Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Uu iron bar/rod este o bucata de fier care este utilizată în principal în proiecte de construcții.
Barele de oțel aparțin categoriei de produse cu formă geometrică simplă. Otelul de armare este
destinat armarii structurilor conventionale si din beton precomprimat. Sunt realizate din oțel slab aliat
cu adaugarea carbonului de diferite tipuri. Compoziția chimică a claselor de oțel utilizate la fabricarea
armăturii este determinată în funcție de clasă. Sunt realizate în tije sau bobine.
Datorită caracterului foarte dur al acestei marfe, este în întregime impropriu pentru a o depozita
cu alte tipuri de marfa și, desigur, este la fel de nepotrivit pentru depozitarea deasupra altor mărfur
Marfa este transportata in cantitati mari de nave tip charter.Datorita proprietatilor sale
corozive, merita evitata patrunderea apei de mare pe marfa.
Etapa 2: Incarcam magaziile cu marfa
CH1FwUp:
Pe lungime:
4 bare (5.2 free space)
Pe latime:
22 bare (0.2 free space)
22+4=26 bare
26*2=52 bare
CH1FwLow:
Pe lungine:
4 bare (5.2 free space)
Pe latime:
22 bare (0.2 free space)
22+4=26 bare
26*3=78 bare
CH1AftUp:
Pe lungime:
6 bare (2 m free space)
Pe latime:
56 bare (no free space)
56+6=62 bare
62*2=124 bare
CH1AftLow:
Pe lungime:
6 bare (2 m free space)
Pe latime:
56 bare(no free space)
56+6=62 bare
62*3=186 bare
CH2Up:
Pe lungime:
10*3=30 bare (0.3 free space)
Pe latime:
254 bare (3.7 free space )
284*2=568 bare
CH2Low:
Pe lungime:
27 bare (0.3 free space )
Pe latime:
228 bare (3.8 free space)
228+27=255
255*3=765 bare
Etapa 3: Calculul Deplasamentului
Greutatea unui packege:
Greutatea=Volumul/SF
Greutatea=(0.5*1.2*6)/0.72=5 t
CH1FwUp :
52*5=260 t
CH1FwL :
78*5= 390 t
CH1AUp :
124*5= 620 t
CH1AL :
186*5= 930 t
CH2Up :
568*5= 2840 t
CH2L:
765*5= 3825 t
Greutatea marfii=260+390+620+930+2840+3825 = 8865 t
Calculam deplasamentul (greutatea marfii + light ship+toate greutatile
suplimentare)
D=D0+Weight of cargo+ Weight of consumables
Datele luate din 14. Consumables – Departure
D= 8865 t +3660+269.6+2+10+241.7+193+69.6+17.7+18.3+95.1
D=13276
Calculul LCG
CH2L:
MF 37=-37.45
AP=60.85+(-37.45)=23.4
23.4+28.5=51.9 m
CH2U:
MF 28=-43.75
AP=60.85+(-43.75)=17.1
17.1+31.8=48.9 m
Calculul VCG
Luam datele din GENERAL ARRANGEMENT
CHL:
1.8+1.2=3.0
CHU:
1.2+5.31+0.96+1.2=8.67
Calculul LCG,VCG,TCG finale
Teorema momentelor
= (w1∗d1+w2∗d2…)/Deplasamentul
VCG=6.30
LCG=57.11
TCG=0.09 àNava inclinata in TD
Etapa 4: Asieta
Nava inclinata in Tribord àIncarcam balast in Babord
Folosim TANK ARRANGEMENT si TANKS CAPACITY TABLE
Tancul 12 WT PS 71.40
Tancul 16WT PS 77.79
Recalculam D,LCG,VCG,TCG
Aducem nava in pozitia stabila TCG=0.0
Calcul pentru Trim
Folosim Stability loading manual
Calculam pentru asieta initiala 0.0
D( LCG−LCB )
Trim=
100∗MCT
Intram cu D si interpolam:
13591.19(57.41−59.64)
Trim=
100∗178.26
Trim= - 1.70
Trebuie sa ne incadram in (-1.4;-1.2)
Balastam prova navei:
2 DT PS - 80.47 t
3 DT SB - 80.1 t
Recalculam D,VCG,LCG,TCG,Trim
Trim = -1,22 (Ne incadram)
Etapa 5:Stability
Folosim TABLES OF MAXIMUM VCG
Calculam VCGmax
G`G=FSM/D
G`G=0.03
VCG`=G`G+VCG
VCG`=0.03 +6,23
VCG`= 6.25
VCGmax=7.39
6.25 < 7.39
VCG`< VCGmax – conditia e deplinita
Curba de stabilitate
Folosim STABILITY LOADING MANUAL Ch 11 Cross Curves
Soatem KN initial pentru
trim -1.5:
Apoi pentru
trim -1.0: