Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 08.12.2022
Clasa: a XII-a B(profil real)
Profesor: Harabagiu Corina
Disciplina: Limba si literatura romană
Unitatea de învățare : Mihai Eminescu. Timpul sau obsesia devenirii universului.
Subiectul: Poemul “Scrisoarea I” de Mihai Eminescu
Elemente de structură a textului literar. Teme, motive, mesajul textului.
Tipul lecţiei: comunicare – insuşire de noi cunostinţe
Competenţe specifice:
 Analiza textului literar şi nonliterar, în limita standardelor de conţinut.
 Producerea personalizată a actelor de vorbire, a textelor argumentative, reflexive şi metaliterare.
 Cunoaşterea şi înţelegerea procesului literar românesc în contextul istoriei şi culturii naţionale şi universale.
Obiectivele lectiei: Elevul va fi capabi:

Tehnologii didactice:
Metode și procedee:
Materiale didactice:
Forme de organizare :
A. Referinnțe bibliografice:
1. Ştiinţifice: Mihai Eminescu, “Poezii”, Editura “Prietenii Carţii”, Bucureşti, 2001;
2. Mihai Drăgan, “Mihai Eminescu. Interpretări.”, Editura “Junimea”, Iaşi, 1983;
3. Perpessicius, “Eminesciana”, Editura” Junimea”, Iaşi, 1982;
4. Metodico-didactice: Constantin Parfene, “Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală”, Editura “Polirom”, Iaşi,
1999;
Resurse temporale: 45 minute
Demers didactic

instrucţio- Activităţi de învățare Strategia didactică Mijloa


Momente

Obiective
ce de
nale Metode şi Forme Mijloace
evalua
procedee de organizare de
re
instruire

Organizez condiţiile necesare eficiente a demersului Conversația Frontal PPT


Evocarea educativ.
Verificarea temei pentru acasă.
Actuslizarea cunostintelor dobândite în clasele anterioare
despre scrisorile eminesciene,

Prezintă impresiile postlecturale comune, formulându-le ca


obiective și fixându-le într-un demers de integrare a Manual
informației: În perechi

Știu Doresc să știu Am studiat, Exercițiul


cunosc
Indiviual
Reflectați asupra versurilor eminesciene: ”...ați uitat cu Poster
totul.../Că-ndărătul lumii voastre mici.../E-o vecie, că-
nainte-i vecie este iar.” Comentând rapotrul dintre motivele
textului. știu/vreau
e-o vecie= îndărăt---------Lumea mică-----înainte= o vecie este iar. să știu/am
învățat.
Anunț subiectul lecției și obiectivele. Elevii notează în caiet
tema nouă.

Definește noțiunea de scrisoare/scrisoare literară și motivează, prin


Realizarea detalii din text, intenția poetului de a-și intitula opera Scrisoarea I
sensului Titu Maiorescu , reintitulează Scrisorile lui M Eminescu ca Satire ,
explică gestul criticului literar.
 Satiră -scriere în versuri sau în proză în care sunt criticate
defecte morale ale oamenilor sau aspecte negative ale
societății, cu intenții moralizatoare; p. gener. scriere sau
discurs cu caracter batjocoritor, vehement. ♦ Categorie
estetică din sfera comicului, care critică cu violență și
caricatural pe cineva sau ceva. 
 Scrisoarea este o metodă scrisă de comunicare care a început
să fie folosită încă din antichitate. Istoric, scrisorile erau
singura metodă de comunicare între persoane aflate în locuri
diferite.

Din punct de vedere compoziţional “ScrisoareaI” este structurată în cinci


tablouri construite simetric şi armonios.

Examinați, lucrînd în perechi, textul fragmentului din perspectiva


reperelor de mai jos și selectați exemplele elocvente în sprijinil
acestora .
Tabloul Simboluri /motive Exemple
Tabloul I (Versurile Timpul terestru;
1-6) spațiul reveriei
Cadrul meditației poetice.
poetice
Tabloul II Lumina selenară;
(Versurile 7-38) geniul și relațiile
Cadrul nocturn, complexe cu
perspectiva cosmică societatea; viziunea
a spectacolului antitetică.
terestru.

Tabloul III Geneza lumii-


(Versurile 39-86) structura
Cadrul cosmogonic, bidimensională:
haosul inițial, începutul-sfârșitul al
increatul lumilor. Timp
cosmic, izvorâtor.
Tabloul IV Timpul uman;
(Versurile 87-144 viziune satirică;
Cadrul terestru) patimi umane;
destinul dascălului-
preafigurarea a
omului de geniu.
Tabloul V Filozofia sceptică,
(Versurile 145-156) nota dominantă
Cadrul inițial, elegiacă.
medtația romantică,
ieșirea din reverie

Reflecţia
Identificați , în text , și interpretați motivele principale: geneza
cosmosului, destinul omului de geniu , ”fotuna labilis”,
etternitatea naturii, ”
Teme fundamentale ale textului : Geniul Timpul , Societatea,
nasterea , evoluția și trecerea univesului.

Extindere Demonstrați că textul este de factură romantică.

S-ar putea să vă placă și