
se desfășoare.

Verificarea Profesorul numește câțiva elevi care să precizeze lecția


cunoștințelor 5' predată anterior și ce temă au avut pentru acasă. Profesorul Elevii răspund la întrebările profesorului: Activitate Evaluare
dobândite și verifică tema calitativ și cantitativ. ”Lecția: Învierea Domnului” și spun că temă Conversația frontală și orală,
2. verificarea a fost individuală. individuală frontală și
temei individuală
1 Care a fost această temă? Să postim, să ne spovedim, să ne împărtășim,
să iertăm, să ne rugăm, să facem fapte bune,
să participăm la sfintele slujbe, temă pe care
am realizat-o integral. Observația
Când a Înviat Iisus Hristos? La trei zile după Îngroparea Sa.

Care este importanța Învierii Domnului pentru creștini? Prin Învierea Sa din morți, Hristos a biruit
moartea. Așa cum El a Înviat, tot așa ne va
învia și trupurile noastre la a doua venire a
Sa.
Cum se mai numește sărbătoarea Învierea Domnului? Sfintele Paști.

2
De ce? Cuvântul „Paști” înseamnă „trecere”, adică
trecerea de la moarte la viață.
Cât timp vom cânta Imnul Învierii? Vreme de patruzeci de zile, până la Înălțarea
Domnului.
Vizionarea filmului motivațional „Bogăția nu este ceea ce Obs.
3. Captarea 8' ai, ci ceea ce dai”, https://www.youtube.com/watch? Elevii vor urmări filmulețul cu atenție, timp de Observația Activitate comporta-
atenției v=rr0TrEhSHWw , având ca scop descoperirea titlului 7,30 minute. frontală și mentului
lecției noi. individuală elevilor

Anunțarea Notez titlul lecției pe tablă: ” Iubirea prin fapte: ajutorarea Elevii notează în caiete titlul lecției. Obs.
4. titlului și a 1' celor aflați în suferință” și precizez competențele urmărite. Conversația Activitate comporta-
competențelor individuală mentului
lecției elevilor
Iubirea este o poruncă dumnezeiască pe care
Dirijarea 1 împlinind-o, lucrăm pentru mântuirea noastră. Creștinul este
5. învățării chemat permanent să-I urmeze lui Hristos în iubire, în
rugăciune, post și fapte bune. Expunerea
Legătura care-i unește pe toți oamenii este cea a Noul Testa-
2 iubirii. Proba iubirii stă în jertfirea, în ajutorul pe care-l dăm ment
aproapelui. Sfântul Apostol Iacov în a sa Epistolă
Sobornicească ne spune la capitolul 2, versetul 26: „precum Activitate Obs.
trupul fără suflet este, astfel și credința fără fapte, frontală comporta-
moarte este”. mentului
Așadar, faptele noastre trebuie să vorbească despre Povestirea elevilor
credința și vrednicia de a fi urmași ai lui Hristos, Care a
spus: „Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul.
20' Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul
pe altul. Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți
ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții” Explicația
(Ioan 13, 34-35).
Sf. Ap. Iavov este cel care ne-a lăsat Epistola din
Noul Testament, în care se vorbește cu multă claritate
3 despre credință, fapte bune și viață curată: „Cucernicia
curată și neîntinată înaintea lui Dumnezeu și Tatăl
ceresc este să cercetăm pe văduve și pe orfani în
4 necazurile lor” (Iacov 1, 27). Adică, să-i hrănim pe cei
flămânzi, să-i îmbrăcăm pe cei goi, să-i mângâiem pe cei

3
întristați, să-i îngrijim pe cei bolnavi, dând dovadă de
altruism. Activitate
Precizez faptul că „altruism” = atitudine morală sau individuală
dispoziție sufletească a celui care acționează dezinteresat în
favoarea altora și are ca antonim: „altruism” ≠ „egoism”.
Toată Sfânta Scriptură ne învață să fim, pentru mântuirea
noastră, altruști nu egoiști.
Învățătura lui Dumnezeu și, totodată, marea noastră
mângâiere este că toate aceste acte de caritate, oricât de mici
și de neînsemnate ar fi, sunt primite de Dumnezeu ca
milostiviri, ca danii făcute Lui, Căci în persoana fiecărui om
miluit stă Hristos.
Hristos așteaptă iubirea noastră la un colț de stradă, pe
un pat de spital, într-un azil de bătrâni, în casa unor vecini
care plâng și pe care nu are să-i ajute. Prin aceste strădanii
ale noastre Dumnezeu vrea să ne dăruiască Împărăția Sa.
Așadar, să-i ajutăm pe cei aflați în suferință și să fim Elevii notează pe caiet acest îndemn creștin.
apostoli ai lui Hristos în mijlocul celor aflați în nevoi! Notez
pe tablă acest îndemn.

1 Sistematizarea cunoștințelor se va realiza prin conversație: Activitate


6. Fixarea și Ce sentiment trebuie să avem pentru a putea împlini marea Iubirea. frontală
sistematizarea poruncă dumnezeiască? Conversația
cunoștințelor
Cine trebuie să se învrednicească de iubirea noastră Orice om are nevoie de un ajutor din partea
creștinească? noastră.
5' Problemati- Evaluare
2 Este suficient să-ți iubești semenul? Nu. zarea orală,
frontală și
Ce trebuie să adăugăm iubirii pentru a moșteni viața Faptele noastre. individuală
3 veșnică?
Care ar fi cei care ar avea nevoie de ajutorul nostru? Săracii, bolnavii, bătrânii, orfanii, cei care
4 Dați-mi exemple! pierd din viața lor pe cineva drag, etc.

De ce au nevoie de noi? Din cauza necazurilor ei suferă și noi nu


putem fi fericiți pe deplin atunci când în jurul
nostru sunt lipsuri, nevoi, suferință, lacrimi.

Profesorul urmărește corectitudinea răspunsurilor.

4
7. Asocierea si 4 5' Reamintesc elevilor că anul școlar precedent, în Elevii inerpretează sceneta de teatru Jocul de rol Anexă Activitate Evaluare
generalizarea cadrul unei activități, am realizat sceneta „Recreația mare” „Recreația mare” timp de 5 minute. comună orală,
prin care am arătat că prin credință, dragoste, vorbă frontală și
frumoasă și faptă bună putem schimba în bine un coleg care individuală
are un comportament nu tocmai potrivit la școală, în
recreație, și îi invit pentru a face acest joc de rol.

8. Obţinerea Se realizează în permanenţă, cu ajutorul conversaţiei și a Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor. Obs.
performanţei 1' jocului de rol. Conversația Activitate comporta-
şi a feed-back- Profesorul va face aprecierile generale şi individuale frontală mentului
ului referitor la pregătirea elevilor pentru lecţie, cât și implicarea elevilor
lor activă la ora de curs.

Precizarea Profesorul anunță tema: Realizați un plan de într-ajutorare a Elevii ascultă explicațiile la ceea ce vor avea Conversația Activitate Rezolvarea
9. temei pentru 3 1' unui elev de vârsta voastră aflat în dificultate sau într-un de făcut ca temă și iși notează tema. frontală sarcinii
acasă impas. Explicația acasă

Încheierea Se cântă Imnul Învierii Domnului cu elevii, salut și ies din Elevii cântă Imnul Învierii și răspund la salut. Exercițiul Activitate Obs. comp.
10. activității 2' sala de clasă. de frontală elevilor
rugăciune

5
SCHIȚA LECȚIEI

Iubirea prin fapte: ajutorarea celor aflați în suferință

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34)

Modalități de ajutorare a celor aflați în suferință pe care le vor identifica elevii pentru fiecare
categorie socială:

săracii

cei triști,
abătuți bolnavii
Cine sunt
cei aflați în
suferință?

orfanii bătrânii

Învățătură:
Să-i ajutăm pe cei aflați în suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în
mijlocul celor aflați în nevoi!

6
Iubirea prin fapte: ajutorarea celor aflați în suferință

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34)

Modalități de ajutorare a celor aflați în suferință pe care le veți identifica pentru fiecare
categorie socială:

Cine sunt
cei aflați în
suferință?

7
Anexă

Sceneta: Recreația mare


PERSONAJE

Zece elevi - care stau pe nişte scaune, aranjate câte două, încât să imite băncile de şcoală
Apărătorul - un băiat mai înalt
Fetiţa cea cuminte - o fată îmbrăcată cochet, care are pregătită o cutie cu bomboane
Băiatul cel mic - un băiat mai mic de statură, mai firav
Bătăuşul - un băiat care inspiră forţă
Clopoţelul - un copil cu un clopoţel în mână, care vesteşte începutul şi sfârşitul pauzei

Piesa începe cu sunetul de clopoţel, care anunţă începutul pauzei mari.

Elevii din bănci (în cor, ridicând mâinile în sus):


Ura! Pauza cea mare!
Nu ne trebuie mâncare,
Haideţi toţi să ne jucăm,
Sau pe hol să alergăm?

Intră Bătăuşul.
Bătăuşul:
Să vă jucaţi şi cu mine!
Cine îndrăzneşte, cine?
Nimeni nu schiţează niciun gest.
Ştiam eu că sunteţi laşi,
O clasă fără curaj!
Atunci eu am să-l aleg
Pe elevul cel mai ... bleg!

El pune mâna pe Băiatul cel mic şi se preface că îi dă o palmă.

Apărătorul (ieşind din bancă):


Lasă-l în pace,
Cu mine ai de-a face!

Bătăuşul (bucuros):
Haide, hai la-ncăierare,
Oricum, eu sunt cel mai tare!

Apărătorul şi Bătăuşul iau poziţie de luptă.

Fetiţa cea cuminte (intervenind între ei):


Dar de ce v-aţi supărat?
Şi tu (arătând spre Bătăuş), cum de ai intrat?
Pauza ne-ai şi stricat...
Astăzi este ziua mea,
Voiam să ofer ceva...
(Ea scoate cutia cu bomboane).
Serviţi și lăsaţi cearta...

Apărătorul se opreşte, dar Bătăuşul îl loveşte pe la spate (mimat). Apărătorul se întoarce, îi prinde
mâna, i-o răsuceşte şi-l îngenunchează pe Bătăuş. Îl ţine jos, mai mult timp. Copiii din bănci vin în jurul lor.

Bătăuşul:
Ce vreţi de la mine-acum?

8
Ce puternici, ce să spun...
Mai bine-mi daţi o bomboană
Şi apoi o luaţi la goană...
Nu mă voi opri aici,
Nu-mi stârniţi voi, mie, frici!

Fetiţa îi pune Bătăuşului cutia de bomboane în braţe şi îi face semn Apărătorului să îi dea drumul
acestuia. Bătăuşul e puţin descumpănit de ce se întâmplă.

Fetiţa cea cuminte:


Tare mult m-aş bucura
De nu te-ai mai enerva;
Şi tu eşti ca noi, copil,
Deci, gândeşte-te puţin:
Nu-i mai bine să câştigi
Mulţi prieteni, chiar mai mici,
Decât să faci supărări
Şi chiar să primeşti ocări?

Clopoţelul:
Astăzi e zi specială
Tocmai în această şcoală.
Pauza-i un pic mai mare,
Jucaţi-vă, fiecare!

Apărătorul (către Bătăuş):


Nu crezi c-ai uitat ceva?
Nu întreci tu, măsura?
Bomboanele ni le-ai luat,
Dar cuvânt n-ai adresat,
De iertare, de urare...
Te gândeşti doar la mâncare?

Bătăuşul:
Şi ce-ai vrea, să-mi pară rău,
Să fiu prietenul tău
Şi să nu vă mai provoc,
Iar cu voi doar să mă joc?

Fetiţa, Apărătorul, Băiatul se retrag deoparte şi şuşotesc ceva.

Bătăuşul, îmbufnat, deschide cutia de bomboane. El găseşte, deasupra, un bilet.


Îl citeşte cu voce tare:
„Cu prietenie, pentru cel care ne răpeşte toate pauzele mari şi care ne supără în fiecare zi. Îndulceşte-te puţin şi
nu mai fi așa nervos cu noi, colegii tăi mai mici!"
El rămâne cu biletul în mână, privind spre ceilalţi.

Fetiţa, Apărătorul, Băiatul se roagă împreună spre o icoană:


Doamne, Fiul Tău iubit
Pentru oameni S-a jertfit,
Ca-ntre ei să se iubească
Şi Raiul să-l dobândească.
Din puterea Ta, revarsă
Pace peste clasa noastră,
Pace peste şcoala noastră,
Din icoana din fereastră!

Bătăuşul lasă deoparte bomboanele şi vrea să plece. E nehotărât. Cei trei rămân cu mâinile împreunate spre
icoană. Bătăuşul se simte învins. Nu mai pleacă.

9
Bătăuşul:
Fie, azi aţi câştigat,
De astăzi nu mă mai bat,
Dar puteţi să mă iertaţi
Sau aţi rămas supăraţi?

Răspund elevii din fundal:


Dacă ţi-ai dat seama bine
Că te face de ruşine
O purtare neplăcută...
Ai primit iertare multă!
Numai nu te răzgândi
Şi-atunci prieteni vom fi!

Băiatul cel mic:


Foarte des m-ai umilit
Chiar şi astăzi m-ai lovit.
Am fost tare supărat
De tot ce s-a întâmplat.
Nu glumeşti? Îţi pare rău?
Sau vei fi la fel mereu?

Bătăuşul:
Din tot sufletul te rog
Să mă ierţi acum, pe loc.
Nu mi-am dat seama ce fac,
Mi-a plăcut să te atac.
Am rămas cu gust amar,
Nu am să-ţi fac aşa iar!

Băiatul cel mic:


Eşti iertat din partea mea,
Ranchiună nu-ţi voi purta!

Fetiţa cea cuminte (către Bătăuş):


Ştii, însă, că-n toate cele,
Ca şi în faptele rele,
Nu-i totul să fii iertat,
Vei avea de reparat
Printr-o purtare frumoasă
Şi la şcoală, şi acasă.

Apărătorul:
Luaţi aminte, dragi copii,
La liniştea inimii.
De alegeţi răutatea,
Vă îngroapă nedreptatea.
Inima vi se-nnegreşte,
Dragostea vă părăseşte.
Nici nu vă dezamăgiţi,
Dacă încercaţi să fiţi
Cât mai buni cu cei din jur,
Ca să capete contur
Pacea şi prietenia,
Bunătatea, bucuria.
Piedici veţi întâmpina,
Persistând, veţi câştiga!
Avem Sfinţi apărători,
Avem îngeri păzitori!

10
Clopoţelul:
Gata, sună de intrare,
V-am dat timp de meditare
La ce aveţi de făcut.
Sfatul bun l-aţi reţinut?

Toţi copiii din piesă:


Ceea ce ţie nu-ţi place,
Nici altuia nu îi face.
Bine faci, bine găseşti,
De eşti bun, te mântuieşti!
Îmbracă-te în iertare,
Nu în aspră răzbunare,
Să te-asemeni Domnului,
Prin pacea sufletului!

Final: Bătăuşul îi serveşte pe copii cu bomboane din cutia Fetiţei.

sursa: http://mirelasova.over-blog.com/article-24014390.html

11

S-ar putea să vă placă și