Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a XI-a, grupa ET091c
Obiectul: Limba şi Literatura Română
Subiectul: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul”, de Costache Negruzzi. Momentele subiectului.
Semnificaţia motto-urilor în raport cu structura narativă a textului.
Tipul lecţiei: lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor
Timpul: 80 de minute
Competenţe specifice:
5. Aplicarea normei ortografice, ortoepice,semantice, gramaticale,punctuaţionale, stilistice a limbii române literare în diverse situaţii de
comunicare orală şi scrisă.
6. Operaţionalizarea terminologiei ştiinţifice lingvistice şi literare,în limita standardelor de conţinut.

Subcompetenţe:

5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit.

6.1. Aplicarea noţiunilor de teorie literară la interpretarea unui text.

Obiective operaţionale:

COGNITIVE
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1- să-şi reamintească sursele de inspiraţie ale nuvelei
O2- să analizeze discursul narativ din perspectiva cromatismelor,a graficului propus,a pozelor şi a secvenţelor muzicale.
O3-să identifice modalităţile de expunere în nuvelă
O4-să aplice noţiunile de teorie literară cronotop, narator , conflict .
O5- să determine momentele subiectului nuvelei

AFECTIVE

O1-să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru literatură

O2-să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată prin comportament activ-participativ .


1
Tehnologii didactice

Metode şi procedee: lectura textului , conversaţia euristică, descoperirea, cuvîntul profesorului, notiţe de reper, GPP, lucrul în grup,
învăţarea prin descoperire.
Modalităţi de evaluare: oral,programată,frontală,individuală,în grup.
Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală,;activitate în grup,activitate în cupluri.
Resurse educaţoinale :Textul , fişe de lucru, bibliografia critică, magnetofon, laptop, disc muzical, secvenţă de film, poster, tabele la temă, poze ,
materiale pentru portofoliul elevilor.
Bibliografie:
1. Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul, Editura Cartex, 2000
2. Georgeta Antonescu, Alexandru Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2001
3. Gabriela Duda, Analiza textului literar, Humanitas Educaţional, 2002
4. Constantin Şchiopu, ş. a., Literatura Română, manual clasa a XI-a, Litera Educaţional, 2003
5. Marin Iancu, ş. a., Limba şi Literatura Română, manual clasa a X-a, Editura Petrion, 2000
6. Liliana Balan, Maria Trandafir, Literatura română pentru bacalaureat, Polirom, 2005
7. Tatiana Cartaleanu,Olga Cosovan,Literatura română,manual clasa a XI-a,Chişinău 2008.
8.Constantin Parfene, - Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, 1999, Iaşi;
9. Grigore Dimisanu – “Introducere in opera lui Negruzzi”.
Surse on-line:
www.google.md
www.autorii.com
www.proeducation.md
www.limbaromana.md
www.literaturasiarta.md
www.prodidactica.md
www.didactic.ro

2
operaţionale
Conţinuturi şi sarcini de învăţare

Obiective
Subcom
petenţe
Tehnologii Evaluare
Etapele lecţiei
didactice formativă
Activitatea profesorului Activitatea elevului

Momentul Se face prezenţa şi se noteză elevii Elevii se pregătesc pentru oră


organizatoric absenţii
Verificarea temei Se verifică tema(cantitativ şi calitativ) Prezintă tema pentru acasă. Conversaţie Evaluare
pentru acasă şi Comentaţi versurile eminesciene Prezintă mesajul global al versurilor frontală
reactualizarea Iar Negruzzi şterge colbul de pe In evocarea lui Costache Negruzzi, poetul
cunoştinţelor cronice bătrâne, face trimitere la nuvela de inspiratie
acumulate la orele Căci pe mucedele pagini stau istorica „Alexandru Lapusneanul”.
anterioare domniile române, MIREÁN1 ~eánă (~éni, ~éne) Care
Scrise de mâna cea veche a-nvăţaţilor nu ține de biserică; laic; nebisericesc;
mireni; lumesc.
Moaie pana în coloarea unor vremi
de mult trecute,
Zugrăveşte din nou, iarăşi pânzele
posomorâte,
Ce-arătau faptele crunte unor domni
tirani, vicleni.
Mihai Eminescu Epigonii

Actualizarea cunoştinţelor acumulate Elevii vor prezenta evenimentele din Conversaţie Evaluare
la orele anterioare. istorie care au fost preluate de C.Negruzzi frontală
Se vor adresa întrebările care vor fi şi elementele de ficţiune ateste în
deduse din versurile eminesciene: nuvelă ,menţionînd sursele de inspiraţie. Întrebări
frontale
 Ce elemnete din istorie sînt Sursa de inspiraţie Nuvela
preluate de C.Negruzzi în Letopiseţul Ţări
nuvelă? Moldovei de
 Ce elemente de ficţiune a creat Miron Costin : Episodul
autorul?  Scena uciderii omorîrii lui
lui Batiste Veveli Moţoc

3
în timpul lui
Alexandri Iliaş
Menţionaţi sursele de inspiraţie
ale nuvelei? Letopiseţul Ţării Evenimente din
Moldovei de cronică:
Grogore Ureche Împrejurările
 Imaginea venirii lui
personalităţii lui Lăpuşneanu la a
Alexandru doua domnie
Lapuşneanu Solia trimisă de
Tomşa
Uciderea celor
47 de boieri la
Autorul modifică realitatea istorică, curte
dar acţiunea nuvelei se păstrează în Arederea
limitele verosimilului. cetăţilor
Negruzzi comprimă, omite sau Moldovei
modifică unele fapte istorice (de Boala Cuvîntul
exemplu: decapitarea lui Motoc la Călugărirea profesorului
Liov). Scriitorul transformă
Moartea prin
evenimentele menţionate de cronicar
otrăvire a
în scene ample/ episoade (de exemplu:
domnitorului
uciderea boierilor), cărora le conferă o
desfăşurare narativă impusă de
evoluţia conflictului.
Prezentarea Propune elevilor să noteze subiectul Notează tema în caiete. Notiţe
conţinutului lecţiei lecţiei în caiete.
Nuvela istorică „Alexandru
Lăpuşneanul”, de Costache
Negruzzi. Momentele subiectului.
Semnificaţia motto-urilor în raport
cu structura narativă a textului.
Cuvîntul
Enunţarea Prezentarea obiectivelor Ascultă ce urmenază să realizeze la lecţia profesorului
obiectivelor respectivă.

4
Captarea atenţiei Propune elevilor o secvenţă de film ce Privesc filmul,îşi reamintesc subiectul Secvenţă de
vizează cele patru capitole ale nuvelei nuvelei citite,denumirile capitolelor film
Laptop
Comentariu
secvenţelor
Dirijarea învăţării
Pentru realizarea conţinutului lecţiei Activitatea
profesorul propune lucrul în grup. independentă
Elevii vor forma 4 grupuri a cîte şase a elevilor
persoane.
Elevii formează patru grupuri Lucrul în
grup

Grupul I

Prezentaţi subiectul nuvelei din


perspectiva schemei cromatice
propuse.Descifraţi simbolistica Analizează,fac notiţe,descifreză Învăţare prin
fiecărui cromonim .Raportaţi fiecare semnificaţia cromonimelor propuse. descoperire
culoare la un anumit personaj din
nuvelă.
(Anexa) Poster

Analizează indicaţiile propuse.


Indicaţii(indicaţiile vor fi sub forme
de fişe şi vor fi propuse elevilor doar
după 2-3 min. de discutii în grup)
Lucrul în
Explică semnificaţia culorilor (anexa) grup
 Simbolistica
culorilor:roşu,albastru.galben,
cafeniu, Răspunsuri posibile:
Negru (anexa) Culoarea roşie reprezintă personalitatea
atestată istoric Alexandru Fişe de lucru

5
 Explicaţi locul ocupat de Lăpuşneanu,căruia i se pot atribui
fiecare culoare şi rolul ei următoarele trăsături:
crud,ferm,energic,violent,impulsiv, Notiţe de
nemilos,voinţă de reper
fier,inteligent,diplomat,ipocrit(făţarnic,pre
 Luaţi în consideraţie făcut,mincinos)
dimensiunile figurilor
geometrice Culoarea albastră reprezintă personajul
feminin Ruxanda, reişind din simbolistica
culorii : o fire blîndă,supusă,pură ce
întruchipează idealul feminin.

Culoarea galbenă(culoarea trădătorilor în


Evul Mediu) reprezintă cei patru
boieri :Moţoc.Veveriţă, Spancioc,Stroici.

Culoarea cafenie(brună)reprezintă
personajul colectiv poporul.

Culoarea neagră reprezintă moartea.

Grupul II (inteligenţa logico- Schemă -


matematică) poster
Prezentaţi conţinutul nuvelei din Analizaeză schema propusă Reprezentare
perspectiva graficului propus. Vor menţiona : grafică
Menţionaţi momentele subiectului. Echilibrul compoziţional este realizat
.(anexa) prin segmentarea textului narativ în cele Lucrul în
patru capitole, care fixează momentele grup
Indicaţii: subiectului
 Pronunţaţi-vă asupre Cosultaţii în
formei sferice (Simetria Pun în discuţie indicaţiile propuse. grup
compoziţională a nuvelei)
 Urmăriţi traiectoria I,II,III,IV –capitolele ce marchează
fiecărui personaj în raport momentele principale ale acţiunii Fişe de lucru

6
cu apariţia lui în nuvelă
Prezenţa personajelor Spancioc şi Stoici,a
căroor apariţie este simetrică,marcînd
începutul conflictului şi deznodămîntul
(I;IV)

Incipitul şi finalul se remarcă prin


sobrietate, iar stilul lapidar se aseamănă cu
cel cronicăresc.

Grupul III (inteligenţa vizual- Lucrul în


spaţială) grup
Asociaţi imaginile propuse cu Analizează imaginile şi atribuie fiecărui
personajele din operă,motivaţi-vă personaj din nuvelă o poză. Poze
opţiunea.(anexa)

Imaginaţi-vă că sunteţi regizorul Consultaţii în


filmului Alexandru Lapuşneanu grup
,selectaţi actorii din filmul dvs. din
pozele propuse,motivîndu-vă alegerea
. Fişe de lucru

Indicaţii: Discuţia
 Menţionaţi ţinuta vestimentară ghidată
 Pronunţaţi-vă asupra
aspectului fizic

Grupul IV(inteligenţa muzical- Secvenţa muzicală propusă poate servi Lucrul în


ritmică) drept fon muzical pentru scena omorîrii grup
Atribuiţi secvenţa muzicală propusă boierilor.Intensitatea sunetelor,înălţimea
la un moment al subiectului nuvelei. lor,gravitaea lor poate fi asocită cu o Magnetofon
situaţie tragică.
Indicaţii:

7
Ritmicitatea sunetelor Secvenţă
 recunoaşterea sunetului unui muzicală
instrument muzical
 înălţimea sunetului Consulataţii
în grup

Fişe de lucru

Pentru realizarea sarcinilor se vor 1.Realizarea sarcinilor la prima vedere Discursul Evaluare
propune iniţial 2 min. pentru discuţiile (2min) frontală
în grup,după care profesorul va 2.Continuarea discuţiei axată pe indicaţiile
propune elevilor indicaţii şi vor relua propuse (3min) Cuvîntul
discuţiile ţinînd cont de ele(3 min.) 3.Prezentarea de către moderator a profesorului
Pentru prezentarea mesajului rezultate informaţiei.(3-5min)
din schemele propuse se vor acorda 3-
5 min.

Fixarea
cunoştinţelor şi GPP(gîndeşte-perechi-prezintă) GPP
realizarea
feedbackului

Perechea I Fişe de lucru


Identificaţi în nuvela Alexandru Cap.I- Naraţiunea(venirea luiLăpuşneanu
Lapuşneanu,modalităţile de expunere în Moldova cu scopul de a-şi lua Lucrul cu
din cap.I sacunul,însoţit de vornicul Bogdan) textul
Dialogul(Lăpuşneanu-Bogdan;
Lăpuşneanu-
Moţoc,Veveriţă,Stroici,Spancioc)

8
Perechea II Cap.II Naraţiunea(sunt prezentate Fişă de lucru
Identificaţi în nuvela Alexandru acţiunile lui Lăpuşneanu cîns s-a urcat la Lucrul cu
Lapuşneanu,modalităţile de expunere tron) textul
din cap.II Descriere (este descrisă ţinuta
vestimentară a Ruxandei) Lectură în
Dialogul (Lăpuşneanu-Ruxanda) perechi

Perechea III Cap.III


Identificaţi în nuvela Alexandru Naraţiunea(pregătirea pentru ospăţ) Fişă de lucru
Lapuşneanu,modalităţile de expunere Descrierea (este descrisă ţinuta
din cap.III vestimentară a lui Lăpuşneanu,masa de Lucrul cu
sărbătoare,ospăţul) textul
Monologul adrest (cuvîntarea lui
Lăpuşneanu în faţa boierilor) Lectură în
Dialogul(Lăpuşneanu-boieri;Spancioc- perechi
Stroici; Lăpuşneanu-Moţoc; Armaşul-
Poporu; Lăpuşneanu-Ruxanda)

Perechea IV
Identificaţi în nuvela Alexandru Cap.IV
Lapuşneanu,modalităţile de expunere Naraţiunea(prezentarea situaţiei,a
din cap.IV scurgerii a patru ani,fuga lui Stroici şi Fişă de lucru
Spancioc în Polonia,boala lui Lăpuşneanu)
Monologul adresat (adresarea lui
Lăpuşneanu faţă de mitropolitul Teofan ; Lucrul cu
Stroici Gîndurile sale interioareSă-ţi fie de textul
bine ,măria-ta Monolog interior )
Dialogul(Lăpuşneanu(Paisie) –monahul- Lectură în
mitropolitul; Ruxanda-Spancioc; Ruxanra- perechi
Mitroplitul; Lăpuşneanu-
Stroici,Spancioc.)

9
Perechea V Fişă de lucru
Detrminaţi timpul desfăşurării A doua domnie a lui Alexandru
evenimentelor.(cronos) Lăpuşneanu (1564-1569)
Cap.IV se trece prin rezumare Lucrul cu
evenimentele petrecute(patru ani mai textul
tîrziu),prezentîndu-se secvenţa morţii
domnitorului. Lectură în
perechi

Perechea VI Moldova Notiţe de


Determinaţi spaţiul (locul,topos) În timpul bolii se află la cetatea Hotin reper
desfăşurării evenimentelor.

PerecheaVII Conflictul principal(exterior) de ordin


Determinaţi tipul conflictului . politic este între domnitor şi boieri. Fişă de lucru
Conflicte secundare : Domnitor şi Moţoc;
Domnitor şi doamna Ruxanda;boieri şi Lucrul cu
popor.(conflict de ordin social) textul
Conflictul interior setea de răzbunare a
domnitorului Lectură în
perechi

PerecheaVIII Naratorul este omniscient, sobru, detaşat,


Determinaţi tipul naratorului. predominant obiectiv, dar subiectivează
uşor naraţiunea prin epitetele de Fişă de lucru
caracterizare (de exemplu: „tiran",
„curtezan", „mişelul boier", „deşănţată Lucrul cu
cuvântare"). Naraţiunea (la persoana a IlI- textul
a) este cu focalizare zero, viziunea
„dindărăt". Lectură în
perechi

10
Perechea IX
Determinaţi expoziţiunea operei. Capitolul I cuprinde expoziţiunea
Detrminaţi intriga operei. (întoarcerea lui Alexandru Lăpuşneanu la Fişă de lucru
tronul Moldovei, în 1564, în fruntea unei
armate turceşti şi întâlnirea cu solia Lucrul cu
formată din cei patru boieri trimişi de textul
Tomşa: Veveriţă, Motoc, Spancioc,
Stroici) şi intriga (hotărârea domnitorului Lectură în
de a-şi relua tronul şi dorinţa sa de perechi
răzbunare faţă de boierii trădători).

Perechea X Capitolul al II-lea corespunde, ca


Prezentaţi etapele semnificative ale moment al subiectului, desfăşurării Fişă de lucru
dezvoltării acţiunii. acţiunii şi cuprinde o serie de evenimente
declanşate la reluarea tronului de către Lucrul cu
Alexandru Lăpuşneanul: fuga lui Tomşa textul
în Muntenia, incendierea cetăţilor,
desfiinţarea armatei pământene, Lectură în
confiscarea averilor boiereşti, uciderea perechi
unor boieri, intervenţia doamnei Ruxanda
pe lângă domnitor pentru a înceta cu Notiţe de
omorurile şi promisiunea pe care acesta i- reper
o face.

Perechea XI Capitolul al III-lea conţine mai multe


Determinaţi punctul culminant al scene: participarea şi discursul Fişă de lucru
acţiunii. domitorului la slujba duminicală de la Lucrul cu
mitropolie, ospăţul de la palat şi uciderea textul
celor 47 de boieri, omorârea lui Motoc de
mulţimea revoltată şi „leacul de frică" Lectură în
pentru doamna Ruxanda. Capitolul perechi
cuprinde punctul culminant.

11
În capitolul al IV-lea, este înfăţişat Notiţe de
Perechea XII deznodământul, moartea tiranului prin reper
Stabiliţi în ce constă deznodămîntul otrăvire. După patru ani de la cumplitele
nuvelei. evenimente, Lăpuşneanul se retrage în Fişă de lucru
cetatea Hotinului. Bolnav de friguri,
domnitorul este călugărit, după obiceiul Lucrul cu
vremii. Deoarece când îşi revine ameninţă textul
să-i ucidă pe toţi (inclusiv pe propriul fiu,
urmaşul la tron), doamna Ruxanda acceptă Lectură în
sfatul boierilor de a-l otrăvi. perechi

Se propune lucrul cu textul: fiecare După discuţia în perechi,un elev va Evaluare


pereche va primi cîte o prezenta răspunsul la sarcina propusă timp frontală
însărcinare,răspunsul va fi dedus sau de 3min.
va fi găsit în textul nuvelei.Sarcinile GPP
prevăd noţiuni studiate în clasa a 10-a
Pentru realizarea sarcinii se propun 3-
5 min ,pentru răspun,prezentare se
acordă 1-2 min.
Evaluarea Se va realiza prin aprecieri verbale Vor numi aspectele vizate la ora Conversaţie
abilităţilor vizînd participarea elevilor,calitatea respectivă
obţinute exemplelor şi a argumentelor Cuvîntul
aduse,claritatea şi corectitudinea profesorului
exprimării.

Se va propune suportul teoretic şi


practic pentru portofoliul elevilor. Suportul
teoretic şi
practic
Explicarea temei
pentru acasă Se vor propune mai multe sarcini Notează tema în caiete. Cuvîntul
pentru acasă,elevii vor selecta sarcina Din sarcinile propuse elevii vor alege profesorului
în dependenţă de aptitudini şi dorinţă: două sarcini.
 Modificaţi finalul Notiţe

12
nuvelei(ţineţi cont de limbajul
nuvelei)
 Redati conţinutul nuvelei sub
forma unei scheme
logice,utilizînd
figuri,simboluri matematice.
 Realizaţi un afiş publicitar
pentru promovarea lecturii
nuvelei Alexandru
Lăpuşneanul de Costache
Negruzii
 Dramatizaţi o secvenţă din
nuvelă,provocîndu-i pe ceilalţi
să recunoască secvenţa

13

S-ar putea să vă placă și