Sunteți pe pagina 1din 12

Investeşte în oameni !

Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane
2007 – 2013
Axa prioritară :1: Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe
cunoaştere
Domeniul major de intervenţie DMI 1.1- „Acces la educaţie şi formare profesională iniţială de calitate”
Titlul proiectului: „Inovatie si performanta in pregatirea elevilor de liceu!”
Cod Contract: POSDRU/153/ 1.1/S/138273
Beneficiar: Inspectoratul ScolarJudetean Gorj

PROIECT DE ACTIVITATE DE CONSILIERE (pentru elevi)

GRUPUL ȚINTĂ: elevi clasa a IX-a – a X-a


ACTIVITATE: Consiliere de grup pentru elevi
TEMA: AUTOCUNOAȘTEREA
TIMP ALOCAT: 2 ore
OBIECTIVE:
- Investigarea percepției subiective privind însușirile personale;
- Formarea unei atitudini pozitive față de sine care să se răsfrângă asupra
comportamentului;
- Dezvoltarea abilităților de explorare și evaluare realistă a caracteristicilor personale
relevante pentru alegerea carierei.

RESURSE PROCEDURALE: explicația, conversația euristică, exercițiul, problematizarea, expunerea,


dezbaterea, brainstorming.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, activitate independentă
RESURSE MATERIALE: coli de hârtie, fișe de lucru, instrumente de scris, tablă/flipchart,
cretă/markere, computer, videoproiector

BIBLIOGRAFIE:
- Gulei, M.E; Serea, A. (2011). Orientarea și consilierea în carieră: Ghidul profesorului. Iași,
Editura Spiru Haret;
- Gulei, M.E; Serea, A. (2011). Orientarea și consilierea în carieră: Manualul elevului. Iași,
Editura Spiru Haret;
- Lemeni, G; Miclea, M. (2004). Consiliere și orientare, ghid de educație pentru carieră. Cluj-
Napoca. Editura ASCR
- Salomia, E.; Marcinschi, M. (2002). Ghidul carierei mele. Bucureşti, Centrul Educaţia
2000+;

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


SCENARIUL ACTIVITĂȚII DE CONSILIERE

1. CAPTAREA ATENȚIEI (stabilirea regulilor de grup, joc de spargere a gheții, discuții


pregătitoare în vederea sensibilizării față de noul conținut)
Participanţii sunt aşezaţi în cerc.
Exercițiu de energizare: ”Jocul numelui” Participanţii formează un cerc, stând cu faţa spre
centru. Consilierul se prezintă spunându-şi prenumele şi un atribut cu prima litera (Corina –
conștiincioasă), după care următorul participant trebuie să spună prenumele şi atributul
participantului dinainte şi pe al lui ș.a.m.d.
Consilierul transmite elevilor câteva informații generale despre proiect:
- Vor participa la 8 activități de consiliere de grup în cadrul proiectului „Inovație și
performanță în pregătirea elevilor de liceu!” – programul ”ȘCOALA AȘA CUM NE PLACE -
SPAȚIU DE INOVAȚIE SI PERFORMANȚĂ!” - Consiliere pentru viața ta! Pregătire pentru viață,
pregătire pentru profesie - o noua abordare a competențelor transversale în procesul
educațional.
- TEME: Autocunoașterea, Dezvoltare personală, Interesele mele, Valori și ocupații, Ce
profesie să aleg, Planul meu de carieră, Cum să concep un CV, Scrisoarea de intenție și scrisoarea
de mulțumire.
Fiecare activitate durează 2 ore.
- Scopul activităților este de a le oferi diverse modalități de a se cunoaște mai bine, de a ști
care sunt părțile lor vulnerabile și părțile valoroase, de a descoperi caracteristicile personale
relevante pentru cariera, de a elabora un plan de carieră, de a concepe un CV, o scrisoare de
intenție și de mulțumire.
Se stabilesc regulile de grup:
- să ne exprimăm clar, concis, direct
- să vorbim pe rând
- să îl ascultăm pe cel care vorbește până termină ce are de spus
- să ne respectăm unii pe alţii
- să criticăm opinia și nu persoana

1. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR SESIUNII DE CONSILIERE


Se comunică faptul că la această întâlnire vor discuta despre cunoașterea de sine sau
autocunoaștere și vor afla cât mai multe lucruri despre personalitatea lor.
Procesul de autocunoaștere presupune autoevaluarea personalității, a atitudinii față de
carieră, precum și a aptitudinilor.
Cine sunt eu? Prin ce mă deosebesc de cei din jur? Care sunt punctele mele tari şi slabe?
Care sunt posibilităţile mele? Cum aş putea să îmi dezvolt calităţile şi să îmi depăşesc
slăbiciunile? Răspunsurile la întrebările de acest fel se referă la cunoaşterea însuşirilor definitorii
de personalitate.
Autocunoaşterea şi conştientizarea abilităţilor şi vocaţiei pe care o avem către anumite
domenii de activitate sunt condiţii esenţiale pentru dezvoltarea unei cariere de succes.

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


2. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Exercițiu: ”Temperamentul meu”. Fiecare elev primește un chestionar pentru
identificarea temperamentului dominant. (Anexa 1) Se notează X în dreptul afirmației care îl
caracterizează mult, puțin sau deloc. Punctaj: pentru fiecare răspuns M (Mult) se acordă 3 puncte,
pentru P (Puțin) se acordă 1 punct și 0 puncte pentru D (Deloc) . Se adună și se stabilește
temperamentul predominant – cel care are punctajul cel mai mare. După ce fiecare află tipul
dominant, se prezintă un material în power point despre temperament și caracter. (Anexa 2)
Elevii sunt rugați să își noteze atuurile și slăbiciunile temperamentului predominant. Apoi
să sublinieze 5 atuuri care cred că sunt definitorii pentru ei și să le prezinte celorlalți.

Exercițiu: ”Balanța caracterială” - Elevii primesc câte o coală albă și o listă cu câteva
însușiri. (Anexa 3) Pe coală vor desena o balanță cu un taler pozitiv și unul negativ. Vor alege din
listă însușirile care îi caracterizează cel mai bine și le vor așeza pe talerul potrivit. Elevii pot
adăuga însușiri pe care le au și nu se regăsesc în lista dată.
Discuții: Se subliniază faptul că nu există persoane care să aibă numai trăsături pozitive de
caracter sau numai trăsături negative. Oamenii nu sunt în totalitate numai buni sau răi, harnici
sau leneși, cinstiți sau necinstiți, etc. Trăsăturile de caracter/personalitate se înscriu pe un
continuum care prezintă două extremități polare ca într-o scală cu mai multe trepte de
intensitate. Astfel, un om poate fi mai puțin harnic, dar foarte cinstit, corect, disciplinat; mai
puțin ambițios, dar foarte independent în acțiunile sale etc.

Exercițiu: ”Copacul” Fiecare elev va completa un desen (un copac), astfel: în coroană va
scrie un scop, iar la rădăcini va scrie resursele/trăsăturile sale de personalitate (de temperament,
caracter) care îi sunt utile pentru îndeplinirea scopului. (Anexa 4) Fiecare va prezenta apoi
scopul și resursele sale.

3. CONCLUZII ȘI APRECIERI
Fiecare elev va numi două dintre trăsăturile de personalitate considerate puncte tari la persoana
lui.

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


Anexa 1
TEMPERAMENTUL MEU

SARCINA: Marchează cu X căsuța care se potrivește cel mai bine temperamentului tău – mult(M) , puțin
(P) sau deloc (D).

De obicei sunt inclinat să…. M P D


Sangvinicul
- Fiu vesel
- Fiu optimist
- Îmi fac pretutindeni prieteni
- Întorc serviciul și îmi ofer ajutorul
- Mă agit și mă enervez
- Încep multe lucruri fără să le termin
- Vreau mai întâi să răspund nevoilor mele
- Să-mi schimb locul, pentru că mă plictisesc repede
(X3)(x1)
Total= + +0

De obicei sunt înclinat să….


Colericul M P D
- Să fiu primul de fiecare dată
- Să fiu liderul unui grup
- Să văd partea bună a lucrurilor
- Să pun în practică ceea ce gândesc
- Să fiu agresiv în apărarea proiectelor mele
- Să fiu dur față de cei care nu gândesc ca mine
- Să nu fiu sarcastic când un lucru nu mă privește
- Să-mi păstrez independența
(X3) (x1)
Total= + +0

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


Melancolicul M P D
- Sunt sensibil la remarcile sau opiniile altora la adresa a ceea ce fac eu
- În muncă pun preț mare pe detalii și minuțiozități
- Îmi păstrez prietenii și le sunt fidel
- Mă implic cu totul într-o cauză
- Cred că munca mea este mai bună decât a celorlalți
- Văd viața în negru, sunt pesimist
- Îmi visez viața în loc să mi-o trăiesc
- Păstrez supărarea multă vreme
(X3) (x1)
Total= + +0

Flegmaticul M P D
- Caut să provoc râs
- Servesc drept mediator în conflicte
- Îmi păstrez calmul
- Sunt eficient
- Îmi iau timp înainte da a începe să lucrez
- Îmi bat joc de alții în sinea mea ( fără să le spun)
- Îmi este greu să aleg
(X3) (x1)
Total= + +0

PUNCTAJ:
Pentru fiecare răspuns
- M (Mult) acordă 3 puncte
- P (Puțin) acordă 1 punct
- D (Deloc) acordă 0 puncte

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


Anexa 2

TEMPERAMENTUL

”A cunoaște pe alții este o mare știință, dar cunoașterea de sine este suprema știință.” (Lao Dzi)

Este una din laturile personalității alături de caracter, aptitudini, inteligență, creativitate. Energia,
vitalitatea, forţa, rapiditatea mişcărilor sunt indicatori ai temperamentului. Temperamentul este înnăscut.
Nu putem să îl schimbăm, ci doar să îl educăm, să îl modelăm.
Există patru tipuri de temperament: coleric, sangvinic, flegmatic și melancolic. Nu există
temperamente pure, fiecare om are o combinaţie a celor patru temperamente, unul dintre ele
predominând.
Fiecare temperament are atât însușiri pozitive, cât și însușiri negative. Cu toate acestea, nu putem
judeca omul după temperamentul său, nu putem spune că unele temperamente sunt bune și altele rele.

COLERIC
Este orientat predominant către lumea exterioară (extravert)
Puncte tari Puncte slabe
Curajos Gust pentru aspirații Dominator Foarte critic al muncii
Conducător Gândire liberă Dictator făcute de alții
Dinamic Răspunde rapid Agresiv Deleagă puțin
Entuziast Centrat pe rezultate Impulsiv Serviabil
Determinat Decizii bine gândite Brusc Își risipește energia
De încredere Iubește: acțiunea, Nerăbdător Sete de putere
Idealist provocările, marile Vanitos Crede că încurajările
Optimist realizări Sarcastic conduc la leneveală
Competitiv Rebel Îi plac situațiile violente
Muncitor Crud
Personal Egocentric
Independent Individualist
Practic Arogant
Spontan

SANGVINIC
Este orientat predominant către lumea exterioară (extravert)
Puncte tari Puncte slabe
Vesel Ghiceşte, din priviri, Superficial Îi lipseşte concentrarea
Surâzător emoţiile celorlalţi Agitat Schimbă des subiectul de conversaţie
Spontan Arată un spirit deschis Emotiv Detestă repetiţiile
Implicat E interesat de nou Impulsiv Îşi uita repede ordinele, sarcinile
Imaginativ Este capabil să se Irealist Caută să îi distragă pe ceilalţi
Vorbăreț apropie de ceilalţi Naiv Îi este frica sa nu fie ignorat, izolat
Sociabil Vrea sa ofere celorlalţi Indiscret Îi place să fie recunoscut
Prietenos bună dispoziţie Instabil Îi lipseşte direcţia personală
Serviabil Vrea să îi ajute pe Persuasiv Este inautentic în relaţiile personale
Sensibil ceilalţi Foarte Este înclinat să fugă de probleme
Optimist Vrea să fie iubit de toţi influențabil Este înclinat să creadă ce i se spune

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


MELANCOLIC

Este orientat predominant către lumea interioară (introvert)


Puncte tari Puncte slabe
Serios Învaţă cu ușurință Inert Îi lipseşte
Responsabil Îi place să fie Rigid entuziasmul
Stabil apreciat Materialist Este depresiv
Interiorizat Iubeşte acţiunea , Pesimist (meditează adesea)
Foarte sensibil provocările Inflexibil Se simte o victimă
Profund Bănuitor Îi este frică de
Perfecţionist Indiscret schimbare
Precis Visător Este uşor de jignit
Curios Individualist Este înclinat spre
Prudent Egocentric critică
Personal Nesociabil Nu-i place să fie
Fidel Fricos criticat, nici să se
Imaginativ Ranchiunos înșele
Participant Capricios

FLEGMATIC

Este orientat predominant către lumea interioară (introvert)


Puncte tari Puncte slabe
Calm Spirit de observaţie Lent Rezistent la
Amabil Demn de încredere Excesiv de sensibil schimbare
Paşnic Se motivează Laş Uşor de manipulat
Sensibil ajutându-i pe alţii Egoist Îi lipseşte iniţiativa
Metodic Simte totul în sinea Încăpăţânat Puţin comunicativ
Compătimitor sa Dezinteresat Plin de resentiment
Liniştit Se limitează la Leneş Detestă lipsa de
Tandru metode verificate Dependent sensibilitate,
Cooperant Îi place să fie Inflexibil surprizele,
Creativ apreciat, are nevoie Iresponsabil sarcasmele
Interiorizat de o atmosferă de Nehotărât Detestă să ţipăm la el
Ascultător acceptare ca să Ironic sau să îl presăm
Credul înveţe

Este nevoie să ținem cont de tipul de temperament atunci când ne alegem meseria?
Activitățile de muncă, ce nu necesită performanțe deosebite de viteză și precizie, nu se desfășoară
în condiții stresante și beneficiază de condiții normale de muncă, nu fac obiectul unor recomandări
speciale din punct de vedere al temperamentului.
Pentru activitățile și profesiunile care se practică în condiții deosebite asemenea recomandări
trebuie luate în seamă.
Exemple: "Vânzătorii să fie extraverţi", "Contabilii să fie meticuloşi", "Brokerii să accepte riscuri".

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)
CARACTERUL

De multe ori temperamentul unei persoane este confundat cu caracterul acesteia.


Caracterul se referă la trăsăturile care descriu modul de a fi, de a se comporta, atitudinile,
convingerile, profilul moral al unei persoane. El se formează prin educaţie și prin influența factorilor de
mediu.
Nu orice manifestare comportamentală este trăsătură de caracter/personalitate, ci doar aceea
care se manifestă constant, în cele mai multe dintre situațiile cu care este confruntat individul.
Exemple de trăsături de caracter: punctualitatea, perseverența, toleranța, cinstea etc.
Trataturile caracteriale apar două cate două în perechi cu poli opuși. Aceste trăsături opuse (bun – rău,
cinstit – necinstit, egoist – altruist etc.) se găsesc la una și aceeași persoană în proporții și amestecuri
diferite. Așa se explică de ce leneșul poate săvârși acte de hărnicie, generosul poate fi egoist în anumite
situații etc. Nu există un om absolut bun, absolut generos, indiferent de condiții, de solicitări, de
persoanele cu care stabilește relații, pentru că o astfel de bunătate sau generozitate nelimitată l-ar face
“prost de bun”.
O cheie a succesului e atitudinea pozitivă – atitudinea pozitivă față de sine, față de ceilalți și față
de muncă. Succesul nu este o simplă reușită.
Calități personale precum:
- spirit întreprinzător, bun organizator, volubil în conversație, vă vor propulsa către posturi de
conducere
- meticulozitate, simțul responsabilității - vă vor canaliza eforturile spre activitățile de birou,
financiare sau de gestiune.
A lua o decizie în domeniul carierei înseamnă a alege o soluție de orientare școlară și profesională
din mai multe variante posibile. Această alegere poate valorifica potențialul existent sau poate duce pe un
drum greșit, un drum spre eșec personal și social.
Individul este propriul său manager și trebuie să-și conducă propria persoană ca pe o
întreprindere rentabilă.

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


Anexa 3

FIȘA DE LUCRU

Mai jos sunt prezentate câteva cuvinte care exprimă însușiri. Alege însușirile care te
caracterizează cel mai bine și scrie-le pe talerul potrivit al balanței! Poți adăuga însușiri pe care le ai și nu
se regăsesc în lista de mai jos.

HARNIC LENEȘ

INDIFERENT IMPLICAT

CALM AGITAT

CURAJOS FRICOS

MODEST LĂUDĂROS

DARNIC ZGÂRCIT

ORDONAT DEZORDONAT

PERSEVERENT DELĂSĂTOR

ALTRUIST EGOIST

PRIETENOS DUȘMĂNOS

PUNCTUAL NEPUNCTUAL

_____________________________________///_________________________________

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)


Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)
Anexa 4

Concept: Livia Vlad (HD) & Mihaela Scînteie (GJ)

S-ar putea să vă placă și