Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Dinu Simona


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Drănic
Clasa: a VIII- a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Religie – cultul ortodox
Nr. ore pe săpt.: 1
Nr. ore anual: 34
Subiectul lecţiei: Libertatea, responsabilitatea, optimismul și stăruința
Domeniul/ Unitatea de învățare: Viața creștinului împreună cu semenii
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lecţiei:- cunoaşterea şi aplicarea în viața de zi cu zi a valorilor religioase
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata lecției: 50’
Competenţe generale:
CG2- Manifestarea unui comportament moral, în viața personală şi în societate, în acord cu valorile religioase;
Competenţe specifice:
CS2.1. Evidentierea implicatiilor moral-religioase pe care modelele urmate le pot avea in viata personala si sociala;
CS3.1. Sustinerea rolului valorilor spirituale comune ale oamenilor, ca factor de promovare a comuniunii si ca sursa de rezolvare a problemelor
ce apar in viata cotidiana.
Competenţe derivate (CD):
 cognitiv-formative:
-să enumere şi să recunoască valorile moral religioase însuşite pe parcursul uniăţii Viața creștinului împreună cu semenii;
-să esenţializeze achiziţiile cognitive şi să le folosească în rezolvarea unor cerinţe;
 afectiv-atitudinale:
-să manifeste preocupare pentru oră și disciplină;
-să respecte învățăturile desprinse pe parcursul desfășurării lecției;
 psiho-motorii:
-să se raporteze la la valori moral-religioase;
-să participe activ la oră respectând limbajul și ținuta adecvată în procesul educativ
Nivelul inițial al clasei:
Elevii aparțin cultului ortodox; colectivul este omogen și are un nivel bun de pregătire religioasă. Elevii manifestă interes pentru religie și sunt activi la lecție.

Principii didactice:
1.Principiul însuşirii conştiente şi active a cunoştinţelor
2.Principiul intuiției
3.Principiul accesibilității învățării
4.Principiul îmbinării teoriei cu practica
5.Principiul însuşirii temeinice a cunoştințelor, deprinderilor şi priceperilor
6.Principiul sistematizării şi continuității în învățare
7.Principiul tratării individuale a elevilor
8.Principiul hristocentric
9.Principiul eclesiocentric
Strategii didactice:
1. Metode (resurse procedurale): conversatia, explicaţia, execiţiul, observarea dirijată, argumentarea biblică;
2. Mijloace de învăţământ (resurse materiale): laptop/ tabletă, videoproiector, manualul, textul biblic, fişe de lucru;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, individuală.
Resurse:
 Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, cls. a VIII-a
Planificarea calendaristică orientativă, cls. a VIII- a
Proiectarea unităţii de învăţare: Viața creștinului împreună cu semenii
Evaluare: formativă pe tot parcursul activității prin:
A. probe orale:
-conversația de verificare;
-evaluarea orală cu suport vizual
B. probe scrise:
-fișa de lucru
C. observarea sistematică a activităţii
 Bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988;
2. Cergan, Daniel-Marius, Ungureanu, Radu, Bogus, Vasile, Bălan , Elena-Mariana, Ungureanu Maria -Luiza, Bălan Violeta-Marinela, Religie:
cultul ortodox: manual pentru clasa a VIII-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2020
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
4. Cucoş, Constantin, Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, laşi, 1998;
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000

SCENARIUL DIDACTIC
Resurse

Comp. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Mijloace Evaluare


Metode Forme de
Nr. de învăţământ,
Etapele lecţiei şi procedee organizare
crt. materiale
De Ce? Cum? Cu ce? Cât?
ce?
-salutul; -salutul;
1 Momentul -rugăciunea; -rugăciunea; observarea
organizatoric 1' -notarea absenţelor; sistematică
-pregătirea pentru începerea lecţiei. -pregătirea pentru începerea lecţiei.
Anunțarea Astăzi vom desfășura o lecție de recapitulare a cunoștințelor
2 lecțiilor din privind libertatea, responsabilitatea, optimismul și
care urmează 5’ stăruința. Ne vom aminti ce înseamnă fiecare și cum Elevii ascultă explicațiile profesorului. activitate aprecieri
se va face CS contribuie la desăvârșirea fiecăruia dintre noi şi vom frontală verbale
recapitulare 1.2 sistematiza aceste cunoştinţe. explicaţia
şi prezentarea Se prezintă competențele propuse. Elevii notează titlul în caiete.
competențelor
Se adresează elevilor întrebările:
-Despre ce am învățat în unitatea Viața creștinului împreună Elevii răspund la întrebări:
cu semenii? - libertate, responsabilitate activitate
Se reţin următoarele: - optimism, stăruință frontală aprecieri
- Adevărata libertate a omului este confirmată de conștiința verbale
morală (glasul lui Dumnezeu din sufletul omului). conversaţia
Conștiința îi arată omului binele și răul, îl îndeamnă Elevii reţin că:
permanent la respectarea principiilor morale. Când omul Alegând de bună-voie Adevărul, Binele
săvârșește fapte bune, conștiința îi aduce în suflet mulțumire, și Dreptatea, omul își exersează
pace și bucurie. Omul a fost creat de Dumnezeu, Care l-a libertatea și își asumă responsabilitatea
înzestrat cu voință liberă și cu mărturia conștiinței. Fiind liber, față de viața sa. activitate
omul este responsabil pentru faptele sale. Elevii răspund : frontală
Se cere elevilor să precizeze care sunt: - credința, nădejdea, dragostea,
3 Recapitularea, CD 30’  valorile creștine; încrederea, răbdarea, cumpătarea,
sistematizarea înțelepciunea, curajul, sacrificiul
cunoștințelor Elevii enumeră: conversaţia aprecieri
-adevărul, dreptatea, egalitatea, verbale
 principiile moralei creștine respectul, unitatea, libertatea, sfințenia,
iubirea față de Dumnezeu și față de
semeni
Elevii rezolvă exerciţiile din fişă după exercițiul fişă de activitate aprecieri
Se pune în discuţie Pilda fiului risipitor (semnificaţii, temă indicaţii şi răspund la întrebări. lucru frontală şi verbale
abordată în artă, etc). -(ex. 1) observare individuală
dirijată laptop/ ppt
Se precizează următoarele:
-Optimismul oferă motivația de a stărui în răbdare, pentru a Elevii reţin: explicaţia
depăşi obstacolele, cu ajutorul harului divin: -stăruinţa în răbdare, credința,
„Dacă Dumnezeu este cu noi, cine este împotriva noastră?” posibilitatea mântuirii; conversaţia
(Romani 8,31).
Modelul suprem pentru creștini este Hristos:
„Învățați-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima şi
veţi găsi odihnă sufletelor voastre” (Matei 11, 29). aprecieri
Se subliniază că: verbale
Pentru împlinirea propriilor țeluri și pentru păstrarea valorilor
fundamentale este nevoie de credință și stăruință.
-Optimismul creștin are la bază Învierea Domnului, prin care
s-a refăcut legătura dintre om și Dumnezeu, fiind oferită
tuturor posibilitatea mântuirii.
„Către Tine Doamne am ridicat sufletul meu... spre Tine am
nădăjduit, ca să nu fiu rușinat în veac.” (Psalmul 24, 1-2)
Se pune în discuţie modelul biblic Dreeptul Iov:
„Dar eu știu că Răscumpărătorul meu este viu și că El, în ziua Elevii răspund cerinţelor. conversaţia fişă de activitate
cea mai de pe urmă, va ridica iar din pulbere această piele a lucru frontală şi
mea ce se destramă. Și afară din trupul meu voi vedea pe exercițiul laptop/ ppt individuală
Dumnezeu“ (Iov 19, 25-26). Elevii rezolvă exerciţiile din fişă după
Se indică rezolvarea exerciţiilor propuse. indicaţii şi răspund la întrebări.
-(ex. 2)
CS Se solicită elevilor să completeze schema. Elevii compltează schema.
3.1 Profesorul finalizează prezentarea materialul schematic al .
4 Asocierea și temei propuse pentru recapitulare Iubirea de Dumnezeu și de semeni,
generalizarea Se reţin următoarele: bunătatea, încrederea, dreptatea, explicaţia
CD 10’ -libertatea pusă sub voia lui Dumnezeu este drumul cel mai toleranța, iertarea sunt valori perene. activitate aprecieri
sigur către o viață împlinită; frontală verbale
-optimismul creştin
 vine din credinţa şi dragostea faţă de Dumnezeu;
 e semnul prezenței lui Dumnezeu și primirea
binecuvântării Lui;
 optimismul şi statornicia în credință ale Dreptului Iov
constituie un model de urmat.
Aprecierea Se fac aprecieri privind pregătirea elevilor pentru lecţie şi
5 activităţii 2' implicarea în recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor. Elevii ascultă aprecierile profesorului. explicaţia activitate evaluarea
elevilor Se notează elevii care au participat la lecţie. frontală orală

6 Încheierea 2' -rugăciunea; -rugăciunea;


activităţii -salutul. -salutul.
Oglinda tablei

Libertatea, responsabilitatea, optimismul și stăruința

Se bazează pe: alegerea liberă și conștientă a binelui, pe iubire și iertare.

Viața creștinului împreună cu


semenii
Este presărată cu dificultăți care pot fi depășite prin credință, răbdare, perseverență.
Urmează modelul oferit de Mântuitorul, prin viața și prin

-
Concluzii:
Libertatea pusă sub voia lui Dumnezeu este drumul cel mai sigur către o viață împlinită.
Optimismul creştin
 vine din credinţa şi dragostea faţă de Dumnezeu;
 este semnul prezenței lui Dumnezeu și primirea binecuvântării Lui;
 optimismul şi statornicia în credință ale Dreptului Iov constituie un model de urmat.
Fişă de lucru

I. Realizaţi corespondenţa între enunţurile din cele două coloane pentru a ilustra semnificţiile din Pilda
fiului risipitor.

1. Tatăl a) lipsa hranei sufletului


b) decăderea morală și spirituală
2. fiul cel mare c) asumarea greșelii
d) Dumnezeu
3. fiul cel mic, risipitor e) omul păcătos
f) omul care se îndepărtează de Dumnezeu
4. plecarea fiului cel mic g) omul drept, credincios
h) îndepărtarea omului de Dumnezeu
5. risipirea averii, devine paznic la porci i) manifestarea libertății în mod greșit
j) pierderea darurilor primite de la Dumnezeu
6. întoarcerea acasă, îmbrățișarea tatălui k) recunoașterea păcatelor și căința
l) primirea iertării

II. Stabiliţi valoarea de adevăr III. Încercuiți varianta corectă de răspuns,


pentru enunţurile: dintre cele prezentate.

1. Iov s-a îndepărtat de Dumnezeu, atunci când a pierdut


familia, casa, averea și sănătatea. 1.Când omul face fapte 2. Studiile medicale 3. Printre virtuţile
2. În spatele suferinței lui Iov se află rațiunea ascunsă a lui bune, el are: arată că optimismul creştine se numără:
Dumnezeu. determină:
a) mustrări de conştiinţă
3. Virtuțile nu sunt importante în viața creștinului. b) mulţumire în suflet
a) îndelungă-răbdarea
4. Dreptul Iov este sărbătorit în fiecare an, la data de 16 mai. a) anxietate b) lipsa de
c) libertate fără responsabilitate
5. Dreptul Iov este un model de comportament, răbdare și responsabilitate b) scăderea
randamentului c) renunțarea,
încredere în Dumnezeu. d) posibilitatea de a fi nestrăduinţa
deznădăjduit c) îmbunătățirea
6. Virtutea este o punte de legătură între noi și Dumnezeu; d) posibilitatea de a nu
capacității de a face
pentru a fi mântuitoare, trebuie să fie însoțită de fapte bune. fi disciplinat
față situațiilor dificile
7. Practicarea rugăciunii și urmarea modelului sfinților nu sunt
d) identificarea
priorităţi pentru creștini.
greşelilor
8. Credința, încrederea în Dumnezeu și răbdarea sunt virtuțile
de care a dat dovadă dreptul Iov.

https://ioansoran.wordpress.com/2012/07/12/parabola-fiului-risipitor-in-predici-comentarii-si-arta/

Biblia ilustrată, John și Jacob Abbott în 1878 Fiul risipitor, Constantin Brâncuşi 1914

Rembrandt Harmenszoon van Rijn Rembrandt Harmenszoon van Rijn

1636 1663-1665
Întoarcerea fiului risipitor Galeria Națională de Artă Washington
Bartolomé Esteban Murillo 1670-1674
Sfântul şi Dreptul Iov

S-ar putea să vă placă și