Sunteți pe pagina 1din 3

LICEUL TEOLOGIC ORTODOX

,,NICOLAE STEINHARDT,,
SATU MARE

PROIECT DE LECTIE
LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
CLASA A A III-A
„Heidi, fetiţa munţilor”
(fragment) după Johanna Spyri
PROIECT DE LECTIE

LICEUL TEOLOGIC ORTODOX ,,NICOLAE STEINHARDT,, SATU MARE


CLASA: a III-a
PROF. ÎNV. PRIMAR: MĂDĂRĂSAN PETRUŢA ANCUŢA
DISCIPLINA: Limba şi Literatura Română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
SUBIECTUL LECŢIEI: „Heidi, fetiţa munţilor” (fragment) după Johanna Spyri
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ”Vara”
TIPUL LECŢIEI: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
VARIANTA LECŢIEI: lecţie mixtă
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu;
2.3. Prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup;
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare;
3.2.Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit;
3.4.Evaluarea conţinutului unui text pentru a evidenţia cuvinte-cheie şi alte aspecte importante
ale acestuia;
SCOPUL LECŢIEI:
 Îmbogăţirea vocabularului copiilor cu noi cuvinte şi expresii;
 Formarea deprinderilor de citire cursivă, expresivă, fluentă;
 Conştientizarea rolului şi semnificaţiei prieteniei adevărate în viaţa oamenilor;
 Dezvoltarea dragostei şi a respectului faţă de persoanele cu handicap;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să răspundă corect la întrebările despre părţile de vorbire, din etapa de reactualizare a
cunoştinţelor;
O2-să îmbine corect piesele de puzzle în vederea obţinerii unei imagini unitare
reprezentând un peisaj de vară;
3-să explice cu cuvintele lor anumite fraze indicate de propunătoare, în vederea unei mai
bune fixări a acestora;
O4-să citească cursiv, expresiv, fluent lecţia, respectând semnele de punctuaţie;
O5-să stabilească învăţătura (mesajul) lecturii, oferind o explicaţie a acesteia;
O6-să rezolve corect exerciţiile de pe fişa de lucru, respectând cerinţele fiecărui exerciţiu
în parte( Cubul)
O7-să completeze corect fişa dată de propunătoare (anexe nr.5), în vederea fixării
conţinutului lecturii;
METODE DIDACTICE:
 Clasice (expozitive):-conversaţia euristică
-explicaţia
-lectură explicativă
-exerciţiul
-povestirea
 Activ-participativă: -puzzle
-CUBUL ( ciorchine, diagrama Venn)
-„masa rotundă simultană”
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE:
 Silueta personajului „Gâmboi”;
 Un plic cu o scrisoare;
 Un papirus;
 Un puzzle reprezentând imaginea unui peisaj de vară;
 Un cub
 Manual de limba română, clasa a III-a;
 Fişe de lucru, atât individuale cât şi pe grupe;
 Recompensa;
 Videoproiector;
 Calculator;
MODUL DE ORGANIZARE:
 Frontal
 Individual
 Pe grupe
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă;
METODE DE EVALUARE: evaluare formativă (EF) prin:
 Evaluarea răspunsurilor elevilor (EM1)
 Evaluarea citirii efectuate de către elevi (EM2)
 Evaluarea fişelor de lucru (EM3)
BIBLIOGRAFIE:
 Georgeta Petrescu-Mihăiescu, Pavel Ţugui, „Culegere de texte literare şi didactico-
ştiinţifice pentru clasele I-V”, editura „Didactică şi Pedagogică”, Bucureşti, 1971.
 Cristina Pavelea, Cristian Tudor-Pavelea, Gheorghe Alexandru, „Psihopedagogie
aplicată în activităţile de practică pedagogică”, editura „Gheorghe Alexandru”,
Craiova, 2005.
 Dicţionarul Explicativ al Limbii Române (DEX)
 Atlas botanic

Desfăşurarea lecției

S-ar putea să vă placă și