Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

1. Date generale
Scoala: Liceul Teoretic “AUREL VLAICU” BREAZA-PRAHOVA
Disciplina: Educatie tehnologica
Clasa: a VI-a
Titlul lectiei: Bugetul familiei.Suportul comportamentului de consum.
Proiectarea bugetului familiei.
Tipul lectiei: mixta
Prof. Ing. Maria MONCICA
Timp acordat: 50 min

2. Motivare
Lectia “Bugetul familiei” face parte din modulul “Economia familiei” si are rolul de a
familiariza elevii cu anumite concepte economice precum: buget, venituri, cheltuieli, economii.

3.Structura logica a continutului

Bunuri
Calitate
1

nevoi
dorinte
excedentar

venituri 4

2
Proiectarea echilibrat
BUGETUL
cheltuieli bugetului

econom 3
ii
deficitar

4.
Experiente anterioare Cuvinte cheie Resurse materiale
de invatare
- elevii au experiente de  Buget  reclame, fise de lucru cu
invatare de la “Educatie  Venituri metoda ciorchinelui
tehnologica”sau din viata  Cheltuieli pentru “Nevoi si
de zi cu zi  economii dorinte”
 fise de lucru pentru
bugetul familiei

5. Obiective operationale

1
Capacitatea care se Comportamentul prin Conditii Criterii de
dezvolta la elev care elevii probeaza cele de realizare reusita
invatate
O1-sa defineasca notiunile -prin exemple din familia -sala de 95%
de nevoi si dorinte fiecaruia clasa
O2- sa identifice categoriile - prin completarea fisei de - sala de 95%
nevoilor lucru creata pe baza clasa
metodei ciorchinelui
O3-sa defineasca calitatea - prin identificarea - sala de 100%
caracteristicilor produselor clasa
prezentate de
profesor( doua calitati de
paine- una ambalata,feliata,
alba, proaspata si alta
neambalata nefeliata,
intermediara, de cateva zile
etc)
O4- sa ia decizia de - prin interpretarea - sala de 100%
achizitionare a unui produs reclamelor publicitare, clasa
realizate de ei( tema de
acasa) si cea primita de la
profesor
O5- sa inteleaga notiunea de -prin definirea notiunilor de - sala de 95%
buget buget, venituri, cheltuieli, clasa
economii
O6-sa intocmeasca un buget - prin completarea -individual, - 100%
personal de venituri si veniturilor si cheltuielilor acasa
cheltuieli pe o saptamana zilnice, in Caietul special de
Educatie tehnologica, ex 1,
pag 16

2
6. Desfasurarea activitatii

Timp Etape de instruire Arii de Metode de Mijlo


Profesor Elev continut invatare invat
2’ 1.Secventa introductiva - Elevii asculta, sa
2.Stimularea interesului pregatesc pentru lectie
3.Discutii pregatitoare
4.Verificarea cunostintelor anterioare -Elevii raspund 1
- se cere elevilor sa defineasca notiunile de Conversatia
nevoi si dorinte;( O1)
- fiecare elev va primi cate o fisa de lucru -Completeaza fisa -Fisa
si va realiza legatura dintre termini( vor Metoda ciorc
completa ciorchinele)- Fisa nr.1(O2) ciorchinelui
- Se cere elevilor sa defineasca notiunea de
calitate(Ce este calitatea?) si sa enumere -Elevii raspund
factorii care o determina( Care sunt
20’ factorii care determina calitatea?)
- Avand la dispozitie un produs prezentat Produ
sub doua forme, sa se compare calitatea -Elevii observa si Joc de rol alime
lor. analizeaza produsele Observatia doua
- Se cere elevilor, ca in calitate de prezentate Conversatia de pa
consumatori, sa enumere drepturi ale Explicatia una
consumatorului(O3) -Elevii raspund amba
- “In cazul in care se achizitioneaza un Studiu de ata, a
produs ce nu corespunde din punct de caz proas
vedere calitativ cui ne adresam?” alta
-Elevii noteaza neam
5.Comunicarea de noi cunostinte nefel
Se scrie pe tabla titlul lectiei “Bugetul Conversatia interm
familiei.Suportul comportamentului de Explicatia , de c
consum. Proiectarea bugetului familiei.” Elevii noteaza zile
Se definesc notiunile de: 2
1. buget;
20’ 2. venituri;
3. cheltuieli;
4. economii 3
Se stabilesc etapele pentru proiectarea
bugetului. 4
Se stabilesc tipurile de buget

6.Tema de clasa: -Elevii analizeaza Observatia


Decizia privind cumpararea unui produs se reclamele pentru Analiza Recla
face prin reclama, care are drept scop crearea anumite produse si publi
8’ unei imagini asupra produsului care sa completeaza fisa de fisa d
influenteze pozitiv decizia cumparatorului. lucru primita. (princ
A.I.D

3
4
COMUNICAREA NOILOR CUNOSTINTE
Bugetul familiei.Suportul
comportamentului de consum. Metodica
Proiectarea bugetului familiei

venituri
1. Introducere. Fiecare familie
este un consumator. Isi procura
bunuri si servicii, avand ca BUGETUL cheltuieli
suport bugetul propriu.
econom R
ii re
di
excedentar
2 .Definitii: Proiectarea
- veniturile; bugetului echilibrat
- cheltuielile
- economiile
deficitar

- Estimarea veniturilor
3 Necesitatea proiectarii - Anticiparea cheltuielilor
- Stabilirea economiilor
bugetului
- Fixarea pe termen scurt sau lung a
prioritatilor

5
FISA DE LUCRU- TEMA DE CLASA

RECLAMA- SUFLETUL COMERTULUI

Decizia privind cumpararea unui produs se face prin reclama ce are drept scop
crearea unei imagini asupra produsului care sa influenteze pozitiv decizia cumparatorului.

Logo-imagine

RECLAM Transmite MESAJ prin


A
Consumatorului Slogan-text

Privind reclama, stabili mesajul transmis de acesta conform principiului publicitatii


A.I.D.A

A- atrage atentia _____________________________________________


_________________________________________________________________
_____________________________________________________

I –capteaza interesul ____________________________________________


___________________________________________________________________
_______________________________________________________

D- decizia de a cumpara _________________________________________


___________________________________________________________________
_______________________________________________________

A- determina achizitia ___________________________________________


___________________________________________________________________
______________________________________________________

FISA DE LUCRU -TEHNICA CIORCHINELUI

Tehnica “ciorchinelui” este un “asalt de idei”( brainstorming) deschis prin care se


simuleaza evidentierea conexiunilor dintre idei; o modalitate de a construi/ realiza asociatii noi de
idei sau de a releva noi sensuri ale ideilor. Dincolo de acestea, ciorchinele este o tehnica de
cautare a cailor de acces spre propriile cunostinte, credinte, convingeri, evidentiind modul propriu
al individului de a intelege o anumita tema.
Pasii urmati in crearea fisei:
6
 Scrierea unui cuvant sau a unei propozitii in mijlocul hartiei ;
 Se scriu cuvinte sau sintagme care vin in minte in legatura cu tema scrisa in mijloc;
 Legarea ideilor sau cuvintelelor propuse cu cuvantul- nucleu prin trasarea unor
sageti care evidentiaza conexiunile dintre idei;

In centru se vor scrie cele doua cuvinte. Se pot scrie urmatoarele cuvinte:apa potabila,
excursie la Viena, masina decapotabila, adapost, spatiu de joaca, adidasi de firma, nevoi fizice,
egalitate, dragoste, securitate, libertatea de a alege, telefon mobil cu camera foto, nevoi sociale
si culturale, nevoi emotional sau psihologice, sa fie ascultat, hrana, imbracaminte, vila cu
piscina, protectie fata de abuzuri ,educatie etc.
Se poate obtine urmatoarea schema aplicand metoda ciorchinelui.
imbracaminte
apa potabila masina decapotabila
,

adapost excursie la Viena


NEVOI FIZICE
spatiu de joaca
adidasi de firma

hrana
NEVOI DORINTE
telefon mobil cu
camera foto

NEVOI sociale si NEVOI vila cu piscina


culturale Emotionale-
Protectie fata psihologice
de abuzuri
securitate
educatie
egalitate libertatea de
sa fie ascultat a alege
dragoste,
Creati si voi o astfel de fisa avand in
mijloc cuvantul “buget”

S-ar putea să vă placă și