Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunătoare: PAUN DIANA


Clasele: a VIII-a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplinele: Geografie
Subiectul:ROMÂNIA – CARACTERIZARE GENERALA SI VECINI
Tipul lecţiei: recapitulare finală
Competente generale
1. Reprezentarea spaţiului geografic
2. Relaţionare elementelor geografice pe baza unor surse diferite
4. Manifestarea unui comportament favorabil ameliorării relaţiilor
dintre om şi mediul înconjurător
Competente specifice
1.5. să localizeze corect elemente ale spaţiului geografic într-un
context dat;
2.3. să identifice în texte, hărţi, imagini ale realităţii
înconjurătoare;
4.2. să colaboreze cu cei din jur, în spiritul iniţiativei faţă de
protecţia mediului înconjurător;
Scopul lecţiei: * Sistematizarea şi recapitularea cunoştinţelor
dobândite la istorie, geografie şi educaţie
civică
* Cunoaşterea istoriei şi geografiei ţării
noastre
* Păstrarea identităţii naţionale, în contextul
aderării României la Uniunea Europeană
Metode şi procedee: explicaţia, problematizarea, analiza,
Forme de organizare: frontală, individuală
Strategia didactică: dirijată
Mijloace didactice: prezentări .ppt/.pps
Resurse:
 oficiale: „Curriculum naţional”
1
 pedagogice: „Îndrumător”,„Istoria românilor”, auxiliar pentru
elevi şi cadre didactice, cls. a IV-a, de Aglaia Buduroi,
auxiliare pentru toate manualele alternative – istorie,
geografie, educaţie civică
 umane: 25 elevi
 spaţiale: Sala de clasa

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Secvenţele lecţiei Timp Conţinutul şi strategia didactică Evaluare


1. Moment organizatoric 1’  Elevii sunt pregătiţi pentru desfăşurarea în bune condiţii a orei.
2. Anunţarea temei şi a obiectivelor 1’  Astăzi vom desfăşura o lecţie mai deosebită. Veţi îmbina cunoştinţele însuşite în orele de istorie, geografie şi educaţie
operaţionale civică, într-o activitate de recapitulare finală.
 Pe parcursul lecţiei va trebui să dovediţi că vă orientaţi cu uşurinţă la hartă, aveţi informaţii geografice şi istorice
despre ţara noastră, vă cunoaşteţi drepturile ca locuitori ai acestei planete. Vă dorim mult succes!
3. Dirijarea învăţării 42’  Slide 1 Aprecieri
«Există o ţară ce seamănă cu un buchet de flori. ,,Un buchet de flori aşezat într-o vază: Marea Neagră. Florile sunt, fiecare frontale
din ele, deosebite, nemuritoare, … aşezate de multe, multe veacuri împreună, ca să ne fie nouă patrie.“» individuale
(după Ana Blandiana – “Buchetul de flori”) pe echipe
 Despre ce ţară este vorba în textul de mai sus? R: România Observare
 Slide 2 sistematică
Prezentaţi din punct de vedere geografic ţara noastră.
• Situarea în Europa R: În sud-estul Europei, ţară carpato-danubiano-pontică
• Vecini R: N – Ucraina, E – Republica Moldova, Ucraina, S – Bulgaria, V -
Ungaria, Serbia şi Muntenegru
• Suprafaţă R: aproximativ 240 000 km 2

 Slide 3
Prezentaţi din punct de vedere istoric evoluţia ţării noastre de la statul dac la statul naţional unitar român.
• Statul dac R: Primul stat a fost constituit de Burebista prin unirea triburilor dacice
• Dacia – provincie romană R: În timpul lui Decebal, Dacia este ocupată de romani şi transformată în
provincie romană – Dacia Felix
• Cele patru zone istorice ale României R: Mulţi ani la rând istoria vorbeşte despre statele: Transilvania, Ţara
Românească, Moldova şi Dobrogea
• Prima Unire a Ţărilor române R: În 1600, Mihai Viteazul uneşte pentru scurt timp cele trei ţări române
într-un singur stat.
• Unirea Principatelor române R: În 1859, Moldova se uneşte cu Ţara Românească sub conducerea lui
Alexandru Ioan Cuza, formând statul modern, România.
• Marea Unire R: ÎN 1918, se desăvârşeşte statul naţional unitar român.
 Slide 4
Numiţi, apoi arătaţi pe hartă principalele unităţi geografice din ţara noastră.
• Munţii Carpaţi
- Carpaţii Orientali
- Carpaţii Meridionali
- Carpaţii Occidentali
• Dealurile şi podişurile
- Depresiunea Colinară a Transilvaniei

3
- Subcarpaţii
- Podişul Moldovei
- Podişul Dobrogei
- Podişul Getic
- Dealurile de Vest
• Câmpiile
- Câmpia de Vest
- Câmpia Română
• Delta Dunării

 Slide 5 - Ruinele Cetăţii Sarmizegetusa


Discuţii
 Se prezintă Carpaţii Meridionali
 Care este cea mai întins grupă din aceşti Carpaţi? R: Grupa Munţilor Parâng
 Prezentaţi această grupă. R: Grupa Munţilor Parâng păstrează urmele istorice ale
strămoşilor noştri daci, prin ruinele cetăţii Sarmizegetusa,
capitala vechii Dacii. Tot aici se află depresiunea Petroşani, Un
important bazin carbonifer.
 Slide 6 – Columna lui Traian şi Badea Cârţan
 Se prezintă Carpaţii Occidentali
 Prezentaţi Grupa Munţilor Apuseni. R: Munţii Apuseni amintesc de Badea Cârţan, moţul care a călătorit pe
jos până la Roma pentru a vedea cu ochii lui Columna lui Traian. Acest
cioban dorea să se convingă că pe columnă sunt sculptate chipuri de
daci, îmbrăcaţi în portul tradiţional al moţilor.
 Slide 7 – Alba Iulia
 Din următoarea unitate geografică, vom discuta despre Depresiunea Colinară a Transilvaniei.
 Arătaţi la hartă şi precizaţi aşezarea, diviziunile, bogăţii.
 Ce oraş importanţă istorică se află în acest podiş? R: Alba Iulia
 Ce evenimente importante din istoria poporului român sunt legate de acest oraş? R: Prima Unire – 1600/1601 şi
Marea Unire – 1 Decembrie 1918.
 Slide 8 – Simbolurile naţionale din Constituţia României
 Ce reprezintă data de 1 Decembrie pentru români? R: Ziua Naţională a României
 Ce alte simboluri ale României mai cunoaşteţi? R: Steagul tricolor, Imnul de Stat al României, Stema
României, Sigiliul României
 Slide 9 – 10 – Harta judeţului, fotografii
 Se prezintă pe hartă.
 Vecinii Judeţului
 Cunoaşteţi foarte bine un oraş situat în Podişul Moldovei? R: Vaslui, Iaşi
 Prezentaţi în câteva enunţuri localitatea Vaslui. R: Oraş natal, reşedinţă de judeţ, în apropierea
oraşului a avut loc Bătălia de la Podul Înalt, condusă de Ştefan
cel Mare, sunt instituţii importante: Prefectura, primăria,
Spitalul Judeţean, Muzeul Judeţean, Biblioteca Judeţeană, şi

4
alte locuri interesante: Parcul Copou, Stadionul municipal…
 Slide 11 – Delta Dunării
 Prezentaţi Delta Dunării – formare, aşezare, importanţă.
 Ce activităţi economice se desfăşoară în această zonă? R: Pescuit, vânat, turism, transport fluvial – cale de
transport – apa
 Ce fel de turişti vin în Deltă? R: Români şi din alte ţări?
 Cum trebuie ă se comporte orice turist într-o zonă protejată de lege? R: să nu distrugă plantele ocrotite de lege,
să respecte habitatul păsărilor şi al animalelor, să
strângă deşeurile şi resturile de la picnic, să nu
arunce deşeuri în apă, să nu lase foc
nesupravegheat…
 Slide 12 – UE
 Ce calitate are România în cadrul Uniunii Europene? R: Ţară membră a Uniunii Europene
 Când a devenit România membră a UE? R: 1 ianuarie 2007

 Când se sărbătoreşte Ziua Uniunii Europene? R: 9 mai


 Care sunt simbolurile Uniunii Europene? R: Ziua UE, steagul albastru (armonia, înţelegerea şi
pacea) cu 12 steluţe galbene (reprezintă popoarele;
număr constant, aşezate în cerc-unitate, precum
orele pe cadranul unui ceas), Imnul UE (Odă bucuriei
– Ludvig van Beethoven)
 Care este deviza Europei începând cu anul 2002? R: „Unitate în diversitate”.
 Ce este Europa? R: Un continent de pe Terra
 Ce alcătuiesc locuitorii Terrei? R: Comunitatea internaţională
 Slide 13 – Organizaţii internaţionale cu ajutorul cărora acţionează comunitatea internaţională

 Care sunt organizaţiile internaţionale cu ajutorul cărora acţionează comunitatea internaţională? R: OMS, FAO, ONU,
UNICEF, UNESCO
 Care dintre aceste organizaţii are rolul de a ajuta copiii? R: UNICEF
 Ceam sărbătorit noi ieri? R: Ziua Internaţională a copilului
 Ce drepturi ale copiilor apără UNICEF-ul? R: Dreptul la familie, de a fi egal cu ceilalţi,
la educaţie, la sănătate, la timp liber…
 Slide 14 – Poezia „Bunicul şi cele patru rase”, de Nichita Stănescu
 Slide 15 – O lume minunată – Copiii lumii
 Cântec – O lume minunată

4. Aprecieri 1’  Se apreciază răspunsurile corecte şi complete ale elevilor. Auto-


evaluare

S-ar putea să vă placă și